ÚvodAktuality#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb
Památky

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

  • 18. února 2021
Tančící dům, jedna z nejproslulejších staveb moderní pražské architektury, roztančil Rašínovo nábřeží v roce 1996. Nad jeho projektem se sešli český architekt chorvatského původu Vlado Milunić a americko-kanadský architekt Frank O. Gehry, autor celé řady pozoruhodných staveb. Pojďte se na ně podívat zblízka s portálem Kudy z nudy a seriálem #světovéČesko!

Roztančené linie Tančícího domu

Zvlněné stěny a zmuchlaný papírový pytlík, dvě známé stavby architekta Gehryho: Tančící dům v Praze a nová budova University of Technology v australském Sydney.
Praha
Sydney
Jako město zasažené ničivými nálety za druhé světové války se Praha musela během druhé poloviny 20. století vypořádat s řadou prázdných míst v historickém centru. Důvod vybombardování prostoru kolem Jiráskova a Karlova náměstí je nejasný a nejčastěji se mluví o navigačním omylu amerických letců. Proluka na nároží Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí zůstala dlouho prázdná: jako by dlouhá desetiletí čekala na stavbu, která si reprezentativní místo s výhledem na Pražský hrad a Malou Stranu skutečně zaslouží. Tím se stal Tančící dům, stavba, která vrátila Prahu na mapu současné světové architektury a zároveň první stavba špičkového světového architekta, která vznikla v Praze po sametové revoluci. Vznikl v letech 1992–1996 a jak ukáže následující příběh, u jeho zrodu stála řada náhod.
 

Tančící dům: ikonická stavba na nábřeží Vltavy

Spoluautorem je Vlado Milunić, český architekt jugoslávského původu, který kdysi bydlel v sousedním domě na nábřeží spolu s Václavem Havlem. Jak architekt vzpomíná v knize Tančící dům, s Havlem se mimo jiné bavili také o tom, že by bylo úžasné, kdyby na sousední, koncem války vybombardované parcele, stál dům celý věnovaný kultuře. „…Pak jako zázrakem náhodou přišla sametová revoluce a Václav se z nepřítele státu náhodou stal jeho prezidentem,“ píše Milunić. „Na základě náhodné zmínky prezidenta Václava jsem dostal objednávku na studii nárožního domu s kulturní náplní. Chtěl jsem, aby dům, který vznikl na základě a jako důsledek sametové revoluce, byl její reflexí. Proto jsem navrhl objekt složený ze dvou částí, statické a dynamické, podobně jako společnost, kdy se její menší část oddělila od většinové, staticky totalitně strnulé a vydala se do světa změn. Můj projekt se čirou náhodou zalíbil mému příteli Pavlu Kochovi, který náhodou v Praze zastupoval holandskou společnost Nationale Nederlanden. Z taktických důvodů jsme pro realizaci budovy náhodou získali velmi vhodného partnera, architekta Franka Gehryho. Další náhodou došlo k tomu, že dva architekti z odvrácených konců zeměkoule ve vzácné shodě postavili za holandské guldeny Praze hezký odvážný dárek, který se stal pozitivním symbolem města, tancem nad koncem totality. Byla to úžasná doba a náš dům je toho dokladem…“
Těch náhod bylo opravdu hodně: jen na několika předchozích řádcích jich napočítáte sedm.
 

Ginger & Fred v Praze

Slavný taneční pár Freda Astaira a Ginger Rogersovou nepřipomínají jen romantické muzikálové a taneční filmy, ale také Tančící dům. Jméno dostal podle tvaru dvou nárožních věží, kdy tanečníka představuje věž kamenná a jeho partnerku s rozevlátou sukní věž skleněná. Dům s prvky dekonstruktivismu byl vyprojektován za pomoci na svou dobu revolučních počítačových technologií a při stavbě se uplatnila řada inovativních materiálů a postupů. Od začátku v něm byly kancelářské prostory, které upravovala například architektka Eva Jiřičná. V domě sídlí rovněž Galerie Tančící dům a Dancing House Hotel; luxusní apartmány Ginger Royal Suite a Fred Royal Suite jsou umístěné přímo ve věžích budovy.

V sedmém patře Tančícího domu se nachází Ginger & Fred restaurant, Glass bar a vyhlídková terasa, odkud můžete obdivovat kruhový výhled na Prahu. Na portálu Kudy z nudy jsme ji zařadili do výčtu 21 ikonických staveb 21. století; podívejte se na ty další.
 

Frank Owen Gehry a jeho ikonické stavby

  • Frank Owen Gehry (* 28. února 1929 Toronto, jako Ephraim Owen Goldberg) je americko-kanadský architekt. Pochází z druhé generace polských Židů; jeho dědeček odešel z Lodže v roce 1908.
  • Jako architekt si rád pohrává s tvary budov, křivkami a vlnami. Roztančené linie Tančícího domu se dají najít i u starších staveb, což byly například budovy Vitra Design Muzea v německém Weilu nad Rýnem (1989) a Amerického kulturního centra v Paříži (1988–1994, Gehryho první realizace velké kulturní instituce mimo území Spojených států).
  • Gehryho dílem je rovněž hudební pavilon pro venkovní letní koncerty v Millenium Parku v centru Chicaga, největší koncertní scéna pod širým nebem ve Spojených státech s vlajícími křivkami nerezové oceli.
  • Patrně nejproslulejší Gehryho stavbou je Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau, dokončené roku 1997. Společně s Tančícím domem či budovou nadace Louise Vuittona uprostřed Boulogneského lesíku v Paříži (2001–2007) je přímým důkazem toho, že Gehryho stavby díky nezaměnitelnému rukopisu přitahují pozornosti široké veřejnosti a po bouřlivých počátečních debatách se rychle zařadí mezi obdivované turistické atrakce.
  • Architekt Vlado Milunič sice nejprve uvažoval o spolupráci s Francouzem Jeanem Nouvelem, pozdějším autorem budovy Zlatý anděl na Smíchově, ale nakonec oslovil Gehryho. Ten prý prohlásil, že pro zemi, jež dala Americe Jaromíra Jágra, udělá cokoli.
  • K posledním stavbám Franka Gehryho patří koncertní hala Walta Disneyho v Los Angeles, všemi barvami hrající Biomuzeum v Panamě, sídlo společnosti Facebook v kalifornském Menlo Parku, centrála stejné firmy v londýnském West Endu či budova University of Technology v Sydney. O svém prvním projektu pro Austrálii Gehry poznamenal, že to je prý naposledy, co navrhnul budovu, která vypadá jako zmuchlaný papírový pytlík.
21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let. Připomeňte si je na Kudy z nudy třeba při Světovém dni architektury, který se slaví vždy první pondělí v říjnu.

Tančící dům v Praze Památky

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Jiráskův most v Praze Památky

Jiráskův most v Praze

Jiráskův most je sedmý most přes Vltavu směrem po proudu řeky v Praze spojující z Jiráskova náměstí pravobřežní pražské Nové Město a levobřežní čtvrť Smíchov.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou Kultura

Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou

Cílem Galerie Tančící dům je zprostředkovat návštěvníkům pestrý program se zaměřením na prezentaci a prodej toho nejlepšího současného umění. Od roku 2016 změnila původní galerie Art Salon S koncepci i jméno. Zaměřuje se na výstavy významných českých i zahraničních umělců a tematické expozice.

Dancing House – hotel Tančící dům Ubytování

Dancing House – hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě Gurmánská turistika

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě

V 7. patře Tančícího domu s úchvatným výhledem na Pražský hrad a Malou stranu se od konce dubna 2014 v prostorách bývalé restaurace Céleste nachází příjemná restaurace Ginger & Fred.

Další aktuality

Staroměstské náměstí opět navštíví s nadílkou Mikuláši, čerti a andělé

V srdci Prahy, na Staroměstském náměstí se ve čtvrtek 5. prosince 2024 tradičně sejdou Mikuláši, čerti a andělé. Během oblíbeného svátku se potkají pohádkové bytosti z celé Prahy, aby si společně užily spoustu her, soutěží, zábavy a hudby. Chybět nebude ani živá čertovsko-andělská kapela. Mikulášská nadílka, do které se zapojí i děti, začne na pódiu v 16 hodin.
3. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již dvacetiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 7. a 8. prosince 2024 na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
2. prosinec 2024 14:00
Kultura, Praha

Počítačové výstavy, muzea, únikové hry a další vychytávky: je tu Den počítačové gramotnosti

Na existenci počítačů mnozí z vás upozorňovat nepotřebují, denně s nimi pracujete (a pokud opravdu jen pracujete, občas jich máte po krk). Světový den počítačové gramotnosti, který připadá na 2. prosinec, je tu hlavně pro ty, ke kterým nové technologie ještě nedorazily.
2. prosinec 2024 12:18
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (7.12. – 8.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent na Hrádku, Advent na hradě Křivoklát, Vánoční trh na zámku Dobříš, Viktor Sheen v pražské O2 areně, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. prosinec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Josef Lada, ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Stejně jako perníčky, voňavé chvojí, světýlka, andělé, čerti a Mikuláš patří k adventu také obrázky Josefa Lady. Najdete na nich všechno, co mají mít pravé české Vánoce: padající sníh, rozsvícené lucerny, děti na saních a místa, která si malíř zamiloval. Pojďte se projít ladovskou zimou s portálem Kudy z nudy!
1. prosinec 2024 13:38
Životní styl, Praha

Na Karlově mostě potkáte během adventu lampáře

V předvánočním čase, od 1. do 23. prosince 2024, máte jedinečnou možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který rozsvěcí plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Se svou prací začíná lampář současně s rozsvícením veřejného osvětlení – tj. asi v 16:05 až 16:15, podle toho, jak se zkracuje den. Obdivovat můžete téměř již zapomenutou krásu a půvab plynových lamp, kterých je na Karlově mostě a Křížovnickém náměstí celkem 46.
30. listopad 2024 11:08
Zážitky, Praha

Open House Praha láká na netradiční adventní a zimní procházky

Festival Open House Praha není pouze jeden víkend v roce, jeho organizátoři zvou na celou řadu doprovodných programů. Adventní čas vybízí k rozjímání a vzpomínání na naše blízké. Máte-li chuť, vyrazte třeba na procházku Olšanskými hřbitovy. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si místní čtyři kaplové hrobky, které jsou díky restaurátorským zásahům opět k vidění v celé své kráse. Nemineme ani místo posledního odpočinku Antonína Viktora Barvitia a další funerální tvorbu slavných českých architektů. Nebo se vydejte poznat nejslavnější pražské kavárny, u jejichž kávou a vínem potřísněných stolků lovili umělci slovutných jmen svoji múzu. Zažijte výpravu do časů, kdy bylo Václavské náměstí od Příkopů až po Národní muzeum jednou velkou kavárnou.
30. listopad 2024 11:03
Památky, Praha

Vezměte své děti na Mikulášské jízdy parním vlakem v Praze

Na víkend 30. listopadu a 1. prosince 2024 připravily České dráhy oblíbené Mikulášské jízdy. Centrem mikulášských jízd se opět stane nádraží Praha-Vršovice, odkud několikrát během dne vyrazí parní vlaky v čele s lokomotivou 434.2186 „Čtyřkolák“. Nebude chybět ani oblíbený Cyklohráček, který se o prvním adventním víkendu promění v Čertohráček.
29. listopad 2024 6:00
Zážitky, Praha