ÚvodAktuality#světovéČesko a výlet do nedobytného (a nedobytého) Josefova, pevnosti ze zlatých cihel
Památky

#světovéČesko a výlet do nedobytného (a nedobytého) Josefova, pevnosti ze zlatých cihel

  • 6. srpna 2020
O našich pevnostních městech Josefově a Terezínu se často mluví jako o dvojčatech, ale po celé Evropě mají stovky dalších sourozenců. Barokní vojenské pevnosti, které měly už zdálky budit respekt, se totiž budovaly od Španělska přes Francii a Belgii a Česko až po Slovensko a Polsko.

Bastionová pevnost Josefov se řadí k vrcholným dílům fortifikačního stavitelství druhé poloviny 18. století

Josefov
Bourtange, Nizozemí
Naše pevnostní města Josefov a Terezín pocházejí z hodně rozvětvené rodiny, ale patří mezi nejmladší „sourozence“. Mladá panovnice Marie Terezie musela vést války s Pruskem, Bavorskem a Francií, aby potvrdila svůj nárok na rakouský trůn. Protože při takzvaných válkách o rakouské dědictví přišla nejen o Kladsko a velkou část Slezska, ale také o řadu vojenských pevností, musela vybudovat nový systém opevnění: tak vznikly nejenom Josefov a Terezín, ale i pevnostní města Olomouc nebo Hradec Králové. Jenže Hradec ležel příliš daleko od hranic, a tak padl návrh vybudovat novou pevnost na zelené louce, respektive u Jaroměře na návrší u soutoku tří řek – Labe, Metuje a Úpy. Bastionová pevnost Josefov se řadí k vrcholným dílům fortifikačního stavitelství druhé poloviny 18. století.
 

Pevnost ze zlatých cihel

Pevnostní město Josefov vyrostlo v letech 1780 až 1787 podle návrhu francouzského vojenského inženýra Claudea Benoita Duhamela de Querlonde. Pískovec se na stavbu svážel z širokého okolí, jeho lámání tehdy téměř sprovodilo ze světa Braunův betlém u Kuksu. Masivní hradby nové pevnosti se stavěly z cihel, pálených nedaleko Jaroměře; každá vážila 9,5 kilogramu a spotřebovalo se jich 300 až 400 milionů.
Traduje se, že když císař Josef II. při své poslední návštěvě v září 1787 předal pevnost armádě do užívání, prý si na cihly zaťukal prstem s dotazem, zda tak drahá stavba není náhodou vybudovaná ze zlata.

Na tehdejší dobu byl Josefov prakticky nedobytný, měl dokonale vymyšlený podkopový systém i obranu. Na jedné straně pevnost chránily mokřady a zaplavované louky, na druhé straně podzemní chodby s malými komůrkami zvanými kontreminy: vojáci v nich mohli doutnákem z bezpečné vzdálenosti odpálit střelný prach.
 

Podzemí a jeho tajemství

Důmyslný systém podzemích chodeb měří přibližně 45 kilometrů, nejníže položená chodba leží třiadvacet metrů hluboko a jde o nejrozsáhlejší komplex pevnostních podzemních prostor u nás. A i když o Josefově víme spousty zajímavostí a technických detailů, některá tajemství si pevnost nechává pro sebe: dodnes se například neví, jak je provedeno větrání. Až půjdete na prohlídku podzemí, nadechněte se: je tu neuvěřitelně čistý a svěží vzduch, někde vzniká i průvan.

Jednotlivá podzemní patra spojovaly odvětrávací šachty, naopak prostory zamořené zplodinami ze střelby bylo možné izolovat díky masivním dveřím – podle stavebních plánů jich mělo být devatenáct tisíc. A také tu byly naslouchací chodbičky, vysunuté daleko do předpolí pevnosti. V nich speciálně vycvičení vojáci bedlivě naslouchali, co se nad nimi děje, a bezpečně tak odhalili pohyb dělostřelectva, jezdectva i pěchoty nebo budování zákopů.

V létě je podzemí otevřeno denně, přibližně hodinová prohlídka stojí 120/60 Kč, rodinná vstupenka je za 250 Kč. Kromě části podzemních chodeb (kde se teplota pohybuje od deseti do třinácti stupňů) prohlídka zahrnuje i lapidárium soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna, obytné kasematy nebo působivou vyhlídku z hradebního valu. Podívat se můžete i do stálé historické expozice v budově bývalého pevnostního Zásobovacího úřadu (otevřeno denně kromě pondělí) a projít si několik úseků nadzemního i podzemního obranného systému. K vidění je i expozice Cesta legionáře nebo pevnostní kovárna.
 

Pevnost nedobytná a nedobývaná

Josefově mělo sloužit asi 11 000 vojáků a ve městě měly žít i rodiny vyšších důstojníků. Jejich domovy se stavěly podle přísných pravidel: musely být nanejvýš jednopatrové, přízemí mělo odolat bombardování, arkýře, balkony a další ozdoby byly zakázané. Kdo se sem chtěl nastěhovat, musel s sebou přivézt zásoby potravin na pět měsíců.

Historickým paradoxem je, že Josefov nebyl jen nesmírně drahý, ale také téměř zbytečný: záhy po dokončení obou pevnostních měst nebezpečí ze strany Pruska pominulo. Panenské pevnosti nikdy neprokázaly svou odolnost v ostrém boji, armády je místo dobývání raději obcházely. I díky tomu ale Josefov patří mezi nejlépe dochované barokní pevnosti svého druhu na světě.

Pevnost, která se postupně rozrůstala a zdokonalovala, byla v roce 1888 zrušena, vojsku ale sloužila dvě stě let: armáda ji opustila až v polovině devadesátých let 20. století. Část je přístupná pro výletníky, kromě nich do Josefova rádi jezdí filmaři nebo milovníci vojenské historie.
 

Třikrát o barokních pevnostech

  • Zemi k obraně, matce ke cti – to byla jedna z myšlenek, která vedla císaře Josefa II. ke stavbě dvou pevnostních měst. Terezín nese jméno jeho matky Marie Terezie, Josefov jméno po svém „otci“ dostal až od Josefova následovníka Leopolda II. Do té doby se o něm mluvilo jako o pevnosti Ples; tak se o ní píše i v Babičce Boženy Němcové.
  • Pevnost Olomouc, stavěná podle zásad uznávaného francouzského pevnostního stavitele Sébastiena le Prestre markýze de Vauban, byla dokončena právě včas, aby se ubránila pruskému obléhání v roce 1758. Sice trvalo dlouhých osm dní, než se zaplavily příkopy a všechna jezera, ale bylo to naposled, co se o pevnost bojovalo.
  • Kdyby Josefov vznikl o pár set let dřív, určitě by se mu válečná tažení nevyhnula – podobně jako nizozemské barokní pevnosti Bourtange, která leží na hranici s Německem v kraji Westerwolde. Je o plných tři sta let starší a vznikla na písečné vyvýšenině, odkud kontrolovala jedinou cestu přes mokřiny. Zajímavý půdorys pentagonu doplňují bastiony, korunní hradba na východě a raveliny na severu a západě. Vzájemné rozestupy staveb vycházely ze vzdáleností, které na konci 16. století dokázala dostřelit mušketa. Po zrušení pevnosti v roce 1851 místní zemědělci rychle rozorali a zarovnali hliněné valy a zasypali příkopy, ale v druhé polovině 20. století byla pevnost znovu obnovena jako turistická atrakce, a to včetně původního větrného mlýna, dvou bran a kasáren. Na bastionech stojí několik těžkých pevnostních děl, vojenské stavby vypadají přesně tak jako v roce 1742.
Pevnostní kovárna Josefov Zážitky

Pevnostní kovárna Josefov

K vidění je kompletní kovářská dílna s transmisním pohonem, truhlářská i klempířská dílna s mnoha různými nástroji. Většina nástrojů pochází z období 1. světové války, ale najdeme zde i starší artefakty.

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí Památky

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově Kultura

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově

Lapidárium barokních soch Matyáše Bernarda Brauna se nachází v kasematních prostorách bastionu č. 1 Josefovské pevnosti. Lapidárium bývalo součástí hlavní prohlídkové trasy, avšak nyní je již přístupné samostatně.

První vojenskohistorické muzeum v Jaroměři Kultura

První vojenskohistorické muzeum v Jaroměři

Muzeum vybudoval nadšenec pro vojenskou historii Miroslav Frost. Chtěl uctít památku svého otce, po kterém muzeum i pojmenoval.

Muzeum Československé obce legionářské v Josefově Kultura

Muzeum Československé obce legionářské v Josefově

Československá obec legionářská provozuje v Josefově výstavní prostor, kde obměňuje výstavy. V minulosti zde byla stálá expozice Cesta legionáře 2, která představovala osudy 15 významných legionářů v průběhu první republiky a druhého odboje.

Další aktuality

Jubilejní ročník festivalu Jazz Goes to Town v Hradci Králové v duchu hesla 30 let naděje a porozumění

Světoznámí sólisté, české hvězdy, začínající umělci a více než stovka interpretů v Hradci Králové – to vše přinese již 30. ročník festivalu Jazz jde městem (Jazz Goes to Town), který probíhá od 8. do 12. 10. 2024. Víte, že v roce 1995 proběhl poprvé v rámci festivalu koncert legendárního amerického tělesa Art Ensemble of Chicago. Jednalo se o skutečně přelomovou událost v rámci českého kulturního dění? V průběhu festivalu se posluchači mohou těšit na tradiční koncerty v kině Bio Central a ve Studiu Beseda, v městské knihovně nebo Petrof Gallery. Letošní ročník je nazván „30 let naděje a porozumění​​“, jelikož organizátoři věří, že hudba, která byla a je v rámci festivalu Jazz Goes to Town prezentována, učí porozumět a přijmout neortodoxní a ne vždy přímočará umělecká vyjádření. Věří, že toto přijetí je natolik obohacujícím, aby vedlo k hlubšímu porozumění i v rámci mimohudebního kontextu.
6. říjen 2024 10:35
Kultura, Královéhradecký kraj

Nádheru dravců můžete obdivovat v Opočně: v říjnu proběhne tradiční setkání sokolníků

Na zámku v Opočně proběhně již 57. mezinárodní setkání sokolníků od středy 9. do soboty 12. října 2024. Tradiční sokolnická akce je skutečně evropského významu. Na programu jsou ranní nástupy účastníků a večerní výřady ulovené zvěře na nádvoří zámku, ukázky lovu s dravci pro veřejnost či lovecké fanfáry.
4. říjen 2024 8:10
Příroda, Královéhradecký kraj

Stezka korunami stromů Krkonoše věnuje celý měsíc říjen seniorům

Pokud přemýšlíte, jak udělat radost rodičům či prarodičům a strávit s nimi příjemný den, přijeďte na Stezku korunami stromů v Janských lázních. Mezinárodní den seniorů proběhl celosvětově první říjnový den, ale na Stezce mohou senioři a jejich rodiny využít exkluzivní nabídky 1+1 vstupenka zdarma a zvýhodněného menu v průběhu celého měsíce října.
29. září 2024 18:36
Příroda, Královéhradecký kraj

Svatohubertské slavnosti na Kuksu budou oslavou myslivosti, přírody a všeho, co k tomu patří

Samotný hospitál Kuks je již přes 300 let spojován s hony a lovem. Jeden z nejvýznamnějších propagátorů české myslivosti byl samotný zakladatel Kuksu František Antonín hrabě Špork, který v 17. století založil dodnes známý řád sv. Huberta. Právě Řád sv. Huberta patří mezi hlavní pořadatele těchto slavností myslivosti. Akci doprovázejí zkoušky a ukázky loveckých psů, hra na lesní roh, slavnostní Svatohubertská mše v kostele Nejsvětější Trojice, tematická výstava a stánky s mysliveckými potřebami.
29. září 2024 10:13
Příroda, Královéhradecký kraj

Objevte nejkrásnější místa Broumovska!

Pestrost Broumovské vrchoviny je fascinující. Najdete zde impozantní pískovcové skály a skalní města, množství skvostných barokních památek v čele s broumovským a polickým klášterem, malebné obce Policka s roubenými chalupami i úrodnou Broumovskou kotlinu sevřenou věncem hor a lesů. Uprostřed ní leží město Broumov s řadou věží a historických budov jako umělecké srdce regionu zářící do kraje. Mezi mimořádné barokní památky se řadí i skupina osmi barokních kostelů a kaple Hvězda. Najdete zde ale také měděný důl anebo mlynářské muzeum ve starém mlýnu.
28. září 2024 17:07
Životní styl, Královéhradecký kraj

Znáte rekordy a kuriozity našich hor? Nejdelší a nejstrmější sjezdovky, největší snowparky a další

České hory nabízejí kvalitní podmínky pro lyžaře, snowboardisty i běžkaře a další zimní sporty. Pro vyznavače zimních aktivit jsou k dispozici špičkově vybavená horská střediska, nabízející kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i místa, kde si pěkně zabruslit. Mnohé lokality jsou proslulé pořádáním prestižních sportovních akcí jako je Světový pohár v biatlonu, běhu na lyžích, ve sjezdovém lyžování či obřím slalomu. Znáte však všechna "nej" našich hor? Přehled rekordů a kuriozit našich bílých svahů vám přináší Kudy z nudy.
28. září 2024 1:21
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Výlet za výjimečnou krásou a přírodou Krkonoš: top tipy na místa, která musíte vidět

Krkonošský národní park je jedním z nejoblíbejěnších turistických míst v Česku. Milovníci přírody i horské turistiky zde objevují nespoutanou krásu hor i náročné terény. V Krkonoších je asi 700 km turisticky značených tras, ale domov zde mají i velké šelmy nebo vzácní tetřívci či motýli. Proto všechny návštěvníky prosíme, aby nevstupovali do klidových zón a mimo značené cesty. A jaká místa patří v Krkonoších k nejoblíbenějším? Kromě Sněžky je to například pramen Labe, Pančavský vodopád nebo Úpské rašeliniště. Vyhledávané jsou také ikonické krkonošské boudy. Tipy na nej místa Krkonoš vám přináší Kudy z nudy.
26. září 2024 10:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku se chystají na den svatého Václava

Hradecký koštýř slaví tento rok už šestnácté narozeniny. Čeká na vás skvělé víno a burčák, bohaté občerstvení, cimbálovka a jiná muzika. Na severních terasách a v Žižkových sadech v Hradci Králové si můžete 28. 9. 2024 vychutnat víno nejen z Čech a Moravy, ale i z dalších zajímavých vinařských oblastí. Pochutnejte si na široké nabídce vín a dobrot k vínu určených v srdci královského města Hradec Králové.
24. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj