ÚvodAktuality

Aktuality Celá ČR

Jak se dříve žilo a bydlelo? Čím si naši předkové vydělávali na živobytí, co si oblékali nebo jak si krátili dlouhou chvíli, nám ukazují právě lidová architektura a skanzeny. Poznejte mnohaleté tradice nebo dávno zapomenuté recepty a vydejte se na výlet za poznáním. Naučte se péct čerstvý kváskový chléb v originální nefalšované peci, vyzkoušejte si mletí mouky, tlučení másla nebo vyřezávání drevěných hraček. Lidová architektura a skanzeny jsou hodnotným odkazem našich předků, od kterých se toho máme stále hodně co naučit. A začít můžete třeba tím, že navštívíte jeden z našich aktuálních výletních tipů.

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
28. březen 2025 9:16
Památky

Skanzen Přerov nad Labem vám ukáže, jak vypadalo jaro na vsi

Tradiční výstava Jaro na vsi v celém areálu skanzenu v Přerově nad Labem začíná letos 21. března. V interiérech všech sedmi chalup budou scénky ze života našich předků, znázorňující různé staré zvyky a obyčeje, vztahující se k jarnímu období a Velikonocům. Program bude pokračovat až do 30. dubna 2025.
19. březen 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jako každoročně i letos otevírá Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem návštěvnickou sezonu tradiční zvykoslovnou výstavou „Jaro na vsi“, v pořadí po dvaatřicáté. Velikonoční zvyky a jarně vyzdobené chalupy budou k vidění 21. března do 30. dubna 2025.
6. březen 2025 10:08
Památky, Středočeský kraj

Užijte si nedělní masopustní oslavy na Šrámkově statku v Pileticích

V neděli 2. března 2025 se chystá v Pileticích u Hradce Králové tradiční oslava masopustu. Na památkově chráněném Šrámkově statku zažijete nejen masopustní hodokvas, ale také pravou venkovskou zabijačku, řemeslný jarmark a pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky. Dále se můžete těšit na ochutnávky Božích milostí i čerstvě upečeného chleba a samozřejmě obchůzky maškar statkem a všeliké taškaření.
27. únor 2025 6:00
Památky, Královéhradecký kraj

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě letos slaví rovnou stovku!

Kulaté výročí sto let od svého založení slaví v roce 2025 Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (1925 – 2025). V jubilejním roce chystá muzeum pro každého něco: milovníky folkloru potěší množství chystaných tradičních akcí i speciální programy a výstavy. Těžištěm oslav 100. výročí budou červencové Rožnovské slavnosti. Ve spolupráci s Českou poštou vydalo Valašské muzeum v přírodě příležitostný aršík se známkou a obálkou prvního dne, který ocení zejména filatelisté.
15. únor 2025 9:00
Památky, Zlínský kraj

Pohádkové památky: 50 skanzenů a roubenek, které najdete u nás v Česku

Máte rádi atmosféru starých časů? Přemýšlíte o tom, jak se žilo kdysi dávno, za časů našich prababiček? Skočit do historie rovnýma nohama lze návštěvou krásných skanzenů, kterých máme v Česku požehnaně. Nejen, že si prohlédnete chalupy a stavení z minulých staletí, ale díky zajímavým programům proniknete do dávných rituálů, poznáte staré lidové zvyky, nahlédnete pod pokličku starým řemeslům a leckde dokonce ochutnáte i stylové dobroty.
14. únor 2025 11:00
Památky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 1. března 2025.
12. únor 2025 8:00
Památky, Zlínský kraj

Kam se vypravit na veselé masopusty? Užijte si zábavu na tradičních akcích!

Masopust je svátkem hojnosti, radosti, dobrého jídla, pití a zábavy. Ač jeho tradice sahají až do pohanských předkřesťanských dob, dodnes k němu patří rozverné průvody masek, magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde zažijete masopustní zábavu jako za starých časů!
5. únor 2025 12:00
Památky

Betlém vánoční přiblíží lidové zvyky ještě do poloviny ledna

Soubor lidových staveb Vysočina je největším zařízením tohoto druhu v Čechách. Jednotlivé expozice nenaleznete na jednom místě, ale shlédnout je můžete na Veselém Kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Vánoční výstava je v Hlinsku otevřena až do soboty 11. 1. 2025. Výstava je ve všech roubených objektech, uvidíte lidové betlémy i unikátní mechanický Frintův betlém.
1. leden 2025 12:00
Památky, Pardubický kraj

Tradiční obchůzku Tří králů a zpívání koled nabídne skanzen v Kouřimi

V souladu s lidovou tradicí připravili v Muzeu lidových staveb v Kouřimi obchůzku Tří králů a zpívání koled na konci vánočního období. Přijďte v neděli 5. ledna 2025 do kouřimského skanzenu a rozlučte se s Vánoci.
31. prosinec 2024 3:00
Památky, Středočeský kraj

Zimní výlet do Ratibořic a Babiččina údolí láká na zámek i na vánoční Staré bělidlo

Do Babiččina údolí se můžete vypravit na výlet kdykoliv během roku, ale hezky je tu zvláště v době adventu a Vánoc. Jste zvědaví na vánočně vyzdobené interiéry ratibořického zámku a chcete se zároveň projít údolím ke Starému bělidlu? Letos poprvé můžete ratibořický zámek navštívit také v době mezi vánočními svátky a koncem roku. Stranou pozornosti samozřejmě nezůstává ani Staré bělidlo, které leží přibližně půl kilometru od Rudrova mlýna. Tam nahlédnete do štědrovečerně vyzdobené Babiččiny světničky.
23. prosinec 2024 8:05
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte tajemné postavy adventu? Kde se objevuje krvelačná Perchta a Žber?

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
22. prosinec 2024 10:21
Památky