Moravští bratři jsou pro nás trochu záhadou: doma na
Moravě je téměř nikdo nezná, ale v mnoha koutech světa jsou pojmem. Stopy po
Moravských bratrech, nazývaných též
Moravané či
Moravská církev, totiž najdete po celém světě, od
Německa přes
Himálaje a indickou oblast Ladak až po
severní Ameriku. V roce 2024 dokonce
UNESCO zařadilo severoirský
Gracehill, saský
Herrnhut a
Betlehem v americké Pensylvánii na seznam světového dědictví. Obce s unikátním urbanistickým konceptem založili právě Moravští bratři, exulanti z Moravy, kteří uprchli před pronásledováním katolickou církví. U nás najdete zmínky o Moravských bratrech v expozicích, mapujících osudy
Jana Amose Komenského, a také v
Muzeu Moravských bratří v
Suchdole nad Odrou.
Jednota bratrská a vznik saského města Herrnhut
Morava skutečně není v názvu protestantské církve náhodou: evangelická komunita navázala na historické působení
Jednoty bratrské a učení pedagoga a filozofa
Jana Amose Komenského. Moravští bratři jsou duchovními a často i pokrevními potomky členů Jednoty bratrské, kteří pro svou víru na počátku 18. století emigrovali z Moravy do
Horní Lužice. Tam je na svém panství přijal
hrabě Mikuláš Ludvík Zinzendorf a vykázal jim zalesněné pozemky ležící pod vyvýšeninou Hutberg. Tam si kolonisté založili
město Herrnhut, dnes známý také pod počeštěným názvem
Ochranov.
Moravští bratři a UNESCO
Většinu obyvatel původního Ochranova tvořili lidé z
Moravy, kde bývala hlavní centra
Jednoty bratrské, tedy z
Nového Jičína, Fulneku, Příboru nebo
Suchodola nad Odrou. Právě Moravští bratři pocházející ze Suchdola patřili k nejpilnějším misionářům v řadě zemí světa, a dnes jejich příběhy a historii odhaluje
Muzeum Moravských bratří. Domov našlo v bývalém selském stavení a mapuje příběhy poznání, vzdoru, útlaku, odhodlání a především nezlomné víry.
Moravští bratři v Herrnhutu obnovili
Jednotu bratrskou a její členové pak zakládali osady a misijní stanice po celém světě. K nim patří i již zmíněné nové přírůstky v
UNESCO, tedy
Gracehill,
Herrnhut a
Betlehem, a už dříve zařazený dánský
Christiansfeld. Obce spojují Moravští bratři, udržování tradičních zvyků i unikátní urbanistické koncepty, vycházející z ideálů evangelického učení. Moravští bratři byli proslulí vysokou úrovní vzdělání a v obcích budovali nejen kostely, ale také denní a internátní školy pro chlapce i dívky. Irská „moravská vesnice“
Gracehill, založená v roce 1759, byla už v roce 1975 vyhlášena chráněnou oblastí, získala řadu ocenění včetně ceny Europa Nostra a také se stala prvním místem v Severním Irsku, která byla zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Herrnhutské hvězdy
Jedním z nejznámějších symbolů spojených s Moravskými bratry je vánoční ozdoba v podobě svítící mnohocípé hvězdy. Takzvaná
Hernnhutská, Ochranovská či Moravská hvězda je populární zejména v Německu a USA, stále větší oblibu ale získává i u nás doma. I když dnes Moravské hvězdy v období adventu zdobí mnoho kostelů a náměstí po celém světě, jejich původ nemá s
Vánocemi nic společného. Cípaté hvězdy vznikly při výuce matematiky, když se studenti učili kreslit a vytvářet geometrické tvary. První moravské hvězdy měly 110 hrotů, dnes jich je obvykle 26. Jako slavnostní dekorace se mezi Moravskými bratry hvězdy začaly používat už v roce 1821, kdy je studenti z chlapecké školy Moravské církve v obci
Niesky v
Horní Lužici vytvořili pro slavnostní osvětlení místní školní budovy při příležitosti jejího 50. výročí založení.
Dnes se vyrábějí po celém světě, a jen v
manufaktuře Moravských bratří v Herrnhutu / Ochranově jich každoročně vyrobí přibližně 700 000 kusů. Nejčastěji je můžete vidět ve žlutých a červených barvách – a mimochodem, vůbec není náhoda, že tahle barevná kombinace připomíná moravské zemské barvy.
Jednota bratrská a Moravští bratři
Jednota bratrská je jedna z protestantských církví, dodnes působících v České republice. Inspirátorem jejího vzniku byl
Petr Chelčický (asi 1379 – asi 1460), jeden z nejvýznamnějších představitelů české reformace. Nejznámější osobností Jednoty bratrské byli
Jan Blahoslav a
Jan Amos Komenský. Na jejich myšlenky navazují
Moravští bratři či
Moravská církev. Protestantská církev, považovaná za pokračovatelku Jednoty bratrské, působí po celém světě a zaměřuje se na misijní činnost a správu sociálních zařízení, zejména škol. V současné době má asi 750 000 členů.
Zajímavosti o Moravské církvi
- Hrabě Zinzendorf financoval první misie Moravanů do Severní Ameriky.
- Moravští bratři byli tolerantní a pokrokoví, takže navzdory evangelickému zaměření dokázali při zavádění vzdělání a křesťanství v Severní i Jižní Americe spolupracovat s kolonizátory ze Španělska a Portugalska.
- Cílem Moravanů nebyla přeměna domorodého obyvatelstva v další evropskou civilizaci, ale snažili se pochopit jejich mentalitu a podávat jim vzdělání i křesťanství způsobem, aby se tyto hodnoty mohly stát jejich součástí.
- Pověstné byly i výpravy Moravanů do Grónska, kde se řada z nich rovněž usadila. Založili tu řadu osad, mimo jiné i založili osadu Nový Herrnhut, dnešní hlavní město Grónska Nuuk. V Grónsku měli vynikající pověst a místní obyvatelé je měli velmi rádi.
- K Moravským bratřím patřili i bratranci Kristián a Matouš Stachovi a Kristián David, kteří do Grónska dorazili v roce 1733. Pocházeli z dnešní severní Moravy. Matouš Stach (1711–1787), rodák z Mankovic, seznamoval Evropu s jazykem Eskymáků a je také autorem grónské gramatiky.
- V současnosti je největší koncentrace Moravských bratrů v Tanzanii, kde se zapojují do práce ve vzdělávací a sociální oblasti.
Města Nový Jičín, Fulnek a Příbor jsou spojena s městy jako Gracehill, Herrnhut a Betlehem skrze evangelickou komunitu Moravských bratří.
Moravští bratři založili obce jako severoirský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii, které byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.
Herrnhutské hvězdy vznikly během výuky matematiky, kde studenti se učili kreslit a tvořit geometrické tvary. První hvězdy měly 110 hrotů a později jich bylo obvykle 26.
Muzeum Moravských bratří v Suchdole nad Odrou odhaluje příběhy a historii Moravských bratří z oblasti, mapuje jejich poznání, útlak, vzdor a především jejich nezlomnou víru.
Moravští bratři jsou duchovními a často i pokrevními potomky členů Jednoty bratrské, kteří emigrovali v 18. století z Moravy do Horní Lužice.
V obcích jako Herrnhut, Gracehill a Betlehem můžete obdivovat unikátní urbanistické koncepty, tradiční vzdělávací instituce a kostely postavené Moravskými bratry, stejně jako ochutnat místní kulturu a tradiční zvyky.
Herrnhutské hvězdy jsou nejčastěji žluté a červené, což jsou barvy, které připomínají moravské zemské barvy.
Jan Amos Komenský byl pedagog a filozof, jehož učení inspirovalo Moravské bratry. Byl také spojen s Jednotou bratrské, na které Moravští bratři navazují.
Jednota bratrská je dnes aktivní protestantská církev v České republice, která se zaměřuje na misijní činnost a správu sociálních zařízení, zejména škol, s téměř 750 000 členy po celém světě.
Moravské hvězdy se vyvážejí po celém světě, přičemž jen v manufaktuře v Herrnhutu/Ochranově se ročně vyrobí přibližně 700 000 kusů. Hvězdy jsou známé zejména v Německu a USA.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.