ÚvodAktualityLegiovlak vyjíždí do nové sezony: letos jej zastihnete v Hradci Králové, Praze, Brně i Jihlavě
Zážitky

Legiovlak vyjíždí do nové sezony: letos jej zastihnete v Hradci Králové, Praze, Brně i Jihlavě

  • 1. dubna 2025
Nádraží Týniště nad Orlicí je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Setkáte se s ním ve Středočeském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Jihomoravském, Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, i na Vysočině. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost. Na své pouti po Čechách, Moravě a Slezsku bude od 1. dubna do 30. listopadu 2025.
LegiovlakLegiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Legiovlak se skládá z 15 zrekonstruovaných vagonů, které vám představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy.


Trasa Legivlaku 2025

legiovlakLegiovlak po letošní zahajovací zastávce v Týništi nad Orlicí (1.-6.4.) pokračuje v Královéhradeckém kraji, kde zastaví přímo v Hradci Králové (8.-13.4.), Jilemnici (15.-20.4.), Jičíně (22.-27.4.) a Kopidlně (29.4.-4.5.). Pak se přesune do středu Čech – do Lysé nad Labem (6.-11.5.), Lužné u Rakovníka (13.-18.5.), na Kladno (20.-25.5.) a do Prahy (27.5.-1.6.). Odtud vyjede do Roztok (3.-8.6.) a poté bude pokračovat na severozápad do Podbořan (10.-15.6.), Lokte (17.-22.6.), Kraslic (24.-19.6.), Chomutova (1.-6.7.), Děčína (8.-13.7.), České Kamenice (15.-20.7.) a Šluknova (22.-27.7.). Projede Jablonné v Podještědí (5.-10.8.), Mimoň (12.-17.8.), Kutnou Horu (19.-24.8.), Havlíčkův Brod (26.-31.8.) a Jihlavu (2.-7.9.), aby mohl poté putovat po Moravě. Prohlédnou si Legiovlak budou moci zájemci z Brna (9.-14.9.), Bučovic (16.-21.9.) a Vyškova (23.-28.9.) v Jihomoravském kraji. Vlak dále pokračuje v Olomouckým krajem a zastaví v Uničově (30.9.-5.10.) i Zábřehu (7.-12.10.) na Moravě. Poté vjede do Pardubického kraje, kde si jej lidé mohou prohlédnout  ve Vysokém Mýtě (14.-19.10.), Chrudimi (21.-26.10.) a Přelouči (28.10.-2.11.). Svou pouť pak vlak zakončí v Kouřimi (4.-9.11.), Třemošnici (11.-16.11.), Smiřicích (18.-23.11.) a Borohrádku (25.-30.11.).

Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku a jeho cesta potrvá minimálně do roku 2026 díky podpoře Ministerstva obrany a Ministerstva dopravy. Vstup je zdarma a dopolední komentované prohlídky jsou určeny především pro objednané školní skupiny. Odpoledne a o víkendech mohou expozici volně navštívit všichni zájemci bez nutnosti rezervace. Průvodci v dobových legionářských uniformách se postarají o autentický zážitek a zasvětí návštěvníky do příběhů československých vojáků.
 

Legiovlak pro školy

LegiovlakPro školy je připraven program, kdy průvodci v v replikách legionářských stejnokrojů skupiny provedou jednotlivými vagony a odpoví na případné dotazy. Rezervace na program budou spuštěny 4. dubna 2024. Legiovlak poskytuje žákům různou úroveň poučení a jeho návštěva je vhodná především pro děti II. stupně základních škol a pro studenty či učně středních škol

V rámci expozice jsou připraveny pracovní listy a další materiály. Pro komentovanou prohlídku Legiovlaku a jeho exponátů bude pro objednané školní skupiny vyhrazena zhruba 1 hodina. Maximální kapacita školní skupiny je 30 žáků. Legiovlak je přístupný zdarma. Školy se tak nemusí obávat žádných dalších nákladů po dopravě svých tříd na místo vystavení Legiovlaku v jejich regionu.
 

Muzeum na kolejích aneb jaké vagony k vám přijedou?

legiovlakLegiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech čeká návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.
 
Plošinový vagon sloužil jako pojízdné stanoviště obrněného automobilu. Byl to jediný způsob, jak transportovat obrněné automobily na dlouhé vzdálenosti. Takto osazované vagony byly často včleňovány do sestav obrněných vlaků a sloužili jako pancéřové prvky vlaku. Tento vagon byl zapůjčen od Českých drah na jaře roku 2013. Do současné podoby jej Československá obec legionářská zrekonstruovala na vlastní náklady za necelé dva měsíce.

LegiovlakObrněné vagony (vlaky) se poprvé začaly používat ve válkách v druhé polovině 19. století. Jejich úkolem bylo nejen zajišťování bezpečnosti na trati, ale v době války se zapojovaly do bojových operací, odehrávajících se v blízkosti železnice. Poprvé byl československými vojáky použit improvizovaný obrněný vlak v březnu 1918 při bojích s německou armádou u železničního uzlu Bachmač. V rámci otevřených bojů čs. legionářů s bolševiky od května 1918 byly obrněné vlaky jedním z nejdůležitějších bojových prostředků naší armády.

prodejna magacínV letech 1918–1920 působili Čechoslováci převážně v blízkosti Transsibiřské magistrály, proto se jejich nejčastějším domovem stala tzv. těpluška. Jedná se o nákladní vagony, které se po „zateplení“ používaly k dopravě vojska. Vylepšeny byly o dvojitou podlahu, zdvojené stěny a případně i o kamna. Ruská armáda tyto vagony používala buď k přepravě 8 koní, 40 vojáků či k přesunu jiného vojenského materiálu. Legionáři při pobytu na Sibiři dostávali i hotové peníze, tzv. žold. Když se ale nacházeli mimo obydlené území, nebyla příležitost jejich hodnotu směňovat za zboží. Proto jezdily s vojenskými ešelony také prodejny, kde si bylo možné obstarat celou řadu věcí. Pro zajištění prvního ošetření raněných z bojů na Transsibiřské magistrále a jejich přepravu sloužili v letech 1918–1920 čs. zdravotní vagony. Čs. legionáři byli z počátku nuceni používat k těmto účelům vagony improvizované, které postupně vylepšovali. Později se jim podařilo získat i specializované zdravotní vlaky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Legiovlak 2025

1. 4.6. 4.
Legiovlak 2025

Již pojedenácté vyráží Legiovlak na cestu po českých a moravských železnicích. Unikátní legionářské muzeum na kolejích zastaví na 34 nádražích v období od 1. 4. do 31. 11. 2025.

Další aktuality

Hrady a zámky v Moravskoslezském kraji zahajují novou sezónu

Památky Moravskoslezského kraje pomalu otevírají své brány! Už od 5. dubna 2025 zve na návštěvu například zámek Janovice, který vám nabídne zcela novou prohlídkovou trasu. Zámky Hradec nad Moravicí a Raduň se už nemohou dočkat Velikonoc, a tak vás provedou velikonočními interiéry od první dubnové soboty. Otevřeno budou mít ale nejen hrady a zámky – z industriálních památek se můžete podívat do Dolu Michal, který na letošek připravuje noční prohlídky a akce pro děti z mateřských škol.
2. duben 2025 18:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 5. dubna 2025 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
2. duben 2025 12:28
Příroda, Moravskoslezský kraj

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima dává našim končinám definitivní vale a vládu nad přírodou přejímá již velmi očekávané jaro. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
29. březen 2025 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Velikonoční tipy 2025 v Ostravě a okolí

Kam vyrazit o Velikonocích v Ostravě a okolí? Naplánujte si skvělý program o prodlouženém víkendu, nechejte se inspirovat tipy z portálu Kudy z nudy, který vám tentokrát poradí, kam se vydat na výlet či zajímavou velikonoční akci v Ostravě a okolí.
16. březen 2025 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kde? V Chráněné krajinné oblasti Poodří v obci Sedlnice. Sněženky jsou poklady jara, pojďme je společně chránit, aby mohly lány sněženek vykouzlit úsměv na tvářích i dalších generací.
6. březen 2025 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Bohumín rozveselí masopustní průvod

Masopustní veselí ovládne v úterý 4. března 2025 bohumínskou pěší zónu i náměstí T. G. Masaryka před radnicí. Nebudou přitom chybět veselé maškary, koňský povoz i stylový hudební doprovod.
3. březen 2025 13:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava nabídne komentované prohlídky kolekce bonsají

V loňském roce nabídla Zoo Ostrava poprvé komentované prohlídky s průvodcem speciálně zaměřené na bonsaje. Tyto miniaturní rostliny jsou na zimu přestěhovány z expoziční části do vytápěného fóliovníku, kde prohlídky probíhaly. Zájem o ně byl velký, proto je zoo nabízí i v letošním roce – zahájeny budou 1. března a konat se budou o sobotách a nedělích po celý březen.
25. únor 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Do Zoo Ostrava se vrátil manul – kočka s nejdelší srstí

Zoo Ostrava po deseti letech obnovila chov další kočkovité šelmy! Jedná se o manula – otužilý druh obývající vysokohorské oblasti centrální Asie. V Ostravě nyní uvidíte samici manula, původně ze Zooparku Chomutov. Do budoucna se počítá i s dovozem samce. Trpěliví návštěvníci mohou novou kočku zahlédnout v upraveném výběhu po rysech karpatských.
22. únor 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj