ÚvodAktualityMezinárodní sklářské sympozium IGS 2024: světový festival skla v Novém Boru představí umělce z pěti kontinentů
Kultura

Mezinárodní sklářské sympozium IGS 2024: světový festival skla v Novém Boru představí umělce z pěti kontinentů

  • 3. října 2024
Sklo je vše, co potřebujete! Dokáže vám to jubilejní XV. ročník Mezinárodního sklářského sympozia IGS, které od 3. do 6. října 2024 změní Nový Bor v kosmopolitní sklářskou metropoli. Přesvědčí vás o tom 51 sklářských výtvarníků a designérů ze 17 zemí všech pěti kontinentů, kteří budou tvořit v dílnách místních sklářských firem a škol. Zážitkový maraton doplní bohatý doprovodný program.
skloNovoborský svátek skla IGS 2024 představuje zhruba 50 výtvarníků a designérů ze všech světadílů, místní firmy jim poskytnuly své dílny i špičkové řemeslníky. Velkolepá čtyřdenní akce, která se letos koná od 3. do 6. října 2024, je unikátní svou letitou historií čítající přes čtyři desítky let. Vzhledem ke své mezinárodní prestiži ctí vysokou úroveň uměleckých a uměleckořemeslných hodnot a odbornosti. Propojuje umělce, instituce, kurátory, galeristy a mistry skláře k dosažení vysokých kulturních hodnot. Současně je i velkým svátkem zábavy pro širokou veřejnost.

Magnetem pro návštěvníky bude například společná tvorba sochaře, malíře a performera Jaroslava Róny a jednoho z nejlepších sklářských umělců na světě Martina Janeckého v huti Ajeto v Lindavě. Do Ave Clary zavítá z Mexika Einar de la Torre. V dílnách AZ Designu se představí Dominika Petrtýlová a Kateřina Handlová, která navrhla křišťálové medaile pro letošní mistrovství světa v hokeji. Australský kontinent zastoupí Clare Belfrage, která se stejně jako Brit Ned Cantrell představí v Novotný Glass.

skloSe zajímavou technikou tvorby přijede z Nizozemska do TGK Skalice Marjan Smit. Pačinek Glass v Kunraticích bude hostit dvě tvůrčí dvojice z USA a holandského mistra Bernarda Heesena. Japonsko a Jižní Korea zastoupí na IGS tvorbu východní Asie a za jejími představiteli bude možné se vydat do Kolektiv Ateliers. Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově nabídne pracovní prostor rodinnému tandemu Charles Parriott & Helena Blue Parriott. Sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově poskytnou pracovní zázemí studentům a pedagogům škol se zaměřením na sklo. Všichni účastníci předvedou to nejlepší ze svého umění a řemesla. Pomáhat jim budou místní špičkoví foukači, brusiči, rytci, formaři, díky nimž fenomén s názvem České sklo není prázdným pojmem.
 

Sobotní skleněná cesta za sklářskými zážitky

skloPro návštěvníky IGS 2024 z řad široké veřejnosti je na sobotu 5. října 2024 připraveno hned několik tras Skleněné cesty. Podle připravené mapy mohou návštěvníci zamířit za nevšední podívanou do Lindavy, Svojkova, Kunratic u Cvikova, na Polevsko, do Skalice u České Lípy či do Kamenického Šenova. Ve všech těchto směrech totiž přepraví zájemce speciální autobusy IGS na čtyřech trasách ze společné výchozí stanice v ulici Smetanova. První nedočkavci mohou vyrazit za zážitky již v 8 hodin ráno. Ve všech sklářských provozech, jež budou lákat na ukázku tvorby umělců zvučných jmen, jsou dveře otevřené do 15 hodin. Své dveře návštěvníkům otevřou i sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově, aby všem ukázaly, že české sklo v nich má svou budoucnost.

sklárna nový borDo svých prostor také pozvou návštěvníky muzea, sklářské ateliéry a galerie se zaměřením na sklo. Po těch v blízkosti náměstí Míru provede zájemce pěší trasa. Na náměstí je navíc připraven celodenní program, takže procházku za sklářskými zážitky bude možno doplnit i zážitky z jiných oblastí kultury. Poslední svozy návštěvníků na autobusových trasách budou probíhat mezi 15 a 16 hodinou. Vzhledem k tomu, že autobusy nemají pravidelný jízdní řád, je nutno vyčkat na označené stanici na jejich příjezd. Na unavené sklářské poutníky pak bude čekat na náměstí Míru v Novém Boru občerstvení a až do půlnoci program.
 

Z historie festivalu

skloTradici Mezinárodního sklářského sympozia položila novoborská sklárna Crystalex. Ta v roce 1982 poprvé pozvala do svých provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby za asistence místních sklářů zrealizovali své nápady. V tříletých intervalech se v Novém Boru scházejí čeští a zahraniční špičkoví sklářští výtvarníci doposud. Před zraky odborné i laické veřejnosti společně se sklářskými řemeslníky předvádějí své umění. V průběhu let zavítaly na sympozia stovky umělců a řada z nich se opakovaně vrací. Mezinárodní sklářské sympozium IGS se stalo světovým unikátem, prestižní záležitostí, symbolem setkávání, tvůrčí práce a nových možností práce se sklem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace Kultura

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové Kultura

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov Kultura

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Muzeum je zaměřeno na ryté a broušené sklo, zejména z oblasti Lužických hor. Dokumentuje a vystavuje exponáty od 18. století do současnosti. Sbírkové fondy jsou tvořeny několika kolekcemi skla (sklářská škola, výrobky místních firem, lustry). Součástí muzea je prodejna skla a suvenýrů.

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka Zážitky

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

Na severu Čech najdete kraj, kde se již po staletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Jedním z jeho srdcí je Nový Bor: středověké sklářské hutě jako vystřižené z pohádek tu už sice nenajdete, ale můžete navštívit větší i menší sklářské manufaktury, dílny a sklářské galerie. Dokonce tu mají i Sklářské muzeum.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Sklářské muzeum v Novém Boru Kultura

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově Kultura

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.

Naučná stezka Po stopách sklářského řemesla v Novém Boru Příroda

Naučná stezka Po stopách sklářského řemesla v Novém Boru

Naučná stezka je součástí projektu Cesty tradičních řemesel a mapuje místní zajímavosti vztahující se (nejen) ke sklářské tradici.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova Zážitky

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Sklárna Klimchi v Kamenickém Šenově Kultura

Sklárna Klimchi v Kamenickém Šenově

Značku Klimchi založil roku 2019 v rodinné sklárně v Kamenickém Šenově mladý podnikatel Lukáš Klimčák. V historické sklárně vyrábí stolní sklo se specifickými dekory, typickými pro oblast na rozhraní Českého středohoří a Lužických hor.

Největší sklářská pec svého druhu v Evropě i na světě – fusingová pec firmy Lasvit

Největší sklářská pec svého druhu v Evropě i na světě – fusingová pec firmy Lasvit

Fusingová pec společnosti Lasvit v Novém Boru umožňuje vyrábět skleněné tabule o rozměrech až tři krát šest metrů. Zařízení je svého druhu unikátní, v těchto parametrech je to nejen největší pec v Evropě, ale zřejmě na světě.

Sklárna Crystalex Nový Bor Zážitky

Sklárna Crystalex Nový Bor

Crystalex je největším výrobcem skleněných produktů v ČR a patře mezi největší výrobce skla na světě. Sídlí v Novém Boru, který byl po staletí samotným srdcem severočeského sklářského průmyslu. Nabízí to nejlepší z českého sklářského umění.

Nový Bor

Nový Bor

Nový Bor je společně s Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem bránou do Lužických hor. Podle místních je městem tradičního sklářství, zeleně a zahrad. Vznikl v první polovině 18. století z osady vystavěné na lesních vřesovištích, německy nazývaných Haida (Heyde), později česky Bor.

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit Památky

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

V Novém Boru vyrostla unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jedná se o centrálu české sklářské firmy Lasvit, která se zaměřuje na design a sklářství.

Galerie 5 designérského studio HG Atelier Design v Novém Boru Zážitky

Galerie 5 designérského studio HG Atelier Design v Novém Boru

HG Atelier Design se zabývá výrobou svítidel a světelných objektů. Galerie 5 s příznačným názvem, sídlí v 5. patře firmy. Najdete ji v samém srdci sklářského kraje, ve městě s letitou tradicí tohoto řemesla, v Novém Boru.

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

První místo v soutěži Česká cena za architekturu patří v roce 2020 Jiřímu Opočenskému a Štěpánovi Valouchovi z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu Sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi šesti stavbami. Autoři pro Lasvit zrekonstruovali tradiční severočeské roubenky z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými podobnými objekty, z nichž je však jeden skleněný.

Relaxace spojená s poznáváním sklářského řemesla v Novém Boru Památky

Relaxace spojená s poznáváním sklářského řemesla v Novém Boru

Parkhotel v Novém Boru poskytuje zázemí pro váš odpočinek, ale zároveň vám zajistí bohatý program, návštěvou sklárny počínaje a zábavnými aktivitami po teambuilding konče.

Největší sklárna v České republice – Sklárna v Novém Boru

Největší sklárna v České republice – Sklárna v Novém Boru

Crystalex v Novém Boru je největší sklárnou v Česku. Sklářství v okolí dnešního Nového Boru má dlouhou tradici. V 17. století působila v této oblasti řada sklářů a dekoratérů. Nebývalá expanze českého sklářství nastává v 18. a 19. století, kdy se rodí moravské sklárny a v severních Čechách se koncentruje prakticky veškerý zahraniční obchod s českým sklem.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Další aktuality

Zámek Hrubý Rohozec zahajuje sezonu

První dubnový víkend 5. a 6. dubna otevírá své brány zámek Hrubý Rohozec obklopený anglickým parkem. V zámku si prohlédnete více jak třicet bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.
5. duben 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Hrady a zámky Libereckého kraje letos lákají na archeologické skvosty a novinky v expozicích

Začíná hradozámecká sezona – návštěvníkům se v Libereckém kraji otevře hospodářský dvůr v Zákupech, zámek Grabštejn, který pomocí aplikace představí archeologické skvosty a na Lemberku připomenou výročí 30 let od svatořečení Zdislavy. Na návštěvu zve také hrad Bezděz, Trosky a zámky Frýdlant, Sychrov či Hrubý Rohozec.
2. duben 2025 16:00
Památky, Liberecký kraj

Sezona na hradech a zámcích v Královéhradeckém kraji přinese spoustu zážitků

Letošní návštěvnická sezona otevře bárny hradů a zámků první dubnový víkend. Zámky Náchod a Opočno připomenou v roce 2025 odkazy italských rodů na našem území, na Hrádku u Nechanic chystají tematické prohlídky parku a na Kuksu je připravena Mapa zážitků pro rodiny s dětmi. V Ratibořicích si letos připomínají 170. výročí vydání Babičky.
2. duben 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

Hrad Trosky otevře po zimě své brány

Oblíbený hrad Trosky, symbol Českého ráje, otevře letos poprvé po zimě svou bránu v sobotu 5. dubna 2025, a do konce měsíce pak bude přístupný každý víkend od 9:00 do 16:00 hodin. Udělejte si první jarní výlet na Trosky a prohlédněte si svět z věží Panna a Baba.
1. duben 2025 13:00
Památky, Liberecký kraj

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
27. březen 2025 8:00
Příroda, Liberecký kraj

Zámek Zákupy letos otevře císařskou konírnu a expozici o nepřístupných zámcích

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má v sezóně 2025 pro návštěvníky řadu novinek. Jednou z nich je otevření císařské konírny, která se několik desetiletí objevovala v seznamech nejohroženějších památek v Česku a před několika lety se část její zdi dokonce zřítila. Ostatně menší expozice vám zkázu barokní konírny a její stav před rekonstrukcí připomene. Od dubna na milovníky památek čeká především nová velká expozice o nepřístupných zámcích. A že jich u nás je! Připomene vám třeba zámek Hrubá Skála, který dnes slouží jako hotel, nebo zámek v Mimoni, který byl v roce 1985 nadobro srovnán se zemí.
23. březen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Pekelské údolí láká nejen na bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků právě pokrývá údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
21. březen 2025 20:00
Příroda, Liberecký kraj

Pěší turistika v Libereckém kraji: na túry láká Hřebenovka, Máchova cesta i Maloskalsko

Málokterá oblast v Česku se může chlubit tak pestrým přírodním bohatstvím, jako má právě Liberecký kraj. Na pěší turistiku zvou nejen Jizerské hory, ale také Máchův kraj. K výletům a procházkám je jako stvořený Český ráj, do něhož v Libereckém kraji patří například okolí Malé Skály nebo Hruboskalsko.
17. březen 2025 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj