ÚvodAktualitySedm kouzelných míst, kde během podzimních výletů načerpáte novou energii
Zážitky

Sedm kouzelných míst, kde během podzimních výletů načerpáte novou energii

  • 3. října 2024
Poslechněte si audio verzi článku
Slunce věčně za mraky, mlhy, deště a blížící se dlouhá zima nikomu radost neudělají. Na portálu Kudy z nudy jsme proto připravili pár výletů do míst, kde se prý dají skvěle dobít baterky – ať už příběhům o pozitivních energetických zónách věříte nebo ne. Každopádně si alespoň uděláte hezký den a navštívíte zajímavé místo.

Andělská hora nedaleko Varů

Andělská horaZřícenina středověkého hradu na Andělské hoře u Karlových Varů prý patří mezi 70 míst na světě, kde se soustřeďuje nejvíce pozitivní energie. Výlet prospěje těm, kteří jsou přepracovaní a ve stresu, trápí je úzkosti a deprese. Zdaleka nebudete první, jedním ze slavných návštěvníků Andělské hory byl v roce 1786 německý básník Johann Wolfgang Goethe, ještě dřív se tu dokonce dala najít studánka se živou vodou. Možná vás tu přestane bolet hlava, možná se jen pěkně prodýcháte, ale určitě si užijete krásný výhled do krajiny Krušných hor a na Slavkovský les.
 

Boží kameny u Strakonic

Boží kámenDalší zdrojem pozitivní energie jsou Boží kameny poblíž Strakonic. Na malém zalesněném návrší nad Tažovickou Lhotou najdete shluk velkých balvanů, které prý mají trojnásobnou energii oproti jiným podobným místům. Léčivé účinky, a to zejména při chronických onemocněních, má mít balvan ve tvaru lodi, přičemž to nejlepší místo najdete na jeho okraji. Na místo nevede žádná značená cesta, jen údolím pod Božím kamenem prochází okružní naučná stezka.
 

Nedokončený chrám v Panenském Týnci

panenský týnecNedokončený gotický chrám Panny Marie v Panenském Týnci patří mezi nejpozoruhodnější a nejmystičtější místa v Čechách. Díky uzdravující energii, která navíc dodává sebevědomí, dobrou náladu a elán do života, je oblíbeným místem svateb – místo proslavil například v květnu 2016 sňatek biatlonistky Gabriely Soukalové a badmintonisty Petra Koukala. Místa s magickou energií na prostranství ohraničeném lesem kamenných pilířů spolehlivě poznáte, stačí sledovat cestičky vyšlapané v trávě a ohlazená místa na stěnách. Pozitivní zóna v Panenském Týnci svým tvarem připomíná kříž – jedná se tedy o místo, kde se dvě zóny kříží a tím se jejich účinek násobí. Měřením siderickým kyvadélkem bylo zjištěno, že duše Jaroslava Plichty ze Žerotína, zakladatele tohoto chrámu, lpí na této stavbě dodnes a dokáže na 75 % odradit kohokoliv, kdo by chtěl na místě chrámu postavit cokoliv jiného. Jakákoliv jiná stavba by totiž účinky této pozitivní zóny snižovala.
 

Klášter Rosa coeli – Růže nebeská

Rosa CoeliPodobně jako chrám v Panenském Týnci působí zříceniny nejstaršího moravského kláštera premonstrátek Rosa coeli v Dolních Kounicích, městečku v hlubokém údolí řeky Jihlavy. V areálu z 12. století postaveném ve stylu lucemburské gotiky se dochovaly jen zdi a pilíře chrámu, věž s točitým schodištěm a přilehlý ambit s rajským dvorem. Říká se, že náladu vám vylepší jen pouhých pár minut pobytu. Otevřeno je tu jen v sezoně (do konce října pátek až neděle 10 až 18 hod.), ale v zimní sezoně si lze dohodnout prohlídku předem.
 

Hauswaldská kaple na Šumavě

Hauswaldská kapleNa Šumavě jižně od Srní ve svahu nad Vchynicko-tetovským plavebním kanálem kdysi stávala Hauswaldská kaple. Místu se říkalo šumavské Lurdy; slepci si tu prý promývali oči vodou ze studánky a zázračně prohlédli, chromí zahazovali berle a domů odcházeli po svých. Po druhé světové válce se kaple ocitla v ostře střeženém hraničním pásmu a 14. září 1957 ji tehdejší režim nechal srovnat se zemí. Dnes tu najdete obnovené základy staré kaple a umělecké dílo nazývané Růženec, kde voda ze studánky protéká v dlabaných dřevěných žlabech přes šumavské bludné balvany a na konci se vlévá do rozevřených skleněných dlaní. Pramenitá voda má blahodárné účinky na lidský organismus, v okolí se prý stále nachází silné energetické pole a pravidelně se tu scházejí poutníci z obou stran hranice.
 

Měsíční menhir u šumavského Javorníku

menhir javorníkZvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Naučná stezka Měsíční kámen vás dovede z Javorníku až k Měsíčnímu menhiru. Jedná se o kámen, který je v umělé poloze, do které byl pravděpodobně v prehistorii postaven a jde tedy o menhir. Název kameni mu dává mimo jiné uměle vyznačený půlměsíc na jeho západní straně. Takovéto části povrchu více či méně výrazné se často na aktilitech vyskytují a vžilo se pro ně označení "oko menhiru". Jsou svým vyzařováním prý výrazně silnější, než okolní plocha.

 

Svatý kopeček u Mikulova

svatý kopečekJedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. A právě v místě zvonice je velmi silný zdroj dynamické zemské energie – stačí sem vyjít, sednout si či lehnout na zem a nechat na sebe tuto sílu působit. Kostel s křížovou cestou byl vybudován díky Františkovi z Dietrichsteina poté, co Mikulov roku 1622 zažil rozsáhlou morovou epidemii. Na vrchol Svatého kopečku až k poutnímu kostelu sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta.
Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích Památky

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Boží kameny u Strakonic Příroda

Boží kameny u Strakonic

Jedna z nejsilnějších přírodních svatyní v Česku, tak je označeno místo zvané Boží kameny (někdy také Boží kámen) nedaleko Strakonic. Lidé, kteří jsou schopni cítit vyvěrající energii, ji popisují jako mimořádně příjemnou a uklidňující.

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby Památky

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo Památky

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.

Svatý Kopeček v Mikulově Příroda

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Hauswaldská kaple poblíž Srní Zážitky

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Prožijte zajímavý víkend nebo jen výlet za poznáním starého poutního místa zvaného Hauswaldská kaple poblíž šumavského letoviska Srní.

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku Příroda

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku

Zvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Vede k němu naučná stezka Měsíční kámen.

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky