ÚvodAktuality#světovéČesko a skalní město Adršpach: jako byste se ocitli ve filmu Avatar
Příroda

#světovéČesko a skalní město Adršpach: jako byste se ocitli ve filmu Avatar

  • 18. září 2021
Starosta a Starostová, Milenci, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Sloní náměstí, Krakonošův zub nebo Čertův most: to je jen malý výběr skalních útvarů, které uvidíte v Adršpašských skalách. V lecčems připomínají místa, která inspirovala režiséra Jamese Camerona pro jeho velkofilm Avatar.
Dvě zátoky jako z pohádky: zatopená Pískovna v Adršpašském skalním městě a zátoka Ha Long na severovýchodě Vietnamu
Adršpach
Vietnam
Víte, že se stáří Adršpašského skalního města odhaduje až na 89 milionů let? Kdysi bylo na dně pravěkého moře, kromě vody tu ale svou práci odvedly i mráz, vítr a slunce. Společně daly pískovcovým skalám takovou podobu, v jaké je známe dnes.
 

Adršpašské skály a věčný obdivovatel Goethe

První turisté zamířili do skal až v 18. století. V roce 1790 se sem vypravil i německý básník Johann Wolfgang Goethe – a přestože mohl vidět jen několik skalních útvarů na okraji jinak zarostlého a nepřístupného skalního bludiště, místo ho okouzlilo. Jeho návštěvu připomíná busta u Velkého vodopádu.



Krásu skalního města přinesla voda, ale nakonec mu pomohl oheň: v roce 1824 zachvátil skály požár, prales zmizel a lidé konečně mohli žasnout. O největší rozmach Adršpachu se zasloužil baron Ludvík Karel Nádherný, který panství koupil roku 1828. Nechal budovat silnice, zakládal ovocné sady a lesní školky, a právě díky němu také ve skalním městě vznikla síť dodnes používaných turistických stezek s řadou můstků, lávek, žebříků a schodišť.
 

Hrady, zámečky a plavby po skalním jezírku

Tehdejší turisté měli navíc postaráno i o zábavu: u Malého vodopádu hrály harfenistky, u sedminásobné ozvěny, která se odráží od stěny Křížového vrchu, se zase hrálo na lesní rohy a střílelo z moždíře. A pak tu samozřejmě byly i staré skalní hrady, opředené pověstmi: zříceniny hradu Adršpach na Starozámeckém vrchu a hradu Střmen v Teplických skalách. Za povšimnutí stojí také zámeček v Dolním Adršpachu s expozicí adršpašského horolezectví a půvabný zámeček Bischofstein; kousek za ním nad Černým jezírkem narazíte ještě na zříceninu hradu Skály. Letní prohlídky skalního města navíc zpestřují vyhlídkové plavby na pramici po horním skalním jezírku, v zatopené Pískovně u vchodu do skal se půjčují lodičky.
 

Jedno z nejoblíbenějších výletních míst v Česku

Nádherná příroda okouzlí každého, a tak se z Adršpašských skal, největšího a nejdivočejšího skalního města ve střední Evropě, postupně stalo jedno z nejnavštěvovanějších míst u nás. Nakonec do skal přijíždělo tolik turistů, že obec Adršpach musela začít jejich příval regulovat: na silnicích se objevily zákazy stání, vznikla parkoviště se závorami a vstupenky se začaly prodávat předem přes rezervační systém, který každou hodinu pustí do skal omezený počet nových návštěvníků.



Zájem zůstává stejný jako dřív, ale situace, kdy auta návštěvníků zablokovala všechny příjezdové cesty, na vstup do skal bylo potřeba vystát dlouhé fronty a skalní město během jediného dne navštívilo téměř deset tisíc lidí, by se už neměly opakovat.
 

Novinky a výhody rezervačního systému

Online rezervační systém funguje podobně jako u dalších hojně navštěvovaných míst; používá jej brněnská vila Tugendhat, pražská Müllerova vila i Punkevní jeskyně, registrace předem je téměř nezbytná i pro vodáky, kteří chtějí splout sedmnáctikilometrový úsek Teplé Vltavy na Šumavě.



S on-line vstupenkou na konkrétní datum a čas vás vyjde vstup levněji a s on-line parkovným máte jistotu, že pro vás je rezervované místo na parkovišti kousek od skalního města. Když si koupíte vstupenku například na osmou hodinu, do skal můžete vejít během hodinového intervalu od 8 do 9 hodin, čas vaší návštěvy ale není omezen; skalním městem se klidně můžete toulat celý den. Systém ale má i své mínusy, například když se na dobu vašeho výletu rýsuje špatná předpověď počasí: vstupenku je totiž možné stornovat nanejvýš týden předem.
 

Několik rad a tipů

Vstupenku si sice stejně jako dřív můžete koupit bez rezervace přímo u vstupu do Adršpašských skal, ale hrozí vám dlouhé čekání ve frontě a riziko, že vstupy na danou hodinu či dokonce den už budou vyprodané. Co s tím? Štěstí můžete jít trochu naproti volbou času výletu: méně rušno tu bývá ráno mezi osmou a devátou hodinou, a pak odpoledne kolem třetí. Skalní město je otevřené je každý den, v hlavní sezóně od dubna do října od 8 do 18 hodin, od listopadu do března od 8 do 16 hodin.



Pokud přesto budete mít smůlu a do skal se nedostanete, je tu ještě jedna možnost: ačkoli Adršpašské a Teplické skály tvoří jediný komplex, mají samostatné vchody. Vstup z Teplic nad Metují zatím není propojený s rezervačním systémem, takže do Adršpachu se i po naplnění denní kapacity dostanete, musíte ale jít oklikou přes Teplické skály. Rozhodně ale o nic nepřijdete, i tam vás čekají úžasné zážitky.
 

Co se v Aršpašských skalách nesmí?

Protože obě skalní města jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů a rostlin, a navíc se pod skalami podařilo objevit zatím největší pískovcový podzemní systém v Evropě, symbolicky pojmenovaný Poseidon, je od roku 1991 je součástí chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Při návštěvě skalního města je proto třeba dodržovat řadu pravidel, při jejichž porušení hrozí pokuty. Tak například v horním i v dolním jezírku aneb Pískovně platí zákaz koupání. V celém skalním městě platí také zákaz kouření, vjezdu s kolem či létání s dronem, nesmí se chodit mimo vyznačené stezky, psi musí být na vodítku a samozřejmě se do skal nesmí nic vyrývat a malovat.


 

#světovéČesko a místa, která inspirovala film Avatar

  • Zátoka Ha Long / Halong Bay, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, se nachází na severovýchodě Vietnamu. Záliv se smaragdovou vodou a stovkami malých ostrůvků, porostlých deštnými pralesy, patří k nejkrásnějším místům na světě.
  • Na filmovou mapu se zátoka dostala díky filmu Indočína (1992), možná se tu natáčela i bondovka Zítřek nikdy neumírá (1997) s Piercem Brosnanem. Úřady tehdy zakázaly natáčet film ve Vietnamu, takže výroba se přesunula do Thajska. Podle zákulisních drbů se ale film skutečně natáčel v zálivu Halong. Bylo to tak nebo ne?
  • Vznášející se hory a ostrůvky z filmu Avatar (2009) inspirovalo kromě zátoky Ha Long i skalní město Zhangjiajie v čínské provincii Hunan. Dnes se jim dokonce přezdívá Avatarské hory.
Adršpašské vodopády Příroda

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu Příroda

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Pod Křížovým vrchem si můžete projít naučnou stezku, která je obohacena interaktivními prvky na informačních panelech. Jedná se o strmý kopec s několika skalními věžemi. Pojmenován je podle křížové cesty, která byla vytvořena v 17. století.

Zatopená pískovna v Adršpachu Příroda

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Stellplatz Caravanparking Adršpach Ubytování

Stellplatz Caravanparking Adršpach

Stellplatz Caravanparking Adršpach se nachází necelých 800 m od Adršpašsko-teplických skál. Stellplatz je určen výhradně pro návštěvníky skalních měst, kteří přijeli se svými obytnými vozy nebo karavany. Stanování je zde zakázáno.

Teplice nad Metují

Teplice nad Metují

Společně s Adršpachem jsou Teplice nad Metují místem, kde začínají výlety do Adršpašsko-teplických skal, největšího pískovcového skalního města ve střední Evropě. Pozornost si zaslouží i Supí skály a zámeček Bischofstein, který si oblíbil spisovatel Alois Jirásek.

Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu Zážitky

Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu

Adršpach, to nejsou jen skály, ale i místo aktivního odpočinku a zábavy. Jedním z takových míst je skalní jezírko, připomínající tajemný kout fantasy příběhů. Na jízdu pramicí s vtipným výkladem vás zve zdejší převozník.

Adršpach

Adršpach

Mnohem větší pozornost než samotná obec Adršpach přitahuje známé skalní město, zříceniny hradu Adršpach, Křížový vrch a rozvaliny poutního kostela na Kopečku. Poblíž objevíte také prameny řeky Metuje, i když současný hlavní pramen leží ve skalním městě, stranou veřejně přístupných cest.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují Památky

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Zřícenina skalního hradu Adršpach Památky

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR Památky

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR

Barokní zámek Adršpach, který patří stejnojmenné obci nabízí – expozici skalního a vysokohorského lezení, lnářství, tkalcovství a historickou expozici.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují Příroda

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Starozámecký vrch u Adršpachu Příroda

Starozámecký vrch u Adršpachu

Na Starozámeckém vrchu (681 m.n.m.), v západním cípu skal, stojí zřícenina hradu Adršpach. Z vyhlídky na skalním ostrohu se otevírá velkolepý výhled na skalní město. Na hradiště vedou dvě cesty – první je turistická cesta od Adršpachu, druhá zvaná Jezdecká je širší a obtáčí Starozámecký vrch zprava.

Další aktuality

Barvy podzimu na Stezce Krkonoše: vstup zdarma pro děti po celý listopad

Měsíc listopad přináší paletu zářivých podzimních barev, a to si žádá vyrazit do přírody. Stezka korunami stromů Krkonoše zve rodiny s dětmi k její návštěvě a po celý měsíc nabízí využití speciální nabídky na vstup na stezku pro děti do 14 let zdarma. Vstupné platí pouze dospělí.
30. říjen 2024 12:09
Příroda, Královéhradecký kraj

Pomozte krkonošské zvěři i lesům!

Každý rok na podzim pořádá Správa Krkonošského národního parku sbírku plodů, které poslouží právě k přikrmování zvěře v zimě. Jinak tomu není ani letos. Milovníci přírody mohou přinést jablka, usušené kaštany a žaludy nebo tvrdé pečivo do informačních center KRNAPu v Harrachově, Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a ve Vrchlabí.
30. říjen 2024 9:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zombie prohlídky s koncem pohanského léta vás čekají v Dětenicích

Pro návštěvníky zámecký resort Dětenice po celý rok představuje realitu středověku prožitou na vlastní kůži. Lákadlem nejen pro děti je zámek, kde každou sobotu a neděli od 10 do 17 hodin ožívají nadpřirozené bytosti. Prohlídka zámku při svíčkách v doprovodu upíra nemusí být to pravé ořechové pro slabší povahy, a strašidla číhající v zámeckých komnatách pravděpodobně zvýší tep i těm odvážnějším.
28. říjen 2024 11:10
Zážitky, Královéhradecký kraj

Užijte si tradiční výlov největšího rybníka na Jičínsku – Zrcadla u Kopidlna

O víkendu 2. a 3. listopadu 2024 se bude lovit největší rybník Jičínska – Zrcadlo v Mlýnci. Hned ráno hned za svítání roztáhnou rybáři sítě a desítky postav v gumových pláštích a vysokých botách se vydají do studeného rybníka. Pomalu zatáhnou sítě, aby dostali ryby na břeh. Občerstvení bude zajištěno a nebude chybět ani možnost zakoupení ryb na hrázi rybníka.
27. říjen 2024 9:38
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Strašidla lákají na krkonošskou Stezku korunami stromů děti i rodiče

Od pátku 25. října do neděle 27. října 2024 se stala Stezka korunami stromů v Janských Lázních domovem strašidel. V rámci oslavy Halloweenu je pro děti i dospělé připraven bohatý program, včetně strašidelné výzdoby celé stezky. Strašidelnou atmosféru si budou moci po všechny tři dny návštěvníci vychutnat i po setmění, protože po celý víkend bude prodloužena otevírací doba až do 20:30 hodin.
25. říjen 2024 18:00
Příroda, Královéhradecký kraj

V pevnosti Josefov zavírají sezónu

Navštivte pevnost Josefov a vraťte se o 200 let zpět, mezi rakouské minéry, dělostřelce a pěchotu. Velitelství pevnosti vyhlašuje na pondělí 28. října 2024 bivakování, manévry a slavnostní ukončení sezóny se sejmutím pevnostního praporu!
25. říjen 2024 10:00
Památky, Královéhradecký kraj

Přijďte na Týden duchů do Safari Parku – čeká na vás strašidelná stezka

Dýňové menu pro zvířata i lidi, Strašidelnou stezku pro malé odvážlivce a oblíbené dlabání dýní nabízí oblíbený Týden duchů, který se koná 26. až 3. 11. 2024. Během akce je připraven bohatý program. Komentovaná setkání u zvířat ukážou lidem, že dýně mohou zvířata skvěle pobavit. A zájemci se mohou těšit na komentované výpravy do jedinečného Muzea koster!
23. říjen 2024 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

Hospodáři právě dokončují práce na jednotlivých loukách. Mezi poslední z nich patří tradičně shánění stád pasených zvířat, případně přesekávání nedopasků. Zvířata jsou z lokalit odvážena v závislosti na počasí, množství hmoty na pastvě a celkové úživnosti louky pro stáda. Na krkonošských loukách se tradičně pasou ovce, krávy, kozy, ale i koně nebo lamy!
23. říjen 2024 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj