ÚvodAktualityPoznejte zachované středověké plužiny – skrytou krásu české krajiny
Příroda

Poznejte zachované středověké plužiny – skrytou krásu české krajiny

  • 27. listopadu 2015
Pokud letíte letadlem z Prahy, Brna, nebo Ostravy a díváte se dolů, hranice České republiky poznáte snadno – podle tvarů polí, luk a pastvin v krajině. Zatímco německá, rakouská, polská, ale i slovenská krajina se více podobá rozdělené a vybarvené šachovnici, česká je poněkud fádnější – rozloha polností je u nás mnohem větší, méně se vyskytuje rozptýlená zeleň, chybí remízky, chlumy a stromořadí. Naštěstí i v Česku existují fenomenální místa, která se tomu naprosto vymykají – Prachaticko, Modlíkovsko, nebo třeba Holčovicko.
Proč je ale v Česku tak málo takovýchto koutů? Kdo je viníkem? Musíme se vrátit do komunistického období mezi lety 1948 až 1989. Po celou tuto dobu, kdy téměř neexistovali soukromě hospodařící sedláci docházelo ke scelování polí, rozorávání mezí, k nadměrná melioraci, ničení remízků, napravování koryt potoků, kácení větrolamů, rušení polních cest apod.

Výsledkem je krajina zbavená rozptýlené zeleně, krajina s velkými lány řepky, pšenice, řepy atd.

Krajina, v níž se nedaří mnoha druhům ptáků, hmyzu a drobných savců. Rozdíl poznáte právě nejlépe z okénka letadla. Stačí právě přelétnout hranice s našimi sousedy a uvidíte tu změnu. U nás obrovské rozlohy polí, u sousedů šachovnicová pestrá země. Přesto se ale i u nás zachovalo několik míst, kde se můžete fyzicky vrátit do minulosti.
 

Jsou to místa, kde se dosud zachovaly středověké plužiny

Plužiny byly hospodářské pozemky zajištující ve středověku obživu vesnického obyvatelstva. Jedná se především o zemědělsky využívané polnosti. Po celá následující staletí rolníci a sedláci chránili své přesně vymezené pozemky před nepřízní počasí vysazováním keřů a stromů a udržováním mezí. Pole tak byla více chráněna před větrem, mrazem, sněhem i vodou. Plužiny se zachovaly do dnešních dob především v podhorských oblastech. Většinou se sice změnily na pastviny, ale své kouzlo si zachovaly dodnes. Jejich půvab nejvíce vynikne z ptačího pohledu. Podívejte se na fotografie, které nám poskytla společnost Upvision, zabývající se leteckým snímkováním. Spolupracuje nejen se soukromými firmami, ale i se státními organizacemi – např. s Národním památkovým úřadem, pro nějž snímky zachovalých středověkých plužin vznikly.

Kde tedy najdeme nejvíce plužin v české, moravské a slezské krajině? Vytipovali jsme pro vás čtyři místa. Místa, kde se můžete procházet, v podstatě proplétat mezi stovkami větrolamů, jež tvoří obří krajinné bludiště.
 

V Česku existují fenomenální místa

  1. Krásným příkladem jsou plužiny rozložené kolem obce Holčovice na Bruntálsku v Moravskoslezkém kraji. Naleznete je mezi Vrbnem pod Pradědem a Městem Albrechtice, tedy v oblasti východních Jeseníků. Pokud se někdy objevíte v okolí přehrady Slezská Harta, nezapomeňte vylézt na strmý kužel Velkého Roudného, jehož svahy také lemují dobře zachované plužiny, které si můžete prohlédnout ze zdejší rozhledny.
 
  1. Pestrou krajinu posázenou plužinami naleznete také v okolí obcí Modlíkov a Nadějkov, nedaleko Milevska v Jihočeském kraji. Pozorujte zdejší krajinu, až třeba pojedete z návštěvy nejstaršího kláštera v jižních ČecháchMilevsku směrem do Jistebnice, kde byl nalezen slavný stejnojmenný kancionál. Do navigace si zadejte Nadějkov a dívejte se, jak může být krajina stále krásně zachovaná jako v době našich předků.
 
  1. Kopec Oblík, České Středohoří. Pojedete-li z Loun do Mostu, budete mít po levé straně proslulý kopec Raná, středisko českého paraglidismu,  po pravé straně se bude zvedat výrazně zaoblený vrch Oblík.  Kolem dokola jeho úpatí jsou nádherně zachované plužiny. Skvělý pohled na ně je z Rané, nebo nedaleké rozhledny Stříbrník na Červeném vrchu.
 
  1. Západně od Prachatic v Jihočeském kraji se nacházejí obce Hlásná Lhota, Perlovice, Křišťanovice, Milešice, Albrechtice, Mlynářovice, Řepešín a Záblatí. Celá oblast je dokonalým příkladem zachovaných plužin. Při pohledu z výšky získáte téměř pocit, že zde úřadoval nějaký gigantický zahradník. Ideální výhled na plužiny najdete z rozhledny Libín, z níž se vám plužiny ukáží v celé své kráse.
Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku Příroda

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Přírodní památka Velký Roudný nad obcí Roudno je nejvyšším vulkánem Nízkého Jeseníku, který byl činný ještě na počátku čtvrtohor. Spolu s Malým Roudným tvoří dominantu okolní krajiny.

Jistebnice – naleziště slavného husitského chorálu Památky

Jistebnice – naleziště slavného husitského chorálu

Malebné městečko Jistebnice leží přibližně 12 kilometrů severozápadním směrem od Tábora. Do českých dějin se zapsalo jako naleziště Jistebnického kancionálu, což je zpěvník s prvním záznamem slavného husitského chorálu Kdož sú boží bojovníci.

Paragliding na hoře Raná Letní sporty

Paragliding na hoře Raná

Sportovní letecký areál Raná u Loun "Skleník" vás zve na netradiční místo, kde se setkávají turisté, modeláři, ale hlavně se na tomto kopci létá na všem možném i nemožném. Máme u nás dětské hřiště. Je možné si zalétat na tandem paraglidingu nebo větroni!

Rozhledna Libín – výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří Příroda

Rozhledna Libín – výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří

Rozhledna Libín poskytuje nádherný výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří. Z vrcholu věže dohlédnete na Prachatice, Helfenburg, Písek, Mehelník, elektrárnu Temelín, Hlubokou, Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti i Alpy.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku Letní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Další aktuality

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda

Částečné zatmění Slunce můžeme pozorovat už 29. března

Sobota 29. března 2025 je dnem, kdy nastane částečné zatmění Slunce. I když sluneční kotouč nebude zahalen docela, kosmické podmínky pro pozorování tohoto zatmění z České i Slovenské republiky jsou letos velmi příznivé. Vše ale samozřejmě záleží na aktuálním počasí. Česko i Slovensko se bude nacházet na okraji oblasti, kde je možné březnové zatmění pozorovat: velmi výrazně tentokrát se projeví v Kanadě, Grónsku a na Islandu.
26. březen 2025 19:00
Příroda