ÚvodAktuality#světovéČesko a brána Matky Boží v Jihlavě: tah věží až na pobřeží Atlantiku
Památky

#světovéČesko a brána Matky Boží v Jihlavě: tah věží až na pobřeží Atlantiku

  • 2. května 2021
Titul Stříbrná pokladnice českého království neplatil jen pro Kutnou Horu, ale i pro Jihlavu. Protože bohaté stříbrné žíly si zasloužily patřičnou ochranu, město už ve 13. století obkroužily impozantní hradby a v dalších staletích se mnohokrát vylepšovaly: přibývaly věže a bašty, prohlubovaly se hradební příkopy. Leccos můžete vidět dodnes, například bránu Matky Boží, jedinou z pěti středověkých městských bran.
Dvě věže vznikly jako součásti opevnění a snadno by mohly nahradit jedna druhou: brána Matky Boží v Jihlavě a Torre de Belém v portugalském Lisabonu
Brána Matky Boží v Jihlavě
Torre de Belém v Lisabonu
Zpočátku se vesnice na břehu řeky Jihlavy od jiných středověkých tržních osad ničím nelišila. To se však rychle změnilo v polovině 13. století po objevu stříbronosných rud. Téměř liduprázdný kraj zaplavily stovky lidí, stříbrná horečka přilákala na Vysočinu horníky, řemeslníky a obchodníky z celé Evropy. Když vesnice přestala jejich potřebám stačit, vyrostlo na protějším břehu řeky velkoryse rozvržené město s velkým náměstím, třemi na svou dobu obrovskými kostely, mincovnou, kamennými domy, školou, špitálem a také hradbami: Jihlava. Město obklopilo tři kilometry dlouhé opevnění se dvěma dva pásy masivních kamenných zdí, věžemi, baštami, příkopem a také s pěti městskými branami. Z nich nakonec zbyla jen ta poslední: brána Matky Boží.
 

Nedobytná stříbrná pokladnice

Přestože bohaté doly plnily stříbrem bezedné pokladnice českých králů, velká část bohatství plynula i do kapes zdejších patricijů. Jihlava vzkvétala, záhy získala královská privilegia a stala se jedním z nejmocnějších měst celé země.

Opevnění, které Jihlavě pomohlo například během husitských válek, se nezadržitelně začalo rozpadat na přelomu 17. a 18. století. Přestože hradby rychle mizely kus po kuse a bašty i věže se postupně měnily na obydlí, dodnes se z opevnění dochovaly asi dvě třetiny. Nynější podobu jihlavské hradby získaly v druhé polovině 20. století, kdy už samozřejmě šlo jen o zajímavou památku.

Ačkoli je zachovaný pás hradeb rekonstruovaný podle barokní podoby ze 17. století, z větší části jde o starší, středověké hradby ze 14. až 16. století. Vývoj válečné techniky je sice doběhl, ale umění stavebních mistrů překonalo věky: staré bytelné opevnění z kamene se dochovalo v mnohem lepším stavu než novější a mnohem choulostivější pevnostní stavby z přelomu 16. a 17. století.
 

Brána Matky Boží: pamětnice vzniku města



V letech 1832 až 1849 byly postupně zbourány čtyři z pěti městských bran. Na severu v dnešní Komenského ulici bývala velká Špitálská brána, kterou vedla cesta na dnešní Havlíčkův Brod a Prahu, naopak Brtnická brána ve Znojemské ulici střežila jižní vchod do města. Menší branou byla Křížová, která stávala v Křížové ulici. V neklidných dobách bývala často zazděná a při bourání přišla na řadu jako první. Poslední brána, která rovněž bývala čas od času kvůli bezpečnosti zazděná, byla Česká, zvaná též Brněnská. Stávala v Brněnské ulici přibližně v místě dnešního domu č. 31, procházela tudy cesta na Velké Meziříčí a Brno, a s šířkou přibližně 6,5 metru patřila mezi ty menší.

Západní směr na Pelhřimov střežila třetí z velkých bran, brána Matky Boží, která je dnes jedním ze symbolů Jihlavy. Vznikla během druhé poloviny 13. století, po požáru v 16. století byla renesanční nástavbou zvýšena na 24 metrů a od roku 1853 ji zdobí hodiny.

Dnes brána Matky Boží slouží jako vyhlídková věž, sídlí v ní informační centrum a prohlédnete si tu také obrazy z historie města.
 

Další kousky opevnění

jihlavskými hradbami se nejlépe seznámíte pěšky, upravené parkány s lavičkami a dětským hřištěm lákají k procházkám a posezení. Neměli byste zapomenout ale ani na další součást jihlavské pevnosti, neviditelnou, ale o to důležitější a navíc přístupnou pro všechny zájemce: systém podzemních chodeb, který dosahoval celkové délky přibližně 25 kilometrů. Ačkoli původně byly podzemní prostory určeny ke skladování piva a vína, chodby se využívaly i k vojenským účelům, zejména pak štoly, které vedly z centra města do prostoru za hradby.

Za vidění stojí také Malebná bašta v Divadelní uličce 12, jediná zachovaná bašta z původních čtyř bašt v tomto úseku hradeb. Zbytek až sedm metrů hlubokého hradebního příkopu byl v těchto místech zasypán teprve v polovině 20. století.
 

Tah věží z Jihlavy k Atlantiku

  • Kdybyste dokázali uchopit bránu Matky Boží a přenést ji z Jihlavy do portugalského hlavního města Lisabonu, do míst, kde řeka Tejo ústí do Atlantiku, snadno by mohla nahradit Belémskou věž / Torre de Belém.
  • Také lisabonská robustní, ale přesto elegantní stavba vznikla jako součást obranného systému. Byla vybudována mezi lety 1515 a 1521 vojenským architektem Franciskem de Arruda, který vystavěl několik pevností na portugalských územích v Maroku.
  • Věž je postavena v takzvaném manuelském stylu, který je konečným obdobím portugalské pozdní gotiky a vyznačuje se bohatou výzdobou. Střílny, cimbuří, věžičky, klenutá okna i balkony Belémské věže zdobí templářské kříže, hlavy delfínů, beranů či lvů, a dokonce i nosorožec.
  • Věž původně stávala na malém ostrůvku a střežila vjezd do lisabonského přístavu, ale díky přílivové vlně po zemětřesení v roce 1755 a následným říčním naplaveninám dnes stojí těsně u břehu. Sloužila jako maják, celnice i vězení. Mimochodem, nic pro neplavce: podzemní kobky bývaly často zaplavené vodou.
  • Protože Torre de Belém je jedním z památníků portugalského velmocenského postavení během období velkých námořních objevů na přelomu 15. a 16. století a z blízkého přístavu vyplouvali na své objevitelské plavby mořeplavci zvučných jmen, mluví se o ní jako o symbolu portugalského zlatého věku. Roku 1983 byla Torre de Belém společně s blízkým klášterem řádu sv. Jeronýma zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
  • Dnes je lisabonská čtvrť Belém místem, které nevynechá prakticky žádný turista. Podobně jako brána Matky Boží v Jihlavě je i Torre de Belém jednou z nejobdivovanějších památek města a také nabízí kouzelný výhled do okolí, a to z výšky 35 metrů.
Brána Matky Boží v Jihlavě Památky

Brána Matky Boží v Jihlavě

Brána, která vznikla v době výstavby města a hradebního systému na počátku 2. poloviny 13. století je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran.

Jihlavské kolektory Památky

Jihlavské kolektory

Vzhledem ke skutečnosti, že se kolektory nacházejí pod historickým centrem města, jsou místními nazývány „jihlavské metro“. Jihlavské kolektory slouží pro rozvod inženýrských sítí jako je elektřina, telefony, voda ...

Muzeum Vysočiny Jihlava Kultura

Muzeum Vysočiny Jihlava

Muzeum v Jihlavě shromažďuje, spravuje, odborně využívá a zpřístupňuje přírodovědné a historické sbírky převážně z regionu. Po rekonstrukci je od 22. září 2023 znovuotevřeno, některé expozice byly vylepšeny, jiné dostaly úplně novou tvář.

Jihlava – nejstarší hornické město v České republice

Jihlava – nejstarší hornické město v České republice

Prvním hornickým městem se stala kolem roku 1240 Jihlava, v jejímž okolí byly objevené stříbrné žíly. Celkem zde bylo známo přes 20 rudonosných žil, jejichž mocnost byla velmi proměnlivá, od několika cm až do 2 m.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky Památky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Galerie Nonstrop – výstavy pod širým nebem Kultura

Galerie Nonstrop – výstavy pod širým nebem

Třetí nejužší ulička v České republice se proměnila v galerii. Ulice je široká jen 180 centimetrů a teď se v ní budou každého čtvrt roku střídat výstavy umělců.

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu Památky

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu

Na levém břehu řeky Jihlavy poblíž aquaparku byl 17. listopadu 2015 odhalen památník událostí 17. listopadu 1989. Památník má podobu klíčů s přívěskem se symbolem srdce.

Další aktuality

Zima na Vysočině: sjezdovky, běžky a Fryšavský ledovec

Zimní čas na Vysočině je jako stvořený pro zimní radovánky. Vyrazit můžete na sjezdovky, běžky anebo jen tak do přírody obdivovat krásy zimní krajiny. Centrem lyžování je kromě Nového Města také Žďár nad Sázavou. Z Nového Města je to do Žďáru navíc jen pouhých deset kilometrů. Přes den tak můžete jezdit na běžkách nebo na lyžích a odpoledne si zajít do zajímavého muzea ve žďárském zámku, Santiniho poutního kostela, zapsaného na seznam UNESCO, anebo si s dětmi prohlédnout velké modelové kolejiště.
10. leden 2025 13:10
Zimní sporty, Kraj Vysočina

Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě zahajuje lyžařskou sezónu

Vysočina Arena zahájila 7. ledna 2025 lyžařskou sezónu. Protože počasí minulých týdnů umožnilo vyrobit dostatek sněhu, byl areál zprovozněn pro veřejnost i organizované skupiny. K dispozici je 1,5 km dlouhý okruh, ale tratě se budou postupně rozšiřovat, takže od 13. ledna už nejspíše bude možné v areálu lyžovat na 3 km dlouhém okruhu.
9. leden 2025 12:00
Zimní sporty, Kraj Vysočina

Kam na běžky na Vysočině? Poznejte nejkrásnější běžkařské trasy Českomoravské vrchoviny

Vysočina je velmi oblíbenou běžkařskou destinací. Řada kvalitně udržovaných tratí zahrnuje kratší výlety i náročné čtyřicetikilometrové okruhy. Tratě v okolí Nového Města na Moravě znají také světové špičky běžeckého lyžování: každoročně se zde koná legendární závod Zlatá lyže a světové poháry v biatlonu. Udělat si pěkný výlet v bílé stopě však můžete i v dalších místech Českomoravské vrchoviny. Projeďte se Jihlavskými či Žďárskými vrchy, v okolí Žďáru nad Sázavou anebo Čachnova.
8. leden 2025 18:00
Zimní sporty, Kraj Vysočina

Užijte si zimní plavby po Dalešické přehradě, loď Horácko vypluje na Silvestra i Nový rok

Na Dalešickou přehradu vypluje 31. 12. 2024 ve 13:00 loď Horácko a ve stejný čas se od mola v Kramolíně odlepí i o den později, aby absolvovala Novoroční plavbu. Od poloviny ledna až do března si pak můžete každou sobotu užít zimní plavbu po Dalešické přehradě. Loď Horácko vyrazí na svou tradiční zimní plavbu z přístaviště Kramolín vždy ve 13:00 hodin. Plavba trvá 1 hodinu. Dojedete zhruba na dohled stropešínského mostu a zase zpět. Cena lístku pro dospělého je 370 Kč a pro děti a seniory nad 75 let 220 Kč.
30. prosinec 2024 11:34
Zážitky, Kraj Vysočina

Zámek z pohádky Jak se budí princezny ožije koncerty

Program na zámku v Telči bude bohatý. Vánoční prázdniny v Telči nabídnou koncerty od 27. do 30. prosince 2024 v Konírně zámku v Telči. Koncerty kapel Žalman & spol., Epydemye a Nezmaři začínají vždy v 18:00 hodin.
26. prosinec 2024 13:48
Kultura, Kraj Vysočina

Betlémy v třešťských domácnostech se otvírají návštěvníkům

Od 26. 12. 2024, můžete využít příležitost užít si vánoční atmosféru v Třešti na Vysočině. Na Betlémské cestě lze až do 2. února 2025 zavítat do dvou desítek domácností, kde lidé po několik generací staví betlémy. Tradice betlémářství v Třešti je zde živá už více než 200 let. Jeden z třešťských betlémů je vystaven také v Jindřišské věži v Praze. Celoročně je ke zhlédnutí také stálá expozice betlémů v prostorách Schumpeterova domu v Třešti.
26. prosinec 2024 8:43
Kultura, Kraj Vysočina

Na osvětlené Zelené hoře si během svátků prohlédnete betlém, který vyřezali místní občané

Farnost Nanebevzetí Panny Marie vždy o Vánocích vystavuje v kostele na Zelené hoře zvláštní vyřezávaný betlém, který před pár lety společně vytvořili lidé ze Žďáru nad Sázavou a okolí. Letos bude přístupný od 26. do 31. prosince 2024. Vždy od 11 do 16 hodin bude kostel přístupný k modlitbě a prohlídce betléma. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého zároveň zdobí osvětlení, které rozehrává v interiéru hru světel a stínů. Vstupné je dobrovolné.
24. prosinec 2024 7:44
Památky, Kraj Vysočina

Prožijte Vánoce na památkách Vysočiny

S blížícími se Vánocemi se otevírají brány památek na Vysočině, které nabízejí nejrůznější zajímavé akce. Návštěvníky čekají vánoční výstavy, zvláštní prohlídky, ale především kouzelná vánoční atmosféra. Užijte si speciální program na zámku Telč, v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého u Žďáru anebo v Muzeu Vysočiny na třebíčském zámku.
23. prosinec 2024 11:00
Kultura, Kraj Vysočina