Horská Kvilda

Šumavská horská obec na Hamerském potoce s typickými dřevěnými roubenými domy, rozesetými po okolních stráních, leží jen pár kilometrů od Kvildy. Z oblíbeného výletního místa se do všech stran rozbíhají cyklotrasy a turistické stezky, které se v zimě mění v udržované lyžařské trasy.

Oblíbené v obci

Horská Kvilda a její jméno

Podobně jako sousední Kvildě, nejvýše položené obci v Česku, daly i Horské Kvildě jméno šumavské pláně, německy zvané gefilde. Rozkládají se v nadmořské výšce 1000 až 1100 m, mají mírně zvlněný povrch a je na nich spousta rašelinišť. Právě tady, na trase solné Zlaté stezky a v srdci dnešního národního parku Šumava, kdysi vznikly dvě obce, které zkomolením německého názvu převzaly označení zdejší krajiny, Kvilda (Aussergefield) a Horská Kvilda (Innergefield). K místním tradičním řemeslům patřila těžba dřeva a rašeliny, hamernictví a sklářství.

 

Klostermannův románový hrdina

Na Horské Kvildě stával slavný Polaufův hostinec, dnešní hotel Rankl, v němž začíná děj Klostermannova románu V ráji šumavském. Najdete tu dřevěnou sochu jednoho z hrdiny tohoto románu Rankl-Seppa, pověstného šumavského obra a siláka. Oficiálně se jmenoval Josef Klostermann (1819–1888) a pocházel z dnes již neexistující samoty Ranklov u Zlaté Studny, jeho hrob najdete na hřbitově ve Stachách.
 

Nejstudenější místa v Česku

Díky značeným trasám se z Horské Kvildy můžete snadno vypravit třeba malebným údolím Hamerského potokaAntýglu a dál do Povydří anebo k Jezerní slati s naučnou stezkou a vyhlídkovou věží. Kousek od ní objevíte návštěvnické centrum Kvilda s naučným okruhem, jehož součástí je rysí výběh. Trasy, které míří na východ od Horské Kvildy, vedou na paseku Zlatá studna, v jejímž okolí ráda trénovala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, jen o pár kilometrů dál pak leží Zadov a Churáňovrozhlednou na skokanském můstku. Jezerní slať a Horská Kvilda jsou místa, kde bývají extrémní mrazy a pod nulu tu teploty často klesají i během léta.

Aktivity v obci Horská Kvilda

Farma Highland na Horské Kvildě

Farma Highland na Horské Kvildě se zaměřujeme na ekologický chov skotského náhorního skotu a šumavky. Nabízí prodej samotných krav či hovězího masa z vlastních zdrojů . Dále jsou v nabídce mladí plemení býčci i jalovice.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Kašperskohorská Zlatá stezka – z Kašperských hor na Kvildu

Horní (Kašperskohorská) Zlatá stezka je nejmladší trasou Zlaté stezky. Vede z Kašperských hor přes Horskou Kvildu, Kvildu, na Freyung a dále do Pasova. Byla vybudována z příkazu krále Karla IV v roce 1356 jako část zamýšlené dálkové obchodní cesty z Čech přes Salzburg až do Benátek.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Paseka Zlatá studna na Šumavě

Jediný dochovaný objekt na Zlaté studni je dnes chalupa patřící TJ Blatná, po ostatních objektech je možno místy nalézt pouze zbytky základů.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Hamerský potok na Šumavě

Největší přítok řeky Vydry, patřící do povodí Otavy, je typickým šumavským horským potokem. Jeho délka je přibližně 7 km.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Socha Rankl Seppa – pověstného siláka na Horní Kvildě

Horskokvildský řezbář pan Pavel vytvořil podle fotografie dřevěnou sochu Rankla Seppa v životní velikosti, můžete ji vidět v Horské Kvildě na zahradě pana Ladislava Pavla.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v obci Horská Kvilda

Hotel Rankl – původní Klostermannův Pollaufův hostinec

Hotel byl nově rekonstruován v roce 2004. Stojí na základech usedlosti se staletou historií, známé také jako Pollaufův hostinec.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Pension Helena Honesová

Malý pension se nachází v obci Horská Kvilda mimo hlavní silnici, což zaručuje dokonalý klid pro Vaší dovolenou. Lokalita a samotné pokoje nabízejí krásný výhled do údolí Hamerského potoka a vrch Antýgl. Hosté mají možnost využít altánek s krbem pro večerní posezení a opékání buřtů.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Šumava


Šumavským podhůřím na Klostermannovu rozhlednu a Královský kámen

Udělejte si výlet v podhůří Šumavy okolím Javorníku a na pověstmi opředený Královský kámen. Co vás na trase čeká? Projdete se okolím Javorníku, který měl v oblibě i šumavský spisovatel Karel Klostermann a poznáte zblízka pestrou krajinou plnou lesů, luk a pastvin s krásnými výhledy do okolí. U kapličky sv. Antonína Paduánského můžete vyzkoušet své znalosti o přírodě a na vrcholu Javorníku vystoupáte po 197 schodech na vrchol Klostermannovy rozhledny. Za pěkného počasí odtud lze pozorovat i vrcholky Alp. Dále půjdete přes Královský kámen, kde se podle pověsti ukryl český král prchající před nepřátelským vojskem. Cesta vás zavede i na hranici přírodní památky Tejmlov, která chrání zachovalé louky a pastviny s výskytem vzácných rostlin a živočichů, včetně několika druhů orchidejí.
trasa Pošumavím do Vacova, Cesty krajinou

Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Prachatice jsou krásné historické město s ještě krásnějším náměstím. Pro svou polohu na samém okraji hor bývají nazývány brána Šumavy. Navštivte tento kout České republiky a určitě vás nezklamou kulturní památky, romantické procházky starobylými uličkami, ani výlety po prachatickém okolí.

Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Šumavu k jezerům, vodopádům a na rozhlednu

Užíváte si volno na Šumavě a přemýšlíte, kde se dá po kopcích jezdit s kočárkem? Máme pro vás nejlepší tipy pro výlety s dětmi, kam můžete vzít hlavě ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na miminka, batolata a předškoláky od dvou do šesti let.
na Šumavu s dětmi, Výlety pro děti

Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Nádhernou šumavskou krajinu v okolí ledovcových jezer odnedávna opěvují spisovatelé, básníci a hudebníci. Všichni, kdo sem jednou zavítali, se pravidelně vrací, aby načerpali energii sálající z vodních hladin i okolních lesů. Na procházky Šumavou si určitě nezapomeňte přibalit dalekohled. Bude se vám hodit na vyhlídkách a při troše štěstí uvidíte také divokou zvěř.