ÚvodČeská nejZeměpisnéNejníže položené sídlo v České republice – Hřensko
Zeměpisné

Nejníže položené sídlo v České republice – Hřensko

Hřensko, vstupní brána do národního parku České Švýcarsko, je malebná obec. S 115 m n. m. je také nejníže položenou obcí České republiky.
Hřensko leží na soutoku Labe a Kamenice, v jejímž údolí se rozkládá a které je z obou stran obklopeno vysokou hradbou skalních stěn. Obec je také posledním sídlem na řece Labe v České republice. Obec je výchozím bodem k největším atraktivitám NP České Švýcarsko, jakými jsou Pravčická brána či soutěsky řeky Kamenice.

O Hřensku se poprvé prameny zmiňuji v 15. století, kdy tady stála krčma pro voraře. Od raného středověku byla známá jako obchodní středisko na Labi a zboží se tudy přepravovalo v obou směrech. Během 16. století se zde usidlovali další obyvatelé, živili se plavením a těžbou dřeva, vzniklo plno krčem, skladů zboží, rozvíjela se doprava a podloudnictví. V 19. stol. se v Hřensku začal rozvíjet cestovní ruch, podporovaný majitelem panství knížetem Edmundem Clary-Aldringenem. Ten dal ve 30. letech 19. stol. upravit stezku na Pravčickou bránu, soutěsky Kamenice i vyhlídku Belveder.

Hřensko však není jen známka úspěchu a rozvíjejícího se obchodu a turistiky, má za sebou i dost nepříjemných momentů. Díky své poloze se stalo několikrát terčem násilného vniknutí armád, nevyhlo se plenění, požárům, smrtelným epidemiím jako cholera a mor. Neustále se opakují záplavy a nebezpečnými se stávají i padající skály. Dnes žije v obci 266 stálých obyvatel.
Člověče, rozhlédni se! Aneb znáte rozhledny Českého Švýcarska?

Člověče, rozhlédni se! Aneb znáte rozhledny Českého Švýcarska?

České Švýcarsko a jeho širší okolí nabízí mnoho přírodních krás. Jestliže patříte k milovníkům rozhleden a chcete se na národní park podívat pěkně z výšky, udělejte si výšlap na některou z místních rozhleden. Najdete mezi nimi stoleté kamenné krásky, moderní stavby i věže vzdušné konstrukce z kovu. Tak vzhůru na vrchol za krásnými rozhledy!

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku Příroda

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je stále uzavřena.

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Českém Švýcarsku

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Českém Švýcarsku

Národní park České Švýcarsko je krajinou pískovcových skal, hlubokých kaňonů, dech beroucích vyhlídek, hlubokých lesů i mnoha míst se zajímavou historií. Krajinný ráz pomáhal po miliony let utvářet čas, řeka Labe a další vodní toky i ruka člověka. Pojďte se toulat skalním městem, svezte se na lodičkách po říčce Kamenici, rozhlédněte se z Mariiny vyhlídky... a objevte další nádherná místa nejmladšího národního parku České republiky!

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Růžovému vrchu (619 m), nejvyššímu vrcholu v národním parku České Švýcarsko, místní neřeknou jinak než Růžák. Pro jeho tvar, mohutnost a dominantní postavení v krajině bývá také nazýván „Děčínská Fudžijama". Víte, že mu tohle přízvisko prý dal dánský pohádkář H. Ch. Andersen?

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Pravčickou bránu můžete navštívit i v zimním období

Pravčickou bránu můžete navštívit i v zimním období

Areál Pravčické brány je v zimním období stále otevřen! Ze samotné Pravčické brány se sice nerozhlédnete, ale z vyhlídek v areálu dohlédnete až na Děčínský Sněžník. V areálu můžete navštívit výletní zámeček Sokolí hnízdo. Otevřeno je v zimě o víkendech, od 10:00 do 16:00 hodin, od 26. prosince do 1. ledna bude možné přijít denně.

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.

Objevte méně známé kouty Českého Švýcarska

Objevte méně známé kouty Českého Švýcarska

Procházky po skalních městech a hrádcích Českého Švýcarska jsou úžasným zážitkem. Najdete tady plno zajímavých skalních útvarů, tajuplných jeskyní a nádherných výhledů do krajiny. Jezdit sem můžete třeba každý rok a pokaždé objevíte nové místo, které vám přiroste k srdci.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce Příroda

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska Příroda

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Highlights národních parků České a Saské Švýcarsko Památky

Highlights národních parků České a Saské Švýcarsko

Paušální nabídka pro organizované skupiny i jednotlivce. Neváhejte navštívit překrásnou krajinu CHKO Labské pískovce, která právem bývá nazývána České Švýcarsko. Dominantním skalním útvarem Hřenska je světový unikát Pravčická brána.

Hrázděné domy v Hřensku Památky

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko je centrem Českého Švýcarska. Najdete zde velmi zajímavou architekturu velkých hrázděných domů v německém stylu.

Labská vyhlídka v Hřensku Příroda

Labská vyhlídka v Hřensku

Zábradlím zabezpečená vyhlídka na skále. Poskytuje působivý pohled na údolí Kamenice a Hřensko, a také na scenérie údolí Labe. Vyhlídka se nachází na žluté turistické trase z Hřenska do Janova a stojí v kopci nedaleko silnice.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě Příroda

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Neznámá místa: znáte nejvyšší a nejnižší místa v Česku?

Neznámá místa: znáte nejvyšší a nejnižší místa v Česku?

I ve světě, který se mění každou vteřinou, zůstává pár neochvějných jistot. Třeba místa s nejvyšší a nejnižší nadmořskou výškou, nejvýše položené osady, železniční zastávky nebo města. Některá vás opravdu překvapí!

Kam na pěkný podzimní výlet? Třeba k Pravčické bráně v Českém Švýcarsku

Kam na pěkný podzimní výlet? Třeba k Pravčické bráně v Českém Švýcarsku

I během podzimu můžete navštívit známý skalní útvar Pravčická brána v Českém Švýcarsku. Skalní brána nedaleko Hřenska je považována za nejkrásnější přírodní útvar v oblasti a navíc je největší přirozenou skalní branou na našem kontinentu. Užijte si výlet i v tomto ročním období, kdy je v Českém Švýcarsku menší turistický ruch – a navíc, stromy jsou krásně zbarvené. Takže pokud bude přát počasí, vezměte s sebou foťák a hurá na výlet.

Ježíškova pošta na děčínském zámku 2024

Napište dopis Ježíškovi a přijďte ho vhodit do kouzelné truhly v zahradách děčínského zámku.
Děčín, Ústecký kraj

Vánoční ulička v Křížové ulici v Děčíně

Letošní advent bude v Děčíně zahájen už v pátek 29. 11., kdy se otevře Vánoční ulička v Křížové ulici. Od soboty 30.11. se můžete večer co večer těšit na bohatý, nejen hudební program.
Děčín, Ústecký kraj

Výstava soutěže Děčínská kotva

Děčínská kotva – Mistrovství floristů ČR, symbol tradice a excelence ve floristice. Nejstarší a nejprestižnější soutěž spojuje umění, historii a kreativitu v jedinečném květinovém klání. Jejich výtvory si můžete prohlédnout.
Děčín, Ústecký kraj

Čertovský rej v Zoo Děčín

V sobotu 7. prosince se koná tradiční Čertovský rej s Zoo Děčín. Přijďte se ohřát do peklíčka v zoologické zahradě!
Děčín, Ústecký kraj

Vánoční food festival v Děčíně

V sobotu 30. 11. proběhne na Masarykově náměstí v Děčíně Vánoční food festival.
Děčín, Ústecký kraj

Přátelské motivační Misogi

V přátelském motivačním misogi jde nejen o zdokonalení jednotlivých technik karate a všech pohybových dovedností a upevnění sportovního i bojového ducha, ale také o zlepšení fyzické kondice a psychické odolnosti cílových skupin. Smysluplné trávení volného času pomáhá dětem a mládeži.
Děčín, Ústecký kraj

Zrcadlení

Srdečně vás zveme na výstavu výtvarnice Veroniky Jakešové a fotografa Tomáše Dolinského.
Děčín, Ústecký kraj

Prodloužená prohlídka Rabštejn-Janská

Prodloužená prohlídka včetně návštěvy podzemních nádrží.
Janská, Ústecký kraj

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.
Hřensko, Ústecký kraj

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hřensku

Jedná se o nejníže položený kostel na území České republiky. Kostel byl vystavěn v letech 1786 – 1787, údajně na podnět císaře Josefa II., který se v místě zastavil cestou do Děčína.
Hřensko, Ústecký kraj

Janovská vyhlídka v Hřensku – dočasně nepřístupná

Janovská vyhlídka se nachází nad Hřenskem, jen kousek od silnice. Můžete se z ní pokochat opravdu pěknými výhledy, mezi nimiž nechybí zajímavé přírodní scenérie ani hezký pohled na Hřensko.
Hřensko, Ústecký kraj

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko je centrem Českého Švýcarska. Najdete zde velmi zajímavou architekturu velkých hrázděných domů v německém stylu.
Hřensko, Ústecký kraj

Labská vyhlídka v Hřensku

Zábradlím zabezpečená vyhlídka na skále. Poskytuje působivý pohled na údolí Kamenice a Hřensko, a také na scenérie údolí Labe. Vyhlídka se nachází na žluté turistické trase z Hřenska do Janova a stojí v kopci nedaleko silnice.
Hřensko, Ústecký kraj

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.
Hřensko, Ústecký kraj

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.
Hřensko, Ústecký kraj

Přívoz Hřensko – Schöna

Labský přívoz ve Hřensku se právem může pyšnit přívlastkem „mezinárodní“. Každý den totiž převáží místní obyvatele i turisty z české strany na německou a naopak. Přívozy nejezdí podle pevně stanoveného jízdního řádu, ale většinou podle potřeby.
Hřensko, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Hostinec Mezni Louka

Ochutnejte klasickou českou domácí kuchyni a další speciality, vždy z čerstvých a jenom těch nejkvalitnějších surovin.
Hřensko, Ústecký kraj

Pension Stará Plynárna v Hřensku

Kamenný dům v Hřensku schovaný v úzké skalní rokli, který původně sloužil jako plynárna, je dnes přebudován na pension.
Hřensko, Ústecký kraj

Hotel Praha

Zrekonstruovaný hotel v budově z počátku 20. století s výhledem na řeku Kamenici se nachází jen 2 km od Pravčické brány. Hotel nabízí luxusní ubytování v centru obce Hřensko v Českém Švýcarsku K dispozici je i výborná restaurace a bezbariérové vstupy do všech prostor hotelu.
Hřensko, Ústecký kraj

Pension Soutěsky

Pension Soutěsky je pro svoji jedinečnou polohu skvělou volbou pro návštěvu Hřenska a oblíbených Soutěsek a Pravčické brány.
Hřensko, Ústecký kraj

Penzion U Václava v Janově u Hřenska

Plánujete dovolenou v Českém Švýcarsku? Penzion U Václava může být skvělým výchozím bodem vašich výletů do hlubin Národního parku. Můžete tak navštívit soutěsky Hřensko nebo samotnou Pravčickou bránu.
Janov, Ústecký kraj

Hotel U Zeleného stromu v Janově nad Hřenskem

Hotel U Zeleného stromu se nachází v Janově nad Hřenskem na dosah národního parku České Švýcarsko. Ať už pořádáte firemní akce, nebo chcete strávit dovolenou s rodinou, v našem hotelu se budete cítit jako doma.
Janov, Ústecký kraj

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.
Hřensko, Ústecký kraj

Hotel Garni Belveder – Labská stráň

Hotel Belveder leží na romantické samotě poblíž obce Labská Stráň a poskytuje příjemné ubytování s okouzlujícím výhledem na kaňon Labe a úchvatnou přírodu.
Labská Stráň, Ústecký kraj