ÚvodAktuality#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO
Památky

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

  • 24. července 2021
Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!
Typická architektura evropských lázní: Františkovy Lázně a rakouské lázně Baden bei Wien
Františkovy Lázně
Baden bei Wien
Mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy je výjimečným dokladem fenoménu evropského lázeňství, které vzkvétalo především od 18. do počátku 20. století. Lázeňství v té době přineslo nejenom řadu inovativních myšlenek v oblasti balneologie i medicíny, ale za pozornost stojí i samotná lázeňská města. Setkávali se v nich lidé z celého světa a lázně tak měly obrovský význam pro demokratizaci evropské společnosti. Svou roli hraje i jejich výjimečná architektura s kolonádami a promenádami, vilami, parky a zahradami, a také stovkami minerálních pramenů. Příběhy velkých osobností, počátky cestování jako nového způsobu trávení volného času, kulturní dědictví i filozofická podstata: to všechno spojuje jedenáct nejkrásnějších lázeňských měst Evropy. Našim Mariánským Lázním, Karlovým Varům a Františkovým Lázním v projektu Slavné lázně Evropy dělají společnost německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, belgické město Spa, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme, rakouské město Baden bei Wien a anglický Bath.
 

Český lázeňský trojúhelník

Největší lázeňské město v České republice s přírodními termálními prameny, hluboké údolí říčky Teplé, skály a zalesněné kopce: to jsou Karlovy Vary. Jméno připomíná, že je podle pověsti založil už ve 14. století král a císař Karel IV., ovšem malebné lázeňské město vznikalo hlavně od konce 19. a počátku 20. století ve stylu historismu a secese. Dnešní Karlovy Vary jsou kosmopolitní a stylové město s neopakovatelnou atmosférou, jedině tady také spatříte gejzír horké minerální vody zvaný Vřídlo, tryskající až do výšky 12 metrů.



Podobně jako Karlovy Vary i Mariánské Lázně patřily a patří a patří k oblíbeným cílům evropských panovníků, šlechticů, státníků a politiků, slavných spisovatelů, skladatelů a vědců. Město plné krásných parků je dokonalým příkladem lázeňských měst: jeho architekturu nenarušily pozdější přestavby, a tak tu můžete mít pocit, že jste se vrátili do časů klasicismu na počátek 19. století. Centrem lázeňského života je novobarokně secesní litinová kolonáda s bohatou dekorativní výzdobou a několika prameny. Před ní objevíte zpívající fontánu, kde hudbu každý večer doplňuje velkolepé osvětlení.



Český lázeňský trojlístek doplňují Františkovy Lázně, založené v roce 1793 na počest budoucího rakouského císaře Františka I. V úpravném městě s šachovnicovým půdorysem a řadou klasicistních a empírových budov, si pro štěstí sáhněte na sochu chlapečka s rybou a užijte si pobyt v aquaparku Aquaforum.
 

Lístek do UNESCO



Jaká vlastně je historie projektu Slavné lázně Evropy? V roce 2006 nechal Karlovarský kraj zpracovat odborné posouzení historických lázní a předložil jej Ministerstvu kultury spolu s žádostí na zařazení na indikativní seznam UNESCO. V roce 2010 Národní památkový ústav připravil srovnávací analýzu světového lázeňského dědictví, a protože větší šanci na zápis do UNESCO mají společné nominace lokalit ve více zemích, k našemu západočeskému lázeňskému trojúhelníku se vytipovala další významná evropská lázeňská města. V následujících letech byly zpracovány odborné podklady a nominační dokumentace, která pak byla v lednu 2019 předložena Centru světového dědictví v Paříži. Rozhodnutí o zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO se očekávalo už na přelomu června a července 2020, ale vše posunula světová pandemie covid-19. Čekání na konečné rozhodnutí se proto o rok posunulo.
 

Ikona francouzského lázeňství: Vichy



Nejprestižnější a nejznámější francouzské lázně se jmenují Vichy. Lázeňské město sloužilo za vzor ostatním ve Francii i v koloniích, přezdívalo se mu Královna lázní a stalo se prvními lékařsky předepisovanými lázněmi v Evropě v roce 1861. Císař Napoleon II., který trpěl revmatismem, dokonce nechal zdejší prameny prohlásit místem veřejného zájmu. Zdejší voda v lahvích, „reine des villes d´eaux“, se stala základem pro výrobu značkové kosmetiky a produktů péče o pokožku celého těla v laboratořích Vichy.
 

Velká Británie a římský přepych v lázních Bath



Město Bath v jihozápadní Anglii patří k deseti nejnavštěvovanějším místům v zemi. Z historických románů je známe jako ideální místo pro setkávání, flirtování a domlouvání obchodů i sňatků, proslavilo se ale zejména jako město vybudované kolem přírodních horkých pramenů. Už v římské době tu vznikly lázně, později pak elegantní domy s jednotným průčelím, které připomínají paláce, budované z místního kamene zlatavé barvy.
 

Belgické lázně Spa



Sláva belgického města Spa dosáhla dokonce takové úrovně, že se jeho název stal v 18. století termínem pro odpočinek a relaxaci. Jejich pověst prý odstartoval císař Petr Veliký: když se tu v roce 1717 podrobil lázeňské kúře, staly se lázně Spa módním místem pro setkávání evropské aristokracie. Odpočinek si tu užívali císař Josef II., Casanova nebo Victor Hugo, čtenáři detektivek pak Spa znají jako rodiště detektiva Hercula Poirota.
 

Itálie a Montecatini Terme



Nejslavnější italské lázně Montecatini Terme objevíte v Toskánsku. Založil je arcivévoda Leopold I. Toskánský, když začal koncem 18. století využívat prameny bohaté na síru. To vedlo k rozvoji městečka jako nové lázeňské destinace. Největší prosperity lázně dosáhly na počátku 20. století; z té doby také pochází většina lázeňských hotelů a vil včetně kasina, divadla, kostelů a soukromých domů. Typické jsou pro Montecatini Terme elegantní kolonády, díky nimž se městu přezdívá „italské Karlovy Vary“.
 

Německo: Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen



Podobně jako u nás i v Německu se o zápis ucházejí tři lázeňská města, ale na rozdíl od Mariánských Lázní, Karlových Varů a Františkových Lázní se nedá mluvit o trojlístku či trojúhelníku: města totiž dělí dvě až tři stovky kilometrů. Věhlasné lázeňské letovisko Baden-Baden je známé jako malé německé Monako, cíl domácí smetánky i zahraničních návštěvníků. Najdete tu přepychové hotely, největší evropské kasino i dostihové závodiště, o jeho skvělou pověst se v minulosti postarali mezinárodně uznávaní skladatelé včetně Hectora Berlioze, Jacquese Offenbacha, Johannese Brahmse a Clary Schumannové. Také kouzelné lázeňské město Bad Kissingen, ležící na řece Fränkische Saale na samém severu Bavorska, mělo slavné hosty. Sílu léčivých pramenů slané minerální vody si tu vychutnávali bavorští králové Ludvík I. a Ludvík II., rakouský císař František Josef I. se svou chotí císařovnou Sissi, anebo říšský kancléř Otto von Bismarck. Pobyt v lázních ho málem stál život, právě tady na něj byl totiž spáchán neúspěšný atentát. Posledním německým lázeňským městem je Bad Ems u řeky Lahn, místo, objevené již Římany. Pompézní lázeňské domy a vily doplňuje například zámek Balmoral, Villa Monrepos či technická památka Malbergbahn, lanovka, která sloužila pro trávení volného času a rekreaci již na konci 19. století.
 

Rakouské lázně Baden bei Wien



Městečko Baden bei Wien bylo oblíbenou letní rezidencí císařů, králů a celé vybrané společnosti. Řadu let tu strávil Ludwig van Beethoven a složil zde řadu svých děl včetně Symfonie č. 9, zatímco v paláci Attems (dnešní Café Central) Clemens Lothar Wenzel princ Metternich naplánoval spolu s císařem Františkem I. Vídeňský kongres. Hosty okouzluje také vůní růží: zdejší rozárium pečuje o jednu z největších sbírek růží v Evropě. Lázně si oblíbili milovníci vína: gurmánský zážitek poskytnou především vína typická pro oblast Thermenregion, jako je Rotgipfler a Zierfandler, a samozřejmě také typická nabídka místních vinných lokálů Heurige.
Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Karlovarském kraji

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Karlovarském kraji

Chystáte se na dovolenou do kraje lázeňských měst, léčivých pramenů a hlubokých lesů? Jestliže navíc dáváte předost ubytování v kempu před drahým hotelem, budou se vám hodit naše tipy. Na výběr máme útulné chatky, stellplatzy pro karavanisty i místa pro rodinné stanování u vody. Letošní léto v Karlovarském kraji bude nezapomenutelné!

Dovolená v lázních 2020/2021 – využijte svůj voucher do lázní

Dovolená v lázních 2020/2021 – využijte svůj voucher do lázní

Aktualizovaný přehled zařízení, kde je možné voucher v roce 2021 uplatnit. Pro ověření aktuální kapacity kontaktujte vámi vybrané zařízení. Při rezervaci uveďte, že hodláte využít voucher a nahlaste i unikátní kód voucheru. Zájem o pobyty s možností využití státního příspěvku je obrovský, část lázeňských zařízení aktuálně nové rezervace nepřijímá.

 #světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

#světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

Františkovy Lázně se jmenují po císaři Františkovi I., který je roku 1793 založil. Dokonce tu má jezdeckou sochu, ale v popularitě panovníka předčil jiný František: říká se tak sošce malého chlapce s rybou, kterou najdete v parku na začátku hlavní třídy poblíž Františkova pramene.

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

Rádi byste si užili několik dnů dokonalého odpočinku v lázních, kde si budete připadat jako v říši pohádek tisíce a jedné noci? S orientálními vzory kachlů, bohatým obložením podlah, ozdobnými tryskami a tyrkysově modrou vodou? Takové místo existuje i ve skutečnosti: Římské lázně v Mariánských Lázních.

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

Lázeňské město jako žádné jiné: tak se představují Karlovy Vary. Neváhejte, nejlepší čas k návštěvě atraktivních míst je právě teď, když město není plné turistů z celého světa. Když budete mít opravdu štěstí, třeba se vám podaří odvézt si z Jeleního skoku na památku fotku, kde budete skutečně jen vy, kamzík a Karlovy Vary.

Nejlepší koupání: tipy na skvělé koupání v Karlovarském kraji

Nejlepší koupání: tipy na skvělé koupání v Karlovarském kraji

Turistický region západočeských lázní v Karlovarském kraji skýtá mnoho příležitostí k vodním radovánkám. Najdete zde nejen množství minerálních pramenů, ale také řadu možností k příjemnému letnímu osvěžení v zatopených kaolinových lomech s průzračnou vodou, v přehradních nádržích anebo rybnících. Komu by se nechtělo do přírodní vody, může si vybrat z lázeňských bazénů.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový glob, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy na skvělé koupání v Karlovarském kraji

Turistický region západočeských lázní v Karlovarském kraji skýtá mnoho příležitostí k vodním radovánkám. Najdete zde nejen množství minerálních pramenů, ale také řadu možností k příjemnému letnímu osvěžení v zatopených kaolinových lomech s průzračnou vodou, v přehradních nádržích anebo rybnících. Komu by se nechtělo do přírodní vody, může si vybrat z lázeňských bazénů.
19. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

Znáte kulturní krajinu Krušnohoří? Udělejte si pěkný výlet

Hornická kulturní krajina Krušnohoří letos slaví 5 let od chvíle, kdy byla zapsána, na české a německé straně hor, na Seznam světového dědictví UNESCO. Na obou stranách hranice Krušné hory pojí několikasetletá hornická historie – pohoří je protkáno stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let... ale ne všechny poklady Krušnohoří se ukrývají v podzemí. Existuje řada míst, která se váží k hornické minulosti a obdivovat je můžete z vrchu. A možná by vás na první pohled ani nenapadlo, k čemu původně sloužila. Prozkoumejte Krušnohoří s Kudy z nudy!
13. červenec 2024 12:00
Příroda, Karlovarský kraj

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?
6. červenec 2024 12:34
Příroda, Karlovarský kraj

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region slaví již pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?
2. červenec 2024 8:36
Památky, Karlovarský kraj

Poznejte nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského kraje

Na území Karlovarského kraje najdete celou řadu významných architektonických památek. K těm nejvýznamnějším patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé, jediná císařská falc v ČR – hrad Cheb a mnoho dalších.
30. červen 2024 8:13
Památky, Karlovarský kraj

Filmový festival v Karlových Varech je tady!

Každoročně se na začátku léta koná nejslavnější český filmový festival v Karlových Varech. Letošní 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje 28. června 2024 a přehlídka filmů bude pokračovat dalších devět dnů, tedy do 6. července. Kromě řady vynikajících filmů představí také světovou premiéru dokumentu Janžurka. Cenu za mimořádný přínos české kinematografii převezme Ivan Trojan.
24. červen 2024 16:00
Kultura, Karlovarský kraj

Když milujete západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Víte, že v nejzápadnějším cípu Česka objevíte vzácný poklad, který leckdo přirovnává ke korunovačním klenotům? Seznamte se s relikviářem svatého Maura! Provedeme vás také zdejšími lázněmi, které byly zapsány na Seznam UNESCO, podíváme se do podzemí i na vrcholky hor a poradíme vám, kam se vydat s dětmi. Co byste řekli třeba parku s modely hradů a zámků anebo místu, kam můžete zajít po celý rok?
17. červen 2024 16:00
Životní styl, Karlovarský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Motýlí dům Karlovy Vary a Boheminium Mariánské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, následovaný zážitkovými areály Boheminium Mariánské Lázně a Motýlí dům Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
6. červen 2024 13:51
Kultura, Karlovarský kraj