ÚvodAktuality#světovéČesko a nejdražší vejce na světě: z Toulovcových Maštalí přes jižní Čechy až na carský dvůr
Životní styl

#světovéČesko a nejdražší vejce na světě: z Toulovcových Maštalí přes jižní Čechy až na carský dvůr

  • 24. března 2021
Že by nejdražší vejce na světě bylo to největší? Pak by se mohli radovat třeba v Boru u Skutče, kde ve skalách mají schované obří balvan zvaný Kolumbovo vejce. Anebo jsou nejcennější obří kraslice, které se každý rok na jaře objevují v Hluboké nad Vltavou? Skutečným pokladem ale jsou vajíčka ze zlata a diamantů, která pro ruské cary vyráběl klenotník Fabergé.
Velikonoční zdobená vajíčka: klasika za pár kaček a vejce stylu Fabergé zdobené diamanty a zlatem.
Před dalekou cestou ale napřed prozkoumáme naše vajíčka: třeba to, které se nachází v lesích nedaleko Boru u Skutče, v oblíbených Toulovcových Maštalích. V Hluboké nad Vltavou si společně zahrajeme velikonoční hru, obvyklou v zemích západní Evropy, kde v zahradách a parcích malí hledači objevují skrýše s ukrytými vejci. Představíme si také jednu oblíbenou čokoládovou pochoutku a pak už zamíříme na carský dvůr do předrevolučního Ruska.
 

Kolumbovo vejce v Toulovcových Maštalích

Skála v Toulovcových Maštalích svým tvarem nápadně připomíná vejce, neobvykle postavené na užší špičaté straně – proto také název Kolumbovo vejce. Ustálené rčení vysvětlující původ Kolumbova vejce vychází z prastaré historky, kdy před slavným mořeplavcem kdosi utrousil, že plavba do Ameriky vlastně nebyla nijak výjimečný podnik. Kolumbus mu podal vejce a vyzval ho, ať ho postaví na špičku. Samozřejmě následovala spousta pokusů a pádů, než Kolumbus popadl vejce, lehce nakřápl skořápku a naťuknutou špičkou ho pak postavil na stůl. Poučení z toho plynoucí? Kolumbovo vejce označuje geniální nápad, který sice může uskutečnit každý, ale slávy se dočká jen ten, kdo s ním přišel jako první. Zatímco ale originální Kolumbovo vejce zřejmě někdo ještě téhož dne snědl, Kolumbovo vejce v Budislavských skalách stojí pevně dodnes. Z Boru u Skutče k němu po červené značce dojdete zhruba za deset minut.
 

Stezka obřích velikonočních vajec na Hluboké

Originální zábavu, jakou jinde nezažijete, nabízí každé jaro město Hluboká nad Vltavou: obvykle od začátku dubna do konce května se tu můžete projít po stezce s obřími velikonočními kraslicemi a hledat, kde jsou schované a kolik jich vlastně je. Bezmála 700 kilogramů vážící vajíčka vyzdobily jak děti z místní základky, tak profesionální výtvarníci, nabízejí proto značně různorodou podívanou. Jsou extravagantní, klasická i romantická, některá připomínají díla starých mistrů, jiné zase mají skořápku seskládanou z puzzlí anebo z ní cení zuby drak. Nudit se rozhodně nebudete: stezka po malovaných kraslicích vás provede celou Hlubokou, od pohádkového novogotického zámku přes zámecký park až k Munickému rybníku, k loveckému zámečku Ohrada a k zoologické zahradě. Počítejte jen s tím, že když půjdete poctivě od kraslice ke kraslici, čeká vás poctivých dvanáct kilometrů.
 

Nejsladší vejce na světě

Milovníci čokolády na celém světě milují vejce Cadbury / Cadbury Creme Egg: čokoládové vajíčko, pod jehož skořápkou objevíte sladkou bílou a žlutou náplň, připomínající žloutek a bílek. Hlavní suroviny jsou čokoláda a fondán, někdy s příchutí karamelu, jindy pomeranče nebo máty. Cadbury Creme Egg se řadí mezi nejznámější cukrovinky na světě a v britském Birminghamu se jich denně vyrobí 1,5 milionu, ale koupit se tradičně dají pouze od začátku roku do Velikonoc. Zajímavost? Když před časem společnost Cadbury vypustila vajíčka do celoročního prodeje, zájem spotřebitelů poklesl. Počítejte tedy s tím, že pokud nemáte zásoby, po Velikonocích si už nezamlsáte.
 

Nejdražší velikonoční vejce na světě

  • Při cestách do Ruska je nemůžete minout: bohatě zdobená vajíčka rozmanitých velikostí, co kousek, to umělecký skvost. Patří k oblíbeným suvenýrům, v Sankt Petěrburgu, Moskvě a dalších velkých městech dokonce objevíte specializované obchody plné vajíček značky Fabergé. Odkud se tahle zvláštnost vzala?
  • Nejdražší kraslice na světě vyrobil klenotník Carl Fabergé (1846–1920), po matce Francouz, po otci Rus, narozený v Petrohradě. První zlaté velikonoční vajíčko vyrobil v roce 1873 na objednávku cara Alexandra III. pro jeho manželku: skořápka pokrytá bílým smaltem se dala otevřít, v ní byl ukrytý zlatý žloutek a po jeho otevření se uvnitř ukrývalo zlaté kuřátko. Vajíčko zdobila ještě diamantová korunka a rubínové růže.
  • Car Fabergého jmenoval svým dvorním zlatníkem a každý rok si od něj objednával různé dary pro nejrůznější příležitosti: klasické šperky, hodiny, šperkovnice, svaté předměty či sošky. Vejce ale hrála prim: car dával své ženě originální zlatá velikonoční vajíčka až do konce svého života a v tradici pokračoval i jeho syn Mikuláš II., od něhož dostávala vajíčka Fabergé matka i manželka. Po bolševickém převratu klenotník emigroval do Švýcarska, kde za dva roky v Lausanne zemřel.
  • Kolik originálních Fabergého vajíček se dochovalo? Odhaduje se, že zlatník jich vyrobil přibližně 70, řada z nich ale zmizela a o jejich osudech se neví. Počet těch známých se pohybuje podle různých zdrojů od čtyřiceti do sedmapadesáti.
  • Neobvyklá velikonoční vajíčka se z Ruska rozkutálela do celého světa. Deset kousků například můžete vidět v klenotnici moskevského Kremlu, další pak v různých muzeích po celém světě.
  • Světově proslulá je vajíčko zvané Jedlová šiška, jejíž šupinky na okrajích zdobí stovky briliantů a uvnitř je stříbrný slon s jezdcem ve zlatém sedle. Známé je rovněž, Korunovační vejce, v jehož nitru se skrývá kočár z platiny a horského křišťálu, či vejce s motivem transsibiřské magistrály s miniaturní lokomotivou a pěti vagóny ze zlata a platiny.
  • Zájem sběratelů o Fabergého vejce je veliký a pokaždé, když se objeví v některé aukci, se dá očekávat rekordní suma. Rothschildovo vejce se zabudovanými hodinami bylo roku 2007 prodáno za téměř devět milionů liber, v roce 2002 pak za Zimní vejce zaplatil neznámý sběratel 9,6 milionu dolarů.
  • V Rusku jsou Fabergého vejce nesmírně oblíbená. Ve starobylé moskevské čtvrti Čistyje Prudy, spjaté s tvorbou Michaila Bulgakova, dokonce stojí dům postavený ve stylu Fabergého vajec. Novináři listu International Herald Tribune ho před časem představili čtenářům jako nejbizarnější ukázku současné ruské architektury. 
Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Také rádi barvíte na Velikonoce vajíčka? Zkuste to letos jinak – pomocí přírodních zdrojů, které znávaly i naše prababičky. Nemusíte se bát, že vaše vajíčka budou mít nevýrazné barvy, s přírodními zdroji lze dosáhnout široké palety pestrých odstínů! A když nakonec vajíčka vyleštíte kouskem slaniny, budou se navíc krásně lesknout. A co budete potřebovat? Stačí si připravit běžně dostupné suroviny, například červené zelí, cibuli, kurkumu nebo víno.

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.

Velikonoční stezka s obřími kraslicemi v Hluboké nad Vltavou

18. 4.18. 5.
Velikonoční stezka s obřími kraslicemi v Hluboké nad Vltavou

Vydejte se na Velikonoční stezku za obřími kraslicemi do Hluboké nad Vltavou. Stezka bude přístupná od 18. dubna do 18. května 2025. Stezka za obřími kraslicemi povede i zámeckým parkem.

Velikonoce na talíři aneb dobroty tradiční jarní kuchyně

Velikonoce na talíři aneb dobroty tradiční jarní kuchyně

O Velikonocích se spolu střetávají dva protiklady – přísný půst a velká hojnost. Půst se drží až do začátku Velikonoc, ovšem pak nastává pravý opak! Svátky jara se tradičně slaví desítkami různých pokrmů. Je zajímavé, že každý kraj má svá jídla a mnohdy se jedno od druhého výrazně liší. Dnes vám tak přinášíme výběr toho nejlepšího, co během jara a Velikonoc naše tradiční kuchyně nabízí.

Další aktuality

Jihočeské památky lákají na pestrou sezónu

První dubnový víkend otevírá brány památek i v Jihočeském kraji! Návštěvníci si během letošní sezóny vychutnají nejen prohlídky s průvodci, ale také oblíbené tradiční kulturní akce. Přijďte odhalit hradní a zámecká tajemství i letošní novinky v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, na Červené Lhotě anebo Landštejně.
3. duben 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 5. dubna 2025 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
3. duben 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
31. březen 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem po celý rok. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
29. březen 2025 12:11
Zážitky, Jihočeský kraj

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 29. března až 13. dubna 2025 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
29. březen 2025 5:44
Kultura, Jihočeský kraj

Nový Památník v Letech u Písku připomíná tragédii Romů a Sintů během holokaustu

V Letech u Písku v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách začíná v dubnu hlavní sezóna. Po zimě se od 3. 4. 2025 otevře Návštěvnické centrum s novou stálou expozicí a chybět nebudou ani pietní akce v průběhu roku. Navštívit lze jak venkovní Stezku paměti, tak vnitřní expozici Paměť místa a místo paměti. Komentovaná prohlídka k zahájení sezony je pro návštěvníky zdarma. Opakovat se bude také v termínu 5. 4. 2025 od 15 hodin.
29. březen 2025 2:15
Památky, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově zve na nový prohlídkový okruh v letohrádku Bellarie

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě po rekonstrukci změnil barvu. To ale není jediná novinka. Po náročné několikaleté opravě připravují v Krumlově zcela novou prohlídkovou trasu: Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada. Těšit se můžete na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky neměl nikdo možnost vidět.
27. březen 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Husité versus křižáci: Bitva u Sudoměře vzplane už v sobotu

Zajímáte se o české dějiny? Pak si nenechte ujít rekonstrukci slavné husitské bitvy u Sudoměře, která proběhne v sobotu 29. března 2025 v areálu památníku Jana Žižky v Sudoměři. První slavné vítězství husitů se uskutečnilo u rybníků Markovec a Škaredý nedaleko Sudoměře 25. března 1420. Letos tak uplyne 605 let od legendární husitské bitvy a zároveň 100. výročí odhalení památníku Jana Žižky z Trocnova na tomto bojišti.
26. březen 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj