ÚvodAktualityČesko ve filmu: Sněženky, machři a snowboarďáci – víte, kde se točily zimní filmové komedie?
Zimní sporty

Česko ve filmu: Sněženky, machři a snowboarďáci – víte, kde se točily zimní filmové komedie?

Poslechněte si audio verzi článku
Vydrž, Prťka, vydrž! Je to sice dál, ale zato horší cesta. Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud nešťastný. Tyto a další oblíbené hlášky z filmového plátna prozrazují, že tentokrát se vydáme po stopách Sněženek a machrů – a kam jinam než do Krkonoš? S novějšími zimními komediemi ale nahlédneme také do Jizerských hor a dokonce až na Slovensko.
Krkonoše mají barrandovští filmaři rádi – z Prahy to sem není daleko, a když se z údolí vydáte na úbočí hor, najdete spousty neokoukaných míst. Ale točilo se i na místech všeobecně známých, zejména v Peci pod Sněžkou a ve Špindlerově Mlýně. Schválně, jestli ta místa poznáte i po letech?
 

Sněženky, machři a Špindlerův Mlýn

filmu Sněženky a machři režiséra Karla Smyczka filmoví fanoušci mluví jako o jedné z nejlepších anebo vůbec nejlepší české teenage komedii. Příběh o lyžařském výcviku studentů gymnázia pod vedením přísného profesora Kardy se v roce 1982 natáčel hlavně ve Špindlerově Mlýně, na plátně se dokonce objevilo i místní informační centrum. Pro scény z interiérů filmaři vybrali Moravskou boudu, jednu z nejhezčích a nejzachovalejších hřebenových horských bud v Krkonoších v nadmořské výšce 1 225 m.

Odehrálo se tu i slavné noční lezení z okna, ale jinak pro venkovní záběry posloužila chata Smetánka Peci pod Sněžkou; ta dokonce film připomíná i na svých webových stránkách. Na plátně se objeví i lyžařský vlek na Hnědý vrch, už dávno nahrazený moderní čtyřsedačkou, klikatá silnice z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna a také Martinova bouda, kterou už znáte z komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku.
 

Snowboarďáci

Ambice převálcovat Sněženky a machry si dělali o více než dvacet let později Snowboarďáci, filmová komedie režiséra Karla Janáka z roku 2004. Navázal na ni dokonce stejnojmenný seriál, který vysílala Česká televize o rok později. Rozpačité dojmy podtrhuje hodnocení uživatelů Česko-Slovenské filmové databáze, kdy Sněženky mají 80 % a Snowboarďáci pouhých 56 %. Točilo se ve Svatém Petru a opět ve Špindlerově Mlýně, jen na místě chaty Inka od té doby vyrostl luxusní apartmánový dům. Pozadí scény, kde zloději odhodili ukradené snowboardy, vám připomene zimní scénky z komedie Vrchní, prchni! – natáčely se totiž na stejném parkovišti u špindlerovského hotelu Villa Hubertus. Také filmy Milana Cieslara Špindl (2017) a Špindl 2 (2019) se těžko mohly točit jinde než ve Špindlu. Štáb měl zázemí, kostymérnu a maskérnu v hotelu Montana.
 

Zimní filmy režisérky Chytilové

Za podívání stojí oba zimní filmy režisérky Věry Chytilové. Pro mladší Vlčí boudu (na ČSFD hodnocení 69 %) z roku 1986 si štáb rovněž vybral Krkonoše. Pozor, nepatří mezi komedie, řadí se do žánrů dobrodružný / drama / horor / Sci-Fi.  Natáčelo se na nádraží v Poniklé a na Sagasserových boudách, v horské roubené chalupě s vlastní sjezdovkou a lyžařskými vleky. Stojí v nadmořské výšce 1 100 metrů vysoko nad Velkou Úpou, osamocená na romantickém tichém místě přímo v srdci Krkonošského národního parku. Dramatické záběry zimní krajiny kromě Sněžky ale do Krkonoš nepatří, pro ty si filmaři zajeli až do Vysokých Tater.

Kalamita z roku 1980 je filmová lahůdka (na ČSFD hodnocení 74 %) s řadou vynikajících herců od Bolka Polívky přes Dášu Bláhovou až po Janu Synkovou a Jaroslavu Kretschmerovou. Tentokrát filmaři zvolili Jizerské hory, a protože se děj točí kolem železnice a železničářů, do děje se zapojily železniční tratě ze Smržovky do Josefova Dolu a ozubniceTanvaldu do Harrachova. Znalci odhalí i nádraží v Jablonci nad Nisou, nádraží v Dolním Polubném a dokonce uvidíte i kousek slavné sáňkařské dráhy ve Smržovce.
 

Zima na Slovensku

Česká komedie natáčená na Slovensku? Proč ne, velehory jako jsou Vysoké Tatry u nás nemáme. Přímo do zasněžené pohádky a do luxusního hotelu, v němž několik kamarádek společně prožívá vánoční svátky, zve diváky režisér Jakub Kroner v romantické komedii Šťastný nový rok (2019). Pokud nevíte, jak to vypadá u Štrbského plesa, podívejte se na něj: příběh se odehrává v Grand Hotelu Kempinski. Příběh pokračuje filmem Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021), ale tam už se do hor nepodíváte. Jak název napovídá, točilo se v nádherném prostředí u „československého“ moře v Chorvatsku.

Ještě výš do hor láká diváky komedie Ženská na vrcholu (2019) režisérky Lenky Kny. Hlavní role si zahráli Anna Polívková a Martin Dejdar, a natáčelo se v reálném prostředí na vrcholku Chopku v Nízkých Tatrách. Nebyla to žádná selanka: z horské chaty se vybíhalo opravdu do mínus sedmnácti a do vichřice.
Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Česko ve filmu: Přání Ježíškov, kde si: Langmajer spolu s vánoční romantikou užil i kaskadérský výkon

Česko ve filmu: Přání Ježíškov, kde si: Langmajer spolu s vánoční romantikou užil i kaskadérský výkon

Vánoční romantická komedie Přání Ježíškovi režisérky Marty Ferencové a producenta Adama Dvořáka slibuje obyčejné lidské příběhy, které známe všichni z vlastní zkušenosti, okořeněné trefnou situační komikou. Hvězdnému obsazení dominují velká herecká jména včetně Jiřího Langmajera, který se v následujícím videu představuje nejen jako herec. Diváky překvapí i jako zdatný kaskadér.

Závodní sáňkařská dráha ve Smržovce Zimní sporty

Závodní sáňkařská dráha ve Smržovce

Ve Smržovce byla již v roce 1912 vybudovaná první sáňkařská dráha. Současná závodní dráha pochází z let 1972 – 1975. Je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, raritou je kruhová 400° zatáčka.

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Česko ve filmu: Pelíšky a další oblíbené vánoční filmy

Česko ve filmu: Pelíšky a další oblíbené vánoční filmy

Jak si lépe vychutnat vánoční atmosféru než při sledování oblíbeného filmu? V názvu vůbec nemusí mít Vánoce ani advent, a přesto z nich dýchá báječná vánoční atmosféra a my se k nim během svátků každý rok rádi vracíme. Zapalte svíčky, nachystejte si čaj, kávu nebo horkou čokoládu a užijte si čekání na Ježíška: na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali ty nejlepší vánoční filmy!

Česko ve filmu: S tebou mě baví svět, Homolkovi, Vánice a další zimní filmy

Česko ve filmu: S tebou mě baví svět, Homolkovi, Vánice a další zimní filmy

K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších Zimní sporty

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Erlebachova bouda v Krkonoších – Resort Sv. František Ubytování

Erlebachova bouda v Krkonoších – Resort Sv. František

Unikátní místo na hřebenech Krkonoš-to je Erlebachova bouda, stojící na horském hřebeni v Krkonošském národním parku ve výšce 1 150 m.n.m, asi šest kilometrů od centra Špindlerova Mlýna, pohodlně se k ní ale dostanete autem.

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu

Středně náročný výlet vás provede jednou z nejkrásnějších partií našich nejvyšších hor. Trasa začíná u Špindlerovy boudy, prochází Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy vás dovede zpět do Špindlerova Mlýna.

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou Ubytování

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou

Jen 150 metrů nad dolní stanicí lyžařského vleku Bramberg – Hnědý Vrch přímo na nejdelší sjezdovce v Peci se nachází horská bouda Smetánku. Známe je především z filmu Sněženky a machři.

Martinova bouda v Krkonoších Ubytování

Martinova bouda v Krkonoších

Horská chata Martinovka se nachází na hraničním hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1288 metrů a řadí se tak mezi horské chaty položené v nejdrsnějších a nejvyšších lokalitách našeho nejvyššího pohoří.

Ambrožova vyhlídka nad Labským dolem Příroda

Ambrožova vyhlídka nad Labským dolem

Ambrožova vyhlídka v Krkonoších se nachází se na červeně značené turistické stezce mezi Labskou boudou a Vrbatovou boudou pod Pančavskou loukou. Svůj název dostala po Jindřichu Ambrožovi, ochránci přírody.

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta Zimní sporty

Krkonošská magistrála – krkonošská lyžařská cesta

Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.

Horská Bouda Dvoračky Ubytování

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky musela být roku 2023 stržena kvůli statice poškozené dřevomorkou. Majitel nyní staví její repliku, která by měla být hotova v roce 2025. Stejně jako její předchůdkyně poskytne turistům ubytování.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku Zimní sporty

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Snowtubing Park Špindlerův Mlýn  Zimní sporty

Snowtubing Park Špindlerův Mlýn

V našem areálu najdete takřka 200 metrů dlouhé sněhové koryto s několika klopenými zatáčkami, kde zažijete spoustu zábavy a legrace. Atrakci si užijí všechny věkové kategorie. Nejmenší děti (cca do 3 let) sjíždí společně s rodiči, ty starší pak stejně jako dospělí již jezdí sami.

Labská bouda v Krkonoších Ubytování

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

V srdci Krkonoš, tam, kde řeka Labe meandruje do údolí, leží skryté město Špindlerův Mlýn. Krkonošské horské městečko se mohlo jmenovat úplně jinak – třeba Svatý Petr, protože to bylo dlouho jediné místo s hustším osídlením v údolí horního Labe. Pak si však mlynář Špindler postavil na Labi mlýn, vrchnost povolila stavbu kostela a kolem se začalo pomalu rozrůstat město.

Vydejte se do Krkonoš za příběhy kultovních horských bud

Vydejte se do Krkonoš za příběhy kultovních horských bud

Víte, že na Hříběcí boudě v Krkonoších si v padesátých letech léčil bolavou duši král komiků Vlasta Burian? Anebo že na Martinově boudě prožila část dětství tenistka Martina Navrátilová, pojmenovaná právě po starodávné Martinovce? Zkrátka krkonošské horské boudy neslouží jen jako útočiště pro unavené výletníky, ale mají i svá tajemství a příběhy, často staré několik set let. Pojďme si je připomenout, třeba vás zlákají k výletu!

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Romantické a zároveň drsné Krkonoše inspirují filmaře od dob, kdy vznikaly první černobílé filmy, až do současnosti. Odehrávají se tu například komedie Krakonoš a lyžníci, Sněženky a Machři, Homolka a Tobolka nebo S tebou mě baví svět. Naopak tvrdou a nekompromisní tvář zimní přírody filmaři využili v dramatu Synové hor o legendárním lyžařském závodu, při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata.

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

Čas školních výletů přichází v době, kdy už jsou známky uzavřené a prázdniny na obzoru. Pro leckoho jsou vyvrcholením školního roku, ať už se jede kamkoliv. Kde se fenomén školních výletů zrodil, jak vypadaly ty úplně první, kam žáci pod vedením učitelů obvykle mířili a kde se vlastně vzalo slovo výlet?

Serényiové nejsou Kostkové z Kostky aneb film Poslední aristokratka

Serényiové nejsou Kostkové z Kostky aneb film Poslední aristokratka

Hvězdné herecké obsazení, příjemná až pohádková atmosféra a hlavně humor, který jste si zamilovali už v knížce Evžena Bočka: to všechno nabízí filmový přepis knižního hitu Poslední aristokratka. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na zámek Milotice, kde je pan Boček kastelánem, a nahlédněte do soukromí dávných šlechtických majitelů.

Moravská bouda ve Špindlerově Mlýně Ubytování

Moravská bouda ve Špindlerově Mlýně

Moravská bouda je menší hote pod hřebeny Krkonoš. Nachází se v lokalitě Sedmidolí nad Špindlerovým Mlýnem zhruba ve výšce 1225 m n. m. na luční enklávě. Je ideálním nástupním místem pro letní i zimní horskou turistiku.

Naučná stezka Krakonošův příběh Příroda

Naučná stezka Krakonošův příběh

Víte kde a jak se Krakonoš narodil? Jestli dostal své jméno po Krkonoších nebo Krkonoše po něm? To vše si můžete přečíst na stezce vedoucí z Medvědína do Špindlerova Mlýna.

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně Zážitky

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanovka ze Špindlerova Mlýna (Svatého Petra) na Pláně je v provozu denně, v zimní i letní sezóně. V létě přepravuje pěší turisty i cyklisty a jejich kola, v zimě je pak součástí Ski areálu Špindlerův Mlýn – Sv. Petr. Moderní šestisedačková lanovka zde slouží od roku 2015.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Bouda Na Pláni u Špindlerova Mlýna Gurmánská turistika

Bouda Na Pláni u Špindlerova Mlýna

Typická horská bouda se nachází v jedné z nejatraktivnějších lokalit Krkonoš, ve Špindlerově Mlýně, na vrcholu Přední Planina, ve výšce 1 200 m n.m. a 800 m od horní stanice sedačkové lanovky Svatý Petr-Pláň.

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší Příroda

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla nad Vrbatovou boudou na Zlatém návrší, připomíná tragickou událost z 24.3. 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc.

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.

Další aktuality

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo úterý od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj

V Krkonoších začali hnízdit sokoli – buďme k nim ohleduplní

V Krkonoších, především v ledovcových karech, probíhá právě sezóna toku a hnízdění vzácných a krásných dravců – sokolů stěhovavých (Falco peregrinus). Připomínáme proto důležitost dodržování základních pravidel národního parku – v klidových zónách pohyb pouze po značených cestách a zákaz používání dronů.
15. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Pěší turistika v Královéhradeckém kraji: hřebeny hor a skalní města

Na severu Čech v Královéhradeckém kraji objevíte nevídané přírodní krásy se spoustou možností pěších výletů. K horským túrám lákají především Krkonoše, které jsou protkány hustou sítí turistických tras. Mezi nejkrásnějí z nich patří Česko-polská hřebenovka, vyrazit ale můžete i na Krkonošskou pivní stezku. Fascinují zákoutí nabízí také Adršpašsko-teplické skály, největší a nejdivočejší skalní město střední Evropy. Oblibě se těší také Prachovské skály, srdce Českého ráje anebo romantické Údolí Plakánek.
14. březen 2025 6:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj