ÚvodAktuality#světovéČesko a první česká opera na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou
Památky

#světovéČesko a první česká opera na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

  • 7. září 2020
Když přijde řeč na slavné české opery, kdekomu se vybaví Prodaná nevěsta, Libuše, Rusalka nebo Její pastorkyňa. Znáte ale tu docela první? Jmenovala se O původu Jaroměřic na Moravě, složil ji František Antonín Míča a poprvé zazněla v roce 1730 na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života

Jaroměřice nad Rokytnou
Versailles
Při návštěvě monumentálního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou na Vysočině si užijí hlavně milovníci baroka. Na trase ze sálu předků s bohatě zdobeným stropem přes modrý salon s obrazárnou, pracovnu hraběnky, zlatý přijímací salón či pracovnu hraběte až po taneční sál ale něco citelně chybí: zámecké divadlo, tedy místo, kde měla první česká opera premiéru. Kam se jaroměřické divadlo podělo?
 

Zlaté barokní časy Jaroměřic

Ve své nejslavnější době patřily Jaroměřice nad Rokytnou hrabatům z Questenberku. Jan Adam Questenberk (1678–1752) dal zámku podobu, v jaké jej známe dnes, a z honosného sídla se zámeckým parkem a přiléhajícím chrámem sv. Markéty udělal pověstné centrum kulturního života. Měl zde velkou knihovnu, galerii, divadlo i vlastní kapelu. Jejím kapelníkem – a také hraběcím komorníkem – byl František Antonín Míča (1696–1744), rodák z Náměště nad Oslavou a hudební hvězda Jaroměřic.

Pro hraběte, který miloval italskou operu, sestavil soubor i kapelu z členů zámeckého personálu. Nebyli to žádní amatéři, ostatně hrabě jim zaplatil školení. A kapelník Míča dokázal se zámeckým hudebním ansámblem skutečné divy: například v průběhu dvanácti měsíců nastudovali deset rozličných operních představení. S dekoracemi a kostýmy se v Jaroměřicích nad Rokytnou nakládalo podobně jako s operním souborem: někdy se pořizovaly ve Vídni, jindy se ale museli pustit do práce místní malíři. Často se také kopírovaly slavnější návrhy z jiných míst.

Dnes se jaroměřická divadelní představení pořádají třeba v sala terreně v barokním parku, ale dřív v zámku skutečně býval divadelní sál. Měl čtvercový půdorys, stával na konci jihovýchodního příčného křídla a podle dochovaných zpráv se v něm už během barokní přestavby roku 1723 hrála blíže neurčená opera od Ignazia Contiho. S několika desítkami představení ročně dosahovalo jaroměřické divadlo úrovně srovnatelné s některými evropskými městy.
 

Tóny baroka

Je to škoda, ale ze zámeckého divadla v Jaroměřicích nezbylo nic. Po smrti hraběte Jana Adama Questenberka bylo divadlo i kapela rozpuštěny, i když divadelní sál na zámku vydržel až do dvacátých letech 20. století. Po přestavbě a výměně stropů po něm zůstaly jen stopy v půdorysu a obvodových zdech.

Kdyby jaroměřické zámecké divadlo existovalo podobně jako další barokní a klasicistní zámecká divadla, měly by dnes Jaroměřice skvostnou a prvotřídní památku, možná podobnou baroknímu zámeckému divadlu v Českém Krumlově. Navíc by ho zdobil jedinečný příběh z roku 1730, kdy se tu odehrála první česká opera. Míča ji původně zkomponoval v italštině, takže název zněl L'origine di Jaromeritz in Moravia, zřejmě ale záhy zazněla i v českém překladu jaroměřického děkana Antonína Ferdinanda Dubravia jako kus nazvaný O původu Jaroměřic na Moravě. Opera má tři jednání a tři komická intermezza, z nichž se v původní partituře zachovala pouze část. Jako celek se však dochovala v německém překladu libreta.

Dalšími místy, kde se provozovala italská opera, byly také zámky v Holešově, Kroměříži, Mikulově, Náměšti nad Oslavou či Kuksu, avšak v Jaroměřicích nad Rokytnou se barokní opera hrála nejdéle.
 

Za operou do světa             

Stříhané zahradní ornamenty a sluncem ozářené zámecké zdi Jaroměřic svádí ke srovnání s francouzským Versailles. Zámek u Paříže, obklopený jedinečnými zahradami, je symbolem francouzské historie a kulturního dědictví. Také Versailles má jedinečnou divadelní historii: v květnu roku 1770 na počest svatby Ludvíka XVI. s Marií Antoinettou zahájila provoz královská opera. V té době byla největším koncertním sálem v Evropě; o toto prvenství už sice přišla, ale dodnes je považovaná za jeden z nejkrásnějších sálů Evropy.
 
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny Památky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou Kultura

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou

Muzeum Otokara Březiny bylo zřízeno Společností Otokara Březiny v roce 1931 v domě, kde až do své smrti bydlel.

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou Památky

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Nedílnou součástí zámeckého souboru v Jaroměřicích nad Rokytnou je děkanský chrám sv. Markéty. Za autora přestavby kostela stejně jako zámku je považován Jakub Prandtauer a snad se konzultačně podílel na podobě chrámové stavby i vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt.

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou Příroda

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
30. červen 2025 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Pokořte na Vysočině osmitisícovku

Věděli jste, že můžete na Vysočině vyšplhat na pomyslnou osmitisícovku? Pokud máte rádi turistiku a výzvy, Vysočina nabízí jedinečnou možnost: zdolání deseti vrcholů, které dohromady tvoří výšku přesahující 8000 metrů, známou jako "osmitisícovka". Tato výzva není jen o zdolání vrcholů, ale také o objevování krásných míst a krajinných zajímavostí Vysočiny. Které vrcholy v rámci výzvy zdolat vám poradí Kudy z nudy.
29. červen 2025 6:00
Příroda, Kraj Vysočina

Šiklův mlýn nabízí po celou letní sezónu odpočinek i aktivní zábavu pro celou rodinu

Poslední červnový víkend se opět po roce otevřou brány Šiklova mlýna ve Zvoli nad Pernštejnem. A že to tento rok bude stát opravdu za to. Od 29. června 2025 budou v provozu atrakce: jízda na koni, lukostřelba, vláček Union Pacific, zrcadlový labyrint, elektrický býk, skákací hrady, vyhlídkové jízdy Safari vláčkem a další. Areál Šiklův mlýn je v letní sezóně otevřen nonstop. Denní program nabízí areál od úterý do neděle.
28. červen 2025 10:31
Zážitky, Kraj Vysočina

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v kraji Vysočina

Plánujete rodinnou dovolenou na Vysočině? Vysočina je ideálním místem pro strávení víkendu nebo dovolené s dětmi. Máme pro vás přehled míst, kde se ratolesti zabaví natolik, aby si rodiče pobyt dostatečně mohli užít a odpočinout si. Inspirujte se našimi tipy, které jsou ušity rodinám s dětmi přesně na míru! Skvělý den si užijete v některých ze zoologických zahrad či zooparků, venkovských farem, pohádkových expozicích, projížďkou na koni nebo výletním vláčkem. Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 12:21
Zážitky, Kraj Vysočina

Jedinečná, tisíc let stará architektura: impozantní památky UNESCO v Třebíči lákají k výletům

Židovská čtvrť, židovský hřbitov a bazilika sv. Prokopa byly zapsány 3. července 2003 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zápis potvrdil výjimečnou hodnotu města jako místa, kde se po staletí prolínaly dvě odlišné kultury – křesťanská a židovská – v harmonickém soužití.
21. červen 2025 13:06
Památky, Kraj Vysočina

Jihlava, někdejší stříbrná pokladnice Českého království, ožije Havířením

Centrem regionu Vysočina, který náleží k ekologicky nejzachovalejším územím České republiky, je Jihlava. Město se může pochlubit cenným historickým jádrem a zajímavým historickým podzemím, je tu rovněž muzeum Vysočiny a zoologická zahrada. Rozsáhlé lesy s množstvím značených turistických tras jsou ideálním místem k procházkám a výletům. Ve dnech 20. – 22. června 2025 se bude v Jihlavě konat tradiční Jihlavské havíření.
18. červen 2025 10:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejnavštěvovanější turistické cíle kraje Vysočina: zoo i aquapark v Jihlavě

Nejnavštěvovanější místa Kraje Vysočina objevíte v krajském městě Jihlavě, jde o místní zoologickou zahradu a aquapark Vodní ráj. Především v létě můžete zavítat do westernového areálu v Šiklandu. Navíc Vysočina nabízí spoustu krásných měst, hradů a zámků, kde se točila řada oblíbených pohádek.
16. červen 2025 17:28
Zážitky, Kraj Vysočina

Přijďte si prohlédnout větrné elektrárny u Věžnice – čeká je Den otevřených dveří

V rámci Dne větrné energie se v sobotu 14. června 2025 od 10 do 16 hodin otevře pro veřejnost větrná elektrárna u Věžnice poblíž Polné na Vysočině. Specialisté ČEZ zájemce provedou interiérem věže a popíší jim výstavbu a provoz moderních větrných turbín. Hasiči během dvou ukázek přiblíží, jak vypadá slaňování a vyprošťování osob z takto specifického prostředí. V rámci doprovodného programu budou dále k dispozici brýle s virtuální realitou a připraveny jsou také soutěže pro děti i dospělé. Větrné elektrárny u Věžnice spolehlivě vyrábějí bezemisní energii už přes 15 let. ČEZ ve spolupráci s obcí připravuje náhradu současných strojů za modernější a účinnější turbíny.
13. červen 2025 14:00
Zážitky, Kraj Vysočina