ÚvodAktuality#světovéČesko a královská mincovna v Kutné Hoře: místo, kde vzniklo středověké Euro
Památky

#světovéČesko a královská mincovna v Kutné Hoře: místo, kde vzniklo středověké Euro

  • 15. února 2021
Až pojedete do Kutné Hory, zařaďte do programu návštěvu Vlašského dvora. Stojí tu sice už 700 let, ale docela nedávno skončila nákladná rekonstrukce, která vám bývalou královskou mincovnu s královským palácem představí tak, jak jste je dosud neviděli. Těšit se můžete například na interaktivní expozici mincovnictví anebo nový park s hornickou skluzavkou a vodními hříčkami.

Stříbrný pražský groš a Euro: platidla, která používala a používá velká část Evropy a přitom je dělí 700 let

Groš
Euro
Historie Vlašského dvoraKutné Hoře souvisí s bohatým nalezištěm stříbra. Královský palác s mincovnou vznikl ve 13. století a společně s historickým centrem města, chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci je zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO. Největší proměnou prošel Vlašský dvůr za Václava II., který tu soustředil všechny mincovny z království. K tomu si přizval právníky a finančníky až z Florencie – a právě podle Itálie, tehdy nazývané Vlachy, komplex získal své jméno.
 

Vlašský dvůr: středověká centrální banka

O Vlašském dvoře v Kutné Hoře můžeme bez nadsázky mluvit jako o české centrální bance středověku. Roku 1300 se tu začaly razit pražské groše, mince, které na začátku obsahovaly až 94 procent ryzího stříbra, a právě odtud se kutálely do světa. Proč se jim dnes říká první česká eura a proč je jako platidlo přijala celá Evropa se dozvíte v nových expozicích, které interaktivní formou připomínají nejenom slávu a historii Vlašského dvora, ale i rozkvět celého města za vlády důležitých panovníků. Kutnou Horu si většina z nich oblíbila, a nebylo divu: na městě a Vlašském dvoře závisela ekonomika českého království.

Těšit se můžete nejenom na královskou mincovnu s originálem pražského groše, která je koncipována jako prohlídkový okruh bez průvodce, ale také na komentované prohlídky Královského paláce. Podíváte se například do audienční síně, královské kaple anebo do komnaty, kde filmové kulisy představí jednotlivé české krále. Expozice využívají moderní vizuální prostředky a technologie, jako jsou velkoplošné obrazovky nebo LED diodové osvětlení, a svým konceptem si nezadají s nejmodernějšími muzejními prezentacemi v Evropě. Unikátem mezi interaktivními exponáty je mincovní volant: po zatočení vás pošle do vybraného období od středověku až po současnost a seznámí vás s tehdejšími mincemi.
 

Záhada ztraceného stříbra

Posledním okruhem je sklepení, které dosud ve Vlašském dvoře zpřístupněno nebylo. Právě tady bude k vidění třetí expozice, Záhada ztraceného stříbra, další části se věnují městské samosprávě a významným kutnohorským osobnostem.

Mincemi raženými ve zdejší mincovně jsou inspirované i suvenýry, mezi nimiž nechybí ručně i strojově ražené kopie pražských grošů, tolarů a dalších. Novinkou je i návštěvnické centrum, kde můžete v klidu posedět s šálkem kávy. Pro zvídavé badatele anebo k odpočinku mezi jednotlivými prohlídkovými okruhy slouží další část Vlašského dvora, expozice Letem kutnohorským světem.
 

Kam po prohlídce? Do parku!

Společně s bývalým královským sídlem a mincovnou se obnovy dočkal i park pod Vlašským dvorem, který tvoří Pacákovy sady, Breüerovy sady a terasy pod arciděkanstvím. Symbolickou linkou na bývalé Vlachy jsou designové lampy, které do Kutné Hory putovaly až z Itálie. V parku rovněž vyrostl nový vodní amfiteátr a altán, zachovala se původní prolézačka. Prostor oživují také vodní trysky a neobvyklá třináct metrů dlouhá skluzavka s čtyřmetrovým dojezdem a sklonem 32 stupňů: speciální informační cedule vysvětlí, že právě tak vypadala skluzavka, po níž havíři sklouzávali do středověkých dolů.
 

Pět zajímavostí o mincovně a pražských groších

  • Pro fungování centrální mincovny českého království vznikly v průběhu 14. století na jihovýchodní a jihozápadní straně nádvoří Vlašského dvora kovárny, takzvané šmitny. V každé pracovali dva mincíři: jeden roztloukal stříbrné pruty, druhý je stříhal na čtverečky a kolečka. Polotovary pak předávali do preghausu, kde z nich pregéři vybíjeli stříbrné mince.
  • Každou minci pečlivě kontrolovali úředníci. Ty špatné a nepovedené vyřadili a vraceli k opakovanému zmincování.
  • Pražský groš se razil z obou stran. Na jedné byl symbol království, český lev, na druhé straně koruna a jméno českých králů. Groš se dělil na malinké penízky, kterým se říkalo třeba malý groš, pargus, dutý nebo černý peníz. Ty se razily jen z jedné strany: byly totiž tak tenké, že by je raziči oboustrannou ražbou probili.
  • Ražba grošů v Kutné Hoře skončila s érou Jagellonců, v 16. století vystřídaly pražské groše jáchymovské tolary. Ty daly jméno měně jménem dolar.
  • Na začátku 18. století přestala být těžba stříbrné rudy efektivní a když kolem roku 1730 skončila, i výroba mincí se přestěhovala do Prahy. Roku 1727 byla mincovna ve Vlašském dvoře zrušena. Později tu sídlil báňský archiv, špitál a různé školy, než budovu na konci 19. století odkoupilo město. Do nově opraveného Vlašského dvora se nastěhovala radnice a dodnes tu kromě muzea najdete kanceláře městského úřadu.
Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec Památky

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města Zážitky

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města

Chtěli byste se při návštěvě stříbrného města dozvědět víc, než se dočtete v brožurách a na internetu? Využijte nabídky Průvodcovské služby Kutná Hora.

Jezuitská kolej v Kutné Hoře – areál s volně přístupnými zahradami Příroda

Jezuitská kolej v Kutné Hoře – areál s volně přístupnými zahradami

Areál bývalé jezuitské koleje je součástí městské památkové rezervace. Rozsáhlý prostor, do nedávné doby pokrytý asfaltem, je přeměněn na městský park s otevřenými travnatými plochami a bohatou výsadbou, kde naleznete nový mobiliář, vodní schody, místo na piknik i prostor pro kulturní akce.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl Kultura

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Historické centrum Kutné Hory s chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci – památka UNESCO

Kutná Hora je považována za pokladnici a klenot země, jehož bohatství stojí u samé kolébky rozmachu českého království. Může se pochlubit celou řadou architektonických slohů a zcela unikátních staveb z různých historických období. Vyhlášené území UNESCO zahrnuje městskou památkovou rezervaci Kutná Hora a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v předměstí Sedlec.

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra Památky

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra

První zmínka o Hrádku pochází z roku 1312 a napovídá, že osudy tohoto významného objektu začínají hluboko v dobách, o nichž mnoho nevíme. První velké přestavby se Hrádek dočkal na přelomu 14. a 15. století v době, kdy ho vlastnil rychtář Václav z Donína.

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století Kultura

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

V Kamenném domě naleznete novou expozici Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století. Jak již název napovídá, je zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města.

Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře Památky

Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře

Chrám je nejstarším z kutnohorských kostelů. S jeho stavbou se začalo po roce 1330. Až do 17. století se kostelu přezdívalo Vysoký, podle jeho věže.

Destinace Kutná Hora a okolí pro školy Zážitky

Destinace Kutná Hora a okolí pro školy

Destinace Kutná Hora a okolí nabízí nepřeberné množství aktivit pro školní výlety, přesvědčte se o tom sami.

Další aktuality

Užijte si léto na Zámku Loučeň

Léto plné zážitků a dobrodružství vás čeká na Zámku Loučeň. Prohlídky se na zámku konají každý den, a to jak klasické, tak také dětské, čokoládové nebo večerní. Otevřeno je samozřejmě i labyrintárium s 12 labyrinty a bludiští, dětský lanový park a odpočinková zóna. A na co se v průběhu letní sezóny můžete těšit? Tak například na narozeniny zámeckých labyrintů, bosou turistiku, Léto s Robinem Hoodem či Hradozámeckou noc.
3. červenec 2025 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 6. července 2025 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (6. 7.) ale i v srpnu (3. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
2. červenec 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Červenec ve znamení putování: Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily

Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily. Otevře ji Spolek Svatá Ludmila, který podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července 2025 čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.
2. červenec 2025 9:00
Kultura, Středočeský kraj

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj