ÚvodAktualityFestival Prázdniny v Telči láká na Glena Hansarda i Karla Plíhala
Zážitky

Festival Prázdniny v Telči láká na Glena Hansarda i Karla Plíhala

  • 26. července 2018
Už jste někdy byli v Telči? Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, které inspirovalo řadu umělců a které je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Zkrátka jet kolem a nezastavit se v Telči by byl hřích. Od 27. července až do 12. srpna bude ve městě probíhat boatý kulturní prgram s názvem Prázdniny v Telči, jejichž program se z velké části odehrává i na zámku Telč.
Sedmnáct dní plných hudby, divadel a letní pohody slibuje festival Prázdniny v Telči, který letos startuje v pátek 27. července. Na čtyřech festivalových scénách letos vystoupí téměř stovka hudebníků, například irských písničkář Glen Hansard, kultovní česká kapela Tata Bojs, nebo folková legenda Karel Plíhal.

Tak jako každý rok na festivalu vystoupí přední jména české hudební, především folkové, scény. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty Hradišťanu, Lenky Filipové, Václava Neckáře, Vlasty Redla, Vladimíra Mišíka, Michala Prokopa a několik desítek dalších interpretů.
 

Čeští umělci i hosté ze zahraničí

Novinkou letošních Prázdnin v Telči je velká zahajovací víkendová scéna na Panském dvoře, kde se pod širým nebem odehrají koncerty kapel Tata Bojs, Mydy Rabycad, Circus Problem a dalších. Výjimečný bude také koncert 1. srpna, kdy na hlavní scéně na zámku vystoupí nejen Bratři Ebenové, ale také Karel Plíhal, který letos nikde jinde nevystupuje.

Chybět nebudou ani zahraniční hosté. S kapelou Druhá tráva vystoupí všestranný hudebník a mistr bluegrassu Andy Owens a jejich koncertu bude předskakovat irská písničkářka Luan Parle. Českým Javorům zase bude zase předehrávat Steve Adelson, který je mnoha kritiky považovaný za nejlepšího hráče na speciální strunný nástroj Chapman Stick na světě.

Glen HansardHlavní hvězdou letošních Prázdnin v Telči bude v Česku dobře známý písničkář Glen Hansard. Na telčském zámeckém nádvoří vystoupí tento zpěvák a kytarista s kultovní irskou kapelou Interference ověnčenou mnoha cenami. Interference je skupina postavená na odkazu zpěváka, skladatele a básníka Ferguse O’Farrella, po jehož nešťastné smrti před dvěma lety kapela pokračuje v koncertování s nejrůznějšími hudebními osobnostmi. Mezi nimi je právě i Glen Hansard, který o Interference říká, že hrát s nimi byl jeho celoživotní sen.
 

Časem zpátky do dob pánů z Hradce

TelčPři procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět. Na podobě hlavního náměstí se zdobenými štíty měšťanských domů, které nezapřou italskou inspiraci, se toho od těch dob věru změnilo jen málo.

Náměstí Zachariáše z Hradce je pojmenováno po zámožném šlechtici (1527–1589), který pocházel z jednoho z nejslavnějších českých rodů. Zděděné bohatství navíc rozmnožil o další vyženěná panství a s dokonalým finančním zajištěním se pustil do velkolepé přestavby svého sídla. Jeho příkladu následovali telčští měšťané a během pouhých tří desetiletí se zámek i město změnily k nepoznání.

V dalších staletích Telč ztratila svůj význam, ale díky tomu byla ušetřena necitlivých stavebních úprav a její historické jádro si tak dodnes uchovalo svěží tvář, kterou mělo před čtyřmi sty lety. I zámečtí páni se spokojili s tím, co jim zanechal Zachariáš. K udržení středověkého rázu města přispěly i rybníky, které těsně obklopují historické jádro, takže pro jakékoliv moderní stavby zkrátka už nebylo místo.
 

Z náměstí do zámku

Telč náměstíMezi domy na náměstí vynikají radnice (čp. 10) a rohový dům s arkýřem a pozoruhodnou malířskou výzdobou fasády (čp. 15). Zřejmě nejkrásnější fasádu má dům čp. 61 zvaný U Michala se štítem benátského typu, na jehož průčelí jsou vyobrazeni starozákonní vojvůdci – ale možná máte jiné gusto a vaši soutěž krásy by vyhrál jiný dům.
 
Chcete-li si prohlédnout interiéry, je to víc než snadné: v přízemí jednotlivých domů, někdejších mázhauzech, jsou obchody, restaurace, kavárny a cukrárny, nahlédnout můžete i do Galerie Hasičský dům (čp. 16). Jste-li v Telči s dětmi, rozhodně nesmíte vynechat takzvaný Telčský dům (čp. 31), kde řady keramických figurek zachycují výjevy z místních pověstí.

Zámek TelčMožná po letech zjistíte, že si z Telče pamatujete hlavně oslnivě krásné náměstí, ale byla by škoda nepodívat se na telčský zámek; z náměstí to navíc k němu máte jen pár kroků. Původně tu stával vodní hrad, ale to, co z něj zbylo, zakryly renesanční přestavby a úpravy. Poslední etapu prací vedl italský architekt Baltassar Maggi z Arogna, jemuž se podařilo sjednotit značně různorodou zástavbu do vyváženého celku.

V prvním prohlídkovém okruhu si můžete prohlédnout renesanční místnosti a sály se sklípkovými klenbami a kazetovými stropy, druhý okruh vám přiblíží místnosti, které obývali poslední majitelé zámku. V dalších částech rozlehlého areálu lze navštívit takzvaný Justiční sál, v němž se konají různé výstavy. Zámek je obklopen parkem se vzácnými dřevinami, v jeho západní části stojí klasicistní skleník.
 

Kostelní věže nebo rozhledna Oslednice – odkud je nejhezčí pohled na Telč?

Věž svatého Ducha telčTelč ovšem není jenom historické centrum. Poznáte to na vlastní oči, když vystoupáte na věž svatojakubského kostela nebo pozdně románskou věž s nápadným pseudogotickým zastřešením, která patří kostelu sv. Ducha. Z věžních ochozů se otvírají nádherné výhledy na zámek a náměstí, tři rybníky, které město obklopují, i zbytky hradeb s Velkou a Malou bránou.

V lesích na severu se skrývá hrad Roštejn, na blízkém kopci stojí rozhledna Oslednice – to kdybyste se chtěli vydat na vycházku někam za město.
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO Památky

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Telčský dům – stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí Kultura

Telčský dům – stálá výstava o historii a pověstech Telče a jejího okolí

Na náměstí v Telči můžete navštívit Telčský dům. Využijete–li příležitosti a vstoupíte dovnitř, ocitnete se rázem ve světě legend, skřítků a historických příběhů.

Historický dům čp. 29 v Telči Památky

Historický dům čp. 29 v Telči

Dům čp. 29 prošel v letech 2014–2016 komplexní obnovou, která starobylému objektu navrátila důstojný vzhled a přinesla rovněž několik zajímavých objevů.

Lannerův dům v Telči Památky

Lannerův dům v Telči

Původně dvůr Jana z Veitmile, později jezuitský dispensář. Během 19. století zde byla zřízena textilní manufaktura. Dnes je sídlem Národního památkového ústavu.

Městské podzemí v Telči Památky

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.

Rozhledna Oslednice Příroda

Rozhledna Oslednice

Mít tak pohádkovou Telč jako na dlani a moci spočítat všechny ty pestrobarevné domečky! I to se může stát skutečností na samotném okraji města z vyhlídkové věže Oslednice.

Vycházkové trasy městem Telč Zážitky

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Věž sv. Ducha v Telči Památky

Věž sv. Ducha v Telči

Pozdně románská věž z první poloviny 13. století je nejstarší dochovanou stavební památkou města. Původně byla postavena jako strážná věž při kostele sv. Ducha v sídle královského správce. Ve věži naleznete také expozici mapující vývoj města.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Prázdniny v Telči 2024

26. 7.11. 8.
Prázdniny v Telči 2024

Rodinný hudební festival Prázdniny v Telči oslavil v roce 2022 čtyřicet let od svého založení. Na přelomu prázdninových měsíců do města přinese divadelní představení a koncerty.

Balóny nad Telčí 2024

15. 8.18. 8.
Balóny nad Telčí 2024

Posádky horkovzdušných balónů z celé České republiky se setkají v Telči při 28. ročníku akce. Balóny budou létat nad Telčí a dělat radost pilotům, posádkám, pasažérům, divákům, dětem, dospělým... prostě všem.

Další aktuality

Vysočina Aréna opět zažije Světový pohár horských kol

Od roku 2011 se v Novém Městě na Moravě každoročně jezdí Světový pohár horských kol. Soutěž nejprestižnějšího seriálu závodů horských kol UCI Mountain Bike World Series, která je u diváků ve velké oblibě, se jede tento rok od 24. do 26. května 2024. Do třídenního programu, letos hlavně v sobotu a neděli, je vloženo celkem dvanáct samostatných závodů v pěti kategoriích, od juniorských přes „třiadvacítkové“ až po elitní bikerské kategorie. Závody bude živě přenášet také sportovní kanál ČT Sport.
9. květen 2024 10:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Vysočině

Vysočina vypadá jako idylický obraz venkova: oblé kopce, hluboké lesy, rozlehlé louky, rybníky, zatopené lomy a cesty lemované alejemi. Pokud si zrovna chcete užít krásnou dovolenou s kempováním, inspirujte se tipy portálu Kudy z nudy na příjemné kempy. Stačí si vybrat, kde si postavíte stan či zaparkujete karavan. V nabídce jsou i místa, které disponují chatkami.
30. duben 2024 13:15
Ubytování, Kraj Vysočina

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou, na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
21. duben 2024 12:01
Památky, Kraj Vysočina

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
17. duben 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
15. duben 2024 12:07
Zážitky, Kraj Vysočina

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
4. duben 2024 6:00
Příroda, Kraj Vysočina

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
1. duben 2024 9:05
Zážitky, Kraj Vysočina

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
26. březen 2024 14:40
Zážitky, Kraj Vysočina