Česká společnost ornitologická vyhlásila
Ptákem roku 2019 hrdličku divokou,
tradiční symbol lásky a víry. Hrdliček divokých žije v Česku podle odhadu ornitologů 40 000 až 80 000 párů. Na rozdíl od hrdličky zahradní, kterou lze v zimě často vidět na krmítkách, tráví jejich divocí příbuzní zimu na jižním okraji Sahary a k nám se vrací až v dubnu. Česká společnost ornitologická
vyzývá všechny zájemce k pozorování hrdličky divoké v prvních májových dnech.
Hrdlička divoká dorůstá délky
25 až 28 cm a v rozpětí křídel měří 45 až 50 cm, je tak o něco menší než běžnější hrdlička zahradní, od které se liší i pestřejším zbarvením.
Ozývá se hlubokým, nosovým, několikrát opakovaným „turrr turr turrr“. Při vzlétnutí tleská křídly.
Vydejte se
1. máje na pěší vycházku do luk a polí a pátrejte po Máchově hrdličce. Pozorně poslouchejte a pozorujte. Všímejte si jednotlivých znaků, které vám pomohou při určování a hlavně – naposlouchejte si jejich hlas! Ten je naprosto odlišný a pomůže vám ke správnému určení.
Jak svá pozorování zapsat
Výsledky svého pozorování pak můžete
přes webové stránky nahlásit České společnosti ornitologické,
nejpozději do 12. května 2019. Záznam musí obsahovat datum a čas (
od – do) pozorování,
souřadnice místa pozorování,
počet pozorovatelů a počet
pozorovaných hrdliček. Získání i negativního pozorování je pro ornitology velice důležité. Jen tak se dozví, že někdo v místě po hrdličce pátral a nebyla tam.
Ornitologové radí
vypravit se za hrdličkami ideálně v dopoledních hodinách nebo v podvečer. I když v této době se hrdličky ozývají během celého dne, po poledni jejich aktivita klesá.