ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách
Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Poslechněte si audio verzi článku
Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Bonaparte při přechodu Alp na obrazu Jacquese-Louise Davida
Joaquin Phoenix v roli Napoleona ve filmu Ridelyho Scotta
bitvě u Slavkova, jednom z nejkrvavějších střetů na našem území, se utkaly armády rakouského císaře a carského Ruska, které se spojily proti Napoleonovi. Francouzi se prohnali Evropou, bez větších problémů obsadili Vídeň a nezadržitelně postupovali dál. Rakouský císař František I. ani ruský car Alexandr I. ale Napoleonovi další území přenechat nehodlali. Bylo jasné, že se schyluje k velké bitvě – a k té došlo 2. prosince 1805 na Moravě. Do dějin vstoupila jako bitva u Slavkova anebo bitva tří císařů. Střetlo se v ní kolem 160 000 vojáků, což byl dvojnásobek tehdejšího počtu obyvatel Prahy. Počtem mrtvých a raněných se až do bitev u Borodina a pak u Lipska stala slavkovská řež rovněž nejkrvavějším a největším střetnutím napoleonských válek. V českých zemí držela smutné prvenství mnohem déle, a to až do bitvy u Hradce Králové v roce 1866.
 

Pověsti ze Slavkovského bojiště

Od smrti Napoleona Bonaparta (1769–1821), jednoho z nejslavnějších světových vojevůdců, už sice uplynulo více než 200 let, ale pro krajinu mezi Brnem a Slavkovem se slavkovská bitva stala novým folklorem. Každý rok kolem 2. prosince, výročního dne bitvy, se pod Santonem u Tvarožné odehrávají vzpomínkové akce spojené s bojovými ukázkami, jichž se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy. Občas se akce účastní i Napoleonovo slavkovské slunce, „le soleil d’Austerlitz“ stoupající vzhůru mlžným oparem, které francouzský císař ráno před bitvou pozoroval z návrší Žuráň.

Dodnes také žije řada pověstí, například historka o carské pokladně, kterou prý zakopal Preobraženský pluk ruské gardy při chvatném ústupu z bitvy. Další z mnoha pověstí nabízí film Napoleon režiséra Ridleyho Scotta, kde v závěru bitvy režisér využil legendu o rozstříleném ledu na dnes již zaniklých vodních plochách, Žatčanském a Měnínském rybníku (který býval s 514 hektary jednou z největších vodních ploch na Moravě). A kdybychom spočítali domy, paláce a chaloupky, kde měl podle nejrůznějších zaručených zpráv Napoleon přenocovat, zjistili bychom, že se na Moravě musel zdržet nejméně půl roku.
 

Toulky Slavkovským bojištěm

Nechme ale povídačky stranou a pojďme tam, kde Napoleon skutečně byl. O Žuráni už byla řeč, historikové si také jsou poměrně jisté, že noc po vítězství francouzské armády Bonaparte strávil na slavkovském zámku. Při prohlídce sami uvidíte Historický sál, kde bylo po bitvě u Slavkova uzavřeno příměří mezi Francií a Rakouskem a kde se podepisovaly smlouvy.

Konflikt připomínají také kovové a kamenné kříže na hromadných hrobech, dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky, osamělé, větrem ošlehané kameny či stromy. Zachovala se také řada typických krajinných dominant, které během staletí jen málo změnily svůj původní vzhled. S řadou z nich vás seznámí naučná stezka Bitva tří císařů, kterou můžete projít pěšky i projet na kole nebo zčásti autem. Na návrší za vsí Prace, kde bylo jedno z klíčových míst bojů, nechal vystavět kněz Alois Slovák Mohylu míru, první mírový památník v Evropě. Zastavit se můžete i na Staré poště, pro organizované skupiny je připravený komponovaný zážitkový program.
 

Bitva u Znojma 1809

Napoleon a jeho vojáci ale zanechali v českých zemích víc stop. Někteří Francouzi se u nás usadili a založili rodiny, bitva také přispěla k počátkům národního obrození. Po prohrané bitvě se totiž do vlády dostal kníže Stadion, zapřisáhlý nepřítel Francouzů, který se v Češích a Moravanech snažil probudit vzpomínky na slavnou minulost a dávné hrdiny, kteří za svou zem umírali v boji.

Slavkovské příměří ale dlouho nevydrželo a Napoleon se na Moravu vrátil: 10. a 11. července 1809 došlo k další bitvě mezi francouzskou a rakouskou armádou u Znojma. Konflikt dvou velmocí tentokrát uzavřelo příměří v Příměticích, části Znojma. Známe je spíš jako místo, kde o pár desítek let dřív sloužil jako farář Prokop Diviš a kde na farní zahradě postavil zařízení nazvané „machina meteorologica“, jinak známé jako bleskosvod. Dnes zde můžete navštívit Památník Prokopa Diviše a prohlédnout si i repliku jeho vynálezu.
 

Cesta Napoleonových saní z Ruska do muzea v Letohradu

O tři roky později táhla českými zeměmi francouzská armáda do Ruska. Tažení skončilo katastrofou, a v Městském muzeu v Letohradě můžete vidět saně, na kterých císař Napoleon v roce 1812 prchal o pár měsíců opačným směrem z Ruska zpět. Francouzský císař tehdy přenocoval v Drážďanech u saského státního a komorního ministra hraběte Marcolini-Ferettiho. Saně, na kterých přijel, byly ve značně zbědovaném stavu. Napoleon tak v cestě pokračoval v nových saních, které dostal od saské královny, a staré zůstaly v Drážďanech. Když se později syn hraběte Marcolini-Ferettiho přiženil do Letohradu, Napoleonovy sáně přivezl společně s ostatními věcmi.
 

Hořické trubičky a bitva u Chlumce 1813

S Napoleonovým návratem z Ruska je spojená i historie hořických trubiček, jejichž recept prý raněný císařův osobní kuchař prozradil jako odměnu za své ošetřování.

Naposled se Napoleon dostal do českých zemí po bitvě u Drážďan v srpnu 1813. Tam porazil armády Rusů, Rakušanů a Prusů a stíhal poražená vojska ustupující do Čech. V dnešním Ústeckém kraji u Chlumce a Přestanova narazila francouzská armáda 29. srpna na silný odpor 15 tisíc ruských a několika set rakouských vojáků. Přestože Francouzi měli více než dvojnásobnou převahu, vítězství se nedočkali: druhý den přispěchaly na pomoc další rakouské a pruské oddíly a Napoleon se tak ocitl v obklíčení. V bitvě u Chlumce 29. a 30. srpna byl jeho sbor zničen a generál Vandamme zajat; u Žandova v místě jeho zajetí dodnes stojí malý pomník.

Bylo to naposled, co se Napoleon dostal na naše území. Následovala další porážka v Bitvě národů u Lipska a další v roce 1815 u Waterloo. Bitva, která přišla deset let po slavkovském triumfu, znamenala konec napoleonských válek a stala se jedním z milníků evropské historie. Francouzského vojevůdce pak už čekalo jen doživotní vyhnanství na ostrově Svatá Helena, kde po necelých šesti letech ve svých jednapadesáti letech zemřel.
7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

Austerlitz 2024 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

30. 11.
Austerlitz 2024 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin, Napoleonských válek.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě Zážitky

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce Příroda

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Oblast kolem Chlumce u Ústí nad Labem se v historii stala dějištěm řady významných bitev. Chlumeckem prošla snad všechna válečná tažení do Čech. Bitvy za vlády Přemyslovců, husitská tažení, vojska za 30leté války, v 7letých válkách, napoleonské války, prusko-rakouské střety i 1. a 2. světová válka.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku Příroda

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Stará Pošta u Kovalovic Zážitky

Stará Pošta u Kovalovic

V části obce Stará Pošta bývalo mýto, kovárna silniční hostinec a soukromý dědičný poštovní úřad zřízený panstvím Lichtenštejnů. Poštovní stanice u Kovalovic u silnice z Brna do Olomouce byla postavena roku 1785. Původně sloužila jako obydlí poštmistra, úřadovna i hostinská místnost.

Památník Mohyla míru Kultura

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců Památky

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Neobjevená místa: staré obelisky připomínají povodeň, defenestraci, bitvu i obyčejnou facku

Neobjevená místa: staré obelisky připomínají povodeň, defenestraci, bitvu i obyčejnou facku

Úžasnými stavbami starověkého Egypta jsou společně s pyramidami také obelisky. Elegantní monumenty vyrobené z jediného kusu kamene nedají spát milovníkům tajemna, kteří v nich hledají nejrůznější symboly. Můžete pátrat společně s nimi, a to na výletech s portálem Kudy z nudy, které tentokrát míří k nejkrásnějším obeliskům v Česku.

#světovéČesko a Slavkovské bojiště: Napoleon nejen ve Slavkově

#světovéČesko a Slavkovské bojiště: Napoleon nejen ve Slavkově

Zámek Slavkov-Austerlitz patří mezi nejkrásnější neobjevené památky v Česku. A opravdu stojí za to tuto mohutnou barokní památku navštívit. Zámek je proslavený zejména jako útočiště Napoleona Bonaparte po bitvě Tří císařů, ovšem nabízí toho daleko víc. Například zábavné hry pro děti, odpočinek i sportovní hry v nádherném parku a řadu oblíbených akcí, jako jsou kostýmované prohlídky, farmářské trhy anebo historické akce. Zavítejte také na nedaleké bojiště u obce Prace s Mohylou míru, která svou lokací na vyvýšeném místě připomíná Lví pahorek v Belgii. Ten je však spojen s Napoleonovou definitivní porážkou…

Naučná stezka Bitva tří císařů Památky

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Slavkov u Brna

Slavkov u Brna

Město, které se do dějin zapsalo především jako místo napoleonské bitvy Tří císařů v roce 1805, leží dvacet kilometrů východně od Brna. Největší pozornost přitahuje barokní zámek se zahradou, do níž zasahuje golfové hřiště, ale najdete tu také pěkné náměstí a zajímavé židovské památky.

Jevíčko

Jevíčko

Ve 13. století bylo Jevíčko nově založenou osadou na důležité obchodní stezce vedoucí z Olomouce do Prahy, dnes se mu ovšem hlavní cesty vyhýbají. Píše se o něm jako o klidném městečku v srdci Malé Hané, které si uchovalo středověký oválný půdorys se čtvercovým náměstím a pravidelnou sítí ulic.

#světovéČesko a vrch Gothard: pocta Hořicím, hořickému pískovci a kamenickým tradicím

#světovéČesko a vrch Gothard: pocta Hořicím, hořickému pískovci a kamenickým tradicím

O Hořicích se mluví jako o městě kamenné krásy díky kvalitnímu pískovci a spoustě zajímavých soch a staveb. Některé z nich vám představíme podrobněji a pozveme vás na pár zajímavých procházek. Pokud si s sebou zabalíte na svačinu slavné hořické tubičky, čeká vás i sladký happyend.

Pomník napoleonských válek na Červeném kopci u Jevíčka Památky

Pomník napoleonských válek na Červeném kopci u Jevíčka

Památník vojáků zemřelých v letech 1813-1814 v nedaleké polní nemocnici stojí západně od Jevíčka na úpatí Červeného kopce. Vznikl na popud zemského školního rady Leopolda Klímy. Slavnostně odhalen byl roku 1910.

Kostel sv. Markéty ve Znojmě – Příměticích Památky

Kostel sv. Markéty ve Znojmě – Příměticích

Kostel sv. Markéty stojí na svém místě již od 1. čtvrtiny 13. století. Ze středověké stavby se dochovalo gotické kněžiště kostela. Roku 1730 byla na jižní straně zbudována kaple sv. Barbory. V 19. stol. byla na jižní straně presbytáře přistavěna sakristie s oratoří.

Památník návrší Žuráň u Podolí Památky

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj