ÚvodAktualityTýden vědy a techniky: Akademie věd zve na největší vědecký festival
Zážitky

Týden vědy a techniky: Akademie věd zve na největší vědecký festival

  • 5. listopadu 2023
Na kus řeči s mladými vědci, do laboratoří i chodeb badatelských institucí, na přednášky, workshopy i koncert či ochutnávku cizokrajných jídel – letošní ročník festivalu Týden Akademie věd ČR láká návštěvníky na opět plně prezenční program po celé republice. Začíná v pondělí 6. a trvá až do neděle 12. listopadu 2023. Vstup je tradičně zdarma, na většinu akcí je ale nutné si udělat rezervaci.
ústav chemieOrganizátorem Týdne vědy a techniky je Akademie věd České republiky. Program festivalu připravují všechna akademická pracoviště a přes padesát spolupracujících institucí ve všech regionech. Největší vědecký festival v Česku představí to nejlepší ze světa výzkumu přístupnou – zábavnou i poučnou – formou. Lidé můžou zajít do některého z ústavů na dny otevřených dveří, které většinou provází samostatný bohatý program. Letos jsou všechny akce konečně opět prezenční, takže můžete vyrazit za vědou téměř kamkoli a vybrat si, co vás nejvíce zajímá i jaká forma vás baví.
 

Rozmanitý program pro všechny v Praze a okolí

Dveře svých ústavů během Týdne Akademie věd ČR mají otevřena téměř všechna pracoviště. Zájemci se prostřednictvím přednášek, workshopů a exkurzí seznámí s pracovním prostředím vědců a jejich aktuálním výzkumem. Všechny aktuální programy naleznete na webové stránce tydenavcr.cz. Během festivalu se můžete zastavit například v Matematickém ústavu AV ČR, kde vám od pondělí do pátku přiblíží, co je těžké na lineárních rovnicích? Ústav fyziky atmosféry AV ČR přes týden pořádá přednášky na téma "krupobití". Čemu se vlastně říká kroupa a jak v konvekční bouři vzniká? Kde se kroupy vyskytují nejčastěji a kdy jsou nebezpečné? Spolu s vědci se podíváte se, jak vypadají a kde se vyskytly nebo jaké jsou možnosti detekce krup meteorologickými radary. Stejný ústav ukáže zájemcům, jak vypadá a jak vzniká hudba sfér.

Ústav dějin umění AV ČR zve všechny zájemce na výstavu Obrazy Písma Svatého: Ikony ze sbírky Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Přístupná je po všechny dny Týdne Akademie věd ČR z ulice Husova a Na Perštýně 24 hodin denně. Výstava přestavuje výběr z nevystavených a tak veřejnosti běžně nepřístupných ikon (sbírka čítá celkem 84 kusů a pochází z pozůstalosti tzv. Kondakovova ústavu).

Den otevřených dveří v ÚOCHB pro veřejnost se koná v sobotu 11. 11. na Praze 6 na Flemingově náměstí, kde Ústav organické chemie a biochemie AV ČR sídlí. Rozsáhlý program nabídne exkurze do laboratoří, prezentace a přednášky, ve kterých vědecké skupiny představí své projekty, zajímavé přístroje či techniky, které používají. Mimo jiné také zjistíte, jak se vyrábí vyrábí vědecká aparatura – vědci pro svoji práci využívají velké množství nejrůznějších přístrojů a nástrojů, z nichž některé nelze jednoduše koupit. Proto má ÚOCHB vlastní Vývojové centrum, které se věnuje jak výrobě drobností, tak vývoji a sestavování komplexních přístrojů.

Aerodynamická laboratoř v Novém Kníně (Jatecká 511) vám ukáže vysokorychlostní aerodynamický tunel a obslužné technologie, výzkum pro energetické strojírenství. Vědci vám ukáží měřící zařízení a obslužné technologie.Laboratoř bude otevřena v úterý 7. a v sobotu 11. listopadu od 9:00 do 14:00 hodin, rezervace jednotlivců není nutná.


Exkurze na observatoře v Kopistech a Panské vsi

nová vesV sobotu a neděli 11. až 12. 11. budete mít zvláštní příležitost navštívit jindy uzavřenou observatoř Kopisty. Observatoř Kopisty se nachází mezi MostemLitvínovem v blízkosti hnědouhelných dolů, Chemopetrolu Litvínov a jezera Most. Stanice byla vybudována pro monitorování podmínek šíření exhalací v této velmi exponované lokalitě. V současné době je mimo klasická meteorologická měření stanice zajímavá svým 80m stožárem na měření profilu větru. Pouze v sobotu 11. 11. bude přístupná telemetrická Stanice Panská Ves. Zde získáte informace o historii příjmu vědeckých družic v ÚFA a programu družic MAGION, prohlédnete si parabolické antény a přijímací místnosti, uvidíte ukázky ionosférických měření a příjmu magnetosférických hvizdů. Rezervace je nutná jen u větších skupin.
 

Dny otevřených dveří Archeologického ústavu AV ČR v Brně

Zdroj foto: Události OstravaV Archeologickém ústavu AV ČR Brno (Čechyňská 363/19) vás v sobotu 11. 11. rádi provedou svým pracovištěm, ukáží vám laboratoře kovů a keramiky i s originálními nálezy, depozitáře knihovny i archivu, dozvíte se, jak probíhá proces prohlášení lokality za kulturní památku a mnoho dalšího. Budete si moci také prohlédnout unikátní zlatý nález šperku z období mladší doby bronzové a odborníci vám přiblíží toto specifické historické období, v němž kovy již hrají nezastupitelnou úlohu v každodenním životě obyvatel našeho území. Exkurze začínají v 9:00; 10:00; 11:00; 13:00 a 14:00 hodin – prohlídku je nutné rezervovat. Vystavený unikátní nález ozdoby hlavy pochází z Opavska. Je vyrobena ze zlatého tepaného plechu a vznikla v době bronzové, asi 1300 – 800 př. n.l. Zlatý diadém našel zemědělec při sklizni řepy.
Milešovka – královna Českého středohoří Příroda

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží.

Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Další aktuality

Vejce malovaná, rafinovaná i betonová: kde si Velikonoce opravdu užijete?

Jaké by to byly velikonoční svátky bez malovaných vajec? Pokud se na ně raději díváte, než abyste je sami vyráběli (anebo sháníte inspiraci), má pro vás Kudy z nudy zajímavé tipy. Nechte se letos pozvat na pár míst a akcí, kde se potkáte s vejci v mnoha velikostech a podobách; berte to jako tip na výlet nebo zdroj nápadů, jak nazdobit letošní snůšku anebo čím vylepšit setkání s přáteli a rodinou.
6. duben 2025 18:00
Zážitky

Naplánujte si Velikonoce – kouzelné svátky jara! Máme pro vás první tipy na jarní výlety

Oslavíte svátky jara ve městech, v probouzejících se parcích, na zámcích anebo v dobovém stylu ve skanzenu? V Česku můžete Velikonoce prožít na desítky způsobů! V roce 2025 připadá Velikonoční neděle na 20. dubna. Školákům začínají velikonoční prázdniny už ve čtvrtek 17. dubna a volno je i na Velký pátek 18. dubna. Velikonoční pondělí oslavíme 21. dubna.
6. duben 2025 11:49
Zážitky

Neznámá a zapomenutá jména: Velké příběhy, které nesmí zmizet

Historie je plná jmen, která známe nazpaměť – králové, generálové, vynálezci, umělci. Ale za každým velkým příběhem často stojí někdo, koho dějiny odsunuly do pozadí. A přesto jejich činy, myšlenky nebo objevy formovaly svět stejně silně jako jména, která zdobí učebnice. Kdo byli ti neznámí hrdinové? Jaké příběhy se skrývají za zapomenutými jmény? Pojďte je objevit společně s Kudy z nudy!
6. duben 2025 10:45
Zážitky

Věda a historie není nuda: výstava Expo 2025 a Česko v japonské Ósace

Představte si svět, kde se tradice snoubí s inovacemi, kde sklo vypadá jako z jiné dimenze a kde vás designové uniformy donutí přemýšlet, jestli jste na světové výstavě, nebo na přehlídkovém molu v Paříži. Přesně taková bude světová výstava Expo 2025, která probíhá od 13. dubna do 13. října 2025 v japonské Ósace. Na realizaci se podílí i agentura CzechTourism, podívejte s Kudy z nudy, co se chystá.
6. duben 2025 10:23
Zážitky

7 věcí, které nevíte… o Japonsku

Vydejte se s Kudy z nudy poznat Japonsko! Země, která hostila dvě světové výstavy Expo, sice leží na opačném konci světa, ale s Českem má společného víc než tušíte. Vydejte se s námi objevit slavnou horu Fudži, českou architekturu, obrázky manga inspirované Alfonsem Muchou, japonské zahrady anebo příběh japonské hraběnky Mitsuko!
6. duben 2025 10:21
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!
6. duben 2025 10:16
Zážitky

Pouťová zábava pro děti i dospělé: dopřejte si jízdu na kolotoči!

Hledáte tip na pěkně strávený den s dětmi? Udělejte jim i sobě radost a dopřejte sobě i svým ratolestem jízdu na kolotoči. První kolotoče vznikly v 18. století a už přes 200 let baví návštěvníky lunaparků a pouťových atrakcí. Jeden z nejstarších kolotočů starého kontinentu objevíte v Praze na Letné, Kudy z nudy vás ale pozve i do zábavních parků a všude tam, kde se kolotoče vyskytují.
6. duben 2025 3:50
Zážitky

Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků, která budou děti bavit

Temná vůně středověku, odhodlaní muži v těžké zbroji, nebezpečí a odvaha. Anebo klečící rytíř, který vyznává lásku útlé a sličné obyvatelce královského dvora? České zámky a hrady vám nabídnou oboje. Vrátit se do historie anebo nechat své děti prožít pohádkový den nemusí zabrat víc než jedno odpoledne. Kam vyrazit do pohádky, vám poradí Kudy z nudy.
5. duben 2025 11:31
Zážitky