ÚvodAktuality#světovéČesko a putování za hobity a opičkou Emilkou na Vrbici
Gurmánská turistika

#světovéČesko a putování za hobity a opičkou Emilkou na Vrbici

  • 9. září 2020
Máme dobrou zprávu pro fanoušky Hobita a filmové trilogie Pán prstenů: abyste si prohlédli obydlí legendárních Tolkienových hobitů, nemusíte jezdit na Nový Zéland. Podobnou podívanou nabízí kolonie vinných sklepů v jihomoravské Vrbici.

Dvě hobití vesnice z Tolkienova Pána prstenů

Vrbice
Hobitín
Anebo na Vrbici, jak říkají místní? To je celkem jedno, záleží na vás. Jisté ale je, že pokud tohle místo neznáte, okouzlí vás na první pohled. Zdejší vinné sklepy jsou typické svými kamennými průčelími s pseudogotickými oblouky kolem dveří a oken. Jsou kopané v pískovci ve svazích kopce Stráž v sedmi výškových úrovních a prý je jich nejméně tolik, co popisných čísel. Jednotný architektonický styl v kombinaci s nenucenou přirozeností místních vinařů dává místu neopakovatelný genius loci.
 

Hobiti z Vrbice

Vinné sklepy na Vrbici jsou zvláštní svou polohou: nenajdete je totiž za obcí a pod vinicemi, rozložily se přímo na několika terasách přímo pod kostelem sv. Jiljí a v nejbližším okolí. Čelní stěny zdobí dva druhy kamene a neomítnuté cihly, místní zvláštností jsou „gotické“ lomené oblouky. Sklepy ale nepocházejí ze středověku: první chodby se tu začaly kopat až na přelomu 18. a 19. století. Průčelí jsou dokonce ještě mladší: v polovině minulého století je přistavěl místní zedník František Michna a celému areálu tak dal vzácně jednotný ráz.

Těšit se můžete i na skvělé výhledy: Vrbice je totiž nejvýše položenou obcí Modrých hor, oblasti, kde se na více než polovině vinohradů pěstují odrůdy s modrými hrozny. Zdejší pahorky nedosahují nijak závratných nadmořských výšek, slovo „hora“ vychází ze starého označení pro vinohrad či viniční trať, ale přesto výš už se v Modrých horách nepodíváte. Právě proto také kdysi, když nepřítel překročil zemské hranice, vzplály na návrší Stráž ohně, které před nebezpečím varovaly další dědiny široko daleko na jižní Moravě.
 

Na Vrbici s opičkou Emilkou

Za svého maskota si však místní nevybrali hobity, ale opičku Emilku. Neznamená to, že by to s vínem nemysleli vážně, je to jen vtip: třeba proto, že Vrbici se v okolí přezdívá Opičí hory. A tak vinaři z Vrbice připravili letní služby otevřených sklepů s rozverným názvem Na Vrbicu pro opicu, každoroční podzimní putování po vinných sklepech se zase jmenuje Po stopách opičky Emilky za mladým vrbeckým vínem. Koná se vždy kolem 24. listopadu, kdy Emílie slaví svátek. Kdo si projde všech sedm sklepních teras a ochutná místní víno v každém z otevřených sklepů od nejspodnějšího až po ten nejvyšší, zmíněnou opičku si určitě odnese jako suvenýr.
 

Na víno do Modrých hor

Přírodní amfiteátr hobitích sklepů ve Vrbici rozhodně stojí za vidění, ale něčím výjimečná je každá z pěti vinařských obcí Modrých hor. V Bořeticích je to recesní vinařské sdružení Svobodná republika Kraví hora a vesnička vinných sklepů Hliniky, ve Velkých Pavlovicích opilá sklepní ulička, v Němčičkách nejníže položená sjezdovka ve střední Evropě, samozřejmě se zasněžováním, a v Kobylí úžasná spirálová rozhledna na Kobylím vrchu. Zatímco z Kobylí se k ní jde do kopce, z Vrbice vás čeká pohodlná cesta téměř po rovině mezi vinicemi.

Rozhledna je unikátní především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Má tvar kruhové rampy s výsečí 334 stupňů, cesta na vrchol vyhlídky je navíc pojatá jako informační systém o budoucích i historických událostech obce a místních zajímavostech. A výhled? Překrásný, kruhový a nezapomenutelný, za příznivých podmínek dohlédnete dokonce až na zasněžené vrcholky rakouských Alp.
 

Od habánů k hobitům

  • Vrbici založili rakouští kolonisté kolem roku 1220; vínu rozuměli a uměli je pěstovat. V 16. století přišli habáni, novokřtěnci z jižních Tyrol a Benátska, a místní vinařství pozvedli na vyšší úroveň. Právě oni prý místní naučili techniku hloubení podzemních chodeb; zbyly po nich nejenom nejstarší vinné sklepy, ale i německá pojmenování pro lis (pres) nebo lisovnu (presúz).
  • Pod kopcem Stráž prý habáni vykutali rozsáhlé podzemí, z něhož vedly únikové chodby daleko za vesnici. Dodnes se nenašlo a jeho existence je jednou z místních záhad.
  • Každá sklepní ulička a lokalita na Vrbici má své jméno: Ve Vývozu, V Zahradech, Na Sklepách a Pod Sklepama, Podkova, V Jezírku, V Jamě, Pod kostelem, Pod Strážků, Pod Novýma, Pod břehy, K hájku, Na vyhlídce nebo Pod Větřákem. Tu jako jedinou poznáte na první pohled, stojí tam nefunkční replika starého větrného mlýna.
  • Když režisér Peter Jackson vybíral v roce 1998 místa pro natočení scén z Kraje a vesničky Hobitín pro filmy Pán prstenů a Hobit, vytoužený kousek Středozemě objevil v regionu Waikato kousek od městečka Matamata v samém srdci Severního ostrova Nového Zélandu. V Hobitín se během několika měsíců proměnila část ovčí farmy rodiny Alexandrů se spoustou zelených kopečků, jezírek, říček a borovic.
  • Filmová vesnice byla postavená tak, aby se po natáčení dala snadno zbourat a na místo se opět mohly vrátit ovce a krávy. Jenže záhy se objevili filmoví fanoušci, kteří Hobitín chtěli navštívit, a tak se před natáčením série Hobit majitelé farmy, filmaři a novozélandská vláda dohodli, že vesnici vybudují znovu a „doopravdy”. Nyní v Hobitíně najdete celkem 44 hobitích nor s typickými kulatými dveřmi a také Hostinec u Zeleného draka, místo, kde se můžete občerstvit, posedět u krbu a také ochutnat několik místních piv, které vaří hobití pivovar. O Hobitín se stará tým zahradníků a řemeslníků, takže zahrádky a stavby jsou udržované a vesnička vypadá jako živá. Opravdu už chybí jen hobiti.
Větrný mlýn Vrbice Památky

Větrný mlýn Vrbice

Dřevěný větrný mlýn nedaleko vrbického hřbitova je replikou původních vrbických mlýnů stávajících v obci. Mlýn vysoký 5 metrů a nikdy nebyl funkční.

Mohyla míru Vrbice Památky

Mohyla míru Vrbice

Na památku osvobození obce Vrbice na jižní Moravě za II. světové války byl postaven pomník na vrcholu Stráž. V jeho blízkosti je umístěno také dělo z II. světové války.

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici Gurmánská turistika

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

V obci Vrbice najdete zajímavou soustavu vinných sklepů – Sklepní kolonii Pod strážním kopcem. Sklepy, které byly vykutány do pískovce až v sedmi patrech nad sebou, návštěvníka upoutají kamennými vstupy s goticky lomenými oblouky.

Vinný sklípek u Ostřížků ve Vrbici Gurmánská turistika

Vinný sklípek u Ostřížků ve Vrbici

V malebné vinařské obci Vrbice můžete strávit klidnou dovolenou, ideální pro rodiny s dětmi. Nabízíme ubytování pro až 8 osob v celkem 2 pokojích v nově zrekonstruovaném vinném sklípku.

Rozhledna Vrbice a Penzion Pod Rozhlednou  Příroda

Rozhledna Vrbice a Penzion Pod Rozhlednou

Turisticky atraktivní cíl poblíž Kostelce nad Orlicí na červeně značené turistické trase Dr. Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského, na cyklostezce č. 4321 a naučné stezce mikroregionu Brodec.

Další aktuality

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.
4. říjen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.
4. říjen 2024 7:03
Zážitky, Jihomoravský kraj

Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

Mezinárodní den kávy slaví celý svět 1. října. V Brně však oslavy černého nápoje trvají dokonce celý týden! Vydejte se do jihomoravských kaváren, vychutnejte si kvalitní kávu a užijte si nabitý program plný workshopů, degustací, ale i akcích pro celé rodiny. Týden kávy se v Brně koná již po 14., podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co můžete těšit.
1. říjen 2024 10:05
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Oslavte Mezinárodní den kávy 2024 lahodným šálkem či na zajímavé akci v Brně, Praze i ve Zlíně

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v úterý 1. října 2024, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
30. září 2024 17:33
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

Devátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu je dle svého podtitulu uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí. Od 28. září do 12. října 2024 se ve městech a vybraných lokalitách Lednicko-valtického areálu konají koncerty a zajímavé přednášky, festival otevře novou hudební pokladnici a představí zednářské inspirace v hudební klasice.
30. září 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Do Valtic se vydejte na začátku října na tradiční vinobraní

Od pátku do soboty 4. a 5. října 2024 zažijete ve Valticích významnou kulturní událost, Valtické vinobraní. Na třech pódiích se soustředí směsice hudebních žánrů z celého portfolia české hudební scény. Hlavními tahouny hudebního programu budou letos koncerty Petra Koláře, Michala Hrůzy a Kapely Hrůzy, Adama Mišíka a Lake Malawi. Kulturní program nabídne také vystoupení místních tanečních, dechových a folklórních spolků. Vinobraní toho ale nabízí mnohem víc.
29. září 2024 11:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj