Na Velikonoce roku 1913 se v
Krkonoších odehrál závod těch nejlepších běžců na lyžích české a německé národnosti. Závodníci vyrazili z
Labské boudy na
trasu dlouhou 50 km jen
v košilích a kalhotách, někteří i
bez rukavic. Bylo relativně teplo (cca 8°C) a mezi mraky prosvítalo slunce. Počasí se však během závodu začalo prudce zhoršovat,
přišla mlha, velmi se ochladilo a začal vát studený vítr, který přinesl
sněhovou bouři. Soutěž byla pro nepřízeň počasí odvolána, avšak
Bohumil Hanč zůstal na trati. Snad neslyšel volání pořadatelů nebo v něm zvítězila touha českého závodníka po vítězství nad německými kolegy, zkrátka Hanč jel dál a jako jediný na trati zůstal.
Tou dobou se vydal z
Jilemnice svého přítele podpořit na hřebeny hor i
Václav Vrbata. Dobří kamarádi se spolu znali ze Sokola, a i na vojně sloužili spolu, a to v Sarajevu. Naposledy se spolu potkali u
Harrachových kamenů, kde se
Vrbata vzdal svého teplého kabátu, aby pomohl svému promrzlému kamarádovi, který neměl ani rukavice. Sám se pak vydal pro pomoc. Ve sněhové bouři a za nulové viditelnosti tím však
obětoval svůj život. Mezitím se rozjela
pátrací akce organizátorů závodu, kterým pomáhali i samotní závodníci.
Na záchrannou misi se vydal i
německý kolega běžec
Emerich Rath, který polomrtvého Hanče nakonec také našel poblíž dnešní památné mohyly na
Zlatém návrší.
S nasazením vlastního života se jej snažil zachránit, asi
kilometr jej táhl proti vánici, ale nakonec musel své úsilí vzdát a spěchal pro pomoc. Hanče se podařilo dopravit do
Labské boudy ještě živého, ale krátce nato šestadvacetiletý mladík bohužel zemřel. Václav Vrbata byl nalezen přibližně ve stejné době už zmrzlý. Jeho tělo se našlo pod
Zlatým návrším, jak se pak ukázalo, jen několik set metrů od místa nálezu Bohumila Hanče. Čin Vrbaty, který za záchranu kamaráda obětoval svůj život, se stal
impulzem ke vzniku záchranné služby a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v
Krkonoších.
Krkonošská tragédie znovu ožila ve filmu Tomáše Hodana
Filmovou rekonstrukci slavného závodu s tragickým koncem se rozhodl natočit režisér
Tomáš Hodan, který je autorem několika dokumentů a jako scenárista se podílel na pohádce
Čertí brko nebo úspěšném seriálu
Kancelář Blaník. Slavný
lyžařský závod na krkonošských hřebenech z roku 1913 se mu podařilo zrekonstruovat minutu po minutě.
Bohumila Hanče si v
dramatu Poslední závod zahrál
Kryštof Hádek, důležité místo v příběhu má i cimrmanovský sportovec
Emerich Rath, který neprávem zmizel z historie. Na autentických místech na hřebenech Krkonoš filmaři natáčeli od února do března 2021. Premiéra filmu proběhla 24. února 2022.
Den Horské služby připomíná tragickou událost z roku 1913, kdy při lyžařském závodu v Krkonoších zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata.
Závodníci začali závod v relativně teplém počasí, ale počasí se prudce zhoršilo, přišla mlha, ochlazení a sněhová bouře.
Václav Vrbata se obětoval pro svého přítele Bohumila Hanče tím, že mu dal svůj teplý kabát a sám bez něj šel pro pomoc, čímž riskoval svůj život v extrémních podmínkách.
Emerich Rath byl německý závodník a přítel Bohumila Hanče, který se pokusil zachránit Hanče tím, že ho táhl proti vánici, ale nakonec musel své úsilí vzdát a šel pro pomoc.
Obětavý čin Václava Vrbaty, kdy při záchraně kamaráda obětoval svůj život, se stal impulsem ke vzniku jednotné organizace Horské služby v Krkonoších v roce 1935.
Ve výšce nad mořem,poskytují Šmídova vyhlídka a Ambrožova vyhlídka panoramatický rozhled k různým orientačním bodům a krásám Krkonoš.
Na Krkonošské magistrále, která se táhne celými Krkonošemi, mohou návštěvníci užívat lyžování na rozsáhlé síti místních lyžařských cest a okruhů.
Tomáš Hodan natočil filmovou rekonstrukci 'Poslední závod', který detailně zrekonstruoval tragický lyžařský závod z roku 1913 minutu po minutě.
Aplikace Záchranka slouží ke kontaktování záchranářů, k edukování praktik první pomoci a k lokalizaci, je podporována Zdravotnickou záchrannou službou ČR, Horskou službou ČR a Vodní záchrannou službou ČČK.
Zájemci o skialpinismus mohou navštívit některou z mnoha půjčoven skialpového vybavení roztroušených po celé České republice, kde jsou k dispozici také zkušení instruktoři.