ÚvodAktuality#světovéČesko a Pravčická brána, největší skalní brána Evropy
Příroda

#světovéČesko a Pravčická brána, největší skalní brána Evropy

  • 17. října 2020
Jeden z divů světa a brána bran, jíž prý andělé vstupují do nebe: tak se v průvodcích národního parku České Švýcarsko píše o Pravčické bráně. Není divu: je symbolem parku a jedním z nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších míst. Přesto vás tu většinou nečeká žádný nával – a kdyby přece, můžete před lidmi utéct přes spousty dalších schodů na okolní vyhlídky.

Pískovcové, křehké a úchvatné umění přírody

Pravčická brána v národním parku České Švýcarsko coby největší pískovcová skalní brána Evropy a Landscape Arch v národním parku Arches, USA, jeden z nejdelších skalních oblouků světa.
 
Pravčická brána
Landscape Arch
Největší pískovcová skalní brána Evropy je zároveň považovaná za nejkrásnější přírodní útvar celého Českého Švýcarska. Zblízka se dokonce Pravčická brána zdá mnohem větší, než jaké jsou její nejčastěji uváděné rozměry: rozpětí téměř 27 metrů, výška klenby 16 metrů a šířka sedm až osm metrů.

Je krásnější a větší než jiné skalní brány? Určitě ano, hlavně proto, že je „naše“. Jedinečná je i svým zasazením do okolní krajiny plné lesů, skalních věží a stěn, úzkých soutěsek a kopců. Ostatně právě kvůli skvělým výhledům sem lidé putovali už před 250 lety.
 

Na Pravčickou bránu v nosítkách nebo na koni

Že si vymýšlíme? Kdepak, na rozdíl od jiných míst, kam turisté pronikli až v druhé polovině 19. století, Pravčická brána přitahovala zvídavé výletníky skutečně už o sto let dříve. Promenádní stezku z Hřenska ke Třem pramenům a dál k impozantní kamenné bráně nechal kníže Edmund Clary-Aldringen upravit už v roce 1833. Dnes již zaniklá cesta mívala pískovcovou dlažbu, po klenutém můstku přecházela přes vodní náhon k pilám a pro pohodlí návštěvníků tehdy byla částečně odtesána i skalní stěna. Dodejme, že komfort pro výletníky ale zacházel mnohem dál: v Hřensku se dal najmout mezek, kůň s vodičem anebo dokonce nosítka.

Také další služby v okolí se během 19. století rozšiřovaly: dva roky po zprovoznění Edmundovy soutěsky na řece Kamenici dal kníže na Mezní Louce postavit Grandhotel, zařízení s 35 pokoji, salony, knihovnou, čítárnou a kuřárnou. Rozlehlá stavba sloužila knížecí rodině a jejím hostům, ubytovávali se tu také nejbohatší hosté. Vznikly tu tehdy módní klimatické lesní lázně, kde se dokonce plánovalo využití pro místní minerální prameny.
 

Gabrielina stezka: cesta plná výhledů

S vylepšením se nezapomnělo ani na Pravčickou bránu: malý, kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep, v roce 1881 nahradil výletní zámeček Sokolí hnízdo a vznikla také promenádní cesta směrem k Mezní Louce, které se dnes říká Gabrielina stezka. Okruh se tak uzavřel: kdo přijíždí do Českého Švýcarska autem a chce vidět Pravčickou bránu, zaparkuje buď v Hřensku nebo na Mezní Louce. Ke Třem pramenům se dá dojet autobusem nebo výletním vláčkem (jezdí do konce října) a pak můžete projít celou naučnou stezku od Tří pramenů přes Pravčickou bránu a po Gabrielině stezce dojít až na Mezní Louku.

Šest kilometrů dlouhou trasou od Tří pramenů až na Mezní Louku vás budou provázet dva zkušení průvodci: sice jsou jen namalovaní na informačních panelech, ale o národním parku ví skutečně všechno. Tím prvním je Elisalex, manželka knížete Edmunda Clary-Aldringena, druhým pak profesionální strážce národního parku. Na každém zastavení také objevíte obrázek pískovcového patníku, který ukazuje, kolik kilometrů zbývá do cíle a jak dlouho vám bude cesta ještě trvat.
 

Pohled zdálky

Časy, kdy se téměř až pod impozantní skalní oblouk dalo vyjet na koni anebo se po bráně chodilo jako po kamenném mostě, jsou už dávno pryč: k Sokolímu hnízdu se dostanete jen pěšky a nahoru na skalní oblouk se naposled dalo dostat v roce 1982. Od té doby je vstup na samotnou bránu zakázán, ale když se vydáte po schodech vzhůru na skalní vyhlídky, uvidíte alespoň zbytky starého kamenného můstku a letitých, v pískovci prochozených cest. Jsou malou nápovědou, co by s bránou udělaly záplavy turistů: přestože se po oblouku chodilo přibližně „jen“ 250 let, výletníci ztenčili pískovec téměř o 60 až 70 centimetrů. Zákaz vstupu tak pro nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska znamená oddálení jeho zániku i zachování pohádkové brány pro další generace.

Pokud vyšplháte k vyhlídkám až nahoře na hřebeni proti Pravčické bráně, čeká vás fantastická podívaná nejenom na slavný skalní útvar, ale i na Pravčický důl, Malý Pravčický kužel i úchvatné Stříbrné stěny.
 

Slavné skalní brány

  • Pravčická brána je z našich skalních bran největší, ale rozhodně ne jediná: v Česku totiž objevíte plno dalších, mnohem méně známých skalních bran a skalních oken. Z těch větších to jsou například Malá Pravčická brána, Zkamenělý zámek, kamenná brána v Broumovských stěnách nebo Skalní brána u Ralska, malou skalní bránu najdete u Jestřebických pokliček na Kokořínsku, další brána stojí u Milštejna, k dokonalosti vybroušená je skalní brána zvaná Ptačí polibek nebo Sokolí pusinky v Příhrazských skalách.
  • Pravčická brána se sice neobjevila ve Hře o trůny, ale zato stojí a ještě dlouho stát bude. Skalní brána zvaná Azurové okno takové štěstí neměla: jedna z nejznámějších turistických atrakcí na Maltě, která byla kulisou hned v několika filmech, se v roce 2017 zřítila do moře.
  • Rájem skalních bran je Národní park Arches / Arches National Park ve východním Utahu, severně od města Moab v USA. Byl vyhlášen v roce 1929 a nachází se tu přibližně dva tisíce přírodních pískovcových oblouků; bohužel každý rok se některý z nich zřítí. Pověstné jsou zejména Double Arch a Delicate Arch, s pouhými 16 metry výšky maskot národního parku. Svou křehkostí překvapuje Landscape Arch, s 88 metry jeden z nejdelších skalních oblouků světa. Na první pohled je jasné, že se blíží jeho konec: v nejtenčím místě skála měří necelé dva metry. Ovšem na pád jednoho z nejdelších přírodních mostů světa se čeká už pěknou řádku let, takže patrně hned tak to nebude.
Za bizarními skalními útvary v okolí Doks Letní sporty

Za bizarními skalními útvary v okolí Doks

Nabízíme vám cyklistický výlet do míst, kam se před rokem 1990 nesmělo, ačkoliv se jedná o jeden z nejromantičtějších koutů v okolí Doks.

Velké Tiské stěny Příroda

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko Příroda

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Skalní brána u Kotýřiny Příroda

Skalní brána u Kotýřiny

Tři žulové balvany u katastru obce Vesec tvoří nedaleko obce Kotýřina na Kovářovsku skalní bránu. Jedná se v podstatě o přírodní dolmen – balvany na sobě leží tak, že mezi nimi vzniká okno.

Nejníže položené sídlo v České republice – Hřensko

Nejníže položené sídlo v České republice – Hřensko

Hřensko, vstupní brána do národního parku České Švýcarsko, je malebná obec. S 115 m n. m. je také nejníže položenou obcí České republiky.

Největší přirozená skalní brána Evropy – Pravčická brána v Českém Švýcarsku

Největší přirozená skalní brána Evropy – Pravčická brána v Českém Švýcarsku

Pravčická brána je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Je tvořena jedním obloukem a její rozměry jsou úctyhodné: rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7 – 8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem.

Skalní brána u Milštejna Příroda

Skalní brána u Milštejna

Skalní masiv (562 m) s nepatrnými zbytky středověkého hradu Milštejna leží v lesích nedaleko Cvikova.

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska Příroda

Naučná stezka Okolím Hřenska – to nejlepší z Českého Švýcarska

Naučná stezka vznikla již během sedmdesátých let dvacátého století a prochází po nejzajímavějších místech Českého Švýcarska. Tvoří okruh, který začíná v obci Hřensko, pokračuje k Pravčické bráně a do obcí Mezní Louka a Mezná, dále k Edmundově soutěsce a zpět do Hřenska.

Malá Pravčická brána Příroda

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce Příroda

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány Gurmánská turistika

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují Příroda

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Kyjovská skalní stezka Příroda

Kyjovská skalní stezka

Důmyslně vybudovaná trasa vede skalnatým terénem s množstvím schodů a žebříků, ale také výhledů na různé skalní útvary. Ve skalách ji vybudoval Horským spolek v letech 1905 – 1906.

Další aktuality

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Labských pískovců

Letos již 52. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2024 zve od 14. do 17. listopadu všechny milovníky turistiky po stopách skalních hrádků Labských pískovců. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky Plšíkovy zahrady i exkurze s Národním parkem České Švýcarsko anebo autobusové výlety. Celé akci bude vévodit sobota 16. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 9. ročníku zimního táboření Klubu českých turistů.
12. listopad 2024 14:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Mezinárodní taneční festival roztančí Ústí nad Labem

O víkendu 23. – 24. listopadu 2024 se v ústeckém Sportcentru Sluneta uskuteční již 54. ročník Mezinárodního tanečního festivalu. Jedná se o dvoudenní unikátní taneční akci, která má již od samých počátků v roce 1970 v programu významné mezinárodní soutěže.
6. listopad 2024 15:56
Zážitky, Ústecký kraj

Národní park České Švýcarsko láká k návštěvě i mimo hlavní sezonu

České Švýcarsko je krásné v každé roční době! V národním parku České Švýcarsko je návštěvníkům k dispozici více než stokilometrová síť značených turistických tras pro různé formy rekreačního využití, turisté mohou využívat i dalších dalších téměř dvou set kilometrů neznačených cest či pěšin. Podzim v Českém Švýcarsku má neuvěřitelnou atmosféru. Objevte nejkrásnější místa Národního parku České Švýcarsko s našimi tipy na výlety!
28. říjen 2024 8:53
Příroda, Ústecký kraj

Na Jezeří se loučí s letošní sezonou mimořádnými prohlídkami

Zámek Jezeří patří k nejzajímavějším památkám v České republice. Zahrnuje v sobě téměř vše, s čím se můžete setkat na ostatních zámcích, ale zároveň se od nich, díky pohnutému osudu, zcela odlišuje. Od 26. října do 3. listopadu je na zámku otevřeno každý den. Ve všední dny začínají komentované prohlídky v 10.00, 12.00 a 14.00 hod. Okruh bez průvodce bude v provozu do 15.00 hod.
26. říjen 2024 10:23
Památky, Ústecký kraj

Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

O posledních víkendech návštěvnické sezony 2024 nabídne zámek Velké Březno netradiční prohlídky. V sobotu 26.10. ve 14:00 láká zámek na kastelánskou prohlídku zámku. Neděle 3. listopadu 2024 bude patřit tradičnímu Zavírání okenic a slavnostnímu ukončení sezony, poslední prohlídka je spojená se zazimováním zámku hravou formou. Čeká vás přípitek a zamyšlení nad budoucí sezonou. Přání a návrhy návštěvníků jsou zde vždy vítány.
26. říjen 2024 10:07
Památky, Ústecký kraj

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2024, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
24. říjen 2024 6:00
Kultura, Ústecký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Ústecký kraj

Ústecký kraj vás i vaše děti okouzlí nejen přírodními krásami. Užijte si jarní prázdniny trochu jinak! Naplánujte si dovolenou plnou skvělých zážitků. Zoologické zahrady, zábavní parky, zámky, muzea, ale i skvělé sjezdovky a běžkařské trasy. Objevte Žatecko a hornický kraj v Krušnohoří, památky zapsané na seznamu UNESCO. Své zimní kouzlo mají i České Švýcarsko a České středohoří.
16. říjen 2024 9:00
Zážitky, Ústecký kraj

Výlety pro samotáře v severozápadních Čechách: objevte České středohoří a Žatecko

Pohádková krajina Českého středohoří, část labského údolí zvaná Porta Bohemica, několik starobylých měst, hrady a zámky – to všechno (a ještě mnohem víc) můžete poznat při výletu do oblasti, kde se po staletí pěstuje chmel, ovoce a vinná réva. Netvrdíme sice, že zde nepotkáte další výletníky, ale bude jich jistě méně než například v Českém Švýcarsku či Krušných horách.
15. říjen 2024 13:00
Příroda, Ústecký kraj