ÚvodAktuality#světovéČesko a kostely sv. Mikulášů: výlety se světcem, který roznáší dárky
Památky

#světovéČesko a kostely sv. Mikulášů: výlety se světcem, který roznáší dárky

Svatého Mikuláše zná a slaví většina Evropy. Každá země sice má své zvyky, ale jedno mají společné: ctihodný vousatý muž s mitrou a berlou obdarovává všechny děti, které byly v předchozím roce hodné. Kdo vlastně byl svatý Mikuláš? A je pražský barokní chrám sv. Mikuláše na Malé Straně skutečně nejkrásnější?

Pro kostel sv. Mikuláše na Malé Straně byl vzorem Il Gesù, kostel Nejsvětějšího jména Ježíšova v Římě

Praha
Řím
Svatý Mikuláš je jedním z nejuctívanějších světců na světě. U nás jsou mu zasvěceny desítky kostelů včetně chrámu sv. Mikuláše na Malé StraněPraze. Možná není nejkrásnější na světě, ale bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Nechali ho postavit jezuité, a to po vzoru slavného římského kostela Il Gesù, který byl prototypem jezuitských kostelů. Jeho štíhlá zvonice a mohutná, 60 metrů vysoká kupole jsou v panoramatu historického centra nepřehlédnutelné a hlavní oltář se sochou sv. Mikuláše je největší barokní oltář v Praze. Freska na kostelním stropě je dokonce možná největší barokní freska v Evropě; pokrývá plochu kolem 1 500 metrů čtverečních. Malby zachycují některé scény ze života sv. Mikuláše a z centra Prahy se tak podíváte až do italského Bari, kde je sv. Mikuláš pochovaný.
 

Svatý Mikuláš: jak dobře jej znáte?

Mikuláš se narodil kolem roku 280 ve městě Patara v jižním Turecku v rodině zbožných a bohatých křesťanů. Po smrti rodičů rozdal jejich majetek chudým, a protože nestál o projevy vděčnosti, vydal se na pouť do Palestiny. V té době ale ve městě Myra (nyní Demre) zemřel biskup a novým se měl stát ten, kdo jako první vejde následujícího rána do chrámu: tím byl právě poutník Mikuláš. Zpočátku se sice vzpíral, ale nakonec úřad přijal a poctivě jej vykonával až do své smrti. Byl oblíbený, proslulý svou dobročinností i jako ochránce všech nespravedlivě obviněných a pronásledovaných, sirotků a vdov. Zda skutečně zemřel 6. prosince nevíme, jistý není ani rok: bylo to patrně někdy mezi lety 345 až 352.

Jako všichni světci z jeho doby nebyl ani Mikuláš nikdy oficiálně prohlášen svatým, jeho uctívání se zkrátka stalo součástí víry. Za svatého ho dnes uznávají všechny křesťanské církve, je patronem několika evropských zemí i měst a celé řady povolání, namátkou rybářů a námořníků, soudců, advokátů, notářů, obchodníků, lékárníků, hostinských, obchodníků s vínem, řezníků, sládků, lihovarníků, mlynářů i pekařů, sedláků, tkalců, kameníků či knihařů. Zkrátka na jednoho svatého starostí víc než dost.
 

Posmrtná pouť do Bari

Jak klidný byl život i smrt sv. Mikuláše, o to dobrodružnější příběh provází jeho ostatky. Původně byl pohřebný v Myře, ale když se v 11. století Malá Asie stala součástí islámského světa a Mikulášův hrob se dostal do rukou muslimů, italští námořníci se rozhodli, že to tak nenechají, Myru přepadli a Mikulášovy ostatky odvezli do Bari. V Demre tak zůstal prázdný sarkofág, zatímco v Bari kvůli oblíbenému světci postavili zbrusu novou baziliku / Basilica di San Nicola. Stavba byla zahájena roku 1087, kryptu s Mikulášovými ostatky posvětil papež Urban II. už o dva roky později, nicméně vysvěcení se kostel dočkal po více než sto letech.
 

Čerti, andělé a Černý Petr

Ve většině evropských zemí Mikuláš přichází do domácností už v předvečer svého svátku, aby zkontroloval, jak se děti v posledním roce chovaly. Někde naděluje dětem dárky pod polštář, jinde do bot nebo do velkých ponožek. Ve frankofonní části Belgie chodí s Mikulášem Taťka rákoska, ve Švýcarsku zase Schmutzli, vousatá postava v dlouhé černé kápi.

A odkud se vzala naše tradice čertovského a andělského doprovodu? Je prý posledním zbytkem mikulášských průvodů, které zhruba od 15. století chodívaly městy a vesnicemi v předvečer svátku sv. Mikuláše. Trochu se podobaly masopustním průvodům: Mikuláše v nich doprovázeli dragouni a husaři, myslivci, mouřeníni, kominíci, ras, Turci, smrtka, andělé a čerti.

Zatímco našemu Mikulášovi zbyli z velkolepých průvodů jen andělé a čerti, zajímavého pomocníka má nizozemský Sinterklaas, který „připlouvá ze Španělska“ a přiváží s sebou pro změnu mouřenína. Černý Petr / Zwarte Piet má nalíčenou černou tvář, výrazné červené rty a renesanční oblečení, baví děti a rozdává jim sladkosti a malé dárky.
 

Pět mikulášských zastavení

  • Mezi všemi svatomikulášskými kostely má výjimečnou pověst středověký kostel sv. Mikuláše na hoře Krudum. Nejtajemnější vrchol Slavkovského lesa leží mezi Horním Slavkovem a Sokolovem a právě z kostela na jeho úpatí prý každý rok svatý Mikuláš vychází.
  • Leckde se také konávaly mikulášské trhy, kde se prodával perník, marcipán, drobné hračky a také legendární figurky čertů ze sušených švestek. Můžete si je zkusit vyrobit doma, není to nic složitého.
  • Il Gesù, kostel Nejsvětějšího jména Ježíšova v Římě, je mateřský kostel Tovaryšstva Ježíšova, jezuitů. Byl postaven v letech 1568–1580 podle plánů Jacopa Barozziho da Vignola, dokončil jej Giacomo della Porta. Jeho díly jsou hlavně kupole, apsidy a průčelí.
  • Římský kostel je pokládán za jednu z prvních barokních staveb a stal se vzorem pro stovky jezuitských kostelů po celém světě, nejenom pro kostel sv. Mikuláše na Malé Straně, ale například i pro kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí.
  • A ještě jedna mikulášská perlička: v kostelíku sv. Mikuláše nedaleko Salcburku na Štědrý den roku 1816 poprvé zazněly tóny písně, kterou dnes známe pod názvem Tichá noc. Dnes už nestojí, byl zbořen po povodni v roce 1899.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze Příroda

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí Památky

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Svatomikulášská městská zvonice v Praze Památky

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.

Další aktuality

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, na terasu DOXu, na terasy obchodních domů, do kina v zahradě Kinských, nebo do Holešovické tržnice. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
14. červenec 2025 9:35
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.7. – 20.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Slánský okruh 2025, Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice 2025, Tanabata 2025, Setkání DeLoreanů a fanoušků filmu Návrat do budoucnosti v Andělském pivovaru, Pohoda Fest Chýně 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. červenec 2025 6:01
Zážitky, Praha

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už posedmnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. Od 9. do 15. července 2025 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a na dvůr holešovického Holportu na ostrově Štvanice. Vstup na festival je tradičně zdarma.
9. červenec 2025 15:32
Zážitky, Praha

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha

Fascinace rostlinami a příběhy živoucích pokladů: Botanická zahrada v Troji zve na letní výstavu

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji připravila na letní období lákavý program. Od 4. července do 31. srpna se na výstavě Fascinace rostlinami: Příběhy živoucích pokladů seznámíte se světem rostlin, které v průběhu dějin lidstvo obzvláště lákaly a jejich pěstování způsobilo hotový poprask. Ve výstavním sále i ve venkovních expozicích bude možno procházet historií pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstavu doprovodí i živé exponáty a historické artefakty spojené s dovozem a pěstováním rostlin. Během léta si návštěvníci užijí i rozkvetlou zahradu plnou letniček a letních trvalek.
9. červenec 2025 8:00
Příroda, Praha

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha