ÚvodAktualityUprostřed lesů i na konci světa: ubytujte se na samotách
Životní styl

Uprostřed lesů i na konci světa: ubytujte se na samotách

  • 18. června 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Když jsme pro vás hledali nejkrásnější místa, kde si užít dovolenou bez internetu, televize, elektřiny a signálu pro mobily, objevili jsme spousty dalších zajímavých lokalit. Tentokrát uděláme radost těm, kteří si chtějí volno užít v odlehlých místech a na samotách.
Do přehledu hotelů, penzionů, chalup a chatiček bez internetu, televize a elektřiny se nám samoty překvapivě nehodily. Jejich majitelům většinou stačí dlouhé kilometry, které je dělí od civilizace, a na vynálezy moderní doby nezanevřeli. Mobily tady z oken vyhazovat nebudete, naopak je berte s sebou i na procházky a foťte si záběry na památku. Schválně, koho potkáte jako prvního? Lišky, zajíce, divoká prasata, muflony nebo srnky?
 

Orlické hory pro velké i malé

záhorkaV podhůří Orlických hor nebývá nijak rušno a totéž platí i pro údolí pod hlavním hřebenem u polských hranic a oblast mezi Bartošovicemi a Orlickým Záhořím. V odlehlém kraji s pravou horskou atmosférou před několika lety vyrostla glampingová chalupa Záhorka. Můžete si tak pronajmout buď jen jeden z nich, anebo celou chalupu. Pohodlně se sem vejde 13 dospělých a čtyři děti. Je to ideální místo pro poznávání okolních hor; a když se vám zasteskne po společnosti, vydejte se na pěší nebo cyklistický výlet třeba k rozhledně Velká Deštná, ke Kunštátské kapli anebo k Pěchotnímu srubu R-S-87 Průsek.

Podobně se vám bude bydlet i na chalupě v Julinčině údolí kousek od Rokytnice v Orlických horách; na nedostatek samoty, klidu a soukromí si tady nikdo stěžovat nemůže. Místo je ideální zejména pro rodiny s dětmi, protože je tu velká herna, kam z podkroví vede skluzavka. Odpočinek v tichu přírody si užijete také v  designové maringotce uprostřed horské louky v Orlických horách nedaleko Říček s jedinečným výhledem na nedaleký vrch Zakletý. Spaní na medu je ojedinělý projekt obytného včelína. Spaní na medu ukrývá všechny výdobytky moderní doby a poskytuje maximální komfort.
 

Šumava: ráj lesních samot

Dva kilometry po turistické značce a necelé čtyři kilometry po silnici od šumavské vesničky Zbytiny leží ekologická farma Mošna. Jde o jediný statek, který se zachoval na místě zaniklé obce Mošna. Okolo se pasou stáda ovcí, skotu a koz, krajina s výhledy na Boubín, Libín a Knížecí stolec láká k pěším i cyklistickým výletům, v létě jsou lesy plné hub, borůvek a malin. Kromě apartmánů s vlastními kuchyňkami tu čekají i další lákadla: koupíte tu hovězí, skopové a jehněčí maso v biokvalitě nebo si můžete půjčit horská kola či běžky. V okolí leží řada lákavých míst, například Prachatice.

Odlehlých míst k ubytování samozřejmě Šumava nabízí mnohem víc, třeba hotel Alpská vyhlídka na Bučině nebo v penzionu Hájenka poblíž zaniklé osady Knížecí Pláně.
 

Do lesů a údolí Novohradských hor

Slibně znějící Česká Kanada také nabízí skvělá útočiště před civilizací. K nejodlehlejším místům, kde můžete strávit dovolenou, patří lesní hotel Peršlák, skrytý v hlubokých lesích téměř na rakouských hranicích. Zdálo by se, že sloužil už za první republiky, ale nebýval tu hotel, jen sídlo finanční stráže. Kousek odtud leží Nová Bystřice a další místo ideální pro samotáře: lesní chalupa Filipov. Nenechte se oklamat názvy pokojů Matterhorn, Mt. Blanc a Mt. Everest; znamená to jen, že leží v podkroví a při návratu vás čeká menší sportovní výkon.

O pár desítek kilometrů dál leží Novohradské hory a další báječná místa pro klidnou dovolenou. Vyzkoušejte třeba penzion Baronův most u silničky mířící k ikonické sklářské osadě Pohoří na Šumavě s torzem zříceného kostela, penzion Kamínek u Nových Hradů anebo romantický penzion Tereziiny lázničkyTerčině údolí.
 

Samoty v horách i v nížinách

Farma Ovčí terasy v Němčičkách na jihu Moravy Životní styl

Farma Ovčí terasy v Němčičkách na jihu Moravy

Rodinná farma ležící v Němčičkách na jihu Moravy v Modrých horách, na samotě s úžasnými výhledy do širého okolí.

Lesní penzion Bunč – ideální místo pro cyklisty a rodiny s dětmi Letní sporty

Lesní penzion Bunč – ideální místo pro cyklisty a rodiny s dětmi

Lesní penzion se nachází v lokalitě s nádhernou přírodou, zajímavými a romantickými vyhlídkami a zdravými bukovými lesy v malebném pohoří Chřiby, které se rozkládá na východní Moravě jako hranice mezi Slováckem a úrodnou Hanou.

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině Ubytování

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Hotel Alpská vyhlídka je luxusní horský hotel v centru Národního parku Šumava. Garantuje vysokou kvalitu nabízených služeb s úchvatným výhledem na Alpy.

Penzion Kamínek – samota, klid a příroda u Nových Hradů Ubytování

Penzion Kamínek – samota, klid a příroda u Nových Hradů

Dopřejte si odpočinkovou dovolenou na pomezí CHKO Třeboňsko a krásné přírody Novohradských Hor. Okolí Nových Hradů je skvělým výchozím bodem pro cyklistiku, výlety za památkami jižních Čech i pro návštěvu sousedního Rakouska.

Pension Baronův most v Novohradských horách Ubytování

Pension Baronův most v Novohradských horách

Rodinný penzion se nachází v nejjižnějším koutu České republiky, v nadmořské výšce 860 metrů, obklopen nádhernými lesy Novohradských hor. Objekt penzionu je zrekonstruovaná bývalá hájovna.

Štěrbova vila na Přehradě Les Království Ubytování

Štěrbova vila na Přehradě Les Království

V těsné blízkosti přehrady Les Království stojí historická budova, zvaná Štěrbova vila. Ta byla postavena na začátku 20. století. Odsud řídili stavitelé Štěrbovi stavbu přehradní hráze.

Penzion Tereziiny Lázničky u Nových Hradů Ubytování

Penzion Tereziiny Lázničky u Nových Hradů

Penzion Tereziiny Lázničky naleznete na romantickém místě uprostřed lesů a luk, v obci Nové Hrady v Novohradských horách.

Osada Popelná na Šumavě Příroda

Osada Popelná na Šumavě

Popelná ještě v roce 1950 měla 22 obyvatel, koncem padesátých let byl obydlen mlýn, v dalších letech je uváděno až 8 obyvatel (v roce 2001 již pouze jeden) – jednalo se převážně o zaměstnance podnikových rekreačních zařízení, z nichž se po roce 1950 staly hotely.

Horská chata Rabštejn – ubytování uprostřed lesů Ubytování

Horská chata Rabštejn – ubytování uprostřed lesů

Penzion se nachází na samotě uprostřed lesů. Z nejbližší vsi Bedřichov je vzdálen 5km a z horského sedla Skřítek 6,5km. Nachází se zde síť cyklostezek a krásné cvičné skály pro horolezce s obtížnostmi pro začátečníky i zdatné horolezce.

Luzenské údolí na Šumavě Příroda

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Kunclův mlýn – skvělé místo pro ekoturistiku Letní sporty

Kunclův mlýn – skvělé místo pro ekoturistiku

Kunclův mlýn (původní název Šourkův mlýn) najdete zcela o samotě, obklopený lesy a loukami v údolí potoka Brziny, asi kilometr severozápadně od stejnojmenné osady. Jako jediný z téměř dvaceti mlýnů na Brzině opět využívá energii vody původním způsobem.

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách Ubytování

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách

Na 27 m² obytného včelína najdete maximální komfort a nebude vám chybět vůbec nic. Spaní na medu ukrývá všechny výdobytky moderní doby a poskytuje maximální komfort. Je stvořeno k relaxaci a odpočinku ideálně ve dvou, to vše v nejkrásnějším prostředí téměř nedotčené přírody.

Farma Mošna – samota uprostřed šumavských lesů Ubytování

Farma Mošna – samota uprostřed šumavských lesů

Příroda, klid, relaxace, ubytování na farmě na samotě... To všechno a mnohem víc nabízí Farma Mošna, kde je možné se ubytovat v šesti apartmánech s vlastními kuchyňkami.

Lesní chalupa Filipov v České Kanadě Ubytování

Lesní chalupa Filipov v České Kanadě

Lesní chalupa Filipov nabízí rekreaci, ubytování a pobyt v rodinném domě penzionového typu, téměř na samotě uprostřed komplexu lesa. Ubytování je vhodné pro rodiny s dětmi, ale i pro skupiny přátel, milovníků přírody, sportu, turistiky, zejména cykloturistiky.

Glampingová chalupa Záhorka v Orlických horách Ubytování

Glampingová chalupa Záhorka v Orlických horách

Záhorka je nová chaloupka s pravou horskou atmosférou. Ukrývá v sobě dva apartmány, které se dají propojit. Můžete si tak pronajmout buď jen jeden z nich, anebo celou chalupu. Pohodlně se sem vejde 13 dospělých a čtyři děti.

Drábův dvůr Letní sporty

Drábův dvůr

Výcvik tažných koní a lidí zajímajících se o práci s nimi.

Mlýn u splavu Dyje Ubytování

Mlýn u splavu Dyje

Ubytování a hospůdka v krásně přírodě na břehu Moravské Dyje.

 Klokočkův mlýn – odpočinek pod bájnou horou Blaník Ubytování

Klokočkův mlýn – odpočinek pod bájnou horou Blaník

Klokočkův mlýn leží na samotě pod bájnou horou Blaník. Místo je jako stvořené pro manažerská setkání, tak i pro zdokonalování produktivních týmů v rámci školení a teambuildingových akcí.

Ubytování na chalupě Jůlinčino údolí v Orlických horách Ubytování

Ubytování na chalupě Jůlinčino údolí v Orlických horách

Nově postavená chalupa Jůlinčino údolí, nacházející se na úplné samotě, nabízí ubytování až pro 25 osob. Nachází se cca 1,5 km od Rokytnice v Orlických horách na úplné samotě s krásným prosluněným pozemkem a v naprostém soukromí.

Hotel Česká farma Ubytování

Hotel Česká farma

Hotel se nachází v Dolním Dvoře v nadmořské výšce 613m.n.m. přímo nad sjezdovkou Ski Family DD. Je sice "na samotě u lesa", ale nabízí veškeré zázemí pro vaši dovolenou.

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky Životní styl

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Při bývalé státní hranici s Rakouskem se nachází hotel, který sloužíval jako sídlo finanční stráže a celnice.

Chata Milíře Pec pod Sněžkou Zážitky

Chata Milíře Pec pod Sněžkou

Horské chata Milíře, která se nachází v nadmořské výšce 930 m n. m., v krásném a klidném místě v samotném srdci Krkonoš obklopeném lesem, s výhledem na Sněžku. Najdete nás 1,5 km z centra Pece pod Sněžkou po cestě na Modrý důl.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Hájenka na Knížecích pláních Gurmánská turistika

Hájenka na Knížecích pláních

Knížecí pláně (Fürstenhut) jsou zaniklou obcí na Šumavě. Obnovenou stavbou je zde bývalá hájovna (dnes penzion Hájenka), která se tak nyní nachází v centru Národního parku, na holé planině v nadmořské výšce 1021 metrů těsně u hranice s Německem.

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice Památky

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Další aktuality

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.
9. červenec 2024 15:40
Příroda, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 13. – 14. července 2024. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
9. červenec 2024 13:17
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 21. ročníku. Ve dnech 9. – 13. července 2024 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. Vystoupí violoncellista Jiří Bárta, Janoska Ensemble, operní pěvci Jana Sibera a Aleš Briscein v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, Barocco sempre giovane a mnozí další. Pětice večerů zavede návštěvníky do Státního zámku Třeboň i barokních kasáren, kostela sv. Jiljí či empírového Divadla J. K. Tyla.
9. červenec 2024 12:00
Kultura, Jihočeský kraj

Jak poznat Prachatice za jeden den

O Prachaticích se říká, že jsou Bránou Šumavy. Respektive jednou z bran, protože přes sto kilometrů dlouhý hřeben Šumavy lemuje takových měst několik. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, čím jsou zajímavé právě Prachatice a prohlédnout si během jediného dne nejzajímavější místa.
9. červenec 2024 10:15
Památky, Jihočeský kraj

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 13. července 2024 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
9. červenec 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj