ÚvodAktualityO Zlatou pivní pečeť se utká přes 270 pivovarů, návštěvníci ochutnají zajímavá piva z různých koutů světa
Gurmánská turistika

O Zlatou pivní pečeť se utká přes 270 pivovarů, návštěvníci ochutnají zajímavá piva z různých koutů světa

  • 19. září 2021
JIž 31. Mezinárodní festival piva se proběhne v areálu Výstaviště České Budějovice – odborné degustace 20. – 24. září 2021 v pavilonu R2 a R1 a veřejná část 24. a 25. září 2021 v Pivovarské zahradě a na venkovních výstavních plochách. Ocenění Zlatá pivní pečeť, udělovaná v rámci pivovarnické přehlíky International Beer Festival Budweis, je nejprestižnější pivovarnickou cenou v České republice. Vděčí za to jak dlouholeté tradici, tak zejména zájmu samotných pivovarů, domácích i zahraničních. V letošním roce se účastní soutěží 271 pivovarů z 24 zemí celého světa. Ve 35 pivovarnických kategoriích soutěží 1409 jejich výrobků. Expertní degustace se uskutečňují za účasti odborníků v oblasti pivovarnictví, potravinářství a certifikace kvality.
Dvoudenní Pivoveřejná část festivalu se uskutečnív areálu českobudějovického výstaviště. 24. a 25. září 2021 a nabídne návštěvníkům možnost ochutnat piva nejen evropských pivních velmocí, ale i piva nepříliš známá a neméně zajímavá z různých koutů světa.

Letošní 31. ročník festivalu přilákal do soutěže rekordních 1409 vzorků piva, což je nejvíce v historii celého festivalu.

pivní degustace české budějoviceZájem o účast v soutěži projevily všechny nejlepší malé pivovary z České republiky. Nepřihlásily se naopak ty tuzemské pivovary, které mají obavy, že v přísných podmínkách soutěže neobstojí. Zlatá pečeť se nedá vyhrát za peníze nebo z protekce. Letosi si nejvyšší ocenění v soutěži WORLD BEER SEAL 2020odnesl Jiří Fišer, sládek pivovaru z Vinohradského pivovaru za pivo DIPA.


Speciality pivní i lahůdky k pivu

pivo_vepřoRestaurace nabídne, na veřejné části festivalu speciální festivalový jídelníček, s řadou stylových jídel – například hovězí tatarák, marinovaná vepřová krkovička nebo vykostěné vepřové koleno. V nabídkách pivovarů bude většina oblíbených a vyhledávaných piv až po mimořádné pivní speciály nejen různých chutí, ale i barev. Všichni úspěšní výrobci představí nové druhy přichystané pro letošní nabídku. Hodnocení soutěžících pivovarů je anonymní a vícekolové a o vítězi rozhoduje například chuť piva, jeho plnost, hořkost nebo říz.

ovocné pivoPolovinu spotřeby piva v Česku tvoří tradičně ležáky, tedy piva spodně kvašená se stupňovitostí 11 – 12 %. Na druhém místě jsou pak lehčí výčepní piva. Zbývajících asi pět procent zaujímají nealko piva a různé pivní mixy a speciály, kterých se v tuzemsku ročně vypije na 430 tisíc hektolitrů. Přestože je tato kategorie piv na trhu zastoupena nejméně, velmi čile se rozvíjí a každý rok vznikají desítky nových variant ovocných mixů v nealkoholických a nízkokalorických variantách. Cílovou skupinou jsou zejména mladí lidé, zejména pak ženy.
Pivovar a penzion Grasel v Českém Rudolci Gurmánská turistika

Pivovar a penzion Grasel v Českém Rudolci

První pivovar byl v Českém Rudolci již v roce 1539. Současný moderní provoz, který na tuto tradici navazuje byl otevřen v roce 2015.

Pivovar Slavoňov Památky

Pivovar Slavoňov

Dnes zchátralá budova pivovaru z konce 17. století zabírá velkou část dvorce Slavoňov u Kovářova.

Pivovar Jílovice v jižních Čechách Gurmánská turistika

Pivovar Jílovice v jižních Čechách

Minipivovar se nachází v zemědělské usedlosti v Jílovicích u Trhových Svin. Pivo se vyrábí klasickým technologickým postupem z českých surovin. Jílovický statek patří také koním, sídlí na něm jezdecký klub, který poskytuje služby všem zájemcům.

Pivovar Hluboká nad Vltavou Gurmánská turistika

Pivovar Hluboká nad Vltavou

V pivovar se změnil historický sál někdejšího hotelu Obec, který vyrostl na počátku 20. století na popud Adolfa Josefa Schwarzenberga.

Minipivovar Chotoviny Gurmánská turistika

Minipivovar Chotoviny

Malý pivovar vybudovaný v roce 2011 na zámku v Chotovinách nabízí tradiční světlý ležák i speciální piva včetně vídeňského.

Pivovarský dvůr Lipan Gurmánská turistika

Pivovarský dvůr Lipan

Pivovarský dvůr Lipan se nachází v obci Dražíč, nedaleko Týna nad Vltavou a Bechyně. Byl vybudován v areálu bývalého lihovaru roku 1997.

Pivovar v Bechyni Gurmánská turistika

Pivovar v Bechyni

Piva se zde vaří klasickou dekokční metodou, která je typická pro česká piva. Používány jsou výhradně tradiční suroviny jako slad, vodu, chmel a ušlechtilé pivovarské kvasnice.

Rodinný pivovar Bukovar Gurmánská turistika

Rodinný pivovar Bukovar

Rodinný pivovar Bukovar z Dolního Bukovska, obnovil tradici vaření piva v jižních Čechách, kde se v nedaleké obci Bzí vařilo pivo již v 18. století.

Pivní trasa Českým Krumlovem: Po stopách zlatavého moku aneb Krumlov a pivo Gurmánská turistika

Pivní trasa Českým Krumlovem: Po stopách zlatavého moku aneb Krumlov a pivo

Tradice vaření piva v Českém Krumlově sahá k samým počátkům města. V roce 1347 udělil Petr z Rožmberka krumlovským mílové právo na krčmy i pivovar a město pak dostalo od vrchnosti v roce 1388 též řád pro prodej piva.

Pivovar Regent v Třeboni Gurmánská turistika

Pivovar Regent v Třeboni

Zajímá vás, jak se v Třeboni vaří pivo? Seznamte se s více než 600 let starou historií vaření piva v jednom z nejstarších pivovarů na světě. Rodinný pivovar Bohemia Regent a.s. pořádá exkurze, při ktrerých si můžete prohlédnout prostory, v nichž se vaří třeboňské pivo zblízka a nejen to.

Zámecký lihovar a pivovar Blatná Gurmánská turistika

Zámecký lihovar a pivovar Blatná

Lihovar v Blatné má dlouhou tradici, již v roce 1885 ho postavil baron František Hildprandt. Patří k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR, obnovy se dočkal také pivovar, který v návaznosti na tradici rodiny Hildprandtů vaří vynikající blatenské pivo.

Pivovar Kněžínek v Českých Budějovicích Gurmánská turistika

Pivovar Kněžínek v Českých Budějovicích

Pivovar je součástí komplexu Rekreačního a kongresového centra Nové Dvory. Tradičním způsobem vyrábí světlý a polotmavý ležák i řadu speciálů.

Rodinný pivovar Obora Gurmánská turistika

Rodinný pivovar Obora

Rodinný pivovar Obora funguje od roku 2015 na farmě rodiny Novákových v obci Obora nedaleko Želče u Tábora.

Prohlídka pivovaru Platan Zážitky

Prohlídka pivovaru Platan

Výlet do Protivína můžete spojit s prohlídkou místního Pivovaru Platan. Sládci tady vaří pivo s láskou a péčí podle tradiční receptury již více než 400 let. Používají přitom křišťálově čistou vodu z hlubinných vrtů, dále kvalitní český a moravský slad a vynikající žatecký chmel.

Hostinský pivovar Glokner Svachova Lhotka – pivo jako zvon Gurmánská turistika

Hostinský pivovar Glokner Svachova Lhotka – pivo jako zvon

Hostinský pivovar Glokner vznikl jako moderní sportovně relaxační komplex zahrnující golfové hřiště, wellness, hotel restauraci a samozřejmě i pivovar.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice Gurmánská turistika

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice je posledním pivovarem v České republice, který je ve vlastnictví města. Tradice vaření piva je spojená s bohatou historií Pootaví a traduje se do roku 1649.

Pivovar Samson v Českých Budějovicích Gurmánská turistika

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Dlouholetá tradice vaření piva a pečlivý výběr surovin dělá ze Samsonu vyjímečný pivovar. Pivovar vaří na osm druhů piv, mezi nimiž nechybí ležáky, ovocná piva, Pito nebo speciální pivo se sníženým obsahem obsahem sacharidů.

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích Gurmánská turistika

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná pivnice Budvarka nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání. Na velké obrazovce můžete sledovat vybraná televizní sportovní utkání.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku Gurmánská turistika

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Další aktuality

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 7. září 2024 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

V pořadí již 13. ročník Běhu kolem Světa se poběží v sobotu 7. září 2024. Běh kolem rybníka Svět má trať dlouhou 11,729 km a časový limit pro její zdolání jsou dvě hodiny. Jedná se o populární rovinný kros, který téměř celý kopíruje naučnou stezku kolem nejkrásnějšího třeboňského rybníka – Světa.
3. září 2024 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

Letošní první zářijová sobota 7. září 2024 přivítá již tradiční Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány. Během slavností bude v čase od 15 hodin veřejnosti přístupná věž Hláska, knihovna v hradním paláci a hradní sklepení.
2. září 2024 21:03
Kultura, Jihočeský kraj

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 31. srpna 2024 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
28. srpen 2024 16:00
Památky, Jihočeský kraj

České Budějovice oživí slavnosti Město lidem – lidé městu

10. ročník multižánrového festivalu Město lidem, lidé městu proběhne v pátek a sobotu 30. až 31. srpna 2024 v Českých Budějovicích. Veselá akce se snaží vrátit zábavu a pohodu do uspěchaných ulic města. Oblíbený pouliční festival připraví nevšední zážitek a atmosféru, díky které už město České Budějovice a veřejný prostor v něm nebudete nikdy vnímat stejnýma očima.
27. srpen 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude bojovat o Slamburk

V klášterním (zámeckém) parku v jihočeských Borovanech proběhne v sobotu 24. srpna další ročník bity o Slamburk – dne plného rytířských her a soutěží pro děti, včetně dobývání slaměného hradu. Letošního ročníku bitvy se zúčastní rody Malovců, Šelmberků, Husitů a Templářů. Během dne budou probíhat aktivity pro malé i velké děti, zapojit se mohou i rodiče. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jak takový den probíhá.
23. srpen 2024 9:55
Zážitky, Jihočeský kraj