ÚvodAktuality#světovéČesko a knihovna Strahovského kláštera: jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním
Památky

#světovéČesko a knihovna Strahovského kláštera: jediná na světě, stavěná na míru knihovním skříním

  • 7. března 2021
Miliony stránek, příběhů a slov, tisíce vzácných svazků, leštěné dřevo barokních knihovních skříní a nádherné fresky: to je majestátní interiér knihovny Strahovského kláštera v Praze. Patří k nejkrásnějším svého druhu na světě, navíc se může pochlubit zajímavou historickou kuriozitou: jde o jedinou knihovnu na světě, která byla stavěná pro již hotové knihovní regály, nikoli naopak.

Věhlasné knihovny světa

Dva impozantní barokní knihovní sály starých klášterů: medově zlatý Filosofický sál Strahovského kláštera v Praze a šlehačkově bílý sál kláštera v rakouském Admontu
Strahovský klášter v Praze
Klášter v rakouském Admontu
Královská kanonie premonstrátů na Strahově patří mezi nejstarší doposud existující kláštery premonstrátského řádu na světě. Po své pouti do Svaté země v roce 1138 jej založil olomoucký biskup Jindřich Zdík, život řeholního společenství se ale začal rozvíjet až po několika letech, kdy na Strahov přišli premonstráti z porýnského Steinfeldu. Strahovský klášterPraze dnes tvoří do čtverců uspořádané budovy kolem tří nádvoří, kostel sv. Rocha a barokní opatský chrám Nanebevzetí Panny Marie, jemuž roku 1992 papež Jan Pavel II. udělil titul Basilica minor – bazilika menší. Roku 1627 byly do klášterního kostela přeneseny ostatky svatého Norberta, a tak se Strahov stal pomyslným duchovním středem premonstrátského řádu.
 

Teologický a Filosofický sál



Perlou Strahovského kláštera je obrazárna, umělecká sbírka s množstvím památek z oblasti volného i užitého umění, a knihovna, umístěná v Teologickém a Filosofickém sále. Majestátní interiéry, které poskytují útočiště tisícům starých knih, ohromují svou krásou. Nižší Teologický sál byl postaven v druhé polovině 18. století podle projektu pražského architekta italského původu Jana Dominika Orsiho. V barokních skříních je uchováváno na 18 000 knih teologického zaměření, vystaveny jsou i zeměpisné a astronomické globusy ze 17. století.

Zhruba o dvacet let mladší je vyšší Filosofický sál, který na místě původní sýpky vybudoval coby nový prostor pro četné přírůstky knihovny jiný italský architekt, Jan Ignácius Palliardi. Vznik nového knihovního sálu se ale zvláštní náhodou propojil s osudy vzdáleného Louckého kláštera ve Znojmě.
 

Přestěhovaná knihovna Louckého kláštera

Premonstrátský Loucký klášter ve Znojmě, založený roku 1190, byl po dlouhá staletí centrem uměleckého, hospodářského a duchovního života Znojemska. K jeho zrušení v rámci josefinských reforem došlo přesně ve chvíli, kdy se dokončovala klášterní knihovna s veškerým vybavením včetně nového barokního nábytku. Dvoupatrové skříně a regály, galerii s balustrádou a vykládané sloupy, vše zdobené reliéfy, nádhernými řezbami a dukátovým zlacením, přes deset let vyráběl klášterní truhlář Jan Lahofer, rodák z Dobšic. Na nábytek prý spotřeboval celé stromořadí zdravých a silných ořechových stromů na klášterních panstvích a práce vyšly celkem na 70 000 zlatých; jen vlastní pozlacení stálo 9 000 zlatých.

Když byl krátce po dokončení knihovny Loucký klášter zrušen, zachránil knihovnu opat premonstrátského Strahovského kláštera Václav Mayer. Do Čech se však nestěhovaly jen knihy a nábytek, ale také Jan Lahofer: skříně v Louce musel znovu rozmontovat, osobně dohlížel na to, aby přes sto povozů s cenným nákladem dojelo v pořádku až na Strahov, a ve staronové knihovně je pak znovu sesazoval dohromady.

Protože však knihovní skříně byly větší než zamýšlený prostor, architekt Palliardi musel nový sál upravit „na míru“: na jedné straně se zazdívala okna, na druhé se musela zbourat stěna a postavit nová. Filosofický sál tak je patrně jediná knihovna na světě, která byla postavena pro již hotové skříně.
 

Dvakrát malovaná freska

Zvláštní osudy měla monumentální nástropní freska s námětem působení Boží moudrosti v dějinách lidstva, kterou její autor, vídeňský malíř Anton Maulbertsch, maloval vlastně dvakrát: poprvé v roce 1778 v Louckém klášteře, podruhé roku 1794 – s mírně pozměněnou náplní a kompozicí – na strop Filosofického sálu na Strahově.

Při prohlídkách kláštera, které probíhají celoročně a denně, poznáte nejenom slavnou strahovskou obrazárnu a knihovnu, ale také kabinet kuriozit z 18. století a iluzivní perspektivní malbu, která pomocí optického klamu prodlužuje spojovací chodbu mezi oběma knihovními sály. Ve zrušeném kostele sv. Rocha můžete navštívit Galerii Miro, v areálu najdete také klášterní pivovar a několik restaurací. Součástí zahrad Strahovského kláštera je nevelká vinice s krásnou vyhlídkou na velkou část Prahy včetně Pražského hradu a barokního chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně.
 

Malá knihovní tajemství

  • Překrásná knihovna Strahovského kláštera je druhou nejstarší církevní knihovnou v Čechách. Ve dvou sálech a dalších prostorách je uloženo 280 000 titulů, z toho 3 000 rukopisů a 1 500 prvotisků.
  • Příběh šikovného venkovského řemeslníka, jehož skvostnou práci ve Strahovském klášteře dodnes obdivují lidé z celého světa, před lety inspiroval zakladatele vinařství Lahofer. V Dobšicích, rodišti řezbáře Jana Lahofera, firma vybudovala reprezentativní sídlo, navržené ve studiu Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa.
  • Největší klášterní knihovna na světě je v benediktinském klášteře ve štýrském Admontu. Klášter byl založen v roce 1074, knihovna byla postavena v roce 1776 podle návrhu architekta Josefa Huebera. Hlavní sál je 70 metrů dlouhý, 14 metrů široký a 13 metrů vysoký (Filosofický sál na Strahově má délku 32 metrů, šířku 10 metrů a výšku 14 metrů).
  • Obrovský knihovní sál s dvěma sty tisíci svazků si dodnes uchovává své malé tajemství, mimochodem podobné jako Strahovská knihovna. Jde o tajné dveře, za nimiž se skrývají spirálovitá schodiště na galerii. Na Strahově jsou taková schodiště dvě, v Admontu čtyři, v obou knihovnách se ale schovávají za regály s falešnými hřbety knih, aby nerušily estetický dojem.
Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Procházka Prahou barokní

Procházka Prahou barokní

V době baroka byla Praha jedno obrovské staveniště. Město se proměnilo téměř k nepoznání. Potkávali se tu nejslavnější architekti z celé Evropy, rostly kostely, paláce se zahradami, měšťanské domy i brány, byly přestavovány kláštery, vše nádherně zdobeno sochami… Dodnes se dá bez nadsázky říci, že Praha je barokním srdcem Evropy.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Památník národního písemnictví ČR Kultura

Památník národního písemnictví ČR

Památník národního písemnictví je zřízen za účelem získávat, shromažďovat, trvale uchovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírky muzejní povahy. Veřejnosti je otevřeno několik poboček PNP v Petschkově vile v Bubenči, kam se přestěhoval ze Strahova, v letohrádku Hvězda či v zámku Petrkov.

Další aktuality

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025, Letenské sady a Expo 58´ – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha

Vyšehrad si můžete prohlédnout celoročně samostatně i s průvodcem

Vydejte se do historie a poznejte legendy, které se pojí k Vyšehradu. Během komentovaných prohlídek s průvodcem poznáte jeho nejzajímavější místa. Podíváte se do Gotického sklepa s expozicí pojednávající o historii Vyšehradu, do Cihelné brány jejíž expozice dokumentuje Vyšehrad jako pevnost a projdete tajemnými kasematy až do podzemního sálu Gorlice, kde se ukrývají originály soch z Karlova mostu. Areál si můžete projít i samostatně s autoprůvodcem, který nabízí zajímavé informace o jednotlivých objektech, ale i tematické trasy v češtině a angličtině. Aplikace je dostupná ke stažení na Google Play nebo Apple Store a umožňuje návštěvníkům objevovat Vyšehrad samostatně a vlastním tempem.
30. březen 2025 10:04
Zážitky, Praha