ÚvodAktuality#světovéČesko a Konstantinovy Lázně: založili je sedláci, ale jmenují se po knížeti
Lázně a wellness

#světovéČesko a Konstantinovy Lázně: založili je sedláci, ale jmenují se po knížeti

  • 18. července 2021
Hledáte lázně, které skutečně nabízejí klid a ticho? Vyberte si Konstantinovy Lázně, ukryté v lesích v dosud neobjeveném koutku Plzeňska. O vaše zdraví se postarají prameny s největším obsahem volného oxidu uhličitého v Česku, o volný čas spousty zajímavostí v okolí – například stolová hora Hradišťský kopec nebo zřícenina hradu Gutštejn.
Nejmenší lázně západních Čech leží v malebné krajině mezi Plzní a Karlovými Vary. Uchovaly si atmosféru letoviska daleko od rušného komerčního světa a jsou tak ideální pro ty, co hledají klidné, téměř rodinné prostředí.

Bonusem navíc je jedna z ekologicky nejčistších oblastí u nás a také přírodní léčivé zdroje: studený pramen minerální uhličité vody má největší obsah volného oxidu uhličitého v Česku. Stejně jako hlavní lázeňská budova i pramen se jmenují podle pražského profesora a kardiologa Bohumila Prusíka, velkého příznivce Konstantinových Lázní.
 

Švihák lázeňský, sedláci a princ Konstantin

Máte rádi vtípky o lázeňských švihácích? Jednoho potkáte přímo v Konstantinových Lázních: Švihák lázeňský se totiž jmenuje dřevěná, 2,5 m vysoká socha, kterou lázním daroval významný plzeňský umělec, akademický sochař Jaroslav Šindelář. Stala se symbolem náměstí U Fontány.

Kdyby totiž měla v lázních stát socha jejich zakladatele, byl by to umělecký oříšek: musela by totiž zobrazovat sedláky z Nové Vsi, kteří dobře znali léčivé účinky podivně zbarvené a páchnoucí vody z lesní tůně obklopené rašeliništěm. Doprovázet by je měl kníže Konstantin Dominik Löwenstein, který nechal vodu z pramene posoudit u znalců minerálních vod doktora Nehra z Mariánských Lázní a profesora Wirabela z Wertheimu. Na základě jejich dobrozdání chtěl vykoupit pozemky a založit lázně, po vzoru nedalekých a úspěšně se rozvíjejících Mariánských Lázní.

Jednání se nakonec protáhla na několik desítek let, a tak pozemky s lázněmi odkoupil až Konstantinův syn Karel Löwenstein v roce 1837. To už u pramene stála patrová kamenná budova s dvaadvaceti pokoji, jídelnou a pěti lázeňskými kabinami. Patřila k oblíbeným výletním cílům pro obyvatele Bezdružic a okolí, pomocí slatinných zábalů z místních zdrojů se tu úspěšně léčila padoucnice.

Zvláštní ale bylo, že kníže Konstantin v lázních nechtěl sám hospodařit, naopak: lázeňskou budovu přenechal nájemcům s podmínkou, že chudým a méně majetným poskytnou koupele zdarma anebo jen za symbolickou cenu. Není proto překvapením, že lázně nesou jeho jméno, podobně jako lázeňský hotel Löwenstein.
 

Do Konstantinek na nordic walking

Modernizované lázeňské domy, wellness centrum s panoramatickým výhledem do lázeňského parku, bazén s vířivkami, bio a finská sauna, solná jeskyně, parní lázeň, fitness a také kavárna Srdíčko v hlavní lázeňské budově s rozlehlou terasou v lázeňském parku: tak vypadá současnost v Konstantinových Lázních. Kromě široké škály léčebné rehabilitace a wellness terapií si můžete vyzkoušet i nordic walking: v parku a okolí vznikly stezky různé náročnosti, lázně organizují i každoroční Nordic Walking Cup.

V objevování a prozkoumávání lázeňského okolí vám pomohou cyklostezky a naučné stezky na Hradišťský vrch, jednu z našich stolových horpřírodním koupalištěm v bývalém lomu, na Šipín, k Úterskému potoku, ke Studánce lásky a na Ovčí vrch. Ten leží severozápadně od lázní a poznáte jej na první pohled: stojí na něm zdaleka viditelná kaple ve tvaru rotundy.
 

Výlety do okolí pěšky nebo na kole

  • První písemnou zmínku o pramenech budoucích Konstantinových Lázní byste zřejmě našli v urbáři z roku 1566, kde v zápisu o dělení dědictví majitele bezdružického panství je uveden lesní pozemek v místě zvaném Smraďák. Právě sem se chodili sedláci z Nové Vsi osvěžovat do malé tůně.
  • Jedna z naučných stezek vede na Šipínské hradiště; to se rozkládá na ostrohu nad hlubokým údolím Úterského potoka a jeho soutokem s Hadovkou. Na protějším břehu leží valy bývalého slovanského hradiště Bezemín a asi o dva a půl kilometru dál nad údolím Hadovky stezka vede na hrad Gutštejn, jednu z nejromantičtějších zřícenin Plzeňska. Nad Úterským potokem se vypíná také zřícenina hradu Falkenštejn.
  • Naučná stezka Krasíkov – Ovčí vrch prochází krajinou severozápadně od Konstantinových Lázní, územím spojeným se jmény šlechtických rodů Švamberků, Harantů a Löwensteinů. Kamenná mohyla z hradišťského čediče a kaple Smrtelných úzkostí Kristových připomíná revoltu sedláků z roku 1680, kdy vydrancovali nedaleký bezdružický zámek a pak se opevnili na Ovčím vrchu, aby čelili trestné výpravě. Nad vojenskou přesilou nemohli vyhrát, v bojích tehdy přišlo o život 49 povstalců.
  • Löwensteinové byli potomky falckého kurfiřta Friedricha I. (1425–1476). V 17. století se rod rozdělil do dvou hlavních linií na Löwenstein-Wertheim-Freudenberg a Löwenstein-Wertheim-Rosenberg. V Čechách měli svá panství zejména příslušníci druhé linie, například zámek Bor u Tachova, Bezdružice, Krasíkov a další. Bor ovšem byl pro Löwensteiny jen vedlejším sídlem, hlavním byl bavorský Kleinheubach.
Ovčí vrch – památné místo selských bouří Příroda

Ovčí vrch – památné místo selských bouří

Nedaleko obce Kokašice leží výrazný čedičový kopec Stříbrské pahorkatiny nazývaný Ovčí vrch. Na jeho jižním úbočí stojí krásně opravená novorománská rotunda z roku 1906, která byla postavena na místě již zřícené starší kaple.

Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní – seznámení s prehistorickým hradištěm Příroda

Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní – seznámení s prehistorickým hradištěm

Na masivním čedičovém kopci, který se vypíná v blízkosti Konstantinových Lázní, se rozprostírá druhé největší hradiště v západních Čechách. Jeho stáří sahá do pozdní doby bronzové, což dokládají rozsáhlé nálezy.

Konstantinovy Lázně – Prusíkův pramen a Smraďoch Příroda

Konstantinovy Lázně – Prusíkův pramen a Smraďoch

Historii obce můžeme sledovat už od 16. století, kdy se v písemných dokladech objevuje zmínka o sirnatém prameni zvaném lidově smraďoch právě pro svůj vysoký obsah sirovodíku.

Léčebné lázně Konstantinovy lázně – mají díky léčivé vodě významný primát Lázně a wellness

Léčebné lázně Konstantinovy lázně – mají díky léčivé vodě významný primát

Nejmenšími a nejklidnějšími ze západočeských lázní jsou Konstantinovy Lázně. Lázeňské město Konstantinovy Lázně nabízí více než 300 lůžek v lázeňských domech a dalších 400 lůžek v hotelech a pensionech na dovolenou a léčebné pobyty v průběhu celého roku.

Gutštejn – romantická zřícenina gotického hradu Památky

Gutštejn – romantická zřícenina gotického hradu

Romantické zříceniny hradu Gutštejn se nachází nad přítokem Úterského potoka jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Hradu dominuje 20 m vysoká věž se zaoblenými rohy. Z důvodu rekonstrukce je objekt uzavřen.

Restaurace lázeňského domu Prusík Gurmánská turistika

Restaurace lázeňského domu Prusík

Vůně grilovaných specialit láká gastroturisty, výletníky, cyklisty i další návštěvníky do Konstantinových Lázní. U zastřešené terasy lázeňského domu Prusík byl zprovozněn grilovací domek. Hosté zde každý den mohou ochutnat výtečně připravená domácí masa a k nim přikousnout například tradiční rozpek.

Zatopený lom Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní Letní sporty

Zatopený lom Hradišťský vrch u Konstantinových Lázní

Nedaleko Konstantinových lázní na Hradišťském vrchu se nachází lom Okrouhlák, jehož tvar připomíná obří otisk tlapy psa. Lom je veřejnosti přístupný.

Zřícenina hradu Falkenštejn u Konstantinových Lázní Památky

Zřícenina hradu Falkenštejn u Konstantinových Lázní

Hrad Falkenštejn, vybudovaný kdysi na strmém skalním ostrohu tyčícím se nad údolím Úterského potoka, patří k typicky středověkým hradům, na nichž byla bezpečnosti dávána přednost před pohodlím.

Hradiště a poutní místo Šipín Památky

Hradiště a poutní místo Šipín

Osada Šipín cca 6 km od Konstantinových Lázní stojí nad soutokem Úterského a Bílého potoka (Hadovky), na místě sídliště z pozdní doby bronzové. Kostel, zasvěcený sv. Barboře, byl postaven okolo roku 1352. Kolem kostela se rozkládá starý terasovitý hřbitov.

Hrad Krasíkov – Švamberk Památky

Hrad Krasíkov – Švamberk

Vrch s kaplí a zřícenou věží ležící západně o Plzně byl osídlen již v pravěku. Stopy osídlení však zanikly při budování středověkého hradu. Ves Krasíkov,položená v místech pozdějšího švamberského dvora, je prvně zmiňována roku 1227, kdy ji velmož Kojata odkázal svému služebníkovi Marešovi.

Další aktuality

Barokní areál zámku ve Svojšíně o víkendu oživí zahradní slavnosti

V barokní zahradě u zámku ve Svojšíně na Plzeňsku si můžete prohlédnout 28. a 29. června 2025 v rámci Zahradních slavností květinové instalace a užít si bohatý doprovodný program plný hudby a divadla. Připraveny jsou ukázky květinových výzdob, řemeslný trh i výtvarné dílny pro děti.
28. červen 2025 8:28
Památky, Plzeňský kraj

Festival Léto v Prazdroji letos nabídne ještě více hudby

Čtrnáct prázdninových večerů Plzeňanům a návštěvníkům západočeské metropole zpříjemní tradiční festival Léto v Prazdroji s koncerty tuzemských kapel a projekcemi filmů pod širým nebem. Již 22. ročník začíná ve čtvrtek 3. července koncertem kapely Ready Kirken. Na nádvoří plzeňského pivovaru během léta zahrají také další známí hudebníci – rapper Renne Dang, bluegrassová skupina COP nebo POPs s ikonickými hity. Vedle tradičních čtvrtečních koncertů se letos návštěvníci můžou těšit na hudební a filmové lahůdky i v jiné dny. Léto v Prazdroji potrvá až do 28. srpna 2025.
27. červen 2025 12:00
Kultura, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
26. červen 2025 18:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Slavnosti Kaše ožijí opět ve středověkém duchu v Horažďovicích

Poslední červnovou sobotu, letos 28. 6. 2025, se v Horažďovicích konají slavnosti Kaše. Slavnosti Kaše doprovází bohatý kulturní program, historické skupiny, vaření a vyhlášení nejlepší kaše a krále kaše – největšího jedlíka. Jako hlavní host večera vystoupí skupina Civilní obrana. Proč zrovna Kaše? Protože dne 4. 7. 1307 zemřel při obléhání Horažďovic Rudolf Habsburský přezdívaný pro svou střídmost v jídle, v tehdejších dobách u panovníků opravdu nezvyklou, "král Kaše", vévoda rakouský v letech 1298 – 1306 a český král v letech 1306 – 1307.
24. červen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

V hájence na Březníku je otevřena nová expozice Ze světa lesních samot

Romantické místo uprostřed Národního parku Šumava, samota na Březníku, je jedno z nejodlehlejších míst v České republice. Přesto i zde se v dobách minulých žilo a místu se nevyhnuly ani světové dějiny. Udělejte si výlet na do tohoto krásného avšak drsného kraje a do dob minulých. V hájence na Březníku je informační centrum, občerstvení a nová expozice, která vás vtáhne do historie.
24. červen 2025 12:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Plzeňském kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou na Šumavu či do Plzně a hledáte tipy, kde si to společně užít? Pak se vám budou hodit naše tipy z Plzeňského kraje, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do srdce národního parku za zvířaty, prohlídku interaktivní expozice a vědeckotechnické show anebo výlet za pohádkovými bytostmi? S Kudy z nudy se s dětmi nudit rozhodně nebudete.
24. červen 2025 11:57
Zážitky, Plzeňský kraj

Světový streetart v Plzni: Hvězdní umělci zkrášlí plzeňské zdi

Kultivovat nevzhledné plochy fasád, podchodů, garáží, ale i povrchu ulic po celé Plzni – to je cílem každoročního street artového festivalu Wallz, který pořádá kreativní zóna DEPO2015. Jeho letošní 6. ročník proběhne od 23. do 27. června 2025. Do Plzně se sjedou špičky světového street artového umění, které vytvoří velkoplošné malby neboli muraly na 10 místech, jakými jsou například velká opěrná zeď na nádraží Slovany, fasáda domu v Kaplířově ul., budova ředitelství společnosti Kooperativa nebo sportovní hřiště u 7. ZŠ. Mezi zahraničními umělci se představí Fabio Petani z Itálie, Argentinec Julian Manzelli, rumunská umělkyně Delia Cîrste, Predrag Radovanović ze Srbska a nebo slovenský projekt Ihrisko. České tvůrce budou reprezentovat Bill the Hobo a studenti plzeňské Sutnarky.
22. červen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kam se podívat na Šumavě? Poznejte nejkrásnější místa Národního parku Šumava

Národní park Šumava je krajina místy až mystická – nachází se zde rozlehlé náhorní planiny s horskými smrčinami jako někde na severu Evropy, zádumčivá rašeliniště – slatě na náhorních plošinách Šumavských Plání, luhy v údolní nivě Vltavy, ledovcová jezera ve strmých ledovci vymodelovaných karech pod hraničním hřebenem, nabízejícím zase výhled až k alpským ledovcům. Jako jeden z největších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě je nazýván i Zeleným srdcem Evropy. Která místa Šumavy jsou ta nejkrásnější? V rozhodování vám pomohou naše tipy.
21. červen 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj