V zimě nebo v létě? Na lyžích nebo po svých? Někdy dostane počasí tak rozmarnou náladu, že připomíná pohádku o dvanácti měsíčkách – ze září se stane prosinec, z dubna leden a i v květnu může mrazivou holí znovu uhodit únor... V
Plzeňském kraji připravili pro turisty trasy, které se milovníci přírody mohou užít za všech okolností! Na
Šumavě, v
Českém lese nebo
Brdech na vás vždy čeká dobrodružství, ať je sníh nebo ne.

Chcete-li si opravdu
užít sníh, sbalte lyže a vyrazte.
Šumava je rájem,
Český les vás překvapí a za příznivých podmínek se nebývale dobře svezete i v
Brdech. Když běžky milujete, není co řešit.
Roztaje-li sníh, babo raď, co teď? Zalézt za kamna a čekat, až zase začne padat, je také varianta, my ale doporučujeme nevzdávat se a vyrazit za zážitky za každých okolností, a to třeba i pěšky. Sice se nesklouznete, odměna v podobě skvělého pocitu z pohybu na čerstvém vzduchu vás potěší stejně tak. Krajina
Plzeňského kraje je půvabná se sněhem i bez něj. Na webu turisturaj.cz jsou připraveny rozmanité, různě náročné trasy do bílé stopy i v alternativě pěšky. Všechny jsou také opatřeny
QR kódem, po jehož načtení se daný výlet zobrazí přímo v mapovém portálu mapy.com. Zbývá se jen rozhodnout, kam vás to táhne nejvíc.

Populární
Šumavu není třeba dlouze představovat.
Železná Ruda,
Modrava,
Prášily,
Horská Kvilda,
Srní, jsou známé daleko za hranicemi kraje. Je protkána
turistickými cestami a v zimě profesionálně upravenými
stopami tvořící
síť nekonečných možností pro zimní toulání. Skrytým klenotem je
Český les.
Čerchov, nejvyšší vrchol tohoto pohoří, dosahuje úctyhodných 1042 m n. m. a „napadne-li“, slibuje výtečné lyžařské zážitky. V okolí tohoto chodského velikánu je strojově upravováno
mnoho kilometrů bílých stop s daleko menším „běžkoprovozem“ než na sousední
Šumavě. V nedalekých
Caparticích jsou pak připraveny okruhy s velice přívětivým převýšením pro malé a rekreační lyžaře. Hledáte-li
ticho, samotu, klid a přitom skvěle vybroušenou stopu,
Český les vás nadchne. Zajímavou variantou jsou určitě také
Brdy. Patří sice k poměrně nízkým pohořím, kde bývá sněhová pokrývka pouze za dobrých podmínek, a proto je strojově upravovaných stop jako šafránu. Když je ale příroda štědrá, dvě bílé koleje se rázem octnou na většině cest a pěšin, což skýtá
nepřeberně možností pro podařený víkendový výlet spojený třeba s dalším poznáváním. Ne náhodou je mezi místními vyhlášená lokalita
Padrťské rybníky, jež byla oblíbeným letoviskem už za první republiky.
Objevte turistické trasy v Plzeňském kraji pro běžkování a pěší turistiku v Šumavě, Českém lese a Brdech dostupné v každém počasí.
Plzeňský kraj nabízí turistické trasy pro běžkaře i pro pěší, které jsou vhodné pro všechy nadšence zimní turistiky, ale lze je užívat i v jiných ročních obdobích.
Pro běžkaře je populární Šumava s místy jako Železná Ruda, Modrava a Čerchov, kde jsou upravené bílé stopy vhodné pro lyžování.
Na Čerchově, nejvyšším vrcholu Českého lesa, je přístupná Kurzova rozhledna, která nabízí krásné výhledy na okolní krajinu.
Ano, trasy v Plzeňském kraji jsou vhodné nejen pro zimní, ale i pro letní turistiku, například turistická trasa kolem Vchynicko-tetovského kanálu.
Padrťské rybníky jsou oblíbenou lokalitou pro víkendové výlety, spojené s možností poznávání historie a přírodních krás této oblasti.
Ano, v Českém lese se nachází chráněná krajinná oblast a v Brdech je chráněná krajinná oblast s naučnými stezkami.
Ano, v Plzeňském kraji jsou i nenáročné trasy vhodné pro rodiny s dětmi, jako jsou ty kolem Vchynicko-tetovského kanálu nebo na Šumavě.
Šumava nabízí jak lehké, tak i náročnější trasy pro pěší a běžkaře, pokrývající krásnou šumavskou přírodu.
Informace o turistických trasách jsou dostupné na webových stránkách turisturaj.cz, kde jsou trasy opatřeny QR kódem pro snadné zobrazení v mapovém portálu.
Na některých trasách v Plzeňském kraji najdou turisté naučné stezky, které poskytují informace o historii a přírodě dané lokality.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.