ÚvodAktualitySalon vín ve Valticích láká na 100 nejlepších moravských a českých vín – od června i v neděli
salon vín, valtice, kudy z nudy
Gurmánská turistika

Salon vín ve Valticích láká na 100 nejlepších moravských a českých vín – od června i v neděli

  • 7. června 2022
Salon vín České republiky představuje kolekci 100 nejlepších moravských a českých vín pro aktuální sezónu. Nachází se v podzemí valtického zámku a mimo degustačních programů nabízí také naučnou expozici věnovanou vinařství. Během letní sezóny, od června do září, se otevírací doba Salonu vín rozšiřuje také na neděle. Letošní zajímavostí je mimo jiné oranžové víno, které se v Salonu objevuje vůbec poprvé v historii.

vínoSalon vín prezentuje již 23 let špičku tuzemského vinařství a pro mnohé vinaře a milovníky našich vín je jeho vyhlášení nejdůležitější vinařkou událostí roku. Potvrzuje to i rok od roku rostoucí návštěvnost degustační expozice Salonu vín v podzemí valtického zámku. Národní soutěž vín pořádá Národní vinařské centrum, o.p.s. každoročně od října do listopadu pod odbornou garancí Svazu vinařů ČR a pod záštitou prezidenta České republiky. Budoucí Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín tak musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže.

Salon vínI díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší soutěžní metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín. Na vlastní soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok.
 

Letošní novinkou je oranžové víno!

oranžové vínoV letošním Salonu vín se vůbec poprvé objevilo oranžové víno! Je jím Pálava od Jiřího Kopečka z Valtic. Vzniklo dlouhodobou macerací na bílých slupkách, což je vinařský styl, který v Salonu ještě nebyl. Jedná se proto o velkou zajímavost pro všechny milovníky vína. V příštím ročníku Salonu vín už bude pro podobná vína vytvořená nová speciální kategorie.

O účast v prestižní společnosti se letos ucházelo celkem 2 400 přihlášených moravských a českých vín. V kolekci stovky vzorků se zlatou medailí letošního Salonu vín je zastoupených pětapadesát vinařů a vinařských firem. Největší zastoupení v nové expoziciSalonu vín má právě Zámecké vinařství Bzenec a Mikrosvín Mikulov s devíti zlatem oceněnými vzorky. Z jednadvaceti odrůd je hned sedmnáct Ryzlinků rýnských a devět Ryzlinků vlašských. Už osmé prvenství a titul šampiona získalo v dvaadvacetileté historii soutěže Zámecké vinařství Bzenec.

Vítězná vína si prohlédnete a okoštujete v běžné otevírací době Salonu vín, tedy od úterý do čtvrtka 9:30 – 17:00 hodin, v pátek a sobotu 10:30 – 18:00. Od června do září je navíc otevřeno také v neděli 10:30 – 17:00.

Salon vín České republiky na zámku ve Valticích Zážitky

Salon vín České republiky na zámku ve Valticích

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Zámecké vinařství Bzenec Gurmánská turistika

Zámecké vinařství Bzenec

Po celou historii jsme pevnou součástí zámeckého areálu ve městě Bzenec, ve východním cípu Jihomoravského kraje. Citlivě, s důrazem na efektivitu a ekologii, obhospodařujeme 540 hektarů vinic ve vinařských podoblastech slovácké, mikulovské a znojemské.

Loucký klášter ve Znojmě Zážitky

Loucký klášter ve Znojmě

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Poklady našich vinohradů v Rakvicích Gurmánská turistika

Poklady našich vinohradů v Rakvicích

Kvalitní jakostní a přívlastková vína s nezaměnitelným charakterem ve vinotéce vinařství Víno Rakvice.

Nové vinařství Drnholec Gurmánská turistika

Nové vinařství Drnholec

V Novém Vinařství se všechno dělá inovativně, lépe a jinak. Patří od roku 2005 k nejprogresivnějším vinařstvím v České republice, a to především díky modernímu přístupu k pěstování hroznů a výrobě vína. Obhospodařuje 102 ha vinic a vyrábí pouze jakostní vína z vyzrálých až přezrálých hroznů.

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic Letní sporty

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. Od dubna do září můžete přímo na vinici ochutnat šobeská vína z produkce Znovínu Znojmo.

Znovín Walking – chůze, která léčí Příroda

Znovín Walking – chůze, která léčí

Společnost Znovín se sídlem v Šatově rozšířila svůj vinařský turistický program o Znovín Walking – chůzi pomocí speciálních holí, při níž zapojíte až 90 % svalů celého těla. Znovín Walking vychází z všeobecně zaužívaného Nordic Walking, jenž má domov ve Finsku.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj