ÚvodAktuality#světovéČesko a klášter Želiv: výlet za historií, pivem a Santinim
Památky

#světovéČesko a klášter Želiv: výlet za historií, pivem a Santinim

  • 24. října 2021
Málokterý z českých klášterů předkládá návštěvníkům tak bohatou nabídku jako Želiv. V samém srdci Vysočiny kousek od Humpolce si vychutnáte prohlídky rozlehlého barokního areálu s restaurací a pivovarem, najdete tu i hotel a klášterní lazebnu. Hlavně se ale setkáte se skutečnými premonstráty, kteří v Želivě působí již od roku 1149.
Dva barokní kláštery: premonstrátský klášter v Želivě a benediktinský klášter v rakouském Melku
Želiv
Melk
Leckomu by se zdálo, že klášter Želiv je mistrně ukrytý před okolním světem v hlubokém údolí řek Želivky a Trnavy. Přesto za sebou má bouřlivou historii plnou krve a požárů: dvakrát ho vypálili husité, za třicetileté války ho poškodili Švédové a znovu vyhořel i s kostelem po velké barokní rekonstrukci. Teprve pak přišel čas mistra Santiniho.
 

Klášterní kostel v Želivě

Gotická bazilika Narození Panny Marie v Želivě vznikla přestavbou původní románské stavby během 14. století. Po rozsáhlém požáru v roce 1712 začal opat Jeroným Hlína hledat architekta a projektanta, který by kostel upravil. Opat kláštera v Sedleci v Kutné Hoře mu doporučil Jana Blažeje Santiniho. Od dubna 1714 do roku 1720 Santini opakovaně Želiv navštívil; vyměřil nové trojlodí, současně vypracoval plány kostelů ve Lhoticích a Vojslavicích a navštívil také Humpolec, kde měl opat v plánu přestavět kostel sv. Mikuláše. Stavba klášterního kostela byla definitivně dokončena roku 1721. Dnes si Santiniho kostel můžete prohlédnout společně s konventem; prohlídky jsou bezbariérové a zvládnou je i vozíčkáři.
 

Klášter, kde benediktiny vystřídali premonstráti

Do českých zemí přivedl premonstráty olomoucký biskup Jindřich Zdík a první premonstrátský klášter v Čechách vznikl roku 1143 na Strahově; ten je dodnes hlavním centrem řádu. Brzy následovaly další kláštery, ten v Želivě ale je výjimečný: pro řeholníky řádu sv. Benedikta jej už v roce 1139 založil přemyslovský kníže Soběslav I. s manželkou Adlétou. Po deseti letech ovšem benediktiny vystřídali premonstráti z Porýní, a tak se nyní Želiv řadí vedle Hradiska v Olomouci (1150), Milevského kláštera (1187), Louckého kláštera ve Znojmě (1190) a kláštera v Teplé (1193) mezi nejstarší premonstrátské kláštery u nás.

Ačkoli Želivský klášter prošel výraznou proměnou a v roce 2010 byl zapsaný na seznam národních kulturních památek, neměli bychom zapomenout na nedávnou minulost. V padesátých letech 20. století se klášter proměnil v internační tábor pro nepohodlné kněží a řeholníky; celkem jich tu žily přibližně čtyři stovky. Poté se stal pobočkou psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě a budova chátrala až do sametové revoluce.
 

Co nabízí Želiv?

Premonstráti se do kláštera Želiv vrátili v roce 1991. Kromě duchovního programu od slavení mše svaté až po semináře duchovní obnovy nabízejí návštěvníkům mnohem víc. Jedinečnou atmosféru klášterních prostor si vychutnáte v hotelu: je umístěn v barokní budově opatství a pokoje jsou vybaveny replikami historického nábytku.Roku 2010 se obnovil klášterní pivovar, kde se vaří nejenom řada klasických ležáků a speciálů, ale i svrchně kvašená piva typu India Pale Ale nebo Abbey Ale. Jde o pivovar zážitkový, a tak nechybí zajímavé exkurze v provozu a pro zájemce víkendové vaření piva.K posezení láká klášterní restaurace, a kdo má chuť na dovolenou od kolotoče všedních dnů, může vyzkoušet klášterní lazebnu s nabídkou příjemných wellness procedur.
 

#světovéČesko, Jméno růže a klášter v Melku

  • Milovníci literatury znají rakouský klášter Melk z románu Umberta Eca Jméno růže, inspirovaném údajným příběhem Adsona z Melku. Ten sice na rozdíl od Viléma z Baskervillu nemá svou historickou předlohu, ovšem klášter v Melku skutečně existuje.
  • Impozantní barokní klášter v Melku není jen jednou z největších sakrálních památek Rakouska, ale dokonce je největším komplexem sakrálních budov v Rakousku.
  • Je zapsán na seznamu UNESCO, je otevřený po celý rok a kromě klášterního muzea v současném a velmi pestrém designu, knihovny či kostela sv. Petra a Pavla si můžete prohlédnout i barokní zahradní pavilon s nádhernými freskami a projít se rozsáhlými zahradami. Z balkonu mezi mramorovým sálem a knihovnou se otvírá krásný výhled na Dunaj a vinařskou oblast Wachau.
  • Inspirací pro román Jméno růže a „největší knihovnu tehdejšího křesťanského světa“ sice byla knihovna v Melku, kam Eco umisťuje začátek i konec románu, ovšem tajemný labyrint tu nenajdete. Pro ten byl předlohou jihoitalský hrad Castel del Monte z let 1240–1250.
  • Dnes má knihovna v Melku asi 100 000 svazků, ovšem v listopadu 1327, kdy se román Jméno růže odehrává, prakticky neexistovala: klášter se v té době zvolna vzpamatovával z obrovského požáru, který ho postihl v srpnu 1297.
  • Vzhledem k tomu, že klášter provozoval proslulé gymnázium, nebyl při reformách císaře Josefa II. zrušen jako mnoho jiných. Škola sídlí v části areálu dodnes.
Kostel Narození Panny Marie v Želivi Památky

Kostel Narození Panny Marie v Želivi

Kostel Narození Panny Marie je významnou ukázkou barokní gotiky. Založen byl roku 1139, nad soutokem říček Želivky a Trnávky, spolu s klášterem. Archeologickým výzkumem bylo potvrzeno, že v místech dnešního chrámu stával původní románský konventní kostel.

Želiv

Želiv

Želiv je obec na Vysočině západně od Humpolce, skrytá v hlubokém údolí řek Želivky a Trnavy. Nejstarší architektonickou památkou je premonstrátský klášter s kostelem Narození Panny Marie, který po rozsáhlém požáru upravil na začátku 18. století architekt Jan Blažej Santini.

Cesta Gustava Mahlera Letní sporty

Cesta Gustava Mahlera

Zeleně značená Cesta Gustava Mahlera začíná u Wolkerova památníku pod Lipnicí, poklidnou, přívětivou a mírně zvlněnou krajinou zavede turisty do Mahlerových rodných Kaliští a pokračuje partiemi s nádhernými výhledy až do Želiva, kde po dvaceti pěti kilometrech končí.

Hotel Klášter Želiv Ubytování

Hotel Klášter Želiv

Netradiční ubytování v bývalém barokním opatství s stylovými replikami dobového nábytku.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí Památky

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Želivský klášterní pivovar Gurmánská turistika

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi Památky

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi

Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla pochází již z 12. století, přičemž vv 18. století byl přestavěn do dnešní podoby. Kostel leží v těsné blízkosti kláštera Želiv a na poslední přestavbě se údajně mohl podílet Jan Blažej Santini-Aichel.

Další aktuality

Nenechte si ujít noční prohlídku hradu Lipnice

Pouze pár prázdninových večerů zažijete na hradě v Lipnici nad Sázavou neobyčejné noční prohlídky. Setkáte se na nich s majiteli panství, vojáky, žoldnéry, děvečkami, katem, pacholky i kavalíry. Nouze nebude ani o místní pověsti, strašidla a možná přijde i Jaroslav Hašek. Nejbližší prohlídky se konají už v pátek a sobotu 19. a 20. 7. 2024, vždy od 20:00 a 22:30 hodin.
17. červenec 2024 10:00
Památky, Kraj Vysočina

Zámek Žďár nad Sázavou zve na novou prohlídkovou trasu

Zámek Žďár nad Sázavou zve všechny příznivce památek a historie na novou trasu s názvem "Prohlídka Tam a zpátky klášterem a zámkem". Místo, které leží na hranicích Čech a Moravy dalo vzniknout unikátní stavbě kostela svatého Jana Nepomuckého dnes zapsaném na seznamu UNESCO. Zvídavým návštěvníkům odpoví na všechny otázky, například na to, proč si toto místo cisterciáčtí mniši vybrali k vybudování kláštera, co vedlo šlechtickou rodinu Bočka ze Zbraslavi k jeho založení anebo jak se podařilo v nehostinných lesích vytvořit důležité duchovní, hospodářské a společenské centrum?
16. červenec 2024 8:00
Památky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina

Blue Style Prima fest na Vysočině zabaví celou rodinu

Letní rodinný festival Blue Style Prima Fest přináší zábavu pro celou rodinu. Kromě nabitého hudebního programu se můžete osobně potkat se svými oblíbenými herci TV Prima ze seriálu Zoo. Dva dny plné skvělé zábavy i letního relaxu pro všechny bez rozdílu věku zažijete 12. a 13. července 2024 v největším zábavním parku Šikland na Vysočině.
11. červenec 2024 9:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
10. červenec 2024 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Zámek v Kamenici nad Lipou láká tento týden na Hračkobraní nejen děti

Prázdninový festival pro celou rodinu na zámku v Kamenici nad Lipou nabízí od 10. do 14. 7. 2024 přehlídku hraček, jejich výrobců a také ukázky návrhářů hraček z přírodního materiálu. Festival je neformální setkání všech, kdo si ještě nezapomněli hrát, určené nejen těm, kdo se hračkou profesionálně zaobírají, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí nebo chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas i těm, kteří chtějí svým ratolestem udělat radost nákupem nové hračky či získat inspiraci pro šikovné ruce.
9. červenec 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Výlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky

Žirovnice bývala naše knoflíkářská velmoc a ještě na začátku 20. století tu pracovalo několik továren na výrobu perleťových knoflíků. Vydejte se s Kudy z nudy na Vysočinu, do krásných městeček a jejich neobjeveného okolí, do ráje krásných přírodních zákoutí, hojivých pramenů – a perleti.
8. červenec 2024 7:41
Kultura, Kraj Vysočina

Začátek prázdnin na památkách Vysočiny je nabitý zajímavými akcemi

Na začátek prázdnin připravily hrady a zámky na Vysočině pro své návštěvníky řadu zajímavých kulturních akcí. Můžete zavítat na neobvyklé prohlídky, ať už dětské, nebo pro dospělé noční, divadelní představení či historické slavnosti. Vyberte si z programu zámku Telč, Náměšť nad Oslavou, hradu Lipnice nebo Orlíka u Humpolce.
4. červenec 2024 12:00
Památky, Kraj Vysočina