ÚvodAktualityTři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou
Životní styl

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Poslechněte si audio verzi článku
Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Pyšná princezna z jižních Čech

Nejstarší má mít přednost, a tak si první místo zaslouží Pyšná princezna, pohádka od Bořivoje Zemana z roku 1952. Hlášky z ní znáte jistě nazpaměť, méně už se ví, že se král Miroslav, princezna Krasomila a filmový štáb se při natáčení dost nacestovali. Symbolem pohádky se stal jihočeský zámek Hluboká, ale ještě víc si vzpomínky na natáčení hýčkají v Telči, kde se Pyšná princezna stala prvním hraným zvukovým filmem z tohoto města.

Také scéna, kde princezna hodí Miroslavovi při jejich prvním setkání přes bránu míč, má dvě dějiště: zahrada patří parku na Hluboké, prostor za branou byste museli hledat v Třeboni. Když se však ve filmu objeví záběr na město krále Miroslava, nejde ani o Telč, ani o Třeboň, ale o Český Krumlov. Scénky z trhu vznikaly na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích, pro putování obou hlavních hrdinů Bořivoj Zeman přesunul svůj štáb na opačný konec Čech do Českého Švýcarska.

Dolský MlýnMlýn z pohádky tu stojí dodnes a říká se mu Dolský mlýn a pro režiséry filmových pohádek patří stále k oblíbeným natáčecím místům (z nových pohádek se tu točily například Ztracený princ a Peklo s princeznou). Známé jsou i kamenné varhany na Panské skále u Kamenického Šenova a pamětníci dokonce vzpomínají, že před lety se dala najít chaloupka uhlířské rodiny i s milířem. Dnes už po ní nezbyla ani stopa, ale zavzpomínat na ni můžete u Jetřichovic.
 

Nestárnoucí klasika pohádka Tři oříšky pro Popelku

hrad ŠvihovO více než dvacet let mladší jsou Tři oříšky pro Popelku. Legendární zimní pohádka má různé podoby a ztvárnění. Nejoblíbenější filmová pohádka z roku 1973 Tři oříšky pro Popelku (německy Drei Haselnüsse für Aschenbrödel) je československo-německá verze režiséra Václava Vorlíčka.

Nejznámějším popelkovským filmovým místem je vodní hrad Švihov u Klatov, který si zahrál macešin statek. V době natáčení byl v žalostném stavu, ale pavlač a schodiště se stříškou, falešná okna ani brána tu nikdy nestály, filmaři je postavili jen pro natáčení a hned po něm zase zmizely. V okolí se natáčely také přírodní scenérie, kterými vás provede pohádková stezka; například stodolu, kde Popelka ukrývá kouzelné tři oříšky, sad a rybník, ve kterém skončí macecha s Dorou, objevíte v nedalekém Mezihoří. Jen ten nádherný zámek byste v Česku hledali marně – jmenuje se Moritzburg, leží kousek od Drážďan a natáčení slavného filmu pravidelně připomínají velké výstavy – i když plesové scény se točily v berlínských ateliérech.
 

Šumavská pohádka Anděl Páně

Zdálo by se, že natočit vánoční pohádku není žádný kumšt, ale umění je natočit takovou, kterou by si diváci zapamatovali a přijali za svou. I další vánoční šlágry – Princezna se zlatou hvězdou na čele, S čerty nejsou žerty nebo Princ a Večernice – už byly poněkud fousaté, když v roce 2005 režisér Jiří Strach natočil další zasněženou pohádku jménem Anděl Páně

Je to pohádka pro ty, kteří mají rádi Šumavu: děj se odehrává poblíž Kašperských Hor mezi hradem Kašperkem a kostelíkem sv. Mořice, kterému místní neřeknou jinak než Mouřenec. Pro scénky nádvoří s tržištěm filmaři využili hrad Křivoklát, interiéry se točily na hradě Český Šternberk. A pokud budete přemýšlet, odkud znáte místa z dvojky, prozradíme vám, že druhý příběh Petronela s Uriášem se odehrává v Ledči nad Sázavou a Českém Krumlově.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.

Hrad Český Šternberk Památky

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar Příroda

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

Česko ve filmu: Kde vládne Strach aneb nejlepší filmy režiséra Jiřího Stracha

Česko ve filmu: Kde vládne Strach aneb nejlepší filmy režiséra Jiřího Stracha

Dvakrát Anděl Páně, mysteriózní série Ďáblova lest a Ztracená brána, seriály Labyrint a Lovec nebo drama Santiniho jazyk: to je pouhý výběr z nejznámějších filmů režiséra Jiřího Stracha (*1973). Když se řekne jeho jméno, mnozí diváci si ale dosud vybaví loupežnického synka z Pohádky Lotrando a Zubejda. Pojďte si s Kudy z nudy užít nejhezčí a nejlepší Strachovy filmy a pohádky!

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku Památky

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově Příroda

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Zámecký park a naučná stezka Hluboká Příroda

Zámecký park a naučná stezka Hluboká

Od poloviny dubna 2013 je v zámeckém parku v Hluboké nad Vltavou otevřena nová naučná stezka. Stezka má deset zastavení, na kterých se návštěvníci dozvědí zajímavosti z historie a současnosti krajinářského parku i kulturní krajiny Hlubocka.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví Památky

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína Kultura

Kostel sv. Mořice v Mouřenci u Annína

Kostel s kostnicí se nachází na vršku v ohybu řeky Otavy u obce Annín, která je proslavena svou dodnes fungující sklárnou. Romantická osada pod vrchem Mouřenec leží asi 12 kilometrů jižním směrem od Sušice. Z vršku Mouřence se nabízejí pěkné výhledy do okolí a na hrad Kašperk.

Jetřichovice

Jetřichovice

Jako jedno z turistických center národního parku České Švýcarsko mají Jetřichovice o popularitu postaráno. Jetřichovické stěny jsou známá oblast plná pískovcových skalních měst i samostatně stojících věží s vyhlídkami. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála.

Telč

Telč

Město s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou se alespoň na chvíli vrátíte do dob renesance.

Český Krumlov

Český Krumlov

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly – to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

Kamenický Šenov

Kamenický Šenov

Pro sklářské město na rozhraní Lužických hor a Českého středohoří jsou typické klasicistní domy z konce 18. století s mansardovými střechami. Zdejším fenoménem je sklo. Roku 1856 tu vznikla odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropě, která zajišťovala odbornou přípravu malířů a rytců skla.

Kašperské Hory

Kašperské Hory

Pokud Kutná Hora bývala stříbrnou pokladnicí českého království, pak Kašperské Hory byly jeho zlatým pokladem. Svědkem zlaté historie jsou zbytky dolů, královský hrad Kašperk, gotické kostely sv. Markéty a sv. Mikuláše i náměstí s barokní radnicí se třemi štíty, která patří k nejhezčím v Česku.

Další aktuality

Významné dny naší historie: co se stalo v dubnu?

Založení Národního muzea, filmová cena Oscar pro filmy Ostře sledované vlaky a Obchod na korze, vyhlášení chráněné krajinné oblasti Český kras, otevření pražského letiště, první výtisky Máchova Máje, založení Jedličkova ústavu anebo výroba první české lokomotivy: to je jen malý výběr z dubnových výročí a zajímavostí. Připomeňte si je s Kudy z nudy!
30. březen 2025 11:41
Životní styl

Apríl a aprílové počasí: Déšť, slunce a místa, která vypadají jako deštníky

Už vás někdy aprílové počasí vyšplouchlo? Duben je čas, kdy ráno vyjdete ven v bundě, odpoledne litujete, že jste si nevzali kraťasy, a večer vás překvapí nečekaný liják. Co v té chvíli pomůže? Deštník! Vydejte se s Kudy z nudy na místa, která nám deštníky a aprílové počasí připomínají nejvíc.
30. březen 2025 11:38
Životní styl

Kalendář 2025: Přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, tymián, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
26. březen 2025 16:26
Životní styl

České rekordy: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Česko možná není zemí gigantických hor ani nekonečných kaňonů, ale když přijde na rekordy, rozhodně se nemáme za co stydět! Od nejvyšší hory po nejnižší bod, od nejdelší jeskyně po nejhlubší propast, naše krajina je plná fascinujících extrémů, které stojí za návštěvu. Víte, kde najdete nejvyšší věže, nejdelší mosty nebo třeba největší přehradu? Vydejte se s Kudy z nudy za českými rekordy v terénu!
26. březen 2025 0:15
Životní styl

Ukliďme Česko: na dobrovolníky čekají řeky po povodních

V sobotu 29. března 2025 proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací či v chráněných územích, ale také na řekách, na jejichž březích zůstalo po loňských povodních nebývalé množství odpadků... Přidáte se také?
25. březen 2025 10:00
Životní styl

Kalendář 2025: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2025 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!
24. březen 2025 10:26
Životní styl

Připomeňte si Světový den poezie

Světový den poezie připadá na 21. březen. Cílem tohoto svátku je podpora jazykové různorodosti a zviditelnění ohrožených jazyků v místě jejich používání. Připomeňte si oblíbenou báseň i místa napříč Českou republikou spojená s našimi básníky.
21. březen 2025 7:07
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
19. březen 2025 19:54
Životní styl