ÚvodAktuality#světovéČesko a pohádkoví i skuteční loupežníci a jejich bandy
Zážitky

#světovéČesko a pohádkoví i skuteční loupežníci a jejich bandy

  • 13. září 2020
Don Špagát, Špinifiks, Lotrando, Rumcajs, Ledříček nebo Petrovští: to jsou jména nejslavnějších českých loupežníků. Některé znáte jen z pohádek, jiní skutečně existovali: třeba jako postrach Lužice, slavný loupežník Karásek řečený Pražský Honza.

Dvě města, kde jsou doma pohádkoví loupežníci: Jičín a Budyšín

Jičín
Budyšín
Jen málo pohádkových postav má tak jasně určené místo bydliště jako Rumcajs, jehož domovem je Jičín, město v Českém ráji. Všechny pohádkové bytosti potkáte v interaktivní galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře a také v Rumcajsově ševcovně pod Valdickou bránou. Tam měl švec Rumcajs domácnost v době, kdy ještě býval počestným jičínským řemeslníkem a loupežnická kariéra na něj teprve čekala. Od města dostal slavný loupežník dárek k padesátým narozeninám: Rumcajsovu lavičku najdete v lipové aleji naproti domku, kde žil dědeček Václava Čtvrtka, autora loupežnického vyprávění. Projít si můžete také pohádkovou Rumcajsovu stezku z Mladějova do Jičína.
 

Petrovští a jejich hrad

Když se dalo víc dobrodruhů dohromady, vznikla loupežnická tlupa. Z nich nejznámější byli Petrovští, jejichž působištěm prý býval les Vidrholec či Fidrholec. Na rozdíl od Petrovských existuje dodnes, i když s menší rozlohou než kdysi. Ve středověku se táhl na východ od Prahy až k Českému Brodu, jeho pozůstatkem je Klánovický les společně s přírodním parkem Klánovice – Čihadla a Škvoreckou oborou. Při procházce se rozhlédněte kolem sebe: že si jen těžko dokážete představit loupežníky, číhající mezi řídkými stromy? Jenže až do konce 18. století byl Vidrholec nefalšovaný temný hvozd, strašidelný a kvůli loupežníkům i nebezpečný. Co je tady drželo? Důvod je zřejmý: lesnatou krajinou vedla důležitá císařská silnice z Prahy na Moravu, po níž coby snadná kořist jezdívali obchodníci se zbožím.

Dnes z Vidrholce zbyla kromě Klánovického lesa a několika dalších uvedených míst hlavně jména, často inspirovaná lesní tematikou: najdete tu Dubeč, Doubek a Dubeček, Háje nebo Kostelec nad Černými lesy, krvavou loupežnickou minulost zase připomíná pražská čtvrť Hrdlořezy. Strašidelný Vidrholec sice zmizel, podobně jako Petrovští, ale jejich stopy najdete tam, kde byste to zřejmě nečekali: o tlupě loupežníků v čele s Petrovským z Petrovic se zmiňuje i jedna z legend z hradu Kokořín. Při rekonstrukci hradu na počátku 20. století bylo ve sklepení pod věží nalezeno dvaadvacet lidských koster. Podle jedné teorie patřily ostatky lidem, které lapkové unesli a žádali za ně výkupné, podle druhé verze šlo o samotné loupežníky, za trest zazděné hluboko v hradním sklepení.
 

Za Ledříčkem k Zemské bráně

Svou tlupu míval i hodný loupežník Ledříček, který v první polovině 19. století působil především v okolí Klášterce nad Orlicí a v podhůří Orlických hor. Příběhy o jeho slavných činech i zločinech najdete na informačních panelech na stezce v údolí Divoké Orlice. Nejhezčí část se jmenuje Zemská brána, nedaleko se můžete zastavit u Pašerácké lávky nebo pod Ledříčkovou skálou, kde měl vysoko nad zemí svou jeskyni. Loupežnické řemeslo vydržel provozovat přes dvacet let. Zahynul tak, jak se dalo čekat: prý se zřítil ze skály, když lezl do svého doupěte.
 

Karásek alias Pražskej Honza, postrach Lužice

  • Přestože byl loupežník Jan Karásek Čech jak poleno, jeho rejdištěm se stalo zahraničí. Narodil v roku 1765 v Praze na Smíchově, vyučil se truhlářem a řezníkem. Za krádeže a loupežná přepadení si párkrát pobyl ve vězení, nakonec se usadil v saském Stolpenu a posléze v Leutersdorfu u hostinského Greibicha. Vzal si jeho dceru Magdalenu a dal dohromady desítičlennou loupežnickou bandu.
  • Kradli hlavně v noci, maskováni černými vousy a se začerněnými obličeji. Museli vypadat jak ze špatné komedie: Wessel měl ochrnutou ruku, Engelmann jen jedno oko, Budyšínský někde přišel o půlku nosu, Koehler byl polohluchý a Fritz kulhal. Při loupeživých výpravách se sice „vychytrale“ domovskému Leutersdorfu vyhýbali, ale právě tam je v srpnu 1800 pochytali. Padlo deset rozsudků lámání kolem, ale nakonec to skončilo doživotím. V drážďanském vězení Karáskovi nasadili patnáctikilové okovy, přesto se dvakrát pokusil o útěk. Nakonec dostal samovazbu a přikovali ho k pryčně; zemřel v roce 1809.
  • Přestože byl Karásek lump a zloděj, v saském městě a centru Horní Lužice Bautzenu/Budyšíně ho milují jako hrdinu bez bázně a hany. Johannes Karasek je hrdinou řady legend a pohádek, najdete tu krčmu Zum Karasek, jeho jméno dokonce nese jedna z městských věží. Mimochodem, právě věže jsou pro středověké městečko typické: napočítáte jich sedmnáct včetně Bohaté věže z 15. století, která je téměř o 1,5 metru odkloněná od svislé osy.
Rumcajsův svět Radka Pilaře Zážitky

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Z důvodu rekonstrukce části zámku je Rumcajsův svět do roku 2025 uzavřen.

Jarmilina skála u Máchova jezera Příroda

Jarmilina skála u Máchova jezera

Na severním břehu Máchova jezera, přímo na hlavní pláži ve Starých Splavech je Jarmilina skála. Nazval ji tak v roce 1910 František Vaina z Nové Paky. Stalo se tak u příležitosti stého výročí básníkovy smrti a prvního vydání Máje.

Sluj loupežníka Lotranda  v Jestřebích horách Příroda

Sluj loupežníka Lotranda v Jestřebích horách

Sluj nachází se nedaleko rozhledny nedaleko rozhledny Žaltman v Jestřebích horách u Malých Svatoňovic. Na tomto místě se opravdu v 16. století usadil loupežník Sandman, který byl pohromou pro celý kraj.

Cipískova stezka v Jičíně Příroda

Cipískova stezka v Jičíně

Synek loupežníka Rumcajse, Cipísek, se rozhodl, že vám ukáže některá příjemná zákoutí tohoto města. Při procházce Jičínem si pro vás nachystal několik úkolů.

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou Příroda

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou

Putování loupežnickou stezkou nás nadchne svou pestrostí, přírodními i historickými zajímavostmi a překrásnými výhledy. Na cestu se můžete vydat také s kočárkem.

Naučné putování loupežníka Štětky Příroda

Naučné putování loupežníka Štětky

Poznejte několik tváří regionu Štětsko – bránu do CHKO Kokořínsko. Centrem oblasti je městečko Štětí s přilehlými obcemi, mezi které patří Stračí, Brocno, Radouň, Chcebuz, Čakovice, Veselí, Újezd, Hněvice a Počeplice. Všechny propojuje naučná stezka loupežníka Štětky.

Ledříčkova skála – sídlo Jánošíka Orlických hor Příroda

Ledříčkova skála – sídlo Jánošíka Orlických hor

Ledříčkova skála je jedno ze zastavení naučné stezky, skalní útvar vysoký až 15 metrů. Stěna skrývá malou jeskyni, ve které podle pověsti žil loupežník Ledříček, který bohatým bral a chudým dával.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské Památky

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel Příroda

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs Zážitky

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů Památky

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Městská památková rezervace Jičín Památky

Městská památková rezervace Jičín

Městské historické jádro Jičína je již od roku 1956 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi nejcennější památky patří Valdická brána, renesanční a raně barokní domy se zámkem na Valdštejnově náměstí, či kostel sv. Jakuba Většího a sv. Ignáce z Loyoly s jezuitskou kolejí.

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice Příroda

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Chráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Po stopách Graselova lupu Zážitky

Po stopách Graselova lupu

Osm jednoduchých úkolů, které dětem od 3 do 8 let pomohou přiblížit život v lese. Osm krátkých loupežnických příběhů, díky kterým zjistí, jaký byl Jan Jiří Grasel lotr a lump – a na konci stezky ukrytý bájný poklad, který si prý někde Grasel schoval na horší časy. Dokážete ho najít?

Tolštejnské panství v Lužických horách Zážitky

Tolštejnské panství v Lužických horách

Na nejsevernějším okraji České republiky, ve Šluknovském výběžku najdete Tolštejnské panství, oblast ve které probíhá časově neomezená turistická hra Vandrování po Tolštejnském panství. Název byl odvozen od místní krajinné dominanty, kterou je bývalý středověký hrad Tolštejn.

Další aktuality

Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí se na chvíli uzavře, pak ale nabídne vstup zdarma

Vrchlabské Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Muzeu Krkonoš bude v týdnu od 25. listopadu do 2. prosince 2024 uzavřeno. Jedná se o standardní posezónní uzavírku nutnou k zajištění servisních prací. Zároveň na středu 4. prosince připravilo pro všechny zájemce vstupné zdarma. A to nejenom do vrchlabského, ale do všech poboček Krkonošského muzea Správy KRNAP!
22. listopad 2024 12:00
Kultura, Královéhradecký kraj

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní mechanický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m.
21. listopad 2024 6:00
Kultura, Královéhradecký kraj

Skiareál Špindlerův Mlýn letos nabízí skvělé sjezdovky a novou sezónní permanentku

Skiareál Špindlerův Mlýn se na zimní sezónu, která zde začne od 7. prosince 2024, intenzivně připravuje již několik měsíců. Lyžaře zde čekají skvělé sjezdovky, které byly oceněny v rámci prestižní soutěže World Ski Awards 2024 jako nejlepší z České republiky. Z nejnovějších sjezdovek se projedete na široké modré Vodárenské anebo po červené Přehradní či modré Lesní. Letošní novinkou je nový koncept sezónní permanentky Gopass Ski Flexi, který se bude líbit lyžařům-pohodářům, kteří ještě nevědí, kolik budou v sezóně lyžovat, ale chtějí využívat výhody a pohodlí sezónkaře.
18. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Lyžařský areál ve Špinderově Mlýně nabízí Gopass Ski Flexi, který platí i v zahraničí

Skiareál Špindlerův Mlýn je oblíbenou českou Mekkou zimního lyžování. Zábavu na sněhu tady zažijí nároční i nenároční lyžaři a snowboardisté a také milovníci běžek a skialpinisté. Skiareál pořádá celou řadu akcí, a to včetně těch největších mezinárodních. Zahájení letošní lyžařské sezóny zde proběhne 7. prosince 2024, už teď je však možné koupit si zcela nový koncept sezónní permanentky Gopass Ski Flexi, který platí pro 10 středisek ve střední Evropě. K dostání je také Gopass Ski sezónka pro aktivní lyžaře.
17. listopad 2024 15:00
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

V Kuksu vás čekají vánoční trhy i letošní poslední prohlídky

Ještě než začnou v obchodech fronty a masová hysterie nad nákupem vánočních dárků, proběhnou v obci Kuks poklidné vánoční trhy. Ty návštěvníkům nabídnou ruční výrobky s vánoční tématikou, náměty na vánoční dárky a horkou medovinu. Navíc můžete využít poslední příležitosti navštívit v tomto roce expozici Hospitálu Kuks. Trhy a prohlídky proběhnou o víkendech 16. až 17. listopadu a 23. až 24. listopadu 2024. Využijte poslední možnost k návštěvě hospitalu v této sezóně. Otevřeny budou všechny expozice Hospitalu Kuks od 9:00 do 16:00. Užijte si hospital v netradiční "skoro zimní" atmosféře!
14. listopad 2024 4:43
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Neobjevené Krkonoše: udělejte si krásnou podzimní procházku

Využijte poslední možnost toulat se barevnou přírodou našich nejvyšších hor, dokud ji opět nepokryje na několik dlouhých měsíců bílá sněhová peřina. Kudy z nudy vám tentokrát poskytne tipy na dosud málo objevená místa, kde nepotkáte davy turistů. Nezapomeňte si s sebou vzít dalekohled, bude se hodit, až se budete chtít rozhlédnout do daleka z některých zdejších vyhlídek.
11. listopad 2024 13:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Bílý kůň zamíří s Martinem i letos pod Bílou věž v Hradci Králové

Opět po roce přiveze 11. listopadu 2024 bílý kůň na Velké náměstí v Hradci Králové pod Bílou věž Martina coby symbol přicházející zimní turistické sezóny. Ve dvě hodiny odpoledne odstartuje bohatý program pro všechny věkové generace. Ve stáncích přijdou návštěvníkům vhod svatomartinské rohlíčky či víno a mnoho dalších dobrot, oči potěší třeba živé ukázky kovářského řemesla.
10. listopad 2024 7:38
Kultura, Královéhradecký kraj

Tradiční Martinské trhy proběhnou v neděli v Hradci Králové

Tradiční jarmark – Martinské trhy proběhnou v Hradci Králové již popatnácté. Do Hradce se vneděli 10. listopadu 2024 sjedou řemeslníci z měst, obcí a vísek celé naší krásné vlasti, aby ve všech prostorách Adalbertina a přilehlého parkoviště od 9 do 16 hodin předvedli výrobky lidové tvorby a uměleckých řemesel. Prodávat se bude jak v budově, tak i v okolí budovy.
10. listopad 2024 7:22
Kultura, Královéhradecký kraj