ÚvodAktualityPoznejte zachované středověké plužiny – skrytou krásu české krajiny
Příroda

Poznejte zachované středověké plužiny – skrytou krásu české krajiny

  • 27. listopadu 2015
Pokud letíte letadlem z Prahy, Brna, nebo Ostravy a díváte se dolů, hranice České republiky poznáte snadno – podle tvarů polí, luk a pastvin v krajině. Zatímco německá, rakouská, polská, ale i slovenská krajina se více podobá rozdělené a vybarvené šachovnici, česká je poněkud fádnější – rozloha polností je u nás mnohem větší, méně se vyskytuje rozptýlená zeleň, chybí remízky, chlumy a stromořadí. Naštěstí i v Česku existují fenomenální místa, která se tomu naprosto vymykají – Prachaticko, Modlíkovsko, nebo třeba Holčovicko.
Proč je ale v Česku tak málo takovýchto koutů? Kdo je viníkem? Musíme se vrátit do komunistického období mezi lety 1948 až 1989. Po celou tuto dobu, kdy téměř neexistovali soukromě hospodařící sedláci docházelo ke scelování polí, rozorávání mezí, k nadměrná melioraci, ničení remízků, napravování koryt potoků, kácení větrolamů, rušení polních cest apod.

Výsledkem je krajina zbavená rozptýlené zeleně, krajina s velkými lány řepky, pšenice, řepy atd.

Krajina, v níž se nedaří mnoha druhům ptáků, hmyzu a drobných savců. Rozdíl poznáte právě nejlépe z okénka letadla. Stačí právě přelétnout hranice s našimi sousedy a uvidíte tu změnu. U nás obrovské rozlohy polí, u sousedů šachovnicová pestrá země. Přesto se ale i u nás zachovalo několik míst, kde se můžete fyzicky vrátit do minulosti.
 

Jsou to místa, kde se dosud zachovaly středověké plužiny

Plužiny byly hospodářské pozemky zajištující ve středověku obživu vesnického obyvatelstva. Jedná se především o zemědělsky využívané polnosti. Po celá následující staletí rolníci a sedláci chránili své přesně vymezené pozemky před nepřízní počasí vysazováním keřů a stromů a udržováním mezí. Pole tak byla více chráněna před větrem, mrazem, sněhem i vodou. Plužiny se zachovaly do dnešních dob především v podhorských oblastech. Většinou se sice změnily na pastviny, ale své kouzlo si zachovaly dodnes. Jejich půvab nejvíce vynikne z ptačího pohledu. Podívejte se na fotografie, které nám poskytla společnost Upvision, zabývající se leteckým snímkováním. Spolupracuje nejen se soukromými firmami, ale i se státními organizacemi – např. s Národním památkovým úřadem, pro nějž snímky zachovalých středověkých plužin vznikly.

Kde tedy najdeme nejvíce plužin v české, moravské a slezské krajině? Vytipovali jsme pro vás čtyři místa. Místa, kde se můžete procházet, v podstatě proplétat mezi stovkami větrolamů, jež tvoří obří krajinné bludiště.
 

V Česku existují fenomenální místa

  1. Krásným příkladem jsou plužiny rozložené kolem obce Holčovice na Bruntálsku v Moravskoslezkém kraji. Naleznete je mezi Vrbnem pod Pradědem a Městem Albrechtice, tedy v oblasti východních Jeseníků. Pokud se někdy objevíte v okolí přehrady Slezská Harta, nezapomeňte vylézt na strmý kužel Velkého Roudného, jehož svahy také lemují dobře zachované plužiny, které si můžete prohlédnout ze zdejší rozhledny.
 
  1. Pestrou krajinu posázenou plužinami naleznete také v okolí obcí Modlíkov a Nadějkov, nedaleko Milevska v Jihočeském kraji. Pozorujte zdejší krajinu, až třeba pojedete z návštěvy nejstaršího kláštera v jižních ČecháchMilevsku směrem do Jistebnice, kde byl nalezen slavný stejnojmenný kancionál. Do navigace si zadejte Nadějkov a dívejte se, jak může být krajina stále krásně zachovaná jako v době našich předků.
 
  1. Kopec Oblík, České Středohoří. Pojedete-li z Loun do Mostu, budete mít po levé straně proslulý kopec Raná, středisko českého paraglidismu,  po pravé straně se bude zvedat výrazně zaoblený vrch Oblík.  Kolem dokola jeho úpatí jsou nádherně zachované plužiny. Skvělý pohled na ně je z Rané, nebo nedaleké rozhledny Stříbrník na Červeném vrchu.
 
  1. Západně od Prachatic v Jihočeském kraji se nacházejí obce Hlásná Lhota, Perlovice, Křišťanovice, Milešice, Albrechtice, Mlynářovice, Řepešín a Záblatí. Celá oblast je dokonalým příkladem zachovaných plužin. Při pohledu z výšky získáte téměř pocit, že zde úřadoval nějaký gigantický zahradník. Ideální výhled na plužiny najdete z rozhledny Libín, z níž se vám plužiny ukáží v celé své kráse.
Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku Příroda

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Přírodní památka Velký Roudný nad obcí Roudno je nejvyšším vulkánem Nízkého Jeseníku, který byl činný ještě na počátku čtvrtohor. Spolu s Malým Roudným tvoří dominantu okolní krajiny.

Jistebnice – naleziště slavného husitského chorálu Památky

Jistebnice – naleziště slavného husitského chorálu

Malebné městečko Jistebnice leží přibližně 12 kilometrů severozápadním směrem od Tábora. Do českých dějin se zapsalo jako naleziště Jistebnického kancionálu, což je zpěvník s prvním záznamem slavného husitského chorálu Kdož sú boží bojovníci.

Paragliding na hoře Raná Letní sporty

Paragliding na hoře Raná

Sportovní letecký areál Raná u Loun "Skleník" vás zve na netradiční místo, kde se setkávají turisté, modeláři, ale hlavně se na tomto kopci létá na všem možném i nemožném. Máme u nás dětské hřiště. Je možné si zalétat na tandem paraglidingu nebo větroni!

Rozhledna Libín – výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří Příroda

Rozhledna Libín – výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří

Rozhledna Libín poskytuje nádherný výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří. Z vrcholu věže dohlédnete na Prachatice, Helfenburg, Písek, Mehelník, elektrárnu Temelín, Hlubokou, Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti i Alpy.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku Letní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda