ÚvodAktuality

Aktuality Moravskoslezský kraj

Archeologie je věda studující minulé lidské společnosti prostřednictvím nálezů jejich ostatků a výtvorů. Nejedná se ale o žádnou nudu, nýbrž o dobrodružnou práci v terénu, kterou si nyní můžete vyzkoušet i vy. Navštivte například známý archeopark v Pavlově, prohlédněte si jedinečné paleolitické sídliště a naučte se něco nového o životě našich předků v době lovců mamutů. Tajemství archeologie vám odhalí také magická opidia a hradiště nebo Menhiry a další kamenné megalitické stavby, které představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Kudy z nudy vás vezme na výlet za poznáním. Vyberte si jedno z námi aktuálně doporučovaných míst.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Moravskoslezský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
25. srpen 2024 10:11
Památky, Moravskoslezský kraj

#světovéČesko a jeskyně Šipka ve Štramberku: na návštěvě u neandertálců

Krásný výhled, příjemná procházka a hlavně archeologická lokalita, která proslavila město Štramberk v celém světě: to je jeskyně Šipka na severním úbočí vrchu Kotouč. V roce 1880, pouhých 24 let po nálezu lebky a kosti v německém Neanderthalu, tu Karel Jaroslav Maška objevil úlomek čelisti neandrtálského dítěte, takzvanou Šipeckou čelist.
18. srpen 2021 12:32
Památky, Moravskoslezský kraj

Pod ostravským Landekem roste betonový mamut

Betonový mamut Bruno, jehož základem je důlní vozík bez koleček, vzniká postupně v areálu Hornického muzea Landek v Ostravě. Tvůrcem pravěkého obra v životní velikosti je bývalý havíř Miloš Schaffelhofer, který s pomocí svých kamarádů postupně v těchto místech buduje galerii pravěkých tvorů a diorám. Modely se setkávají s úspěchem jak u návštěvníků, tak u pracovníků muzea. Nový model by měl být hotov do léta 2021.
10. leden 2021 15:00
Památky, Moravskoslezský kraj

#světovéČesko a výlet do Štramberku k turecké věži a na pečené uši

Podle věže zvané Trúba už zdálky poznáte, kde v podhůří Beskyd leží městečko Štramberk. Kdyby sem zavítali Turci, prý by mohli mít na chvíli pocit, že jsou doma. Zvláštní kulatá věž se totiž nápadně podobá Galatské věži v tureckém Istanbulu.
21. červen 2020 7:55
Památky, Moravskoslezský kraj

Archeopark v Chotěbuzi prošel velkou rekonstrukcí, do konce října je přístupný zdarma!

Archeologická lokalita Chotěbuz-Podobora je jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska. Nese pozůstatky bikulturního osídlení, které se v chotěbuzských lesích rozkládalo v pozdní době bronzové a halštatské, během kterých na výšinné ostrožně vyrostla pravěká osada. Po velké rekonstrukci, která trvala od roku 2018 do září 2020 je opět otevřena veřejnosti, a to až do konce října zcela zdarma.
11. duben 2020 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Za pravěkými giganty se vypravte do Ostravy

Až do 23. února 2019 mají návštěvníci v ostravském Trojhalí Karolina možnost si prohlédnout největší a nejzajímavější obyvatele naší planety, kteří žili před 10 tisíci lety. Kolekce vyhynulých zvířat, která je zde v rámci výstavy „Giganti doby ledové“ k vidění, je v současné době největší a nejucelenější kolekcí trojrozměrných modelů zvířat z doby ledové v životní velikosti ve střední Evropě. Na tvorbě paleontologických rekonstrukcí (tzv. PaleoArt) se podíleli nejen odborníci z řad vědců, ale také zkušení umělci – sochaři a modeláři.
15. listopad 2019 10:30
Památky, Moravskoslezský kraj