ÚvodAktualityMísta, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo
Příroda

Místa, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách postupně vznikají pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, v zahradách jim zkrátka převrátili režim.

Tma v pražské zoo

velemlok čínský zoo prahaPrávě takhle se chovají obyvatelé tmavé části pavilonu Indonéská džunglezoologické zahradě v Praze. Přes den je tu tma, zato večer, kdy návštěvníci odejdou, se rozsvítí světla a všechna noční zvířata se uloží ke spánku podobně jako ve volné přírodě. Indonéská džungle samozřejmě nemá jen část pro noční a soumračné živočichy. Hlavní expozice se spoustou jezírek, skal, jeskyní, stromů a skleníkem napodobuje tropický deštný les, velkou plochu zabírá také venkovní voliéra. Žijí tu především orangutani, giboni či makakové, nejrůznější obratlovci z tropických lesů indo-australské oblasti, ale také ryby, varani komodští, vodní želvy, malí savci a ptáci. A samozřejmě společně s nimi také již zmínění kuskusové pozemní, nepříliš známí australští vačnatci, které v zoologických zahradách uvidíte jen ojediněle.

Ve světelných režimech den a noc pracuje také velemlokárium, jedinečná expozice vybudovaná pro největší obojživelníky světa, velemloky čínské. V pěti kaskádovitě uspořádaných nádržích začíná den ráno v 9 hodin, odpoledne po druhé hodině začíná „modrý“ noční režim, kdy velemloci bývají mnohem aktivnější.

zoo praha nocturnoZoo Praha nabízí také nevšední zážitekvečerní prohlídky! Zjistěte, co dělají zvířata v pražské zoo po zavírací době! Nenechte si ujít pohled na spící slony či aktivní hyeny. V doprovodu zkušeného průvodce se vydáte objevovat tajemství večerního života v Zoo Praha a užijte si jedinečnou příležitost vidět zvířata pod rouškou tmy. Možná je také noční výprava s termokamerou. Probíhá v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. My lidé se ve tmě orientujeme špatně a světla svítilen nám nedovolí zcela proniknout do tajemné atmosféry noci. Proto vám Zoo Praha nabízí jedinečnou možnost podívat se pomocí vyspělých technologií na to, co nám ze života zvířat po setmění zůstává běžně skryto...
 

Tajemné noci v zoo v Plzni, Olomouci a Ostravě

žabky v zoo plzeňKdyž vstoupíte hlavním vchodem do zoologické zahradyPlzni a vydáte se rovně rovnou za nosem kolem výběhu lvů, první budovou po vaší pravé ruce bude pavilon Tajemný svět africké noci. Také tady zažijete ve dne noc, protože tu žijí větší i menší afričtí savci se soumračnou a noční aktivitou – kaloni, damani, langusty, promyky a desítky dalších druhů. Pavilon v Zoo Plzeň obývají také letouni, primáti, ale i plazi. Zcela unikátní expozicí je Svět v podzemí, vybudovaný v bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941. Kromě jiného vám zde představí život tropických jeskyní Karibiku. Jedná se o živočichy, kteří obývají temné prostory, jako kaloni egyptští, vampýři, žáby, potkani, plši, hroznýšovci kubánští a další.

kaloňKuriózním zážitkem je i prohlídka pavilonu netopýrů zoologické zahradě v Olomouci, kde kromě několika druhů zvířat s noční aktivitou žijí kaloni zlatí. Hraje tu příjemná tichá hudba, jednotlivé kóje a ubikace jsou lehce barevně nasvícené, na stropě se třpytí „hvězdná obloha“. Protože kaloně od návštěvníků odděluje jen vysoké sklo, ovšem prostor nad vašimi hlavami je volný, nic jim nebrání v letecké akrobacii. Šustění křídel a pohyb v tmě vás určitě překvapí!

Pavilon nočních zvířat s obráceným režimem dne a noci má i Zoo Ostrava. Jmenuje se Noční Tanganika a počítače v něm umí věrohodně simulovat jak ranní rozednívání a večerní stmívání, tak růst teploty od ranního chladu po odpolední vedra. V modrém světle imitujícím měsíční svit můžete pozorovat například komby, osináky, ježky, krajty, noční ryby nebo obří mnohonožky. Skutečným unikátem jsou však damani stromoví, drobní savci příbuzní slonům. Kromě Ostravy je můžete vidět už jen v zoo ve Dvoře Králové.
 

Kde si také užijete noc ve dne?

kuskusTaké v zoologické zahradě Jihlava mají malý noční pavilon; je součástí africké vesnice Matongo a společně s kaloni rodriguezskými v něm najdete ježky bělobřiché. Navíc se tu občas pořádají akce s netopýřím programem; kromě pozorování lovících netopýrů a jejich sledování s ultrazvukovým detektorem bývá jejich součástí také ochutnávka jídelníčku netopýrů a kaloňů.

Obrácený denní režim, tedy ve dne noc a v nočních hodinách simulované denní světlo, mají obyvatelé nočního pavilonu, který najdete v Jihočeské zoologické zahradě Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Uvidíte tu několik druhů zvířat především z euroasijské oblasti, na kterou se v Hluboké specializují, od sov a netopýrů až po plchy, lasičky, ženetky či dikobrazy.
Zoo Jihlava – připravte se na zážitek Příroda

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček Příroda

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo Olomouc chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře Příroda

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Noční výprava s termokamerou v Zoo Praha Zážitky

Noční výprava s termokamerou v Zoo Praha

Zoo Praha nabízí jako jediná na světě zážitkový program "Noční výprava s termokamerou". Jedná se o sledování zvířat skrze termovizní monokulární kameru, noktovizor, speciální vojenskou termovizi i UV světlo.

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň Příroda

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Zoo Plzeň – docela jiný svět Příroda

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Další aktuality

Na nebi září jasná kometa Tsuchinshan-Atlas – jedná se o nejjasnější kometu za uplynulé desetiletí

Milovníci astronomických jevů mohou jásat – až do konce října 2024 bude na nebi dobře pozorovatelná kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas. Během následujících říjnových večerů by mohla být jednou z nejjasnějších komet pozorovatelných na severní zemské polokouli za poslední desítky let. Kometu lze vyhlížet zatím jen za soumraku triedrem, v průběhu stmívání se pak dá sledovat už i pouhýma očima.
16. říjen 2024 21:00
Příroda

Podzimní výlet do přírody: Tipy, kam vyrazit za památnými stromy

Stromů se staletou historií je v české kotlině spousta. Pojďte se tedy vydat s portálem Kudy z nudy na výlet do stínu staletých větví, které pamatují to, co mnohý smrtelník už dávno zapomněl. Přinášíme vám několik tipů na zajímavé naučné stezky skrz prastaré lesy i na samotné vzrostlé stromy, které na svém místě rostou už dlouhou řadu let.
13. říjen 2024 15:00
Příroda

10 tipů na podzimní výlet do starobylých pralesů

Pokud se na vás snášejí podzimní chandry a smutky, udělejte si výlet do lůna panenské přírody, do lesních říší, kde potkáte starobylé stromy pamatující věky dávno minulé. Zastavte se tu na chvilku, nasajte vůni spadaného listí a načerpejte energii z kmenů starých lesních velikánů.
13. říjen 2024 12:15
Příroda

Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!

Díky dostupnosti kvalitních fotoaparátů jsou dnes digitální zrcadlovky rozšířenější než kdykoli předtím. O klasických digitálních fotoaparátech či velmi kvalitích foťácích v mobilech už ani nemluvíme, protože ty se staly naprostou samozřejmostí. A jaký jiný, než barevný podzimní čas, je tím nejlepším obdobím, kdy si focení jak se patří užít?
13. říjen 2024 12:00
Příroda

Podzim není nudný a šedivý, právě naopak! Užijte si podzimní procházky v zámeckém parku

Nechce se vám sedět doma a toužíte se alespoň chvilku nadechnout na čerstvém vzduchu? Zámecké parky jsou ideálním místem na procházku, kam se vyplatí vydat v jakémkoliv ročním období. Užijte si při procházce po zámeckých stezkách šelest listí, pestré barvy, zvuky přírody, zvěře i ptáků a proměny ročních období. Využijte naše tipy na podzimní výlety a procházky v nejkrásnějších zámeckých parcích, které mají stále otevřeno a lákají na pěknou procházku v barvách podzimu i s vůní čerstvě spadaného listí.
13. říjen 2024 9:00
Příroda

Tipy pro ty, kdo mají závratě z výšek: rozhledy nízké, nižší i nejnižší

Ve světě rozhleden se většinou soupeří o místa na opačném konci pomyslného výškového žebříčku. Jenže tam trůní Žižkovský vysílač v Praze s vyhlídkovou plošinou ve výšce 91 metrů, což zřejmě dlouho žádná stavba nepřekoná. Jaká je situace na nižším konci seznamu a kde najdete kuriózní rozhledny, které stěží vyšplhaly pár metrů nad zem?
12. říjen 2024 5:37
Příroda

Kam na podzimní procházku? Do obor a obůrek za jeleny i muflony

Podzim v barevném říjnovém kabátu, je ideální na klidné procházky přírodou. V našich tipech tentokrát objevíte místa, kde vás přivítají starobylé dubové aleje, rozsáhlé louky, romantické rybníky a jelení či mufloní zvěř. V některých oborách je navíc možnost krmení zvířat suchým pečivem nebo kaštany, žaludy a jablky. Jinde zas najdete speciální vyhlídky pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.
11. říjen 2024 16:00
Příroda

Konec vodácké sezóny: poslední splouvání řek, na kterých se rozloučíte se sezónou

S nástupem podzimu se vodáci musí na jistý čas rozloučit se svými oblíbenými toky. Konec sezóny ale nepřináší jenom poslední plavby, ale i dravou divokou vodu, která zvedne hladiny jinak klidných říček a potoků jen jednou v roce. Kdo má rád poklidnější plavbu, může se s řekami rozloučit starým vodáckým rituálem – poslední plavbou se symbolickým otočením klíče a zamknutí řeky do příštího jara. Přijďte poděkovat řekám za nezapomenutelné chvilky letních dní a užijte si poslední letošní peřeje.
11. říjen 2024 8:00
Příroda