ÚvodAktualityMísta, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo
Příroda

Místa, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách postupně vznikají pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, v zahradách jim zkrátka převrátili režim.

Tma v pražské zoo

velemlok čínský zoo prahaPrávě takhle se chovají obyvatelé tmavé části pavilonu Indonéská džunglezoologické zahradě v Praze. Přes den je tu tma, zato večer, kdy návštěvníci odejdou, se rozsvítí světla a všechna noční zvířata se uloží ke spánku podobně jako ve volné přírodě. Indonéská džungle samozřejmě nemá jen část pro noční a soumračné živočichy. Hlavní expozice se spoustou jezírek, skal, jeskyní, stromů a skleníkem napodobuje tropický deštný les, velkou plochu zabírá také venkovní voliéra. Žijí tu především orangutani, giboni či makakové, nejrůznější obratlovci z tropických lesů indo-australské oblasti, ale také ryby, varani komodští, vodní želvy, malí savci a ptáci. A samozřejmě společně s nimi také již zmínění kuskusové pozemní, nepříliš známí australští vačnatci, které v zoologických zahradách uvidíte jen ojediněle.

Ve světelných režimech den a noc pracuje také velemlokárium, jedinečná expozice vybudovaná pro největší obojživelníky světa, velemloky čínské. V pěti kaskádovitě uspořádaných nádržích začíná den ráno v 9 hodin, odpoledne po druhé hodině začíná „modrý“ noční režim, kdy velemloci bývají mnohem aktivnější.

zoo praha nocturnoZoo Praha nabízí také nevšední zážitekvečerní prohlídky! Zjistěte, co dělají zvířata v pražské zoo po zavírací době! Nenechte si ujít pohled na spící slony či aktivní hyeny. V doprovodu zkušeného průvodce se vydáte objevovat tajemství večerního života v Zoo Praha a užijte si jedinečnou příležitost vidět zvířata pod rouškou tmy. Možná je také noční výprava s termokamerou. Probíhá v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. My lidé se ve tmě orientujeme špatně a světla svítilen nám nedovolí zcela proniknout do tajemné atmosféry noci. Proto vám Zoo Praha nabízí jedinečnou možnost podívat se pomocí vyspělých technologií na to, co nám ze života zvířat po setmění zůstává běžně skryto...
 

Tajemné noci v zoo v Plzni, Olomouci a Ostravě

žabky v zoo plzeňKdyž vstoupíte hlavním vchodem do zoologické zahradyPlzni a vydáte se rovně rovnou za nosem kolem výběhu lvů, první budovou po vaší pravé ruce bude pavilon Tajemný svět africké noci. Také tady zažijete ve dne noc, protože tu žijí větší i menší afričtí savci se soumračnou a noční aktivitou – kaloni, damani, langusty, promyky a desítky dalších druhů. Pavilon v Zoo Plzeň obývají také letouni, primáti, ale i plazi. Zcela unikátní expozicí je Svět v podzemí, vybudovaný v bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941. Kromě jiného vám zde představí život tropických jeskyní Karibiku. Jedná se o živočichy, kteří obývají temné prostory, jako kaloni egyptští, vampýři, žáby, potkani, plši, hroznýšovci kubánští a další.

kaloňKuriózním zážitkem je i prohlídka pavilonu netopýrů zoologické zahradě v Olomouci, kde kromě několika druhů zvířat s noční aktivitou žijí kaloni zlatí. Hraje tu příjemná tichá hudba, jednotlivé kóje a ubikace jsou lehce barevně nasvícené, na stropě se třpytí „hvězdná obloha“. Protože kaloně od návštěvníků odděluje jen vysoké sklo, ovšem prostor nad vašimi hlavami je volný, nic jim nebrání v letecké akrobacii. Šustění křídel a pohyb v tmě vás určitě překvapí!

Pavilon nočních zvířat s obráceným režimem dne a noci má i Zoo Ostrava. Jmenuje se Noční Tanganika a počítače v něm umí věrohodně simulovat jak ranní rozednívání a večerní stmívání, tak růst teploty od ranního chladu po odpolední vedra. V modrém světle imitujícím měsíční svit můžete pozorovat například komby, osináky, ježky, krajty, noční ryby nebo obří mnohonožky. Skutečným unikátem jsou však damani stromoví, drobní savci příbuzní slonům. Kromě Ostravy je můžete vidět už jen v zoo ve Dvoře Králové.
 

Kde si také užijete noc ve dne?

kuskusTaké v zoologické zahradě Jihlava mají malý noční pavilon; je součástí africké vesnice Matongo a společně s kaloni rodriguezskými v něm najdete ježky bělobřiché. Navíc se tu občas pořádají akce s netopýřím programem; kromě pozorování lovících netopýrů a jejich sledování s ultrazvukovým detektorem bývá jejich součástí také ochutnávka jídelníčku netopýrů a kaloňů.

Obrácený denní režim, tedy ve dne noc a v nočních hodinách simulované denní světlo, mají obyvatelé nočního pavilonu, který najdete v Jihočeské zoologické zahradě Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Uvidíte tu několik druhů zvířat především z euroasijské oblasti, na kterou se v Hluboké specializují, od sov a netopýrů až po plchy, lasičky, ženetky či dikobrazy.
Zoo Jihlava – připravte se na zážitek Příroda

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček Příroda

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo Olomouc chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře Příroda

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Noční výprava s termokamerou v Zoo Praha Zážitky

Noční výprava s termokamerou v Zoo Praha

Zoo Praha nabízí jako jediná na světě zážitkový program "Noční výprava s termokamerou". Jedná se o sledování zvířat skrze termovizní monokulární kameru, noktovizor, speciální vojenskou termovizi i UV světlo.

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň Příroda

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Zoo Plzeň – docela jiný svět Příroda

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Další aktuality

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
22. listopad 2024 5:16
Příroda

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda