V minulém článku o Velikonocích jsme vám přinesli
tipy na tradiční jarní dobroty, dnes vám poradíme,
jak si nabarvit vajíčka pomocí přírodních barev, bez použití chemie. I když může být příprava trochu delší, výsledek bude určitě stát za to. Kromě „zeleninových“ ingrediencí si
nezapomeňte opatřit také dostatečné množství obyčejného
octa a jedlé sody.
Vajíčka je před samotným barvením třeba pořádně
umýt a odmastit, aby lépe chytala barvu. K tomu postačí vám hadřík namočený v octu, kterým vajíčka otřete. Dobrým tipem je také
odstranění kódu z vajíčka – ten snadno smyjete houbičkou namočenou v octu. Podle toho, jaké barvy budete chtít dosáhnout se vajíčka barví buď zastudena nebo zatepla.
Při
barvení zastudena si nejprve si připravte barvivo. Odměřené suroviny povařte 15 až 30 minut, a poté sceďte a nechte úplně vychladnout. Barvivo dejte do sklenice, přidejte ocet a promíchejte. Následně vložte opatrně do nálevu již uvařená a zchlazená vejce natvrdo a nechte nabarvit (klidně několik hodin nebo i přes noc v lednici).
Barvení zatepla začíná stejně jako předchozí varianta. Ingredience se povaří 20 až 30 minut, pak se scedí. Horký nálev vraťte do hrnce a povařte spolu s vejci do požadované sytosti, což by nemělo trvat více než 10 minut. Vejce po uvaření vejce zchlaďte ve studené vodě.
Až budou vejce nabarvená,
nechejte je oschnout na savém podkladu tak, aby se vzájemně nedotýkala. Nakonec je můžete vyleštit, nejlépe kouskem slaniny, popřípadě másla nebo oleje.
Alchymie barev z přírodních zdrojů
Žlutá – o zářivě žlutou barvu se nejlépe postará kurkuma. Na 500 ml vody přidejte 2 lžíce kurkumy a 2 lžíce octa. Barvit můžete zastudena i zatepla.
Oranžová, červená a hnědá – vyzkoušené jsou slupky z cibule. Dostanete z nich svítivě oranžovou, ukázkovou červenou i tmavou červenohnědou barvu. Na 500 ml vody použijte slupky z 10 žlutých cibulí a 2 lžíce octa. Pro syté jednolité odstíny barvěte zatepla.
Červená vajíčka byla v dobách minulých zvlášť ceněná – červená barva byla ta nejdůležitější, dívky si rudá vejce schovávali pro svého milého. Navíc červená barva ochraňovala před zlými duchy a démony.
Sytě cihlově oranžová – povařte vodu (500 ml), do které přidáte 2 polévkové lžíce mleté papriky (popř. 3 kávové pro jemnější odstín) a 2 lžíce octa. Získáte velmi sytou cihlově červenou barvou.
Růžová, bordeaux – na růžovou barvu se nejlépe hodí červená řepa nebo červené víno . Intenzitu barvy si můžete přesně určit podle délky barvení. Na barvivo si připravte 500 ml vody, 400 g strouhané červené řepy a 2 lžíce octa. U řepy je lepší barvit zastudena. Pokud se rozhodnete pro červené víno, barvěte raději zatepla. Nezapomeňte i do něj (také 500 ml) přidat dvě lžíce octa.
Modré odstíny od tyrkysové po indigo – u modré barvy nastává ta správná alchymie. Vše se odvíjí od octa a jedlé sody. Hlavní ingrediencí je červené zelí. Pro tvorbu odstínů se zaměříme na pH – zásaditý roztok (
jedlá soda) bude
barvit světlemodře, kyselý (
ocet) pak sytým
tmavým odstínem indigo, až do
fialové. K barvení použijte asi ¼ hlávky (cca 600 g nakrouhaného zelí) a 500 ml vody. Podle vůle přidejte k vývaru buď 2 lžíce octa, nebo 2 lžičky jedlé sody. Vejce nejlépe chytají odstíny zastudena, pro silný odstín nechte vejce barvit i 12 hodin.
Namodralou barvu připravíte i ze silného vývaru ibišku (např. ibiškový čaj) se lžící octa (tmavší modrá barva).
Zelená světlá i tmavá – svěží jarní barvy docílíte pomocí špenátového protlaku nebo petrželové nati. Uvádí se, že půl kostky špenátového protlaku je potřeba povařit s 750 ml vody. Pak se špenát osolí a pro lepší barvu okmínuje, vejce se barví zatepla.
Pokud si chcete
zaexperimentovat využijte nálev z kurkumy, červeného zelí a oblíbenou
jedlou sodu. Barvy budou sytější než ze špenátu či petržele. Nejprve nabarvěte vejce kurkumou (zatepla) a nechte barvu uschnout. Pak zastudena dopřejte vejci lázeň ve šťávě ze zelí a opět nechte zaschnout. Nakonec rozpusťte 2 lžičky jedlé sody v 100 ml, vložte vejce do lázně a po vytažení jej nechte uschnout.
Sytě tmavě zelenou barvu dá vejcím delší nabarvení v zelné šťávě a po uschnutí následná lázeň ve vodě (100 ml) se 2 lžičkami jedlé sody.
Tmavě zelenou kouzlily naše prababičky ze sušené olšové kůry. Na 500 ml se používala hrst kůry z olše. Před barvením se povařila, přidal se do ní ocet a pak se do roztoku vkládala vejce.
Světle zelená – naše prababičky používaly lipový květ a kmín. Na 500 ml vody použijte 5 polévkových lžic kmína a dvě plné hrsti sušeného lipového květu. Nakonec přidejte i lžíci octa. Vejce se v tomto případě barví zatepla.
Hnědá vejce – nejznámějším postupem pro hnědé odstíny vajec je barvení pomocí cibulových slupek (viz výše). Hnědá vajíčka ovšem získáte také povařením v dubové kůře a to tak, že se na 500 ml vody přidají asi dvě polévkové lžíce dubové kůry a octa, kůra se před barvením chvíli vaří a až poté se vkládají vajíčka. O tmavší hnědou se také postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji.
Černá vejce – nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.
Náš tip na konec – obarvěte křepelčí vajíčka!
Barvit nemusíte nutně jen vajíčka slepičí, dobře dostupná jsou dnes i
vajíčka křepelek. Díky přírodnímu dekoru a barevné skořápce budete mít na stole zajímavou kombinaci nevšedních velikonočních vajíček, které vám určitě udělají radost a
sklidíte s nimi velký úspěch. Nejlepších výsledků dosahují křepelčí vajíčka obarvená namodro, oranžovo nebo žluto.