ÚvodAktuality#světovéČesko a zámek v Novém Městě nad Metují: Jurkovičův krytý dřevěný most
Památky

#světovéČesko a zámek v Novém Městě nad Metují: Jurkovičův krytý dřevěný most

  • 8. října 2021
O Novém Městě nad Metují se mluví jako o perle Kladského pomezí. Kromě náměstí s nádhernými renesančními domy a zámku s válcovou věží zvanou Máselnice stojí za vidění zámecká zahrada: stojí tu totiž dřevěný Jurkovičův most, jeden z nejkrásnějších v Česku.
Dva staré dřevěné kryté mosty: Jurkovičův most v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují a most Kapellbrücke, symbol švýcarského města Luzern
Jurkovičův most v Novém Městě
most Kapellbrück ve švýcarském Luzernu
Není nejdelší ani nejvyšší, přesto mezi našimi mosty působí jako zjevení ze sna. Krytý dřevěný most, který navrhl známý architekt Dušan Jurkovič, patří mezi nejzajímavější památky Královéhradecka. Zahradní most s domkem uprostřed skutečně vypadá jako z pohádky, tím spíš, že je dokonale ukrytý před okolním světem. Schovává se totiž za novoměstským zámkem a spojuje upravené zámecké terasy se zahradou.
 

Zámek a rodina Bartoň-Dobenín

V meandru řeky Metuje kdysi stávala gotická tvrz a později hrad. Vystřídala se tu celá řada rodů, od roku 1908 jsou tu doma Bartoňové z Dobenína. Nejúspěšnějším členem rodiny byl Josef Bartoň, prapradědeček dnešního majitele, který začínal jako tkadlec v chalupě a vypracoval se až na majitele textilní továrny a starostu města Náchoda. Oceněním jeho celoživotní práce bylo v roce 1912 povýšení do šlechtického stavu, kdy mu císař František Josef I. udělil dědičný šlechtický titul rytíř s predikátem z Dobenína. V jeho erbu najdete stylové symboly textilní výroby, vřeteno a tkalcovské člunky. Současně možná šlo o poslední český rod, povýšený do šlechtického stavu: v roce 1919 bylo používání šlechtických titulů zakázáno zákonem.



Rodina, která dnes používá zjednodušené příjmení Bartoň-Dobenín, se mimo jiné finanční podporou významně zasloužila o dostavbu katedrály sv. Víta na Pražském hradě a výzdobu kaple Bartoňů z Dobenína; od svatořečení Anežky České v roce 1989 se pro ni užívá i druhý název kaple sv. Anežky České.

Záhy po koupi nechali Bartoňové z Dobenína zámek v Novém Městě nad Metují kompletně přestavět, a to podle projektu vynikajících soudobých architektů Dušana Jurkoviče a Pavla Janáka. Vzniklo moderní sídlo ve stylu secese, art deco, kubismu a funkcionalismu, kde nechyběly technické novinky jako vodovod, ústřední topení, elektřina, telefon a jídelní a osobní výtah.
 

Zámecká zahrada a Jurkovičův most

Horní část zahrady u zámku nechal Jurkovič rozdělit na terasy s květinovými záhony a bílými dřevěnými plůtky, bývalý hospodářský dvůr se proměnil v květinový park. Na zámeckých terasách si všimněte zdejší kuriozity: sochy střežící zahradu sice vypadají sice jako kamenní trpaslíci, ve skutečnosti ale jde o karikatury panského úřednictva, služebnictva a měšťanů z dílny barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Kromě architektonických úprav Jurkovič zřídil vytápěný skleník a z Metuje napájený vodní systém, který sloužil k zavlažování užitkových zahrad, zásoboval kašnu a další vodní prvky. Protože terasy a park odděloval starý obranný příkop, Jurkovič nechal strhnout starou dřevěnou lávku a obě části propojil novým dřevěným mostem ve svém originálním stylu s využitím prvků lidové architektury. Od roku 1911 Jurkovičův most slouží jako malebná vyhlídka i úkryt před špatným počasím.

Prostřední části v podobě domečku či věže se říká Perníková chaloupka nebo Valašská jizba. Je zhruba dvanáct metrů vysoká, a protože vnitřní chodba je poměrně úzká, slouží i jako místo, kde se vyhnete protijdoucím. Z oken je mimo jiné vidět do květinové zahrady i do bývalého příkopu. Ačkoli Jurkovičův most návštěvníky zámku překvapuje, působí velmi harmonicky, navíc jako ekologická stavba ze dřeva do přírody skvěle zapadá.

Pokud se po Jurkovičově mostě nechcete projít a stačí vám pohled zvenčí, můžete z náměstí Republiky (leží kousek od hlavního Husova náměstí) odbočit do uličky U Špýcharu. Tak se dostanete do bývalého obranného příkopu, nad nímž se most klene.
 

Jurkovič a Náchodsko

Významný architekt na Náchodsku zanechal nesmazatelné stopy, ale nepřivedly ho sem ambice Bartoň-Dobenínů. Dušan Jurkovič žil od roku 1899 v Brně, kde v té době byl založen Klub přátel umění, spolek literátů, hudebníků, architektů, výtvarníků, stavitelů a průmyslníků. Po dokončení areálu Pusteven začal být o jeho projekty velký zájem, a lákání neodolal ani místopředseda klubu Robert Bartelmus, vlastenec, technik a významný podnikatel. Jurkoviče požádal o návrh letoviska nedaleko lázní na RezkuNového Města nad Metují. Architekt vilu navrhl, dohlížel na její stavbu a poté, co se v roce 1903 oženil s jednou ze sedmi dcer manželů Bartelmusových, Boženou, tu také trávil rodinné dovolené. V Bartelmusově vile pobýval i v době, kdy pracoval na rekonstrukci novoměstského zámku.

V okolí Nového Města nad Metují objevíte i další místa, kde Jurkovič zanechal svůj originální podpis, například mlýn s pilou v Pekle proměnil na turistickou útulnu s restaurací, vypracoval rovněž projekt rekonstrukce Jiráskovy turistické chaty s rozhlednou na Dobrošově.
 

#světovéČesko a nejstarší dřevěný krytý most v Evropě

  • Asi 200 metrů dlouhý most Kapellbrücke, který vede úhlopříčně přes řeku Reuss, je nejenom symbolem švýcarského města Luzern, ale také nejstarším zastřešeným dřevěným mostem v Evropě.
  • Pochází z roku 1333 a opakovaně ho ničily požáry, naposled v srpnu 1993. Most byl opraven a slavnostně otevřen už o rok později. Obrazy z doby protireformace ve stříškách „kapliček“ nahrazují v karnevalové sezóně veselejší stylové motivy.
  • Součástí mostu je 35 metrů vysoká osmiboká Vodní věž / Wasserturm, postavená po roce 1262. Byla součástí městského opevnění.
Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky Příroda

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují Památky

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují

Malebnému náměstí v centru města se říká Český Betlém. Stojí tu zámek s válcovou věží zvanou Máselnice a renesanční domy s podloubími a štíty, zdobené takzvanými vlaštovčími ocásky. Náměstí možná znáte ze seriálu F. L. Věk, kde si Nové Město nad Metují zahrálo roli nedaleké Dobrušky.

Metuje – svižný průjezd Peklem Letní sporty

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Piknik v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují Gurmánská turistika

Piknik v zahradě zámku v Novém Městě nad Metují

Zámek v Novém Městě nad Metují poskytuje ubytovaným návštěvníkům jako doplňkovou službu Jurkovičův piknikový koš. Lze jej věnovat také jako dárek ve formě poukazu.

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče Ubytování

Bartoňova útulna v Pekle – stylová chata podle Dušana Jurkoviče

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují. Turistická chata byla na soutoku Metuje a Olešenky postavena v roce 1912 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco Památky

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Další aktuality

Bílá věž slaví již 10. výročí od rekonstrukce

Objevte kouzlo Hradce Králové z výšky! Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města a z jejích ochozů se otevírá jedinečný pohled nejen na Hradec, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Když mezi lety 1574 a 1581 Bílá věž na západním okraji Velkého náměstí v Hradci Králové vyrůstala, tehdejší architekti možná ani nedoufali, že by mohla stát i o více než 450 let později. Oslava jubilea Bílé věže se chystá na pátek 23. května 2025. Připravte se na výjimečný program, který si rozhodně nesmíte nechat ujít!
19. květen 2025 14:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, jedinečný zážitek ze setkání se současným výtvarným uměním v EPO1 v Trutnově, prehistorii v Paleoparku Balka v Nové pace a v Museu bednářství Jaroslava Tománka poznejte stará řemesla. Vydejte se na výlet na hrad Pecka, na rozhlednu na Feistově kopci i rozhlednu Šibeník u Nového Hrádku anebo zavítejte do Rychnova nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
18. květen 2025 9:06
Kultura, Královéhradecký kraj

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí sedm atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
16. květen 2025 16:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Krkonošskému národnímu parku je 62 let

Krkonošský národní park letos slaví 62 let od svého vyhlášení. Dne 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem. Tenko krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoskiego Parku Narodowego na polské straně hor, které nastalo o čtyři roky dříve (1959). Při příležitosti 62. výročí založení Krkonošského národního parku si také připomeňme, že je to 31 let, co lesy na území Krkonoš přešly od státního podniku Lesy České republiky pod správu Správy KRNAP.
16. květen 2025 8:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Ve Dvoře Králové je již otevřeno safari i pro osobní automobily!

Safari Park ve Dvoře Králové otevírá své brány tradičně od května. Bývají tak otevřeny venkovní výběhy, včetně těch ve stylu safari, kde se návštěvníci pohybují vlastním autem. Letošní sezónu přibrzdilo opatření proti šíření slintavky a kulhavky – safari je ale nyní otevřeno a lze jej navštívit safaribusem, truckem a od 15. května 2025 i vlastním autem. Vstupenku do Safari Parku je možné zakoupit předem on-line, nebo na pokladně; jízdenku pro jízdu po safari vlastním vozem si musíte opatřit předem on-line. Parkování je pro návštěvníky Safari Parku zdarma.
15. květen 2025 10:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Krkonošské louky procházejí omlazením

Vzácné druhy krkonošské květeny se pomalu probouzejí po zimním odpočinku. S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu krkonošských luk.
12. květen 2025 8:51
Příroda, Královéhradecký kraj

Pokořte naše nejvyšší hory: Vydejte se do Krkonoš zdolat zdejší tisícovky!

Plánujete si aktivní dovolenou na horách anebo před sebou máte volný den, který chcete strávit v pohybu? Co si dát pořádně do těla a zdolat naše nejvyšší hory? Krkonoše ukrývají spoustu krásných míst a kromě těch často frekventovaných zde objevíte i taková, kde budete téměř nebo úplně sami. Inspirujte se našimi tipy a užijte si den v horském terénu. Zavedeme vás na nejvyšší vrcholová místa republiky, kam vedou turistické stezky. Trekové hole a pití si nezapomeňte s sebou!
6. květen 2025 15:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Květen je na Stezce korunami stromů v Krkonoších věnován řemeslům, sportu i pěstounům

Chystáte se během krásných květnových dnů někam do přírody na rodinný výlet? Jedním z tipů kam vyrazit na státní svátek či prodloužený květnový víkend 8. až 11. 5. 2025 je krkonošská Stezka korunami stromů v Janských Lázních. Na své si přijdou milovníci řemesel, sportu i dravých ptáků. Speciální den je pak připraven i pro rodiny pěstounů.
6. květen 2025 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj