ÚvodAktuality150. výročí narození Františka Kupky: tvůrce Kosmického jara a Amorfy
Kultura

150. výročí narození Františka Kupky: tvůrce Kosmického jara a Amorfy

  • 21. září 2021
V roce 2021 si připomínáme rovných 150 let od narození geniálního malíře 20. století. Jeho díla vystavují přední světové galerie, a když se náhodou některý z Kupkových obrazů dostane do prodeje, jeho ceny atakují rekordy. Do dějin světového malířství zasáhl František Kupka rozhodujícím způsobem v letech 1910–13, kdy vytvořil své první čistě abstraktní obrazy a souběžně s Wassily Kandinskym a Robertem Delaunaym uskutečnil historický průlom od zobrazující malby k abstrakci. Vydejte se ve stopách grafika, ilustrátora a jednoho ze zakladatelů abstraktního malířství, Františka Kupky.
Žádné jiné jméno českého původu nerezonuje ve světě v rámci moderního umění tak silně jako František Kupka(1871–1957). Jeden z nejvýznamnějších malířů minulého století, celosvětově oceňovaný a doma téměř přesto neznámý, dnes patří k autorům, jejichž díla trhají rekordy aukčních síní. Důvod je prostý: abstraktní umění představuje jedno z klíčových témat dějin umění 20. století a František Kupka patří k jeho zakladatelům.
 

Seznamte se s Františkem Kupkou

František Kupka se narodil 23. září 1871Opočně do rodiny úředníka. Byl nejstarší z pěti dětí. Vyrůstal v  DobrušceOrlických horách a vyučil se řemeslu jako sedlář. Nakonec ho jeho talent ale zavedl na malířské školy do Prahy a Vídně. Odtud šel, jak tehdy bylo zvykem, na zkušenou do Paříže. Většinu života pak prožil mezi Prahou a Paříží, kde vyučoval na uměleckých školách. Za svůj život namaloval stovky děl, které měly úspěch a nasbíraly mnoho ocenění. Kupka je považován za jednoho ze zakladatelů abstraktního malířství. Nejdříve jeho obrazy vycházely z reality a dokonale ji popisovaly, ale postupem času se tvary stávaly méně a méně přesné, až se nakonec jeho dílo proměnilo v čistou abstrakci. Jako zlom v umění je považován jeho obraz Amfora. Dvojbarevná fuga z roku 1912. František Kupka zemřel 24. června 1957 ve věku 85 let v Paříži, kde je také pohřben.
 

Kupkovo nej

Nejdražším obrazem prodaným v aukci v České republice se loni stal obraz Divertimento II Františka Kupky, když byl vydražen za více než 90 milionů Kč. Nicméně se nejedná o nejdražší Kupkovo dílo na světě. Pomyslné první místo aktuálně drží Kupkův obraz Tryskání II z roku 1923, za které zkraje roku 2021 jeho kupec ve Velké Británii zaplatil 231 milionů Kč. Zajímavý příběh má jeho nejznámější obraz, o kterém už byla zmínka – Amfora. Dvojbarevná fuga. Znázorňuje červené a modré obrazce ohraničené elipsovitými čarami na černém a bílém pozadí. Kupka prý k tvarům na obraze dospěl, když sledoval svou nevlastní dceru Andrée, jak si hraje s míčem, a obraz tak ztvárňuje pohyb obsažený v této hře. Jedná se o jeden z prvních abstraktních obrazů vůbec, a tedy průkopnickou práci abstraktního umění. Olejomalba na plátně o rozměrech 211×220 cm byla poprvé vystavena na pařížském Podzimním salonu v roce 1912. Dnes ji vlastní Národní galerie v Praze a vy ji můžete vidět při prohlídce Veletržního paláce.
 

Kde můžete Kupku vidět

Určitě dobře uděláte, když se vydáte do Musea Kampa v centru Prahy. Právě kolekce děl Františka Kupky patří mezi nejdůležitější části sbírky tohoto muzea. Stálá expozice v sedmi kapitolách chronologicky představuje Kupkovu tvorbu od poloviny 90. let 19. století až k dílům 50. let 20. století. Skvěle tak můžete sledovat jednotlivé fáze Kupkova uměleckého vývoje. Vystaveno je zde více než sedm desítek děl tohoto průkopníka abstrakce. Větší sbírku na jednom místě asi aktuálně nikde jinde nepotkáte. Většinu dalších děl v rámci České republiky vlastní Národní galerie v Praze. Bývaly i ve sbírkách Pražského hradu, ale první komunistický prezident se děl začátkem 50. let 20. století zbavil jako umělecky nevhodných. Je dobře, že díla nebyla zničena, ale jen „uklizena“ do depozitářů právě Národní galerie.
Po stopách zakladatele abstraktního umění Františka Kupky

Po stopách zakladatele abstraktního umění Františka Kupky

František Kupka (23. září 1871 – 24. června 1957) je jedním z nejvýznamnějších českých umělců, který se prosadil i ve světě. Proslul jako jeden z prvních malířů nefigurativního umění. Jeho Amorfa. Dvojbarevná fuga, první veliké dílo abstraktního malířství, se představila veřejnosti v Paříži už v roce 1912. Celosvětově oceňovaný a doma téměř přesto neznámý, dnes patří k autorům, jejichž díla trhají rekordy aukčních síní. Vydejte se s námi po jeho stopách a poznejte nejenom místa, kde působil, ale také jeho díla.

Dům Františka Kupky v Dobrušce Kultura

Dům Františka Kupky v Dobrušce

Nová expozice provede návštěvníka celým životem a dílem českého malíře a průkopníka abstraktní tvorby Františka Kupky (1871–1957).

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin Památky

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Dobruška je městem mnohých historických památek, které jsou cílem návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí celé severní části Orlických hor a Podorlicka.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Památník Františka Kupky v Dobrušce Památky

Památník Františka Kupky v Dobrušce

Památník Františka Kupky v Dobrušce byl návržen a realizován sochařem Zdeňkem Kolářským. František Kupka vyrůstal a dospíval v Dobrušce v letech 1872 – 1889 a zde také vznikaly jeho první výtvarné pokusy.

Dobruška

Dobruška

Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí velké části Orlických hor a Podorlicka. Připomenete si tu i pár zajímavých osobností v čele s malířem Františkem Kupkou a F. V. Hekem, jehož osudy inspirovaly spisovatele A. Jiráska k napsání románu F. L. Věk.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce Kultura

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má pět stálých expozic v šesti budovách. Čtyři z nich jsou kulturními památkami.

Další aktuality

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

Na Letenské pláni v Praze se od 20. do 22. září 2024 sejde světová špička sportovního lezení. Praha totiž bude opět hostit Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
18. září 2024 18:00
Letní sporty, Praha

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Během září a října nás určitě ještě čekají slunečné dny a ty by bylo škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných a hřejivých dnů i v podzimní plískanici.
18. září 2024 16:00
Kultura, Praha

Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Zveme vás na tradiční jablkobraní do Ctěnic! Na zámku se letos v sobotu 21. září 2024 uskuteční již 12. ročník Jablkobraní, které nabídne návštěvníkům mnoho druhů jablečného moštu, jablka na mnoho způsobů i tradiční řemesla. V zámeckém parku budou zahradníci ručně lisovat mošt z jablek z místního sadu a nebude chybět ani kulturní program.
18. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Praha

Lustr festival vytvoří z Holešovické tržnice centrum komiksu a ilustrace

Festival ilustrace a komiksu Lustr, největší přehlídka svého druhu v Česku, představí špičkové české i světové ilustrátory a ilustrátorky v rámci 11. ročníku festivalu. Podruhé se zabydlí Holešovické tržnice, tentokrát v halách číslo 13 a 17. Festival dveře svých hal otevírá 20. září v 18:00 a potrvá až do 28. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na Newyorský salonek, Showcase, výběr z jarního ilustrátorského sympozia v Broumově, mladé ukrajinské ilustrátory a ilustrátorky tematizující budoucnost kultury ve své zemi a jednu z hlavních výstav Mimo proud, která skýtá pohled na deset okrajových komiksových žánrů.
18. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada na Smíchově, Světový den goril v pražské zoo 2024, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se nejen v Praze letos uskuteční 18. září. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech. Letos se koná na 22 místech v oblasti Hradčan.
17. září 2024 15:00
Příroda, Praha

Letiště Václava Havla Praha je podle hodnocení uživatelů Google čtvrtým nejlepším v Evropě

Největší české mezinárodní letiště, Letiště Václava Havla Praha, obdrželo v září 2024 hodnocení 4,3 z pěti hvězdiček a polepšilo si o jednu příčku oproti loňskému pátému místu. Top 5 nejlepších letišť znovu dominuje Istanbul následovaný Portem, Athénami, Prahou a Curychem. Žebříček sestavil podle hodnocení uživatelů Google britský portál Holidu.
17. září 2024 14:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
16. září 2024 14:00
Zážitky, Praha