ÚvodAktualityVila Tugendhat – prostor, který na sebe neupozorňuje
Památky

Vila Tugendhat – prostor, který na sebe neupozorňuje

  • 10. února 2012
Jedinečnou vilu Tugendhat, která se objevuje ve všech světových učebnicích architektury, není třeba dlouho představovat. Skvost moderní architektury prošel zásadní památkovou obnovou a restaurací a od března letošního roku nabídne návštěvníkům řadu novinek. Turisté si, mimo obytných prostor, prohlédnou zcela unikátní technické podlaží se strojovnou vzduchotechniky a spouštěcích oken, kotelnou či, „anti-molovou“ místností. Zájemci z řad odborné veřejnosti budou moci využít badatelské centrum.
Maximálně funkční a nadčasově elegantní
Vila Tugendhat je jedinečným příkladem moderní architekty, stavbou, která určila nová měřítka moderního bydlení a patří k základním dílům světové moderní funkcionalistické architektury. V letech 2010-2012 prošla zásadní památkovou obnovou a restaurací.
 
Vilu Tugendhat navrhl v letech 1928-1929 významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, který je považován za otce moderní architektury dvacátého století. Stalo se tak na objednávku manželů Grety a Fritze Tugendhatových, pocházejících z německých židovských rodin textilních průmyslníků. Stavba vyrostla v letech 1929-1930 na mírně svažitém pozemku v Brně-Černých Polích a v prosinci roku 1930 se do ní Gerta a Fritz Tugendhatovi nastěhovali. Rodina si však bohužel výjimečného domu příliš neužila, bydlela zde pouhých 8 let. V obavě před nacisty emigrovala v roce 1938 do Švýcarska a následně do Venezuely. Za války zabrali vilu Němci a po ní došlo k její devastaci vojáky Rudé armády, kteří si v jejích prostorách zřídili konírny. Po válce zde byla škola rytmiky a rehabilitační středisko pro děti, začátkem osmdesátých let přešla vila do majetku města Brna a začala sloužit k reprezentaci i k příležitostnému ubytování hostů města. V roce 1992 v jejích zdech podepsali premiéři Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodu o rozpadu Československa. Roku 2001 byla vila Tugendhat zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO jako jediná památka moderní architektury v České republice.
 
Vila Tugendhat byla v roce 1930 jedním z prvních pokusů o „dům jako stroj na bydlení“. Krásné je na ní tedy to, jak promyšleně slouží svému účelu, nikoliv bezúčelné ozdůbky a okázalé dekorace. Ostatně ty tu ani nenajdete – dokonce v obytném prostoru obeskleného prostředního patra nenajdete ani zeď. Obývací pokoj, jídelnu, knihovnu a pracovnu tvoří jeden prostor s rozlohou dvou set osmdesáti metrů čtverečních (což je půldruhého tenisového hřiště), ve kterém jednotlivé části oddělují jen onyxová stěna, závěs a ebenový paraván.
 
Vila se proslavila tím, že zde poprvé v dějinách architektury byla v soukromém domě užita ocelová nosná konstrukce v podobě subtilních sloupů na půdorysu kříže. V interiéru najdete vzácné a exotické materiály, např. italský travertin, dýhy z palisandru, zebrana a makassarského ebenu z jihovýchodní Asie. Zcela výjimečným kamenným dekorativním a zároveň funkčním je onyxová příčka. Medově žlutá hornina s bílou kresbou byla vytěžena v marockém pohoří Atlas. Je tak tenká, že při západu slunce propouští sluneční paprsky a vypadá, jako by hořela.
 
Dům byl vybaven souborem nábytku navrženým brněnskou firmou Standard přímo pro vilu Tugendhat. K nejznámějším patří křesla typu Barcelona a Tugendhat, židle typu Brno a MR20 i elegantní lehátko, které se dodnes vyrábějí. Vše bylo promyšleno do nejmenších detailů – architekti navrhli také ručně tkané koberce i potahové a závěsové textilie. Rodinný dům však vešel do dějin architektury nejen svou konstrukcí a uspořádáním obytného prostoru, ale také na svou dobu výjimečným technickým zázemím, které zahrnovalo unikátní elektrické spouštění oken, důmyslnou klimatizaci či fotobuňku u vstupu.
 
Vzduch ovoněný mořskou solí a trezor na kožichy
Systém vzduchotechniky v suterénu dopravoval do obytného prostoru filtrovaný a tepelně upravovaný vzduch. Ochlazování a zvlhčování vzduchu probíhalo ve speciální sprchové komoře na jejímž dně byly položeny mořské kameny, na které dopadala voda z trysek osazených do vodovodního potrubí. Díky mořským kamenům byl vzduch parfémován mořskou solí a dále byl dopravován systémem vzduchotechniky do hlavního obytného prostoru. Celý tento systém fungoval jako větrání a jemné chlazení, ale především jako teplovzdušné topení.

V technickém zázemí v suterénu najdete dále prádelnu, fotokomoru a trezor na kožichy – tato ochranná „molová komora“ se dochovala v původní podobě s originální dlažbou, obklady i věšákovými tyčemi. Původní žehlírna pod zahradní terasou byla upravena jako místnost pro řidiče.

Celkovou obnovou prošla také zahrada, kterou tvoří především zatravněná louka s několika solitérními stromy. Její součástí byly i opěrné zídky dvoustupňového alpinária pod terasou domu. Fasády domu postupně porostly vegetací a dům jakoby se „rozpouštěl“ v zeleni.
 
Novinky pro návštěvníky
Slavnostní otevření vily proběhne 29. února 2012. První návštěvníky z řad veřejnosti, kteří se sem dostanou až 6. března 2012, čeká řada novinek. Zpřístupněná bude nově mimořádně zajímavá trasa unikátním technickým podlažím. Uvidíte strojovnu vzduchotechniky, kde se obeznámíte s cirkulací vzduchu v domě nebo místnost na kožichy. V technickém podlaží najdete také novou expozici o vile Tugendhat. Na prohlídku vily je třeba se však předem objednat pomocí on-line formuláře, který najdete na webových stránkách vily. Prohlídky domu se budou konat každý den mimo pondělí. Provádí se (kromě češtiny) v anglickém a německém jazyce, po předchozí domluvě i v dalších jazycích.

Zájemci budou moci využít i Studijní a dokumentační centrum v personálním traktu, kde lze studovat rozsáhlou dokumentaci a literaturu týkající se vily Tugendhat. K dispozici externím badatelům centrum bude po předchozí domluvě.
Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Další aktuality

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete v pátek a sobotu 20. až 21. září 2024 možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
18. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnáte i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem husí. Už o víkendu 21. a 22. září 2024 se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů husí, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí každoročně na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
18. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Moravská metropole patří jazzu – začíná JazzFestBrno

Milovníci jazzu se od 17. září do 22. října 2024 mohou těšit na skvělé muzikanty a nezapomenutelnou atmosféru mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest Brno. Do moravské metropole přijede jeden z největších jazzových kytaristů všech dob Al Di Meola, americký zpěvák, kytarista a skladatel José James, těšit se můžete také na Cabaret des Péchés nebo Jiřího Slavíka a jeho Polka-boys.
17. září 2024 17:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brno nostalgické: hrad Špilberk zve na výstavu Obraz města v proměnách staletí

Muzeum města Brna zve zájemce o historii na výstavu s názvem „Brno nostalgické: Obraz města v proměnách staletí“, která se uskuteční od 19. září 2024 do 30. března 2025 na hradě Špilberku. Tato výstava návštěvníkům přiblíží historický vývoj Brna prostřednictvím vedut, tedy uměleckých topografických vyobrazení města, které zachycují jeho proměny během staletí. Nejde však jen o historický pohled – moderní výstava vizuálně atraktivní a plná interaktivních prvků, vtáhne návštěvníky do atmosféry minulých dob.
17. září 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj

Amatérská jeskyně v Moravském krasu zve na prohlídky – slaví letos 55 let

Před pětapadesáti lety, začátkem roku 1969, objevili speleologové v Moravském krasu Amatérskou jeskyni, nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.
11. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj