ÚvodAktuality#světovéČesko a náš nejznámější menhir: Kamenný pastýř a kamenné řady
Památky

#světovéČesko a náš nejznámější menhir: Kamenný pastýř a kamenné řady

  • 12. října 2020
Kdo zavítá do Bretaně, obvykle si nenechá ujít Carnac, největší a nejznámější „naleziště“ menhirů na evropském kontinentu. Právě tak při cestě z Prahy do Loun málokdo odolá malé zajížďce do Klobuk, kde z návrší severně od vsi dohlíží na krajinu zvláštní kamenný strážce. Seznamte se: je to nejznámější český menhir, zvaný Kamenný muž nebo také Zkamenělý pastýř.

Odkud se vzaly a proč tu jsou? Němí svědkové dávné minulosti: menhir Kamenný pastýř u Klobuk a jeho kamenný kolega z menhirových polí u bretaňského Carnacu

Klobuky
Carnac
Na rozdíl od novodobých kamenných kruhů – které jsme vám už v seriálu #světovéČesko představili – je Kamenný pastýř letitý a starší než lidská paměť. Je asi tři a půl metru vysoký, váží přibližně pět tun a je tvořen červeným, někdy až rezavě hnědým pískovcem, místy s křemennými valounky. Kámen zasahuje ještě asi dalšího půl metru pod zem a je jeden metr široký.
 

Největší český menhir

Němý svědek dávné minulosti je štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Podobně jako jiné menhiry podněcuje fantazii a vybízí k otázkám, proč tu je a odkud se vlastně vzal? Upřímně řečeno víme o něm jen velmi málo: nejstarším důkazem o existenci Kamenného pastýře je vojenská mapa z šedesátých let 18. století, ale ve skutečnosti se jeho stáří odhaduje na několik tisíc let. Nestojí tu ale od počátku věků: je jediným naším menhirem, který byl roku 1898 podrobně archeologicky prozkoumán. Tak se zjistilo, že kámen je osazen na světlém křídovém pískovci, což dokazuje, že byl vztyčen uměle.

Lidé z okolí si ho vážili: když jej totiž v roce 1852 vyvrátila vichřice, tehdejší obecní rada kámen nechala na obecní výdaje znovu postavit. Pamětní kniha farního úřadu v Klobukách tvrdí, že při té příležitosti pod něj do země dokonce na památku vložili mince.
 

Výlety v dubnu a srpnu

Více než jindy se výlet do Klobuk vyplatí 30. dubna a 13. srpna, tedy na významné keltské svátky Beltine a Lugnasad. Pokud se v těchto dnech u Kamenného pastýře zastavíte ještě před svítáním a počkáte si na první sluneční paprsky, uvidíte Slunce vycházet přesně nad Řípem.

Záhada anebo jen svérázný kalendář Keltů? Nevíme. Zato známe pár pověstí a legend, které menhir obestírají. Jedna tvrdí, že kdysi kolem sebe Pastýř míval celé zkamenělé stádo, tedy šest až dvanáct menších kamenů, které však bohužel zlikvidovalo zemědělství. Také se říká, že jde o zkamenělého pastýře, který prosil Ježíše a sv. Petra, aby zůstal na tomto světě navěky. Přání se mu splnilo: zkameněl, proměnil se v obří balvan a nejspíš tu opravdu bude stát navěky. A ještě jedna lidová historka: prý při každém zazvonění zvonu z klobuckého kostela se Kamenný pastýř o maličký kousek, který by odpovídal zrnku písku, posune ke vsi. Až se jednoho dne dostane k vchodu do chrámu, nastane soudný den. Ale nemějte strach, hned tak to nebude: zvonění z kapličky v Kokovicích ho prý vždy vrátí o krůček zpět.
 

Z českých Klobuk za menhiry do francouzského Carnacu

  • Menhir není těžké najít, ale v obci ho nehledejte: Kamenný pastýř stojí v polích za vesnicí kousek od silnice z Klobuk do Telců.
  • Náš tip? Výlet ke Kamennému pastýři se dá snadno spojit s návštěvou možná nejzáhadnějšího místa u nás, Kounovských kamenných řad. Na plošině v lese Rovina je v dlouhých řadách směřujících od severu k jihu vyskládáno přibližně dva a půl tisíce balvanů. Nejsou to sice vysoké štíhlé menhiry, ale také nejde o žádné drobečky: většina balvanů má v průměru 80 centimetrů. K čemu kamenné řady u Kounova sloužily? Kdo si dal tu práci, aby je tu vyskládal do pravidelných linek a k čemu celé dílo sloužilo? Spousty otázek, ale žádná odpověď.
  • Rájem megalitické kultury je bretaňský Carnac: v okolí města se vyskytují tisíce menhirů a dolmenů. Jsou památkou na civilizaci, která tu byla dávno před Kelty. Menhiry, od roku 1889 chráněné jako historická památka, se v řadách táhnou borovými lesy a vřesovišti na kilometry daleko.
Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Také vás nenechávají v klidu tajemná a záhadami opředená místa? Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety, ze kterých vám bude přebíhat mráz po zádech. Vypravte se spolu s námi na putování po místech, která jsou zahalena rouškou tajemství, záhadami a mystérii. Některá z nich jsou doslova prosycena příjemnou energií, kterou pocítí i ti, kteří běžně nejsou na takové vjemy citliví. Existují však i místa spojována s neštěstím a tragédiemi, kde již samotný pobyt nepřináší příjemné pocity a některá místa v sobě ukrývají záhady, které se dosud nepodařilo objasnit. Říká se, že v každé z legend leží pravda – pojďte objevovat místa s nimi spojená.

Výlet za kameny obestřenými tajemstvím na Lounsko

Výlet za kameny obestřenými tajemstvím na Lounsko

Louny leží v centru výskytu menhirů, kamenných řad či kruhů. Kdekdo zná Kounovské kamenné řady, menhir zvaný Zakletý mnich u Drahomyšle anebo menhir nazývaný Kamenný muž či Zkamenělý pastýř nedaleko Klobuk.

Slánský Tyršův menhir Příroda

Slánský Tyršův menhir

Před desítkami let slánský menhir do městského lesoparku nechali přemístit slánští Sokolové z nedalekého Dolína. Umístili na něj medailon věnovaný Miroslavu Tyršovi.

Lechův kámen u Kouřimi Příroda

Lechův kámen u Kouřimi

Velká rulová skála na návrší proti starobylé Kouřimi je opředena mnoha legendami. Některé pověsti praví, že se tu slétaly čarodějnice. Název skalky pochází zřejmě z 19. století a je odvozen od bájného knížete Lecha, který měl být bratrem praotce Čecha.

Kamenný pastýř u Klobuk – největší starobylý menhir u nás Příroda

Kamenný pastýř u Klobuk – největší starobylý menhir u nás

U vesnice Klobuky stojí na poli tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec, štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Jedná se o největší český menhir vztyčený v pravěku, němý svědek dávné minulosti o níž se jen dohadujeme.

Kounovské kamenné řady Příroda

Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.

Další aktuality

20 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou ve středních Čechách

Chcete vyrazit na výlet s dětmi ve středních Čechách? Nebo zůstáváte na letošní dovolenou doma a hledáte inspiraci na příjemné chvíle s celou rodinou? Pak se vám budou hodit naše tipy na zážitky ve středních Čechách, které nabízí spoustu atraktivních možností využití volného času – od zoologických zahrad přes aquaparky, projížďky malebnými lokálkami po zábavní parky, výletní plavby a další atrakce, ze kterých si vyberou malí i velcí.
13. červenec 2025 10:15
Zážitky, Středočeský kraj

V kouřimském skanzenu zjistíte, jak vypadalo léto na vsi

Skanzen v Kouřimi pořádá tuto sobotu 12. července 2025 národopisný pořad, který nabídne příchozím ukázky starých řemesel a nejrůznějších povolání našich předků. Dozvíte se také, jak vypadal všední život na venkově v minulých staletích, jak naši předkové barvili látky a samozřejmě také o lidových obyčejích v letním období. Program probíhá po celý den od 10:30 do 18:00 hodin.
9. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Na Jezeře v Poděbradech zažijete Barvy léta

Již 24. ročník Barev léta se uskuteční od pátku do soboty 11. až 12. 7. 2025 opět v areálu Jezera Poděbrady. Jako vždy se můžete těšit na řadu československých hvězd. Vedle areálu je hned koupaliště Jezero, takže se můžete jít v případě přehřátí krásně ochladit! Letošní dramaturgie je opravdu pestrá a každý si zde zcela určitě najde to své. Těšit se můžete i na páteční večírek pro nedočkavé.
8. červenec 2025 12:00
Kultura, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku

Dvacátý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 11. a 12. července 2025 na Točníku nedaleko Prahy a dále se vždy v pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad Moravicí, Bouzově a své letošní putování uzavře 29. a 30. srpna na Bezdězu. Páteční program na Točníku nabídne koncert Bena Cristovao, dále pak kapel Dymytry či Divokej Bill. V sobotu pak mohou návštěvníci zažít legendy českých kapel a interpretů, jako jsou Wanastovy vjeci, Kabát, Visací zámek, Richard Krajčo nebo Tomáš Klus. V ceně sobotního lístku na festival je vstup na hrady Točník a Žebrák zdarma.
7. červenec 2025 16:00
Kultura, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Český ráj

Vydejte se mimo davy a prozkoumejte neobjevená místa Českého ráje! Český ráj je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Prozkoumejte skalní města po méně frekventovaných trasách. a navštivte méně známé hrady a zříceniny. Poznejte s námi neobjevené ráje!
6. červenec 2025 10:29
Příroda, Středočeský kraj

Tipy na výlet za kulturními zážitky do středočeských muzeí a galerií

Středočeský kraj nabízí bohatou kulturu a spoustu možností pro vaše zážitky! V galeriích můžete obdivovat umělecká díla od středověku po současnost, navštívit muzea zaměřená na hornictví a historii regionu. Kam se vydat na výlet? Kde se zastavit před unikátním dílem, nerušeně ho minuty pozorovat a nechat jej na sebe působit, přenést se do jiných světů? Pojďte si dopřát únik, oddech i vzbudit v sobě inspiraci. Víte, že Středočeský kraj je zřizovatelem 19 organizací z oblasti kultury? Mezi oblíbené kulturní turistické cíle patří GASK-Galerie středočeského kraje a Českého muzea stříbra obě v Kutné Hoře, Hornického muzea v Příbrami, Muzea T.G.M. v Rakovníku, Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, Rabasovy Galerie Rakovník a Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.
6. červenec 2025 9:14
Zážitky, Středočeský kraj

Oslavte osmnácté narozeniny zámeckých labyrintů na zámku Loučeň

Labyrintový park na zámku Loučeň slaví tuto neděli 6. července 2025 již 18. narozeniny. Čeká vás pořádná oslava – soutěže, rozkrájí se dort, přijedou klauni a nebude chybět pohádka. V zámeckém parku mají unikátní soubor 12 labyrintů a bludišť Labyrintárium!
6. červenec 2025 5:34
Zážitky, Středočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat ve středních Čechách

Za pěkných slunečních dnů je nejlépe strávit čas někde u vody. Pokud bydlíte ve Středočeském kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. A daleko k vodě to nebudou mít ani obyvatelé Prahy, kteří hledají únik před rozpáleným městem. Prožijte letní dny u lomových jezírek, na přehradě, písečných plážích zatopených pískoven nebo v pohodlí koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
5. červenec 2025 11:05
Letní sporty, Středočeský kraj