ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek v Novém Městě nad Metují: Jurkovičův krytý dřevěný most
Památky

#světovéČesko a zámek v Novém Městě nad Metují: Jurkovičův krytý dřevěný most

  • 8. října 2021
O Novém Městě nad Metují se mluví jako o perle Kladského pomezí. Kromě náměstí s nádhernými renesančními domy a zámku s válcovou věží zvanou Máselnice stojí za vidění zámecká zahrada: stojí tu totiž dřevěný Jurkovičův most, jeden z nejkrásnějších v Česku.
Dva staré dřevěné kryté mosty: Jurkovičův most v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují a most Kapellbrücke, symbol švýcarského města Luzern
Jurkovičův most v Novém Městě
most Kapellbrück ve švýcarském Luzernu
Není nejdelší ani nejvyšší, přesto mezi našimi mosty působí jako zjevení ze sna. Krytý dřevěný most, který navrhl známý architekt Dušan Jurkovič, patří mezi nejzajímavější památky Královéhradecka. Zahradní most s domkem uprostřed skutečně vypadá jako z pohádky, tím spíš, že je dokonale ukrytý před okolním světem. Schovává se totiž za novoměstským zámkem a spojuje upravené zámecké terasy se zahradou.
 

Zámek a rodina Bartoň-Dobenín

V meandru řeky Metuje kdysi stávala gotická tvrz a později hrad. Vystřídala se tu celá řada rodů, od roku 1908 jsou tu doma Bartoňové z Dobenína. Nejúspěšnějším členem rodiny byl Josef Bartoň, prapradědeček dnešního majitele, který začínal jako tkadlec v chalupě a vypracoval se až na majitele textilní továrny a starostu města Náchoda. Oceněním jeho celoživotní práce bylo v roce 1912 povýšení do šlechtického stavu, kdy mu císař František Josef I. udělil dědičný šlechtický titul rytíř s predikátem z Dobenína. V jeho erbu najdete stylové symboly textilní výroby, vřeteno a tkalcovské člunky. Současně možná šlo o poslední český rod, povýšený do šlechtického stavu: v roce 1919 bylo používání šlechtických titulů zakázáno zákonem.



Rodina, která dnes používá zjednodušené příjmení Bartoň-Dobenín, se mimo jiné finanční podporou významně zasloužila o dostavbu katedrály sv. Víta na Pražském hradě a výzdobu kaple Bartoňů z Dobenína; od svatořečení Anežky České v roce 1989 se pro ni užívá i druhý název kaple sv. Anežky České.

Záhy po koupi nechali Bartoňové z Dobenína zámek v Novém Městě nad Metují kompletně přestavět, a to podle projektu vynikajících soudobých architektů Dušana Jurkoviče a Pavla Janáka. Vzniklo moderní sídlo ve stylu secese, art deco, kubismu a funkcionalismu, kde nechyběly technické novinky jako vodovod, ústřední topení, elektřina, telefon a jídelní a osobní výtah.
 

Zámecká zahrada a Jurkovičův most

Horní část zahrady u zámku nechal Jurkovič rozdělit na terasy s květinovými záhony a bílými dřevěnými plůtky, bývalý hospodářský dvůr se proměnil v květinový park. Na zámeckých terasách si všimněte zdejší kuriozity: sochy střežící zahradu sice vypadají sice jako kamenní trpaslíci, ve skutečnosti ale jde o karikatury panského úřednictva, služebnictva a měšťanů z dílny barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Kromě architektonických úprav Jurkovič zřídil vytápěný skleník a z Metuje napájený vodní systém, který sloužil k zavlažování užitkových zahrad, zásoboval kašnu a další vodní prvky. Protože terasy a park odděloval starý obranný příkop, Jurkovič nechal strhnout starou dřevěnou lávku a obě části propojil novým dřevěným mostem ve svém originálním stylu s využitím prvků lidové architektury. Od roku 1911 Jurkovičův most slouží jako malebná vyhlídka i úkryt před špatným počasím.

Prostřední části v podobě domečku či věže se říká Perníková chaloupka nebo Valašská jizba. Je zhruba dvanáct metrů vysoká, a protože vnitřní chodba je poměrně úzká, slouží i jako místo, kde se vyhnete protijdoucím. Z oken je mimo jiné vidět do květinové zahrady i do bývalého příkopu. Ačkoli Jurkovičův most návštěvníky zámku překvapuje, působí velmi harmonicky, navíc jako ekologická stavba ze dřeva do přírody skvěle zapadá.

Pokud se po Jurkovičově mostě nechcete projít a stačí vám pohled zvenčí, můžete z náměstí Republiky (leží kousek od hlavního Husova náměstí) odbočit do uličky U Špýcharu. Tak se dostanete do bývalého obranného příkopu, nad nímž se most klene.
 

Jurkovič a Náchodsko

Významný architekt na Náchodsku zanechal nesmazatelné stopy, ale nepřivedly ho sem ambice Bartoň-Dobenínů. Dušan Jurkovič žil od roku 1899 v Brně, kde v té době byl založen Klub přátel umění, spolek literátů, hudebníků, architektů, výtvarníků, stavitelů a průmyslníků. Po dokončení areálu Pusteven začal být o jeho projekty velký zájem, a lákání neodolal ani místopředseda klubu Robert Bartelmus, vlastenec, technik a významný podnikatel. Jurkoviče požádal o návrh letoviska nedaleko lázní na RezkuNového Města nad Metují. Architekt vilu navrhl, dohlížel na její stavbu a poté, co se v roce 1903 oženil s jednou ze sedmi dcer manželů Bartelmusových, Boženou, tu také trávil rodinné dovolené. V Bartelmusově vile pobýval i v době, kdy pracoval na rekonstrukci novoměstského zámku.

V okolí Nového Města nad Metují objevíte i další místa, kde Jurkovič zanechal svůj originální podpis, například mlýn s pilou v Pekle proměnil na turistickou útulnu s restaurací, vypracoval rovněž projekt rekonstrukce Jiráskovy turistické chaty s rozhlednou na Dobrošově.
 

#světovéČesko a nejstarší dřevěný krytý most v Evropě

  • Asi 200 metrů dlouhý most Kapellbrücke, který vede úhlopříčně přes řeku Reuss, je nejenom symbolem švýcarského města Luzern, ale také nejstarším zastřešeným dřevěným mostem v Evropě.
  • Pochází z roku 1333 a opakovaně ho ničily požáry, naposled v srpnu 1993. Most byl opraven a slavnostně otevřen už o rok později. Obrazy z doby protireformace ve stříškách „kapliček“ nahrazují v karnevalové sezóně veselejší stylové motivy.
  • Součástí mostu je 35 metrů vysoká osmiboká Vodní věž / Wasserturm, postavená po roce 1262. Byla součástí městského opevnění.
Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky Příroda

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují Památky

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují

Malebnému náměstí v centru města se říká Český Betlém. Stojí tu zámek s válcovou věží zvanou Máselnice a renesanční domy s podloubími a štíty, zdobené takzvanými vlaštovčími ocásky. Náměstí možná znáte ze seriálu F. L. Věk, kde si Nové Město nad Metují zahrálo roli nedaleké Dobrušky.

Metuje – svižný průjezd Peklem Letní sporty

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Piknik v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují Gurmánská turistika

Piknik v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují

Rádi byste zažili nevšední zážitek s vaší láskou, přítelem nebo partou kamarádů? Nebo sháníte vhodný dárek pro své blízké? Máme pro vás tip! Využijte jedinečnou možnost strávit romantické a pohodové chvíle v zámecké zahradě s piknikovým košem plným čerstvých dobrot.

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče Ubytování

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují. Turistická chata byla na soutoku Metuje a Olešenky postavena v roce 1912 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco Památky

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Další aktuality

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 7. prosince 2024 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
2. prosinec 2024 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický Proboštův betlém

Poznejte nedávno nově zrestaurovaný Třebechovický Proboštův betlém. Jeho generální restaurování probíhalo za přítomnosti návštěvníků přímo v expozici muzea v letech 2015 až 2016. Víte, že dílo řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku? Betlém je vytvořen z více než 2000 vyřezávaných dílů, na délku měří 6,9 metru a vysoký je 2,2 metru. Betlém byl mnohokrát vystaven u nás i v zahraničí. Z největšího úspěchu se těšil v kanadském Montrealu na světové výstavě EXPO 67.
1. prosinec 2024 9:27
Kultura, Královéhradecký kraj

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné i zimní výlet kolem skal na běžkách

Jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás je otevřeno celoročně, za vstup přes zimu však dospělí zaplatí výrazně méně. Inspirovat se můžete našimi třemi tipy na pěší výlety v Adršpašských skalách a jejich okolí. Nezapomeňte však, že vstupenku do skal je lépe pořídit předem on-line. Udělejte si romantický adventní pěší výlet skalními městy!
30. listopad 2024 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 15. prosince 2024 proběhne tradiční Adventní trh, již v 30. listopadu 2024 začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
29. listopad 2024 14:23
Památky, Královéhradecký kraj

Česko ve filmu: S tebou mě baví svět, Homolkovi, Vánice a další zimní filmy

K zimní pohodě, se sněhem či bez, patří pohodové lenošení s teplým čajem, dekou a filmem, který máte rádi. A proč si nepustit tematický film, kde se jezdí na lyžích, saních, fouká vítr a sníh se sype z nebe o sto šest? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na pár oblíbených komedií, drama nebo detektivku. A přidáme i několik zajímavostí z natáčení...
28. listopad 2024 17:43
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Prožijte veselou zimu na Broumovsku

Možná byste to neřekli, ale přelom podzimu a zimy je velmi vhodnou dobou pro pěší výlety. Broumovsko nabízí v tomto období zcela jedinečné přírodní scenérie. Ať se již rozhodnete pro jednodenní výlet nebo prodloužený víkend, určitě uděláte dobře. Užijete si jak skalní města bez davu lidí, tak i poklidné adventní akce.
28. listopad 2024 17:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Hrad a zámek Staré Hrady zve o Vánocích na draky, víno a čokoládu

Adventní a vánoční čas je letos na hradě a zámku Staré Hrady ve znamení vína, čokolády a pohádek. Pro děti je otevřeno Zámecké pohádkové sklepení, Hradní pohádková půda, Hrad a zámek s Dračí královskou komnatou či Zdravosvět a dračí království. I dospěláci se mají na co těšit – vynikající vína z hradních sklepů, horkou medovinu anebo Drakuládu, kvalitní dračí čokoládu. Na Vánoční pohádkové prohlídky můžete přijít od 30. listopadu 2024 až do 12. ledna 2025.
28. listopad 2024 13:00
Památky, Královéhradecký kraj

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od pátku

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na Hrádku. Od 30. listopadu do 15. prosince 2024 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
27. listopad 2024 14:00
Památky, Královéhradecký kraj