ÚvodAktualityČeské značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru
Zážitky

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

Poslechněte si audio verzi článku
Na severu Čech najdete kraj, kde se již po staletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Jedním z jeho srdcí je Nový Bor: středověké sklářské hutě jako vystřižené z pohádek tu už sice nenajdete, ale můžete navštívit větší i menší sklářské manufaktury, dílny a sklářské galerie. Dokonce tu mají i Sklářské muzeum.
A právě tam, v centru Nového Boru, v domě s vysokou mansardovou střechou a barokním vstupním portálem, většina výprav za sklem začíná. Celoročně otevřené Sklářské muzeum vzniklo v roce 1893 a stálá expozice s tisíci skleněnými exponáty vás provede historií novoborského sklářství od 17. století do současnosti. Pořádají se tu i krátkodobé výstavy, věnované nejenom sklu historickému, ale i tvorbě současných sklářských výtvarníků. Navíc tu uvidíte věrné modely sklářských dílen a koupíte repliky historických výrobků, půvabné skleněné suvenýry a šperky i odbornou sklářskou literaturu.
 

Cesta za sklem

Ze sklářského muzea zamiřte do novoborského informačního centra. Poradí vám, kde objevíte jednotlivé sklářské galerie (i takové, kde si vyzkoušíte foukání skla nad kahanem), sklářská studia a dílny nebo prodejny skla. K nim patří i firemní prodejna sklárny Crystalex, největšího výrobce nápojového skla v Česku. Díky němu našlo novoborské sklo s ochrannou známkou Bohemia Crystal a Bohemia Glass cestu do desítek zemí celého světa, ale exkurze nabízejí pouze velkým skupinám po domluvě nejméně dva týdny předem.

Zajímavou podívanou nabízí prodejna výrobků studentů zdejší sklářské školy, kde se vyučují sklářské obory foukání, rytí, broušení, malby skla a uměleckých vitráží. Navštívit můžete i firemní prodejny Riva Glass, Glassbor, obchod s korálky a bižuterií Korálky Beads Perlen, Galerii W, prodejní minigalerii autorského skleněného šperku novoborské výtvarné skupiny Natělo, Galerii Zikmundová – Bartko, sklářský ateliér Astera a další místa.

Chcete vidět ruční výrobu skla na vlastní oči? Rezervujte si prohlídku sklárny Slavia. Exkurze probíhají celoročně od pondělí do soboty v dopoledních hodinách, základní vstupné stojí 50 korun. Seznámíte se s životem ve sklárně, se základy výroby skla a hlavně uvidíte zblízka práci zdejších sklářských mistrů a jejich dílen. Navíc si za příplatek 200 Kč můžete zkusit práci se sklářskou píšťalou, vyfouknout si jednoduchý výrobek a ten si s sebou odvézt na památku. Počítejte jen s tím, že vaše návštěva Nového Boru se protáhne přibližně o dvě hodiny, nezbytné k pečlivému vychlazení.
 

Sklárna Ajeto: muzeum, galerie a vzorkovna

Kousek od Nového Boru leží vesnička Lindava. V letech 1992–1994 tu na základech bývalé německé soukromé manufaktury pro stříhání a barvení sametu vznikla sklárna Ajeto, spojená se jmény designéra Bořka Šípka a designéra a skláře Petra Novotného. Záhy se stala místem, kde se schází světoví sklářští umělci a designéři, architekti a umělci. V roce 1997 byla v Novém Boru otevřena galerie Ajeto, o deset let později se připojila sklářská restaurace Ajeto v Lindavě s jedinečným výhledem na sklářské pece a Sklářská krčma, nabízející posezení přímo u sklářské pece. V roce 2009 pak bylo v Novém Boru otevřeno další muzeum skla, Ajeto Art Glass Museum, které celoročně představuje sbírku moderního skla, užitého a výtvarného umění.
 

Střípky z historie novoborského sklářství

  • Už v polovině 17. století se obyvatelé Nového Boru věnovali obchodu se sklem a jeho malování, broušení a rytí v takové míře, že produkce místních hutí nestačila a skleněné polotovary se musely dovážet ze vzdálených oblastí Čech a Moravy.
  • Na přelomu 18. a 19. století patřila téměř čtvrtina z 233 novoborských domů exportérům skla, v dalších šestnácti pak bydleli skláři, brusiči a malíři skla, pozlacovači nebo zrcadláři.
  • Kvalitu zdejšího sklářství pozvedl Bedřich Egermann (1777–1864), který vyráběl achátové či mramorové sklo, perleťový email a nejrůznější lazury, které místní skláři s oblibou napodobovali. Červená lazura Egermann se vyrábí dodnes a z Nového Boru se vyváží do celého světa.
  • Pro práci v exportních firmách a ve sklářské výrobě připravovala žáky borská piaristická škola a posléze sklářská škola, založená v roce 1870. V jejím sousedství vznikla školní huť, roku 1893 přibylo dnešní Sklářské muzeum.
  • Dnes v Novém Boru působí desítky drobných sklářských studií a rodinných dílen, kde s využitím náročných řemeslných postupů vznikají originální umělecká díla ze světa tradičního i moderního skla.
České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Někdy jde o drobný kousek, jindy o obří chrámová okna, stropy či kupole. To všechno může být vitráž, malý klenot okouzlující hrou barevných skel a světla. Kdy vitráže vznikly, jak se vyrábějí a kde si je můžete prohlédnout? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Sklářské muzeum v Novém Boru Kultura

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové Kultura

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Naučná stezka Po stopách sklářského řemesla v Novém Boru Příroda

Naučná stezka Po stopách sklářského řemesla v Novém Boru

Naučná stezka je součástí projektu Cesty tradičních řemesel a mapuje místní zajímavosti vztahující se (nejen) ke sklářské tradici.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova Zážitky

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Tři tipy na podzimní akce Českolipska

Tři tipy na podzimní akce Českolipska

Většina hradů a zámků se už uložila k zimnímu spánku, to ovšem neplatí v Zákupech a na Grabštejně, kde se o víkendech konají adventní prohlídky. Zákupy dokonce připravily trasu, která připomíná bydlení princezny na zámku. Lákavý program nabízí také sklárna Ajeto nedaleko České Lípy.

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.

Sklářské muzeum v Karolince Kultura

Sklářské muzeum v Karolince

Muzeum sklářství v Karolince na Vsetínsku připomíná místní historii tohoto oboru, která se datuje k roku 1860. K vidění jsou přes dva tisíce exponátů, od skla přes nástroje nutné k jeho výrobě, historické ručně kreslené katalogy anebo pracovní knížky. Výroba zde byla zastavena v červenci 2020.

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka Zážitky

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Nejstarší sklářská škola v Evropě slaví 165 let

Nejstarší sklářská škola v Evropě slaví 165 let

Letos uplynulo přesně 165 let od založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, nejstarší sklářské školy v Evropě, která za dobu své existence vychovala řadu sklářských odborníků. Vznik školy iniciovali majitelé sklářských a lustrařských firem z oblasti kamenicko-šenovska, kteří vycítili potřebu kvalitního vzdělávání pro sklářské mistry a tovaryše.

Budova pošty v Novém Boru Památky

Budova pošty v Novém Boru

Poštu a spořitelnu v Novém Boru realizoval českolipský architekt a stavitel Emil F. Ruehr mezi lety 1903–1905. Stavba byla v pozdějších letech doplněna přístavbou, dále bylo změněno zastřešení. Secesní objekt pošty je velmi hodnotným příkladem rané moderny.

Bořek Šípek – světoznámý architekt, designér a sklář

Bořek Šípek – světoznámý architekt, designér a sklář

V zahraničí uznávaný architekt a designér, v Česku hlavně známý sklář a zakladatel sklářské firmy Ajeto: to je Bořek Šípek (14. června 1949, Praha – 13. února 2016, Praha), uznávaný pedagog, kosmopolitní vizionář a postmodernista, ale také vynikající kuchař a obdivovatel asijské kultury.

Sklárna Crystalex Nový Bor Zážitky

Sklárna Crystalex Nový Bor

Crystalex je největším výrobcem skleněných produktů v ČR a patře mezi největší výrobce skla na světě. Sídlí v Novém Boru, který byl po staletí samotným srdcem severočeského sklářského průmyslu. Nabízí to nejlepší z českého sklářského umění.

Nový Bor

Nový Bor

Nový Bor je společně s Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem bránou do Lužických hor. Podle místních je městem tradičního sklářství, zeleně a zahrad. Vznikl v první polovině 18. století z osady vystavěné na lesních vřesovištích, německy nazývaných Haida (Heyde), později česky Bor.

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích Kultura

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

V roubené chalupě nesoucí název Floriánova huť, podle patrona těch, kteří pracují s ohněm, nenajdete ve stodole dobytek nebo čerstvě sklizenou úrodu. K vidění je zde pec na výrobu skla, které je známé nejen v České republice, ale i v Nizozemsku, Belgii nebo Americe.

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit Památky

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

V Novém Boru vyrostla unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jedná se o centrálu české sklářské firmy Lasvit, která se zaměřuje na design a sklářství.

Největší světelné šperky v Evropě i na světě – díla sklářů a designérů ze společnosti Lasvit

Největší světelné šperky v Evropě i na světě – díla sklářů a designérů ze společnosti Lasvit

Společnost Lasvit přináší krásu, štěstí, světlo a kus českého sklářského umění zákazníkům z celého světa. Na kontě má jak největší svítící šperk na světě v podobě dvou draků, vlnících se nad hlavami návštěvníků Imperial Palace na ostrově Saipan v Tichomoří, tak instalaci zvanou Ledovec ve vstupní hale pražského Bořislavka Centrum. Ta je největším evropským dílem Lasvitu.

Střední průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově – nejstarší sklářská škola v České republice i na světě

Střední průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově – nejstarší sklářská škola v České republice i na světě

V Kamenickém Šenově byla roku 1856 založena odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropěm která zajišťovala odbornou přípravu místních malířů a rytců skla.

10 tipů na místa, kde vznikají designové české lustry

10 tipů na místa, kde vznikají designové české lustry

Když se řekne lustr, mnohým z nás se vybaví klasický křišťálový s mnoha skleněnými ověsy. A není se, co divit! Jedná se totiž o tradiční český výrobek, který u nás zdobí nejednu domácnost. Kde se však tyto lustry vyrábějí? Jaká je jejich historie? A vyhoví naše sklárny i tomu, kdo si přeje barevný lustr či moderní designový kousek, třeba podle svého návrhu? Odpověď na tyto otázky dostanete v dnešních tipech Kudy z nudy.

Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Kvalitní sklovina, bezchybné zpracování a nadčasový design. To vše dělá ručně zhotovené výrobky mistrů sklářů libereckého regionu naprosto jedinečnými. Ruční tvarování skla je především o teplotě a času. Sklář nabere sklo z pánve na píšťalu a následně vytvoří foukáním a formováním sklenice, vázy a další předměty. Svou roli hraje především zručnost a dovednost sklářů. A jaký je vlastně rozdíl mezi ručním a strojovým sklem? Zásadní nepoměr v kvalitě je viditelný na první pohled – strojově vyráběné sklenice nedosahují takové tenkosti jako ty ručně vyráběné. A stroj navíc nedokáže vyrobit skleničku z jednoho kusu skla, stopka se proto ke kalichu musí lepit, což snižuje celkovou pevnost výrobku. Strojové sklo je tedy křehčí a celkově náchylnější k rozbití. Oproti tomu tažená stopka z rukou mistra skláře zaručuje vysokou odolnost sklenice proti poškození i při zachování extrémní tenkosti skla. Kam se za mistry skláři vydat vám poradí Kudy z nudy.

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

První místo v soutěži Česká cena za architekturu patří v roce 2020 Jiřímu Opočenskému a Štěpánovi Valouchovi z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu Sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi šesti stavbami. Autoři pro Lasvit zrekonstruovali tradiční severočeské roubenky z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými podobnými objekty, z nichž je však jeden skleněný.

Poznejte skláře a jejich řemeslo

Poznejte skláře a jejich řemeslo

Jedno z tradičních českých řemesel můžete poznat na exkurzi do některé z větších či menších sklářských hutí. Neváhejte a vyzkoušejte si sami na vlastní kůži práci se sklářskou píšťalou nebo se podívejte na historii sklářství v Čechách v některém z tematických muzeí.

České sklo žije! Staňte se na chvilku sklářem díky Ajeto v Lindavě

České sklo žije! Staňte se na chvilku sklářem díky Ajeto v Lindavě

Sklárna Ajeto ve spolupráci se svými věrnými partnery připravila již osmý Ajetofest. Tato letní akce je určena pro celou rodinu. Letošní Ajetofest se koná už v sobotu 25. srpna 2018 od 10:00 do 24:00 hodin v areálu sklárny.

Největší sklárna v České republice – Sklárna v Novém Boru

Největší sklárna v České republice – Sklárna v Novém Boru

Crystalex v Novém Boru je největší sklárnou v Česku. Sklářství v okolí dnešního Nového Boru má dlouhou tradici. V 17. století působila v této oblasti řada sklářů a dekoratérů. Nebývalá expanze českého sklářství nastává v 18. a 19. století, kdy se rodí moravské sklárny a v severních Čechách se koncentruje prakticky veškerý zahraniční obchod s českým sklem.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace Kultura

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Další aktuality

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby i letos

Společnost Regata Máchovo jezero připravila sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě! Plavby se uskuteční v termínech: 30. listopad 2024, 8. prosinec 2024, 15. prosinec 2024 a 22. prosinec 2024.
20. listopad 2024 13:06
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív

Lužické hory jsou neprávem opomíjenou oblastí který nabízí široké spektrum vyžití pro celou rodinu. Území mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Česko-saským Švýcarskem vás překvapí bohatstvím přírodních krás i množstvím kulturních památek a malebnou lužickou architekturou. Lužické hory objevíte ideálně pěšky, ze sedla kola nebo na běžkách – kopce a kopečky se pravidelně střídají s příjemnými sjezdy i rovinkami. Horské hřebeny pak nabízí tichou jízdu v lesním prostředí zpestřenou mnoha výhledy. Pěšky naopak můžete projít početná skalní města a prozkoumat tajuplné skalní reliéfy.
10. listopad 2024 8:15
Příroda, Liberecký kraj

Skiareál Ještěd zahájí sezonu v polovině prosince a chystá nové předplatné skipasů

Skiareál Ještěd se chystá na nadcházející sezonu a připravil nové předplatné Ještěd Easy Pass. Nadále zůstává v platnost program Gopass, kdy se kupují zvýhodněné skipasy na denní i večerní lyžování. Slavnostní otevření skiareálu do nové sezony se připravuje na 14. prosince 2024.
7. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V pondělí 28. 10. 2024 budou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice. Od 9:00 do 14:00 hodin se můžete podívat do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž budou probíhat v hodinových intervalech od 9:00 hodin, poslední výstup se uskuteční ve 13:00 hodin.
26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj