ÚvodAktuality

Aktuality Celá ČR

Zajímá vás, kam se vypravit za zajímavou městskou architekturou? Vyberte si z naší vyčerpávající nabídky. Městská architektura zahrnuje stavby více i méně známých architektů jako Josefa Pleskota, Ladislava Lábuse nebo Petra Stolína. Patří k ní také sochy významných osobností, panovníků a státníků, historická centra měst nebo třeba budova Senátu v Praze. Objevujte krásná a tajemná zákoutí měst, historické kašny, obydlí známých osobností, zapomenuté hřbitovy, městské hradby, věže, rozhledny a další unikáty, které městská architektura nabízí. Mnohé budovy jsou během roku veřejnosti nepřístupné a otevírají se pouze několikrát do roka nebo při významných příležitostech. Nenechte si proto ujít tento jedinečný zážitek.

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Dny evropského dědictví jsou letos opět i v Telči

Dny evropského dědictví (EHD) se konají každý rok v září. V souvislosti se Dny evropského dědictví jsou pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy. V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti a je v nich vybíráno vstupné, je v tyto dny nabízen speciální program (například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava atp.). Desítky měst a obcí připravují komponované programy pro své občany i turisty. Svůj program má také město Telč.
7. září 2024 9:10
Památky, Kraj Vysočina

EHD 2024: Kam se podívat při Dnech světového dědictví v Praze

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) jsou velkým podzimním svátkem všech památek, kdy se otevírají každoročně brány těch nejzajímavějších objektů, ale i takových prostor, které bývají běžně nepřístupné. Většinou o víkendech 7. – 8. a 14. – 15. září se můžete na taková místa vypravit i v Praze. V hlavním městě budou otevřeny nejrůznějších památky, a to i ty, kam se běžně nedostanete. Přehled těch nejzajímavějších vám přináší Kudy z nudy.
4. září 2024 18:00
Památky, Praha

Dny evropského dědictví otevírají v září i nepřístupné památky

Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) probíhají vždy druhý zářijový týden v desítkách evropských zemí. Otvírají dveře tisíců zřídka otevřených památek a každoročně se jich zúčastní více než 20 milionů lidí. Každoročně se během akce otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
3. září 2024 22:11
Památky

Dny evropského dědictví tradičně otvírají brány památek po celé republice

Dny evropského dědictví (European Heritage Day – EHD) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Letošní Dny evropského dědictví proběhnou od soboty 7. září do následující neděle 15. září 2024. Vyberte si z tipů Kudy z nudy, kam se podíváte!
29. srpen 2024 20:07
Památky

Nádraží Bubeneč prošlo proměnou – je z něj Stanice 6

Ve středu 28. srpna 2024 se v budově bývalé vlakové stanice Praha – Bubeneč otevřelo volnočasové centrum Stanice 6. Nedaleko Stromovky tak Pražané a návštěvníci šesté městské části naleznou bistro, galerii a k tomu prostor pro kulturní, sportovní a volnočasové aktivity. Památkově chráněné nádraží Bubeneč, nyní Stanice 6, je vůbec první nádražní budovou v Praze, která prošla proměnou a nyní slouží jinému účelu, než pro který byla postavena.
28. srpen 2024 15:00
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: vydejte se za tajemstvím Přemyslovské a Lucemburské čáry

O Praze se mluví jako o unikátním městě hluboké mystiky a skryté magie. K jejím nejzajímavějším příběhům patří ty, které s polohou různých kostelů spojují nejrůznější geometrické hříčky. S Kudy z nudy se ale tentokrát vypravíme i za Prahu, dál do krajiny středních Čech, a budeme společně pátrat po skrytém poselství Lucemburské a Přemyslovské čáry.
25. srpen 2024 9:26
Památky, Praha

Prohlédněte si neobvyklá místa ve večerních hodinách

Noční prohlídky hradů a zámků již nejsou ničím neobvyklým, ale navštívili jste v noci třeba starobylou radnici, kostnici, tajuplný klášter nebo vojenský bunkr? Kam se vypravit na neobvyklé noční prohlídky vám poradí Kudy z nudy!
24. srpen 2024 14:00
Památky

Kam za díly experimentátora a odvážného architekta Zdeňka Fránka?

Prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek se narodil 26. srpna 1961 v Boskovicích. Po studiích na Fakultě architektury VUT v Brně působil na ÚHA v Blansku, v roce 1989 založil firmu Fránek Architects. V současné době se věnuje projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí. Patří k nejvýznamnějším představitelům organického proudu české architektury. Sám o sobě říká, že jeho tvorbu ovlivnili němečtí expresionisté a organické tvary z Maďarska. V roce 2020 získal za své celoživotní dílo prestižní ocenění Architekt roku. Mezi jeho projekty patří i modlitebna v Litomyšli nebo stezka v oblacích v Dolní Moravě. Veřejnost jeho jméno zaznamenala také v souvislosti s nerealizovanou stavbou přezdívanou maršmeloun.
24. srpen 2024 5:51
Památky

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?
24. srpen 2024 5:42
Památky, Karlovarský kraj

Hradozámecká noc v Praze: nahlédněte do zahrad pod Pražským hradem, Invalidovy či Senátu

Hradozámecká noc, která letos proběhne ve večerních hodinách ze soboty 24. na neděli 25. srpna 2024, představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Letos se do akce zapojí Zahrady pod Pražským hradem, karlínská Ivalidovna a Senát Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci.
22. srpen 2024 18:00
Památky, Praha

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.
22. srpen 2024 6:39
Památky, Olomoucký kraj