ÚvodAktualityVydejte se v máji pozorovat hrdličky
Příroda

Vydejte se v máji pozorovat hrdličky

  • 1. května 2019
Patříte k lidem, kteří se rádi zaposlouchají do ptačího zpěvu? Pak by vás mohla zajímat akce České společnosti ornitologické, která vyzývá všechny zájemce k pozorování ptáka roku, hrdličky divoké, v prvních májových dnech. Akce probíhá od 1. do 12. května, s tím, že nejpozději do 12. 5. je třeba svá pozorování nahlásit přes webové stránky ČSO.
Hrdlička divokáČeská společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2019 hrdličku divokou, tradiční symbol lásky a víry. Hrdliček divokých žije v Česku podle odhadu ornitologů 40 000 až 80 000 párů. Na rozdíl od hrdličky zahradní, kterou lze v zimě často vidět na krmítkách, tráví jejich divocí příbuzní zimu na jižním okraji Sahary a k nám se vrací až v dubnu. Česká společnost ornitologická vyzývá všechny zájemce k pozorování hrdličky divoké v prvních májových dnech.

Hrdlička divoká, pták roku 2019Hrdlička divoká dorůstá délky 25 až 28 cm a v rozpětí křídel měří 45 až 50 cm, je tak o něco menší než běžnější hrdlička zahradní, od které se liší i pestřejším zbarvením. Ozývá se hlubokým, nosovým, několikrát opakovaným „turrr turr turrr“. Při vzlétnutí tleská křídly.

Vydejte se 1. máje na pěší vycházku do luk a polí a pátrejte po Máchově hrdličce. Pozorně poslouchejte a pozorujte. Všímejte si jednotlivých znaků, které vám pomohou při určování a hlavně – naposlouchejte si jejich hlas! Ten je naprosto odlišný a pomůže vám ke správnému určení.
 

Jak svá pozorování zapsat

Hrdlička divokáVýsledky svého pozorování pak můžete přes webové stránky nahlásit České společnosti ornitologické, nejpozději do 12. května 2019. Záznam musí obsahovat datum a čas (od – do) pozorování, souřadnice místa pozorování, počet pozorovatelů a počet pozorovaných hrdliček. Získání i negativního pozorování je pro ornitology velice důležité. Jen tak se dozví, že někdo v místě po hrdličce pátral a nebyla tam.

Ornitologové radí vypravit se za hrdličkami ideálně v dopoledních hodinách nebo v podvečer. I když v této době se hrdličky ozývají během celého dne, po poledni jejich aktivita klesá.
CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj je proslulá romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: lýkožrouti, kůrovcová kalamita, nové vyhlídky a lesy nové generace

Největší kalamita v novodobé historii českých lesů měla velikost zrnka rýže a neúnavný apetit. Kůrovec se proměnil v postrach hor a hájů. Zanechal po sobě holiny, nešťastné lesníky a přebytek dřeva. Ale také nové vyhlídky, jiné vnímání krajiny a pár nečekaných dobrých zpráv. Brouk, který změnil český les, nás zároveň donutil přemýšlet, co s ním dál – a jak přežít, když to nepřežije smrk. Vydejte se s Kudy z nudy na kůrovcové výlety!
17. duben 2025 10:19
Příroda

Přírodní katastrofy v Česku: důlní neštěstí, povodně i výbuchy

Pády letadel, povodně, erupce islandské sopky Eyjafjallajökull, potopení Titaniku a požáry pařížské katedrály Notre-Dame či hradu Pernštejn: všechny uvedené katastrofy se odehrály 15. dubna. Zkrátka to je datum, kdy je lepší mít se na pozoru!
13. duben 2025 9:05
Příroda

Poznejte krásu našich divokých koní

Divokým koním původně z anglického Exmooru, kteří pomáhají udržovat rozsáhlé louky a pastviny, se u nás daří dobře a dá se říci, že v České republice již zdomácněli. To dokládají také vědecká pozorování, která konstatují, že původní koně přivedli na svět další mláďata. Nejvíce jich je ve středočeských Milovicích a v Národním parku Podyjí na Jižní Moravě. Většina pastvin (či vyhlídek na ně) je volně přístupná, a tak se s koňmi můžete setkat velmi zblízka. Kam se za divokými koňmi vypravit, napoví portál Kudy z nudy.
12. duben 2025 8:52
Příroda

Den Země 2025, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
11. duben 2025 12:00
Příroda

Nechme tetřívky na Šumavě v klidu tokat

Populace tetřívka obecného bojuje na území Šumavy o přežití. V národním parku žije zhruba 50 kohoutků tetřívka a dalších 30 se vyskytuje ve vojenském prostoru Boletice. Národní park Šumava proto omezil vstup na některá tokániště, například v okolí Dobré, Cazova, Kunžvartu a Stožce. Zákaz vstupu na určené lokality platí až do 31. května 2025.
9. duben 2025 10:00
Příroda

Geo zajímavosti Česka: glóbusy, poledníky a další kuriozity

Proč zrovna "geo"? Protože tímto slovním základem začíná mnoho pojmů souvisejících s naší planetou. Slovo geo znamená v řečtině země. Stejně tak se naše dnešní tipy budou zabývat zajímavostmi, které nějak souvisí s geodézií, geologií či geografií. Poradíme vám například, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům, pólům a dalším zajímavostem vyznačených v terénu. Vyrazte na procházku k vyhledávaným turistickým kuriozitám!
8. duben 2025 10:00
Příroda

Znáte lužní lesy? Udělejte si výlet za poznáním tohoto vzácného biotopu

Luhy se vyznačují vysokou hladinou spodní vody a periodickým zaplavováním. Lužní les, který je plný rozmanitých druhů vzácných rostlin, živočichů a hmyzu, které jinde nežijí. V létě se stává neprostupnou džunglí s mnoha malými močály, liánami, hmyzem a zpívajícími ptáky. Věděli jste, že se jedná se o ekosystém, který se nejvíce podobá tropickému pralesu? Lužní lesy mají schopnost zadržet vodu v krajině ze které by se jinak rychle vytratila. Během záplav jsou nedocenitelným ochráncem – dokáží pojmout mnohem větší množství vody než přehrady, a tím chrání okolní vesnice i města před devastující silou vody. Mezi typické obyvatele lužních lesů patří obojživelníci, ptáci vázaní na vodu, stromy, které snesou dlouhodobé zamokření a světlomilnější rostliny, jako je třeba orsej jarní, bledule jarní, sněženka nebo česnek medvědí.
7. duben 2025 8:00
Příroda

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku 2025!

Již po čtyřiadvacáté můžete rozhodnout o tom, které stromy budou bojovat o titul Strom roku 2025. Pokud znáte strom, který si zaslouží pozornost, či potřebuje péči, podělte se o jeho příběh a nominujte ho do letošního ročníku ankety. Sběr nominací začal 1. 4. a bude pokračovat až do 18. 5. 2025. Vyhlášení nominované dvanáctky proběhne během měsíce června. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Finalisté pak budou soutěžit o titul Strom roku 2025 v online hlasování od 21. července do 5. října 2025. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.
6. duben 2025 15:00
Příroda