ÚvodAktuality#světovéČesko a klášter Želiv: výlet za historií, pivem a Santinim
Památky

#světovéČesko a klášter Želiv: výlet za historií, pivem a Santinim

  • 24. října 2021
Málokterý z českých klášterů předkládá návštěvníkům tak bohatou nabídku jako Želiv. V samém srdci Vysočiny kousek od Humpolce si vychutnáte prohlídky rozlehlého barokního areálu s restaurací a pivovarem, najdete tu i hotel a klášterní lazebnu. Hlavně se ale setkáte se skutečnými premonstráty, kteří v Želivě působí již od roku 1149.
Dva barokní kláštery: premonstrátský klášter v Želivě a benediktinský klášter v rakouském Melku
Želiv
Melk
Leckomu by se zdálo, že klášter Želiv je mistrně ukrytý před okolním světem v hlubokém údolí řek Želivky a Trnavy. Přesto za sebou má bouřlivou historii plnou krve a požárů: dvakrát ho vypálili husité, za třicetileté války ho poškodili Švédové a znovu vyhořel i s kostelem po velké barokní rekonstrukci. Teprve pak přišel čas mistra Santiniho.
 

Klášterní kostel v Želivě

Gotická bazilika Narození Panny Marie v Želivě vznikla přestavbou původní románské stavby během 14. století. Po rozsáhlém požáru v roce 1712 začal opat Jeroným Hlína hledat architekta a projektanta, který by kostel upravil. Opat kláštera v Sedleci v Kutné Hoře mu doporučil Jana Blažeje Santiniho. Od dubna 1714 do roku 1720 Santini opakovaně Želiv navštívil; vyměřil nové trojlodí, současně vypracoval plány kostelů ve Lhoticích a Vojslavicích a navštívil také Humpolec, kde měl opat v plánu přestavět kostel sv. Mikuláše. Stavba klášterního kostela byla definitivně dokončena roku 1721. Dnes si Santiniho kostel můžete prohlédnout společně s konventem; prohlídky jsou bezbariérové a zvládnou je i vozíčkáři.
 

Klášter, kde benediktiny vystřídali premonstráti

Do českých zemí přivedl premonstráty olomoucký biskup Jindřich Zdík a první premonstrátský klášter v Čechách vznikl roku 1143 na Strahově; ten je dodnes hlavním centrem řádu. Brzy následovaly další kláštery, ten v Želivě ale je výjimečný: pro řeholníky řádu sv. Benedikta jej už v roce 1139 založil přemyslovský kníže Soběslav I. s manželkou Adlétou. Po deseti letech ovšem benediktiny vystřídali premonstráti z Porýní, a tak se nyní Želiv řadí vedle Hradiska v Olomouci (1150), Milevského kláštera (1187), Louckého kláštera ve Znojmě (1190) a kláštera v Teplé (1193) mezi nejstarší premonstrátské kláštery u nás.

Ačkoli Želivský klášter prošel výraznou proměnou a v roce 2010 byl zapsaný na seznam národních kulturních památek, neměli bychom zapomenout na nedávnou minulost. V padesátých letech 20. století se klášter proměnil v internační tábor pro nepohodlné kněží a řeholníky; celkem jich tu žily přibližně čtyři stovky. Poté se stal pobočkou psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě a budova chátrala až do sametové revoluce.
 

Co nabízí Želiv?

Premonstráti se do kláštera Želiv vrátili v roce 1991. Kromě duchovního programu od slavení mše svaté až po semináře duchovní obnovy nabízejí návštěvníkům mnohem víc. Jedinečnou atmosféru klášterních prostor si vychutnáte v hotelu: je umístěn v barokní budově opatství a pokoje jsou vybaveny replikami historického nábytku.



Roku 2010 se obnovil klášterní pivovar, kde se vaří nejenom řada klasických ležáků a speciálů, ale i svrchně kvašená piva typu India Pale Ale nebo Abbey Ale. Jde o pivovar zážitkový, a tak nechybí zajímavé exkurze v provozu a pro zájemce víkendové vaření piva.K posezení láká klášterní restaurace, a kdo má chuť na dovolenou od kolotoče všedních dnů, může vyzkoušet klášterní lazebnu s nabídkou příjemných wellness procedur.
 

#světovéČesko, Jméno růže a klášter v Melku

  • Milovníci literatury znají rakouský klášter Melk z románu Umberta Eca Jméno růže, inspirovaném údajným příběhem Adsona z Melku. Ten sice na rozdíl od Viléma z Baskervillu nemá svou historickou předlohu, ovšem klášter v Melku skutečně existuje.
  • Impozantní barokní klášter v Melku není jen jednou z největších sakrálních památek Rakouska, ale dokonce je největším komplexem sakrálních budov v Rakousku.
  • Je zapsán na seznamu UNESCO, je otevřený po celý rok a kromě klášterního muzea v současném a velmi pestrém designu, knihovny či kostela sv. Petra a Pavla si můžete prohlédnout i barokní zahradní pavilon s nádhernými freskami a projít se rozsáhlými zahradami. Z balkonu mezi mramorovým sálem a knihovnou se otvírá krásný výhled na Dunaj a vinařskou oblast Wachau.
  • Inspirací pro román Jméno růže a „největší knihovnu tehdejšího křesťanského světa“ sice byla knihovna v Melku, kam Eco umisťuje začátek i konec románu, ovšem tajemný labyrint tu nenajdete. Pro ten byl předlohou jihoitalský hrad Castel del Monte z let 1240–1250.
  • Dnes má knihovna v Melku asi 100 000 svazků, ovšem v listopadu 1327, kdy se román Jméno růže odehrává, prakticky neexistovala: klášter se v té době zvolna vzpamatovával z obrovského požáru, který ho postihl v srpnu 1297.
  • Vzhledem k tomu, že klášter provozoval proslulé gymnázium, nebyl při reformách císaře Josefa II. zrušen jako mnoho jiných. Škola sídlí v části areálu dodnes.
Kostel Narození Panny Marie v Želivě Památky

Kostel Narození Panny Marie v Želivě

Kostel Narození Panny Marie je významnou ukázkou barokní gotiky. Založen byl roku 1139, nad soutokem říček Želivky a Trnávky, spolu s klášterem. Archeologickým výzkumem bylo potvrzeno, že v místech dnešního chrámu stával původní románský konventní kostel.

Želiv

Želiv

Želiv je obec na Vysočině západně od Humpolce, skrytá v hlubokém údolí řek Želivky a Trnavy. Nejstarší architektonickou památkou je premonstrátský klášter s kostelem Narození Panny Marie, který po rozsáhlém požáru upravil na začátku 18. století architekt Jan Blažej Santini.

Cesta Gustava Mahlera Letní sporty

Cesta Gustava Mahlera

Zeleně značená Cesta Gustava Mahlera začíná u Wolkerova památníku pod Lipnicí, poklidnou, přívětivou a mírně zvlněnou krajinou zavede turisty do Mahlerových rodných Kaliští a pokračuje partiemi s nádhernými výhledy až do Želiva, kde po dvaceti pěti kilometrech končí.

Hotel Klášter Želiv Ubytování

Hotel Klášter Želiv

Netradiční ubytování v bývalém barokním opatství s stylovými replikami dobového nábytku.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí Památky

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Želivský klášterní pivovar Gurmánská turistika

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi Památky

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi

Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla pochází již z 12. století, přičemž vv 18. století byl přestavěn do dnešní podoby. Kostel leží v těsné blízkosti kláštera Želiv a na poslední přestavbě se údajně mohl podílet Jan Blažej Santini-Aichel.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například výletní lodí Horácko po Dalešické přehradě, do Muzea autíček na zámek Příseka, do Domu přírody Žďárských vrchů v obci Krátká nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
18. květen 2025 8:24
Památky, Kraj Vysočina

Gastroprůvodce Koruny Vysočiny: potěšte své smysly dobrým jídlem a pitím

Vydejte se s Gastroprůvodcem Koruny Vysočiny na cestu, kde každý milovník dobrého jídla a pití najde to pravé potěšení pro své smysly. Ponořte se do světa chutí a vůní, které vás provedou těmi nejlepšími místy tohoto regionu. Od Žďárských vrchů až po hrad Pernštejn na vás čekají vyhlášené restaurace, útulné kavárny a cukrárny s jedinečnou atmosférou, regionální pivovary s řemeslnými pivy a místní potraviny, které jsou skutečným pokladem Vysočiny. Připravte se na nezapomenutelnou gastronomickou cestu, která vás okouzlí a inspiruje.
8. květen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Útěk z města: do Koruny Vysočiny za přírodou a Santinim

Koruna Vysočiny není místo, které stačí projet autem a odškrtnout si je z mapy. Je to kraj, který vás pohltí svou tichou krásou, harmonickou krajinou a příběhy, které sahají hluboko do minulosti. Ať už vyrážíte s dětmi, na kole, pěšky nebo jen hledáte klid a odpočinek, tady si přijdete na své. Nechte se vést s Kudy z nudy do srdce Vysočiny!
6. květen 2025 8:01
Letní sporty, Kraj Vysočina

Vysočina Aréna opět zažije Světový pohár horských kol

Od roku 2011 se v Novém Městě na Moravě každoročně jezdí Světový pohár horských kol. Soutěž nejprestižnějšího seriálu závodů horských kol UCI Mountain Bike World Series, která je u diváků ve velké oblibě, se jede tento rok od 23. do 25. května 2025. Do programu, letos hlavně v sobotu a neděli, je vloženo celkem dvanáct samostatných závodů v pěti kategoriích, od juniorských přes „třiadvacítkové“ až po elitní bikerské kategorie. Závody bude živě přenášet také sportovní kanál ČT Sport.
5. květen 2025 12:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem

Technické muzeum v Brně připravilo další akc jejímž cílem je poznávání mimobrněnských památek muzea hravou a názornou formou. Akce Za kováři na Šlakhamr proběhne na této technické památce na Vysočině v sobotu 3. května 2025 od 10 do 17 hodin. Jako vždy se zde můžete těšit na oblíbené ukázky kování na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.
3. květen 2025 7:33
Kultura, Kraj Vysočina

Cykloturistika na Vysočině: na kole kolem Sázavy, trasy EuroVelo i nečekaný městský detox v Telči

V Česku je na výběr spousta cyklostezek a cyklotrasy, ale ty v Kraji Vysočiny patří k těm nejzajímavějším. Nabízejí jezdcům různé obtížnosti, takže si vyberou jak náruživí sportovci, tak i méně trénovaní jedinci a rodiny s malými dětmi. Trasy vás zavedou na polní a lesní stezky, ale i na trasy s asfaltovým povrchem. Vyberte si tu nejlepší trasu a hurá do sedla! Zkuste se projet okolo Sázavy, vyzkoušejte traily v Cykloaréně Vysočina nebo si naplánujte putování po dálkových trasách sítě EuroVelo. Na Vysočině se nachází i množství památek UNESCO, které jsou cyklistům snadno dostupné. V historické Telči s úchvatnou atmosférou zažijete nečekaný městský detox.
27. duben 2025 7:01
Letní sporty, Kraj Vysočina

Znáte Společnou vstupenku do muzeí a galerií na Vysočině? Kulturní zážitky zůstávají i letos výhodnější!

Kraj Vysočina i letos nabízí možnost kulturního vyžití za zvýhodněnou cenu díky Společné vstupence do krajských muzeí a galerií. Tento projekt, který funguje již od roku 2008, umožňuje návštěvníkům navštívit 12 expozic v 6 sbírkotvorných organizacích a jejich 4 pobočkách za velmi výhodných podmínek. Navíc je přenosná, platná 24 měsíců a ideální pro jednotlivce, rodiny i školní třídy. Zakoupíte ji přímo v zapojených muzeích a galeriích.
25. duben 2025 12:00
Kultura, Kraj Vysočina

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 80 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
24. duben 2025 8:02
Letní sporty, Kraj Vysočina