ÚvodAktuality#světovéČesko a výlet k babylonské věži
Příroda

#světovéČesko a výlet k babylonské věži

  • 25. dubna 2020
Krásno je místo, které láká k návštěvě samotným názvem: výlety sem zkrátka nemohou být jiné než krásné. Potvrzuje to i rozhledna, která zanedlouho oslaví rovnou stovku a pravidelně vítězí v soutěžích o nejhezčí vyhlídkovou věž Česka. Její stavitelé se prý inspirovali až v dalekém Iráku.

U Krásna na Sokolovsku najdete unikátní rozhlednu připomínající babylónskou věž

Krásno
Samara
Co je v Krásně nejkrásnější? Kdo nezná rozhlednu na Krásenském vrchu, možná by hlasoval pro dvě náměstí, prastarou zvonici nebo novorománský kostel sv. Kateřiny, rodiny s dětmi pak určitě pro Hornické muzeum. To mapuje historii těžby cínu a stříbra, dokonce se tu projedete důlním vláčkem. To nejkrásnější ale objevíte jižně od města. Rozhledna na Krásenském vrchu totiž má neobvyklý tvar, inspirovaný minaretem ve městě Samarrá v dnešním Iráku. Schody se vinou ve spirále po vnějším obvodu kamenné věže až do výšky dvacet pět metrů – a zatímco u základy věž měří jedenáct metrů, vyhlídková terasa má průměr jen necelé tři metry.
 

Krásná Krásenská rozhledna

Tvůrci Krásenské rozhledny byli místní sochař Willy Russ a architekt Fritz Hoffmann. Stavěla se ve třicátých letech 20. století, ale záměr byl podobný jako kdysi u Hladové zdi na PetříněPraze: dát práci místním nezaměstnaným v době hospodářské krize. Od zahájení stavby roku 1933 až do slavnostního otevření 23. června 1935 se jich tu vystřídaly asi dvě desítky.

Aby se ušetřilo na materiálu i jeho dopravě, kámen se lámal nedaleko v malém kamenolomu. Jeho zbytky jsou ve svahu pořád patrné, podobně jako základy výletního hostince, který postupně zanikl. Také rozhledna během let zažívala dobré i horší časy, ale dnes je opravená a výstup nahoru po sto dvaceti schodech je bezpečný. I když to není nic pro slabé povahy trpící závratí: kamenná zídka lemující schodiště není příliš vysoká. To ale Krásenské rozhledně neubírá na její půvabech. Řadí se mezi nejromantičtější a nejkrásnější rozhledny v Česku, v hrazení kolem vyhlídkové terasy jsou navíc vsazené přehledné tabulky s informacemi, co je vidět v okolí. Přehlédnete odtud Slavkovský les, Tepelskou vrchovinu, Doupovské hory, vysílač Krašov, stolovou horu Vladař, zříceninu hradu Andělská hora a samozřejmě i nejvyšší horu Krušných hor Klínovec.
 

Babylonská věž v Samaře

Při pohledu na Krásenskou rozhlednu si kdekdo vzpomene na slavnou babylonskou věž: ano, takhle nějak mohla vypadat. Právě proto také bývá srovnávána s velkou mešitou v Samaře. Pochází z 9. století, u základny měří 33 metrů a spirálovitá rampa sahá až do výšky 52 metrů. Po staletí vedle ní stávala mešita al-Askaríja, zničená roku 2006. Zbyl jen minaret, stavba natolik výjimečná že inspirovala několik dalších staveb ve světě, například kapli Díkůvzdání v americkém Dallasu.
 

Zázrak jménem Dlouhá stoka

Výlet z Krásna k rozhledně není nijak dlouhý ani náročný: cesta z náměstí měří 1,2 km, celou cestu vás povede žlutá značka. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat na malé odstavné ploše u silnice mezi Krásnem a Bečovem nad Teplou, odkud je to dokonce ještě o něco blíž. Tady dokonce narazíte na poklad: cestu částečně lemuje zachovalé koryto Dlouhé stoky, 24 kilometrů dlouhého umělého kanálu ze 16. století, který sloužil pro plavení dřeva a současně zásoboval důlní díla tolik potřebnou vodou. V dobách svého vzniku neměla Dlouhá stoka zvaná Flossgraben svým provedením a délkou ve střední Evropě obdoby, od roku 2003 je zařazená mezi kulturní památky.

Putování kolem Dlouhé stoky je výzvou hlavně pro fanoušky technických památek, ale cestou objevíte spousty dalších zajímavých míst. Kanál začíná u loveckého zámečku a Domu přírody Slavkovského lesa na Kladské, prodírá se přes Kladská rašeliniště a obtéká kolem obce Prameny. Za ní míjí ikonické místo Slavkovského lesa, návrší s trojicí kamenných křížů, uhání ke Krásenské rozhledně a v samotném Krásně se vlévá do potoka jménem Stoka.
 

Víte, že?

  • V dobách největší slávy Dlouhá stoka zásobovala vodou deset báňských rybníků a dvaapadesát mlýnů, vedly přes ní desítky mostů a nepočítaně lávek, o dostatek vody se staralo čtrnáct stavidel.
  • Jméno Krásenské rozhledny sice není nijak originální, ale buďme rádi, že jí nezůstal první název: obyvatelé Krásna ji v roce 1935 pojmenovali Hitlerka na počest Adolfa Hitlera.
  • Dole v rozhledně je malá místnost, kde se můžete schovat před deštěm, hezký je i pohled zdola vzhůru do dutého zužujícího se válce.
  • Město v odlehlém koutu regionu Západočeských lázní, kam lázeňský ruch z nedalekého známého trojlístku měst Karlovy VaryMariánské LázněFrantiškovy Lázně nedolehne, se jmenuje Horní Slavkov. Obdiv si zaslouží nejenom krásné gotické a renesanční domy, ale i impozantní kostel sv. Jiří a městské popraviště. Pochmurné, ale velmi přitažlivé místo má podobu z 19. století.
CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku Příroda

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Rozhledna na Krásenském Vrchu Příroda

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat.

Přírodní rezervace vrch Milá Příroda

Přírodní rezervace vrch Milá

Vrch Milá je typickým osamoceným kopcem Ranského středohoří a nabízí nádherný rozhled do okolí. Jedná se o skalnatý čedičový vrch kuželovitého tvaru se zaobleným vrcholem, který je z části zalesněn. Horu obklopují lány polí, podél vede stromová linie s cestou. Na JZ úpatí leží stejnojmenná ves.

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou Příroda

Botanická zahrada v Bečově nad Teplou

Sbírková zahrada byla založena za posledního majitele panství Jindřicha z Beaufort-Spontin a jeho ženy Marie. Od 2. sv. války však nebyla udržovaná a z původního bohatství bylin se zachovalo minimum. Zahrada však díky úsilí několika nadšecům vstává z mrtvých.

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka Příroda

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Zajímá vás příroda a lezení po skalách? Pak musíte navštívit botanickou zahradu v Bečově na Teplou. Nově vybudovaná ferrata v areálu láká na hezkou vyhlídku, rostliny ve skalách a krásné okolí.

Národní přírodní památka Křížky Příroda

Národní přírodní památka Křížky

Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.

Pramen Grünské kyselky – dnešní Magnesie ve Slavkovském lese Lázně a wellness

Pramen Grünské kyselky – dnešní Magnesie ve Slavkovském lese

Minerální voda Magnesia se čerpá z pramene Grünské kyselky a dalších pramenů v okolí Louky u Bečova nad Teplou.

Další aktuality

Netopýří noc láká do dolu Jeroným

O sobotní noci 7. září 2024 budou mít milovníci přírody možnost přihlížet odchytu netopýrů v dole Jeroným na Sokolovsku. Odchyt a pozorování, proběhne v rámci celorepublikové akce Netopýří noc, pod správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Tradiční putovní akce přiblíží život záhadami a mnoha mýty opředených nočních lovců.
7. září 2024 10:00
Příroda, Karlovarský kraj

Užijte si podzimní hrad Bečov: procházkou v zahradě, prohlídkami hradu či pozorováním kovářských mistrů

Podzimní čas si v Bečově nad Teplou užijete nejen zajímavými prohlídkami zámku, ale také třeba procházkou zdejší botanickou zahradou a o víkendu 7. a 8. září se můžete podívat pod ruce šikovným mistrům kovářského řemesla na Mezinárodním kovářském sympoziu, které se koná v areálu penzionu Hradní Bašta.
5. září 2024 8:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Karlovy Vary rozzáří festival světla

Karlovy Vary se druhý zářijový víkend opět rozzáří, jelikož je čeká devátý ročník festivalu světla s názvem VARY°září. Jedinečná koncepce festivalu kombinující nejzajímavější současné technologie s neopakovatelnou architekturou lázeňského města bude k vidění 6. a 7. září 2024 od 21:00 hodin do půlnoci. Leitmotiv letošního ročníku zní "Esence Karlových Varů".
3. září 2024 16:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Užijte si bezstarostnou dovolenou a výhodný pobyt s Karlovy Vary Region Card

Karlovy Vary, největší české lázeňské město s více než 650 lety lázeňské tradice můžete poznat komfortně a do nejmenších podrobností – stačí si pořídit turistickou kartu Karlovy Vary Region Card. Kde ji seženete, kolik stojí a co všechno nabízí? To vám prozradí portál Kudy z nudy.
31. srpen 2024 6:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Zpívající fontána v Mariánských Lázních o víkendu ukončí sezónu

Letošní rozloučení se Zpívající fontánou v Mariánských Lázních proběhne dříve než obvykle. Slavnostní zakončení se uskuteční v sobotu 31. srpna od 20:30 hodin, kdy zazní celý její letošní program. Od září se totiž tato oblíbená turistická atrakce podrobí rozsáhlé modernizaci, která má být dokončena do začátku příští lázeňské sezóny.
29. srpen 2024 6:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Společnost Thun 1794 zve na Porcelánové slavnosti do Karlových Varů

Na prostranství před Grandhotelem Ambassador (bývalý Národní dům) v Karlových Varech se v termínu 30. srpna až 1. září 2024 konají Porcelánové slavnosti, které pořádá porcelánka Thun 1794 a.s. ve spolupráci s Grandhotelem Ambassador. V prostorách karlovarského grandhotelu bude instalována výstava Prostřené stoly, kde si lze prohlédnout současnou porcelánovou produkci porcelánky Thun 1794 vhodně doplněnou kolekcemi nápojového skla karlovarské sklárny Moser. V prodejních stáncích bude nabízen porcelán a sklo za mimořádně zvýhodněné ceny.
27. srpen 2024 14:00
Kultura, Karlovarský kraj

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?
24. srpen 2024 5:42
Památky, Karlovarský kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Vybrali jsme 10 míst v Karlovarském kraji, která můžete navštívit i při nepřízni počasí. Ať už hledáte něco pouze na odreagování a vyblbnutí, nebo pěkný rodinný výlet. Nejen na podzim a v zimě využijete tipy, kam s dětmi do muzea nebo za zážitky.
19. srpen 2024 10:38
Zážitky, Karlovarský kraj