ÚvodAktuality#světovéČesko a první česká opera na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou
Památky

#světovéČesko a první česká opera na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

  • 7. září 2020
Když přijde řeč na slavné české opery, kdekomu se vybaví Prodaná nevěsta, Libuše, Rusalka nebo Její pastorkyňa. Znáte ale tu docela první? Jmenovala se O původu Jaroměřic na Moravě, složil ji František Antonín Míča a poprvé zazněla v roce 1730 na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života

Jaroměřice nad Rokytnou
Versailles
Při návštěvě monumentálního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou na Vysočině si užijí hlavně milovníci baroka. Na trase ze sálu předků s bohatě zdobeným stropem přes modrý salon s obrazárnou, pracovnu hraběnky, zlatý přijímací salón či pracovnu hraběte až po taneční sál ale něco citelně chybí: zámecké divadlo, tedy místo, kde měla první česká opera premiéru. Kam se jaroměřické divadlo podělo?
 

Zlaté barokní časy Jaroměřic

Ve své nejslavnější době patřily Jaroměřice nad Rokytnou hrabatům z Questenberku. Jan Adam Questenberk (1678–1752) dal zámku podobu, v jaké jej známe dnes, a z honosného sídla se zámeckým parkem a přiléhajícím chrámem sv. Markéty udělal pověstné centrum kulturního života. Měl zde velkou knihovnu, galerii, divadlo i vlastní kapelu. Jejím kapelníkem – a také hraběcím komorníkem – byl František Antonín Míča (1696–1744), rodák z Náměště nad Oslavou a hudební hvězda Jaroměřic.

Pro hraběte, který miloval italskou operu, sestavil soubor i kapelu z členů zámeckého personálu. Nebyli to žádní amatéři, ostatně hrabě jim zaplatil školení. A kapelník Míča dokázal se zámeckým hudebním ansámblem skutečné divy: například v průběhu dvanácti měsíců nastudovali deset rozličných operních představení. S dekoracemi a kostýmy se v Jaroměřicích nad Rokytnou nakládalo podobně jako s operním souborem: někdy se pořizovaly ve Vídni, jindy se ale museli pustit do práce místní malíři. Často se také kopírovaly slavnější návrhy z jiných míst.

Dnes se jaroměřická divadelní představení pořádají třeba v sala terreně v barokním parku, ale dřív v zámku skutečně býval divadelní sál. Měl čtvercový půdorys, stával na konci jihovýchodního příčného křídla a podle dochovaných zpráv se v něm už během barokní přestavby roku 1723 hrála blíže neurčená opera od Ignazia Contiho. S několika desítkami představení ročně dosahovalo jaroměřické divadlo úrovně srovnatelné s některými evropskými městy.
 

Tóny baroka

Je to škoda, ale ze zámeckého divadla v Jaroměřicích nezbylo nic. Po smrti hraběte Jana Adama Questenberka bylo divadlo i kapela rozpuštěny, i když divadelní sál na zámku vydržel až do dvacátých letech 20. století. Po přestavbě a výměně stropů po něm zůstaly jen stopy v půdorysu a obvodových zdech.

Kdyby jaroměřické zámecké divadlo existovalo podobně jako další barokní a klasicistní zámecká divadla, měly by dnes Jaroměřice skvostnou a prvotřídní památku, možná podobnou baroknímu zámeckému divadlu v Českém Krumlově. Navíc by ho zdobil jedinečný příběh z roku 1730, kdy se tu odehrála první česká opera. Míča ji původně zkomponoval v italštině, takže název zněl L'origine di Jaromeritz in Moravia, zřejmě ale záhy zazněla i v českém překladu jaroměřického děkana Antonína Ferdinanda Dubravia jako kus nazvaný O původu Jaroměřic na Moravě. Opera má tři jednání a tři komická intermezza, z nichž se v původní partituře zachovala pouze část. Jako celek se však dochovala v německém překladu libreta.

Dalšími místy, kde se provozovala italská opera, byly také zámky v Holešově, Kroměříži, Mikulově, Náměšti nad Oslavou či Kuksu, avšak v Jaroměřicích nad Rokytnou se barokní opera hrála nejdéle.
 

Za operou do světa             

Stříhané zahradní ornamenty a sluncem ozářené zámecké zdi Jaroměřic svádí ke srovnání s francouzským Versailles. Zámek u Paříže, obklopený jedinečnými zahradami, je symbolem francouzské historie a kulturního dědictví. Také Versailles má jedinečnou divadelní historii: v květnu roku 1770 na počest svatby Ludvíka XVI. s Marií Antoinettou zahájila provoz královská opera. V té době byla největším koncertním sálem v Evropě; o toto prvenství už sice přišla, ale dodnes je považovaná za jeden z nejkrásnějších sálů Evropy.
 
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny Památky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou Kultura

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou

Muzeum Otokara Březiny bylo zřízeno Společností Otokara Březiny v roce 1931 v domě, kde až do své smrti bydlel.

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou Památky

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Nedílnou součástí zámeckého souboru v Jaroměřicích nad Rokytnou je děkanský chrám sv. Markéty. Za autora přestavby kostela stejně jako zámku je považován Jakub Prandtauer a snad se konzultačně podílel na podobě chrámové stavby i vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt.

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou Příroda

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například výletní lodí Horácko po Dalešické přehradě, do Muzea autíček na zámek Příseka, do Domu přírody Žďárských vrchů v obci Krátká nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
18. květen 2025 8:24
Památky, Kraj Vysočina

Gastroprůvodce Koruny Vysočiny: potěšte své smysly dobrým jídlem a pitím

Vydejte se s Gastroprůvodcem Koruny Vysočiny na cestu, kde každý milovník dobrého jídla a pití najde to pravé potěšení pro své smysly. Ponořte se do světa chutí a vůní, které vás provedou těmi nejlepšími místy tohoto regionu. Od Žďárských vrchů až po hrad Pernštejn na vás čekají vyhlášené restaurace, útulné kavárny a cukrárny s jedinečnou atmosférou, regionální pivovary s řemeslnými pivy a místní potraviny, které jsou skutečným pokladem Vysočiny. Připravte se na nezapomenutelnou gastronomickou cestu, která vás okouzlí a inspiruje.
8. květen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Útěk z města: do Koruny Vysočiny za přírodou a Santinim

Koruna Vysočiny není místo, které stačí projet autem a odškrtnout si je z mapy. Je to kraj, který vás pohltí svou tichou krásou, harmonickou krajinou a příběhy, které sahají hluboko do minulosti. Ať už vyrážíte s dětmi, na kole, pěšky nebo jen hledáte klid a odpočinek, tady si přijdete na své. Nechte se vést s Kudy z nudy do srdce Vysočiny!
6. květen 2025 8:01
Letní sporty, Kraj Vysočina

Vysočina Aréna opět zažije Světový pohár horských kol

Od roku 2011 se v Novém Městě na Moravě každoročně jezdí Světový pohár horských kol. Soutěž nejprestižnějšího seriálu závodů horských kol UCI Mountain Bike World Series, která je u diváků ve velké oblibě, se jede tento rok od 23. do 25. května 2025. Do programu, letos hlavně v sobotu a neděli, je vloženo celkem dvanáct samostatných závodů v pěti kategoriích, od juniorských přes „třiadvacítkové“ až po elitní bikerské kategorie. Závody bude živě přenášet také sportovní kanál ČT Sport.
5. květen 2025 12:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem

Technické muzeum v Brně připravilo další akc jejímž cílem je poznávání mimobrněnských památek muzea hravou a názornou formou. Akce Za kováři na Šlakhamr proběhne na této technické památce na Vysočině v sobotu 3. května 2025 od 10 do 17 hodin. Jako vždy se zde můžete těšit na oblíbené ukázky kování na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.
3. květen 2025 7:33
Kultura, Kraj Vysočina

Cykloturistika na Vysočině: na kole kolem Sázavy, trasy EuroVelo i nečekaný městský detox v Telči

V Česku je na výběr spousta cyklostezek a cyklotrasy, ale ty v Kraji Vysočiny patří k těm nejzajímavějším. Nabízejí jezdcům různé obtížnosti, takže si vyberou jak náruživí sportovci, tak i méně trénovaní jedinci a rodiny s malými dětmi. Trasy vás zavedou na polní a lesní stezky, ale i na trasy s asfaltovým povrchem. Vyberte si tu nejlepší trasu a hurá do sedla! Zkuste se projet okolo Sázavy, vyzkoušejte traily v Cykloaréně Vysočina nebo si naplánujte putování po dálkových trasách sítě EuroVelo. Na Vysočině se nachází i množství památek UNESCO, které jsou cyklistům snadno dostupné. V historické Telči s úchvatnou atmosférou zažijete nečekaný městský detox.
27. duben 2025 7:01
Letní sporty, Kraj Vysočina

Znáte Společnou vstupenku do muzeí a galerií na Vysočině? Kulturní zážitky zůstávají i letos výhodnější!

Kraj Vysočina i letos nabízí možnost kulturního vyžití za zvýhodněnou cenu díky Společné vstupence do krajských muzeí a galerií. Tento projekt, který funguje již od roku 2008, umožňuje návštěvníkům navštívit 12 expozic v 6 sbírkotvorných organizacích a jejich 4 pobočkách za velmi výhodných podmínek. Navíc je přenosná, platná 24 měsíců a ideální pro jednotlivce, rodiny i školní třídy. Zakoupíte ji přímo v zapojených muzeích a galeriích.
25. duben 2025 12:00
Kultura, Kraj Vysočina

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 80 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
24. duben 2025 8:02
Letní sporty, Kraj Vysočina