ÚvodAktuality#světovéČesko a první česká opera na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou
Památky

#světovéČesko a první česká opera na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

  • 7. září 2020
Když přijde řeč na slavné české opery, kdekomu se vybaví Prodaná nevěsta, Libuše, Rusalka nebo Její pastorkyňa. Znáte ale tu docela první? Jmenovala se O původu Jaroměřic na Moravě, složil ji František Antonín Míča a poprvé zazněla v roce 1730 na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života

Jaroměřice nad Rokytnou
Versailles
Při návštěvě monumentálního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou na Vysočině si užijí hlavně milovníci baroka. Na trase ze sálu předků s bohatě zdobeným stropem přes modrý salon s obrazárnou, pracovnu hraběnky, zlatý přijímací salón či pracovnu hraběte až po taneční sál ale něco citelně chybí: zámecké divadlo, tedy místo, kde měla první česká opera premiéru. Kam se jaroměřické divadlo podělo?
 

Zlaté barokní časy Jaroměřic

Ve své nejslavnější době patřily Jaroměřice nad Rokytnou hrabatům z Questenberku. Jan Adam Questenberk (1678–1752) dal zámku podobu, v jaké jej známe dnes, a z honosného sídla se zámeckým parkem a přiléhajícím chrámem sv. Markéty udělal pověstné centrum kulturního života. Měl zde velkou knihovnu, galerii, divadlo i vlastní kapelu. Jejím kapelníkem – a také hraběcím komorníkem – byl František Antonín Míča (1696–1744), rodák z Náměště nad Oslavou a hudební hvězda Jaroměřic.

Pro hraběte, který miloval italskou operu, sestavil soubor i kapelu z členů zámeckého personálu. Nebyli to žádní amatéři, ostatně hrabě jim zaplatil školení. A kapelník Míča dokázal se zámeckým hudebním ansámblem skutečné divy: například v průběhu dvanácti měsíců nastudovali deset rozličných operních představení. S dekoracemi a kostýmy se v Jaroměřicích nad Rokytnou nakládalo podobně jako s operním souborem: někdy se pořizovaly ve Vídni, jindy se ale museli pustit do práce místní malíři. Často se také kopírovaly slavnější návrhy z jiných míst.

Dnes se jaroměřická divadelní představení pořádají třeba v sala terreně v barokním parku, ale dřív v zámku skutečně býval divadelní sál. Měl čtvercový půdorys, stával na konci jihovýchodního příčného křídla a podle dochovaných zpráv se v něm už během barokní přestavby roku 1723 hrála blíže neurčená opera od Ignazia Contiho. S několika desítkami představení ročně dosahovalo jaroměřické divadlo úrovně srovnatelné s některými evropskými městy.
 

Tóny baroka

Je to škoda, ale ze zámeckého divadla v Jaroměřicích nezbylo nic. Po smrti hraběte Jana Adama Questenberka bylo divadlo i kapela rozpuštěny, i když divadelní sál na zámku vydržel až do dvacátých letech 20. století. Po přestavbě a výměně stropů po něm zůstaly jen stopy v půdorysu a obvodových zdech.

Kdyby jaroměřické zámecké divadlo existovalo podobně jako další barokní a klasicistní zámecká divadla, měly by dnes Jaroměřice skvostnou a prvotřídní památku, možná podobnou baroknímu zámeckému divadlu v Českém Krumlově. Navíc by ho zdobil jedinečný příběh z roku 1730, kdy se tu odehrála první česká opera. Míča ji původně zkomponoval v italštině, takže název zněl L'origine di Jaromeritz in Moravia, zřejmě ale záhy zazněla i v českém překladu jaroměřického děkana Antonína Ferdinanda Dubravia jako kus nazvaný O původu Jaroměřic na Moravě. Opera má tři jednání a tři komická intermezza, z nichž se v původní partituře zachovala pouze část. Jako celek se však dochovala v německém překladu libreta.

Dalšími místy, kde se provozovala italská opera, byly také zámky v Holešově, Kroměříži, Mikulově, Náměšti nad Oslavou či Kuksu, avšak v Jaroměřicích nad Rokytnou se barokní opera hrála nejdéle.
 

Za operou do světa             

Stříhané zahradní ornamenty a sluncem ozářené zámecké zdi Jaroměřic svádí ke srovnání s francouzským Versailles. Zámek u Paříže, obklopený jedinečnými zahradami, je symbolem francouzské historie a kulturního dědictví. Také Versailles má jedinečnou divadelní historii: v květnu roku 1770 na počest svatby Ludvíka XVI. s Marií Antoinettou zahájila provoz královská opera. V té době byla největším koncertním sálem v Evropě; o toto prvenství už sice přišla, ale dodnes je považovaná za jeden z nejkrásnějších sálů Evropy.
 
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny Památky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou Kultura

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou

Muzeum Otokara Březiny bylo zřízeno Společností Otokara Březiny v roce 1931 v domě, kde až do své smrti bydlel.

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou Památky

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Nedílnou součástí zámeckého souboru v Jaroměřicích nad Rokytnou je děkanský chrám sv. Markéty. Za autora přestavby kostela stejně jako zámku je považován Jakub Prandtauer a snad se konzultačně podílel na podobě chrámové stavby i vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt.

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou Příroda

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.

Další aktuality

Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

V roce 2025 si připomínáme 200. výročí smrti Antonia Salieriho – skladatele, jehož jméno proslavila (a možná i trochu pošpinila) filmová legenda Miloše Formana, Amadeus. Ale byl skutečně tím žárlivým intrikánem, který chtěl otrávit Mozarta? Nebo byl spíš obětí mistrovské filmové fikce? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na Salieriho nejen jako na filmového padoucha, ale jako na muže, jehož hudba si zaslouží víc než jen stín Amadea.
2. duben 2025 11:05
Kultura, Kraj Vysočina

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
1. duben 2025 9:00
Příroda, Kraj Vysočina

Kdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna

Letos uplyne přesně 126 let od nikdy nevyřešené vraždy Anežky Hrůzové z Polné na Vysočině. Z činu, který se stal 29. března 1899 byl obviněn mladík židovského původu Leopold Hilsner a celá záležitost se stala největší antisemitskou kauzou u nás, aniž by byl pravý vrah někdy vypátrán. Připomenout si tuto tragickou událost můžete výpravou na místo činu, do lesa Březina.
28. březen 2025 8:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Zoo Jihlava zve na Světový den medvědů

Na jaře to v jihlavské zoo žije! Kvetou krokusy, sněženky i lísky a také tráva se pomalu začíná zelenat. Čím dál tím více zvířat má mláďata, nebo jsou jejich samice v brzkém očekávání. Chovaní i divocí ptáci se krásně vybarvují a začínají zpívat a tokat. A k tomu všemu se v neděli 23. 3. 2025 koná Světový den medvědů! Přijďte si jej užít do Zoo Jihlava!
22. březen 2025 17:00
Příroda, Kraj Vysočina

Cykloturistika na Vysočině: na kole kolem Sázavy, po trasách EuroVelo i k památkám UNESCO

V Česku je na výběr spousta cyklostezek a cyklotrasy, ale ty v Kraji Vysočiny patří k těm nejzajímavějším. Nabízejí jezdcům různé obtížnosti, takže si vyberou jak náruživí sportovci, tak i méně trénovaní jedinci a rodiny s malými dětmi. Trasy vás zavedou na polní a lesní stezky, ale i na trasy s asfaltovým povrchem. Zkuste se projet okolo Sázavy, vyzkoušejte traily v Cykloaréně Vysočina nebo si naplánujte putování po dálkových trasách sítě EuroVelo. Na Vysočině se nachází i množství památek UNESCO, které jsou cyklistům snadno dostupné. Vyberte si tu nejlepší trasu a hurá do sedla!
20. březen 2025 9:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Vydejte se do Třebíče oslavit svátek Purim! Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne v neděli 16. března 2025 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
15. březen 2025 1:57
Zážitky, Kraj Vysočina

V Novém Městě na Moravě startuje Světový pohár v biatlonu

Nové Město na Moravě hostí od 6. do 9. března 2025 již podesáté Světový pohár v biatlonu. Na Vysočině se již pár dní připravuje světová biatlonová špička. V mužské i ženské kategorii se uskuteční sprinty, stíhací závody a štafety. Nedostatku sněhu se závodníci bát nemusí.
6. březen 2025 11:55
Zimní sporty, Kraj Vysočina

Za zábavou do Pelhřimova: tipy, na zajímavý výlet s dětmi proti proudu času

Máte před sebou volné dny, ale nevíte, co s nimi? Pokud to nemáte daleko do Pelhřimova, zkuste vyrazit právě sem. Ke vzniku Pelhřimova se váže celá řada pověstí. Jedna z nich jmenuje biskupa Peregrina – Pelhřima z Vartenberka, který se tady zastavil při své pouti do Říma v letech 1225 a 1226 a byl natolik okouzlen zdejší krajinou, že tu založil město. Výlet bude bavit jak děti, tak dospělé – najdete tu expozici strašidel i pekelníků a hitem je také zdejší Muzeum rekordů a kuriozit.
2. březen 2025 9:10
Kultura, Kraj Vysočina