ÚvodAktualityProžijte Pražské jaro s velikány klasické hudby
Kultura

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

  • 7. května 2024
Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
pražské jaroPřijďte ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu, kterou každoročně nabízí Mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Od 12. května do 3. června vás čeká přes 50 koncertů klasické hudby. Těšit se můžete na to nejlepší, co klasická hudba v současné době nabízí. Již 79. ročník festivalu zahájí 12. a 13. května 2024 Smetanova Má vlast v podání Berlínských filharmoniků a jejich šéfdirigenta Kirilla Petrenka.

V roce 2024 si připomínáme hned dvojí výročí Bedřicha Smetany. V březnu uplynulo 200 let od skladatelova narození a 12. května uplyne 140 let od jeho úmrtí. Jak lépe velikána české hudby oslavit než provedením Mé vlasti na zahajovacím koncertě Pražského jara orchestrem, který je považován za nejlepší na světě?

Smetana 200 a Rok české hudby

Nejen hudba, ale i výtvarné umění

uměníPetr Nikl, Ivan Pinkava, Milan Grygar, Daniel Vlček, Jakub Roztočil a Ira Svobodová. Šest předních českých výtvarných autorů představující různé techniky, média i generace. Inspirace pro vznik jejich nových děl ale byla jedna – cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Tímto erbovním dílem je Pražské jaro každoročně 12. května slavnostně zahájeno a při té příležitosti proběhne i vernisáž výstavy Pražské jaro Art Salon. Díla budou vystavena na festivalových koncertech v Rudolfinu a Obecním domě. V neděli 26. května bude tato unikátní kolekce vydražena v rámci 91. aukce Galerie Kodl a na Artslimit.com, kteří jsou partnery projektu. Výtěžek benefiční aukce bude věnován ve prospěch festivalu Pražské jaro.

Výstava vznikla ve spolupráci se dvěma kurátory – Janem Kudrnou a Milanem Dospělem. V programu festivalu se tak nově propojuje hudba a výtvarné umění. Na závěrečném koncertu Pražského jara v Obecním domě 3. června 2024 bude slavnostně vyhlášen výsledek aukce. U příležitosti projektu vznikl i krátký dokument, ve kterém štáb Pražského jara navštívil výtvarníky přímo v jejich atelierech, podívat se na něj můžete na YouTube kanálu Pražského jara.
 

Na Pražské jaro s dětmi i teenagery

Pražské jaroNovému projektu SpringTeen bude patřit celá neděle 19. května, která přinese nevšední a pestré koncerty i kreativní workshopy v působivých prostorách Anežského kláštera a jeho zahrad. Zazní živá hudba nejen klasická, ale i jazz, pop a elektronika. Prostor dostanou hudební technologie či roboti a na workshopech si mladí diváci vyzkouší výrobu hudebních nástrojů ze zeleniny nebo krabic od pizzy.

Vyberete si s dětmi spíše koncert v tajemné zahradě uprostřed Stínadel s hudebními hlavolamy a hledáním indicií, nebo jako DJ budete skládat hudbu ze zvuků, samplů a smyček, nahrávat a improvizovat s celou kapelou? Anebo je libo bicí workshop s robotem YuMi? Toho představí v průběhu rodinného dne společnost ABB v Anežském klášteře. Kolaborativního robota YuMi uvidíte v netradiční roli hudebníka, který zahraje na marimbu. Během workshopu, který vzniká ve spolupráci s hudebníky Pražského jara, budou moci malí i velcí návštěvníci robota doprovodit na různé hudební nástroje a společně zahrát vybranou skladbu.

Pražské jaroCelý den vyvrcholí Velkým finále, na kterém vystoupí hvězda domácí scény Milan Peroutka v doprovodu temperamentního Moravia Brass Bandu. Na podiu se potkají s britským vokálním kvintetem Apollo5, které fascinuje publikum po celém světě interpretací klasiky, popu i jazzu. Kromě precizních uměleckých výkonů jsou proslulí živým kontaktem s publikem. Další příležitostí vytáhnout piknikové deky pak bude hned zahájení festivalu 12. května, kdy na pražské Kampě bude proběhne v přímém přenosu velkoplošná projekce zahajovacího koncertu s Berlínskou filharmonií pro ty, na které se už vstupenky na zahajovací koncert nedostaly. Na návštěvníky čeká také bohatý doprovodný odpolední program už od 16 hodin.
 

10 zážitků, které byste neměli minout na Pražském jaru

  • Pražské jaroNedostaly se na vás vstupenky na zahajovací koncert 12. 5. s Berlínskými filharmoniky pod vedením Kirilla Petrenka? Přijďte sledovat přímý přenos na velkoplošné projekci v parku na pražské Kampě. Na návštěvníky čeká již od odpoledne bohatý doprovodný program. Piknikové deky s sebou!
  • Přijďte se podívat na finálové večery soutěže Pražské jaro v oboru lesní roh (13. 5.) a housle (14. 5.) a zažijte adrenalin večera, který bez nadsázky může rozhodnout o kariéře mladého umělce.
  • Pražské jaroPoslechněte si 16. 5. v Rudolfinu slavný Schumannův cyklus písní pro soprán a klavír Láska a život ženy v kombinaci s písněmi skandinávských autorů v jedinečně pojatém programu sopranistky Miah Persson, která je zvána do MET i Salcburku.
  • Na koncertě 17. 5. Rudolfinu uslyšíte hudbu italských mistrů renesance a baroka v podání ikony historicky poučené interpretace, Phillipa Herrewegha s Collegiem Vocale Gent.
  • Energičtí sólisté i komorní hráči Z.E.N. Tria, kteří podle svých slov rozhodně nejsou na podiu v zenu, zahrají 25. 5. v Rudolfinu koncert z děl Brahmse a Dvořáka.
  • Pražské jaroOrchestre Philharmonique de Radio France pod vedením Mikko Francka provede 27. 5. v Rudolfinu vedle skladeb hudebního impresionisty Maurice Ravela světovou premiéru houslového koncertu Kryštofa Mařatky inspirovaného pravěkými jeskynními malbami v podání houslisty Amaury Coeytauxe.
  • Slyšet neslýchané můžete na koncertech, které se vymykají běžným posluchačským zážitkům, ať už je to provedení skladby 11 000 strun pro 50 klavírů od G. F. Haase 2. 6. ve Foru Karlín, sitespecific projekt Pianofonia Michala Rataje a Jana Trojana v Národním Technickém Muzeu pro klavír a jeho součástky, anebo se na celý víkend ponořte do toho nejaktuálnějšího z nové hudby na Prague Offspring 31. 5. a 1. 6. v DOXu.
Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (22.6. – 23.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Čáslavské slavnosti 2024, Královské stříbření Kutné Hory 2024, Slavnost královny Johanky 2024, Prague Ice Cream Festival 2024 – zmrzlinový festival v Praze, Po Žižkově za Žižkou – husitská hra pro celou rodinu. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
17. červen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Na noční pozorování zvířat se vydejte do Zoo Praha

Do Zoo Praha mohou návštěvníci zavítat i po setmění a pozorovat svět zvířat prostřednictvím termokamery. Milovníkům zvířat se tak naskýtá možnost navštívit areál v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. Zážitkový program na objednávku nabízí pozorování zvířat skrze termovizní monokulární kameru a noktovizor.
15. červen 2024 15:00
Zážitky, Praha

Národní divadlo uvádí v roce 2024 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2024 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika. Rok 2024 je Rokem české hudby a v jeho rámci divadlo uvede díla slavných českých skladatelů. Roku české hudby 2024 bude věnován i cyklus pořadů pro děti a jejich rodiče Opera nás baví či cyklus koncertů z písňové a komorní tvorby v podání sólistů ve Stavovském divadle.
13. červen 2024 16:19
Kultura, Praha

Ochutnejte Pivo na náplavce!

Oblíbený degustační festival zlatavého moku se v letošním roce bude konat 14. a 15. června 2024 na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 55 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů.
12. červen 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

V Černínském paláci se chystá Den otevřených dveří – nahlédněte do sídla Ministerstva zahraničních věcí

V sobotu 15. června 2024 od 10:00 do 18:00 se mimořádně otevřou dveře Černínského paláce, největší pražské barokní stavby svého druhu. Černínský palác slouží jako sídlo Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Návštěvníkům bude umožněno nahlédnout do nejzajímavějších a nejcennějších prostorů paláce, včetně bytu Jana Masaryka a části zahrady.
12. červen 2024 6:00
Památky, Praha

Unikátní skleník Fata Morgana slaví již 20 let své existence!

Botanická zahrada hl. m. Prahy zasvětila letošní sezónu oslavám tropické přírody. Současně tím chce připomenout, že před 20 lety se pro návštěvníky otevřela tropická oáza – unikátní skleník Fata Morgana. Za tu dobu do něj přibyla spousta zajímavých a ohrožených druhů rostlin, které z něj dělají tu pravou džungli uprostřed velkoměsta. V červnu se ve skleníku konají speciální prohlídky a od 7. června až do 7. července si návštěvníci prohlédnou výstavu Sukulenty v interiéru. Během víkendu 15. a 16. června mohou návštěvníci botanické zahrady zažít Afriku na vlastní kůži a všemi smysly během Festivalu africké kultury.
11. červen 2024 14:00
Příroda, Praha

Závod 1000 mil československých vás přenese do 30. let minulého století

Vzpomínková jízda historických vozidel 1000 mil československých se v roce 2024 uskuteční ve dnech 12. až 15. června a připomene významné jubileum – 90 let od nejslavnějšího závodu „Mílí“ v roce 1934. Soutěž začíná ve středu 12. června den před startem technickou přejímkou v Opletalově ulici před Autoklubem ČR, poslední etapa končí v sobotu 15. června před Národní technické muzeum na Letné. Na jedinečnou podívanou a doprovodný program na oba dny srdečně zveme širokou veřejnost. Nad soutěží přijali záštitu prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a prezident České republiky Petr Pavel.
11. červen 2024 6:00
Zážitky, Praha

V sobotu bude Valdštejnská zahrada patřit hudbě, tanci i divadlu

Zdarma přístupným programem pro celou rodinu v sobotu 8. června 2024 ve Valdštejnské zahradě v Praze vyvrcholí letošní v pořadí osmý ročník celostátního festivalu ZUŠ Open. Na 1 000 účinkujících z 55 základních uměleckých škol ze všech krajů republiky nabídne mezi 13:00 až 21:00 hod. na dvou scénách desítky koncertů nejrůznějších žánrů i divadelních a tanečních představení. Program doplní i nejrůznější výtvarné workshopy, keramická dílna pro děti a výstava. Účinkující ze ZUŠ podpoří také řada předních umělců, například klavírní virtuos Karel Košárek, choreografka Hana Achilles či Karlovarský symfonický orchestr. V průběhu celého odpoledne budou mladí umělci vystupovat také v okolí metra Malostranská a Klárova.
7. červen 2024 15:00
Kultura, Praha