ÚvodAktualityTipy pro rodiny s dětmi: muzea plná plyšových medvídků
Kultura

Tipy pro rodiny s dětmi: muzea plná plyšových medvídků

Poslechněte si audio verzi článku
Milujete medvědy ve všech podobách? Plyšové, staré i nové, usměvavé i vážné, knížky o medvědech a medvědí dekorace na tisíce způsobů? Pak vám přijdou vhod místa, kde můžete obdivovat stovky huňáčů, od prcků až po skutečné obry!
Speciálních medvědích muzeí sice není tolik jako muzeí panenek a dalších hraček, ale existují. S medvědy se potkáte třeba v Karlových Varech, v Ledči nad Sázavou, v Berouně anebo v Troskovicích, vesnici pod hradem Trosky.
 

Medvědi v Berouně

Medvědy má ve znaku řada českých měst a obcí, namátkou Jeseník, Rokytnice v Orlických horách, Benešov nad Ploučnicí, Všeruby nebo Bystré. Medvědy ve znaku, na vlajce a dokonce i živé exempláře ve výběhu na Městské hoře má ale jedině Beroun.

V rámci podzimních Hrnčířských trhů k Roku Berounského medvěda, který se slavil v roce 2015 u příležitosti 750. výročí první písemné zmínky o městě, se Městské informační centrum na Husově náměstí stalo domovem sbírky desítek keramických a porcelánových medvídků. Dnes jich tu je několik desítek a výzva stále platí – zkrátka pokud máte doma přebytečného medvídka, pošlete ho do Berouna, kde se připojí ke svým kolegům. Každý, kdo medvěda do sbírky věnuje, je zapsán do pamětní knihy a obdrží pamětní list s číslem, pod kterým je jeho medvěd ve sbírce veden.
 

Největší výstava medvědů v Česku

Největší výstavu medvědů, jakou jste kdy vůbec viděli, hostí Vánoční důmKarlových Varech. Jde o celoročně otevřenou expozici v zámečku Doubí, kde celý rok včetně horkých letních dnů vládne kouzelná sváteční atmosféra. Vedle několika expozic si prohlédnete i výstavu několika tisíc medvídků, největší sbírku v České republice. Aktuálně zahrnuje asi 14 tisíc medvídků, a to od nejmenšího medvídka přes starožitné skvosty, se kterými si děti hrály i před více než 100 lety, a ručně vyrobené originály až po jedinečné kousky, které do Vánočního domu darovali návštěvníci. Také tady platí, že pokud máte na půdě nebo ve skříni méďu, kterého je vám líto vyhodit, ale doma už ho mít nechcete nebo nemůžete, ve Vánočním domě se ho rádi ujmou a poskytnou mu nový domov.
 

Medvědárium a nemocnice pro plyšové medvídky 

Pokud máte starého, poškozeného nebo jinak nemocného medvídka, přineste ho k nám, vyzývá majitele starých hraček majitelka Medvědária Lucie Němcová. V medvědí nemocnici ho opraví, zrestaurují, zrenovují, prostě uzdraví, a pak se vrátí zpátky k vám. Pro opravené staré plyšové medvědy, které získá nákupem nebo darem, také Medvědárium hledá nové rodiny, provozuje obchod specializovaný na plyšové medvědy, doplňky s medvědími motivy, knížky a rukodělné dárky, a pořádá Medvědí festivaly.
 

Medvídkové království na hradě v Ledči nad Sázavou

Muzejní a historický okruh, sbírky historických hodin, Muzeum Jaroslava Foglara a výstup na věž, z níž uvidíte Ledeč nad Sázavou jako na dlani, to všechno nabízí prohlídka ledečského hradu. Jedna z expozic udělá radost hlavně rodinám s dětmi: v Medvídkovém království je k vidění přes tisíc plyšových medvídků ze sbírek soukromé sběratelky. Prohlídka vede přes sklepení na jižní parkán s malým labyrintem a výhledy na řeku Sázavu. Otevřeno je v hlavní sezoně.
 

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami

Ve většině muzeí se medvídci musí dělit o pozornost se spoustou jiných hraček. Výsadní postavení mají v Muzeu panenek a medvídků v Troskovicích, vesnici pod hradem Trosky, kde se dokonce propracovali do názvu. Rozsáhlá expozice mapuje výrobu panenek a medvídků od nejstarších dob až po současné umělecké exponáty. Otevřeno je v hlavní sezoně.
 

Kde objevíte další muzea s medvídky?

Na medvídky se samozřejmě nezapomnělo ani v dalších muzeích hraček. Setkáte se s nimi například v Muzeu domečků, panenek a hraček v Litomyšli, v Muzeu historických hraček na zámku v Benátkách nad Jizerou, v Muzeu hraček v Ostravě anebo v Muzeu hračekLednici.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Mini muzeum hraček Nové Heřmínovy Kultura

Mini muzeum hraček Nové Heřmínovy

Soukromá sbírka hraček našich babiček.

Muzeum hraček Lednice Kultura

Muzeum hraček Lednice

Sbírka historických hraček v netradičně pojatých výstavních prostorách rodinného domu historického centra Lednice. Expozice je rozdělena do několika částí, v nichž si návštěvníci mohou prohlédnout hračky z období 19. a 20. století.

Muzeum medvídků na Zámečku Doubí v Karlových Varech Zážitky

Muzeum medvídků na Zámečku Doubí v Karlových Varech

Nachází se v romantických prostorech Zámečku Doubí v Karlových Varech. Uvidíte zde víc než 14 000 medvídků na jednom místě. Největší méďa má přes 5 metrů, nejmenší cca 4 mm.

Památník posledního šumavského medvěda Příroda

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích Zážitky

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Vánoční dům na zámečku v Doubí Zážitky

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou – Medvídkové království Kultura

Expozice plyšových medvědů na hradě v Ledči na Sázavou – Medvídkové království

Hrad Ledeč nad Sázavou nabízí především dětem speciální okruh Medvídkové království. Spolu s průvodcem se na tomto dětském okruhu podívají nejmenší návštěvníci na ohromnou sbírku hraček, ve které dominují plyšoví medvídci.

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku Památky

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od roku 2022 je však otevřený turistům.

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích Kultura

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Nedaleko zříceniny hradu Trosky v Troskovicích se nachází muzeum panenek a medvídků. Rozsáhlá expozice čítající více než 1000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. Expozice svým ojedinělým rozsahem zaujme návštěvníky všech věkových skupin.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví Památky

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Muzeum rekordů  Pelhřimov Kultura

Muzeum rekordů Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů. Pelhřimovské Muzeum rekordů má otevřeno každý den.

Den gumových medvídků

Den gumových medvídků

Máte rádi gumové medvídky? Pokud ano, 15. července si jich můžete dopřát co hrdlo ráčí a oslavit tak Mezinárodní den gumových medvídků. Pochutnává si na nich celý svět, a to už od roku 1922. Vymyslel je německý cukrář Hans Riegel, zakladatel společnosti Haribo (akronym HAns RIegel BOonn).

Medvědárium Praha – nemocnice plyšových medvídků Zážitky

Medvědárium Praha – nemocnice plyšových medvídků

Medvědárium Praha je jedinečný obchod s opravenými plyšovými medvídky. Jejich sběratelka Lucie prodává opravené staré plyšové medvědy, které získává nákupem nebo darem. Těm vrátí ztracenou krásu, doplní jim oblečky nebo jiné dekorace a zase je prodá.

Prohlídkové okruhy městem Beroun Památky

Prohlídkové okruhy městem Beroun

Turisté si v Berouně mohou vybrat ze třech prohlídkových tras: podle brožurky vydané turistickým centrem Beroun mohou projít historickou, poznávací a turistickou trasu.

Medvědí kámen u Hodkovic nad Mohelkou Příroda

Medvědí kámen u Hodkovic nad Mohelkou

Skála Medvědí kámen se svatým obrázkem se nachází u silnice z Hodkovic nad Mohelkou do Jeřminic nedaleko řeky Mohelky.

Výlet s tajenkou: Za medvědy a Bílou paní na zámek Konopiště Letní sporty

Výlet s tajenkou: Za medvědy a Bílou paní na zámek Konopiště

Projděte se s dětmi okolo zámku Konopiště. V turistickém informačním centru Benešov nebo Konopiště obdržíte mapu a křížovku. Pokud splníte všechny úkoly a vyluštíte tajenku, dostanete za ni malou odměnu. Délka trasy je 5 km a jedná se o lehkou trasu pro děti od pěti let.

Výroba papírových masek v Zákupech – poslední v Evropě, která tradičním způsobem masky vyrábí

Výroba papírových masek v Zákupech – poslední v Evropě, která tradičním způsobem masky vyrábí

Unikátní výroba masopustních papírových masek ze Zákup na Českolipsku je od 11. ledna 2018 na Národním seznamu nemateriálního kulturního dědictví. Zákupská společnost PVO je poslední v Evropě, která tradičním způsobem masky vyrábí.

Další aktuality

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
14. březen 2025 8:00
Kultura