ÚvodAktualityVýlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města
Příroda

Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města

Poslechněte si audio verzi článku
Určitě si řeknete, že samotářský výlet v Praze ani není možný. Jistě, v centru města u orloje nebo na Hradě sami nebudete nikdy, možná jen velmi brzy ráno. Naše tipy vás ale zavedou na místa, kam turisté nezajdou a Pražáci o nich sice slyšeli, ale mnohdy tam ani nebyli…

Branické skály na pravém břehu Vltavy

Branické skályBranické skály s dřevěným kostelíkem upoutají každého při vjezdu do Prahy v Braníku, jen kousek před podolskou plovárnou. Branická skála, opředená pověstmi o skrytém pokladu a dávném hradu, je jedním z nejvýchodnějších výběžků vápenců Českého krasu. Tvoří výraznou krajinnou dominantu vltavského údolí. Historie těžby vápence v těchto místech sahá nejméně do poloviny 18. století. V několika vápenkách, které postupně vznikly u paty lomu, se z něj pálilo proslulé "pražské staroměstské vápno". Dnes je lomová stěna významným odkryvem devonských vápenců (dvoreckoprokopské vrstvy). Nachází se nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu na Praze 4. Nahoru se dá dojít z ulice Na Dobešce či Stará cesta.
 

Hradiště Děvín na levém břehu Vltavy

dívčí hradyNad levým břehem řeky Vltavy se v Praze nachází vrch Děvín. Výrazný vrch s nadmořskou výškou 310 metrů se rozkládá na pomyslných hranicích Hlubočep a Radlic. Kdysi zde stávalo hradiště – první již v době kamenné, druhé pak obývali Slované. Sem umístil A. Jirásek pověst o odbojné Vlastě, která nabádala své soukmenovkyně k dívčí válce.  Výchozím bodem pro dobytí Děvína může být autobusová zastávka Nad Konvářkou linky 153. Cesta okolo vodojemu pak zahne k přírodní památce Ctirad. Poté trasa pokračuje víceméně po vrstevnici až k bývalému hradišti Děvín. Po celou dobu se můžeme kochat krásným výhledem na pravý břeh Vltavy. Asi nejhezčí výhled je z vyhlídkového místa nad Hlubočepskými plotnami. Odtud pak vede cesta strmě dolů do Hlubočep a ústí na počátku Prokopského údolí.
 

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada žižkovV pražské čtvrti Žižkov se u ulice U Rajské zahrady rozkládá luxusní park Rajská zahrada, který láká k odpočinku, romantické procházce, zábavnému vyžití pro děti, sportování i příjemnému posezení s občerstvením pro všechny bez rozdílu věku. Praha 3 – Žižkov nabízí působivý kaskádovitý park s všudypřítomnou zelení, květinami, stromy, jezírkem a mnoha možnostmi sportovního vyžití. Dominantou protínající celý park jsou pískovcové schody, jejichž středem protéká umělá horská bystřina. Ve spodní části parku najdete hřiště pro děti, sportoviště s běžeckou dráhou včetně sprch a kavárnu. Navazuje oplocené hřiště, kde si můžete zahrát fotbal, basketbal či volejbal. Na dalších terasách je posilovna, hrací plocha pro petanque, pingpongové stoly a jezero, které je osázeno vodními rostlinami a vidět v něm můžete i vodní želvy. Zapůjčit si zde můžete i různé pomůcky ke sportování.
 

Park Třešňovka v Hrdlořezech

třešňovkaNěkolik let opuštěný ovocný sad byl v roce 2015 obnoven. Staré neplodící stromy byly odstraněny a vysázeno bylo na 410 vysokokmenů třešní, 6 jabloní a 4 hrušně. Jde o odrůdy vyšlechtěné před začátkem 20. stoletím, které se zpravidla vysazovaly do 50. let 20. století, jako např. Karešova, Kordia, Rychlice německá, Germersdorfská, Libějovická, Kaštánka, Granát, Tropichterova, Velká černá chrupka a další. Z kmenů vyřezaných stromů bylo přímo v ploše sadu vytvořeno několik broukovišť. Tyto nové výsadby doprovází staré třešně, ale také mnoho torz, které propůjčují tomuto místu neuvěřitelné charisma. Snadno se sem dostanete z čtvrti Zelené Město.
 

Rozhledna Doubravka na Černém Mostě

DoubravkaAutorem unikátní rozhledny je Prof. Ing. arch. Martin Rajniš a jeho tým z Huti architektury. Nejen, že vyhlídkovou věž pojmenovali, vtiskli jí také podobu výrazné originální konstrukce, které dominují tři masivní nohy. Rozhledna Doubravka v přírodním parku Čihadla v Praze 14 byla zpřístupněna v půlce června 2018. Po roce a půl někdo rozhlednu úmyslně zapálil, ale naštěstí byla opravena ještě před koncem roku 2019. Zajímavý je ale také samotný přírodní park – jeho rozloha činí více než 2222,5 hektaru (je největším přírodním parkem Prahy). Na jeho území objevíte velké množství maloplošných chráněných území. Jedná se kupříkladu o přírodní rezervace Klánovický les – Cyrilov a V Pískovně. Nacházejí se zde také přírodní památky Prameniště Blatovského potoka, Počernický rybník a Xaverovský háj.
 

Lesopark Letňany se singletrailem

lesopark letňanyNedávno vybudovaný lesopark Letňany na území mezi Letňany, Kbely a Čakovicemi je místem klidu a odpočinku, ideální na procházku s kočárkem nebo na projížďku na in-line bruslích. Na celkové ploše 36 hektarů zde bylo nejprve vysázeno takřka 9 hektarů nového lesa. Vznikly zde také louky se 314 solitérními stromy. Větší podíl luk je v lesoparku založen úmyslně, a to z estetických a rekreačních důvodů. Jižní část lesoparku se podařilo oživit rozmístěním dvou skupin balvanů. Jeden balvan byl také umístěn na vrchol vyššího kopce, který nabízí zajímavý výhled jak na letiště Letňany, tak i do Polabí. Bikerům jsou tu k dispozici singletrailové stezky. Vznikly zde také louky se 314 solitérními stromy, síť asfaltových a mlatových cest pro chodce, běžce a inline bruslaře a cyklisty a také dětské hřiště ve tvaru letadla.
 

Klíčovské jabloňové sady

Jabloňový sad KlíčovOvocný sad na Klíčově, to je zelená oáza obklopená industriální atmosférou pražských Vysočan. Jedná se o jeden z 36 veřejných ovocných sadů na území hlavního města. Pozapomenutý ovocný sad na Klíčově nabízí jablka, hrušky, meruňky a vlašské ořechy, kam jen oko dohlédne. Načesat si je zde můžete podle libosti (a zcela legálně). Jedná se o jeden z mnoha veřejných sadů, který náleží Magistrátu hlavního města Prahy a je veřejně přístupný. Dostat se sem dá z ulice Ke Klíčovu, zahrádkářskou kolonií. Rozsáhlý areál sadů leží na svazích a v údolní nivě Klíčovského potoka. Na severních svazích údolí bývala původně vinice, která svému účelu sloužila až do roku 1916. Současné sady v údolí zde byly založeny na přelomu 50. a 60. let 20. století a zabíraly více než 40 hektarů (cca 60 fotbalových hřišť).


Park Cibulka s čínským pavilonem

CibulkaJméno parku bylo odvozeno od majitele Blažeje Cibulky z Veleslavína, který tu žil na přelomu 16. a 17. století. V roce 1817 koupil usedlost kníže a vypuzený pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein, který si tu vybudoval honosné letní sídlo. Statek přestavěl na empírový zámeček a na přilehlém pozemku zřídil přírodní park doplněný v romantickém duchu řadou drobných stavbiček a soch. Při původním budování parku myslel kníže i na odpočinkové stavby sloužící k výhledu. A tak zde dnes naleznete Poustevnu (přesnou kopií stavby v saském Meiningenu), vyhlídkovou věž Cibulka s cimbuřím, ze které je nádherný výhled. Největším skvostem parku je empírový zámeček Cibulka. Pavilon – půvabná osmiboká patrová budova ve tvaru pagody pochází z let 1822. Dlouhé roky chátral, od roku 2018 prochází zevrubnou rekonstrukcí. Původně byl pavilon vyzdoben sochami. Nejoblíbenější z nich bývala socha Číňana s deštníkem, který se ve vetřu pohyboval jako lopatky mlýna.
Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě Příroda

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil Památky

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích Příroda

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.

Rajská zahrada na Žižkově Příroda

Rajská zahrada na Žižkově

Rajská zahrada je luxusní park, který byl vybudován na zanedbaném prostoru mezi Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou. Poskytuje zázemí pro trávení volného času jak aktivně na hřišti, tak pasivně v kavárně. Krásný park je oázou klidu v jinak rušném centru města.

Lesopark Letňany Příroda

Lesopark Letňany

Nedávno vybudovaný lesopark l na území mezi Letňany, Kbely a Čakovicemi je vyhledávaným místem klidu a odpočinku, ideální na procházku s kočárkem nebo na projížďku na in-line bruslích. Nově jsou tady k dispozici singletrailové stezky.

Bývalé hradiště Děvín na Zlíchově Památky

Bývalé hradiště Děvín na Zlíchově

Nad levým břehem řeky Vltavy se v Praze nachází vrch Děvín. Výrazný vrch s nadmořskou výškou 310 metrů se rozkládá na pomyslných hranicích Hlubočep a Radlic.

Klíčovské sady v Praze Příroda

Klíčovské sady v Praze

Ovocný sad na Klíčově, to je zelená oáza obklopená industriální atmosférou pražských Vysočan. Jedná se o jeden z 36 veřejných ovocných sadů na území hlavního města.

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin Příroda

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu, se v Praze 4 – Braníku tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.

Keltské oppidum Závist – za největším a nejznámějším oppidem u nás Příroda

Keltské oppidum Závist – za největším a nejznámějším oppidem u nás

Největší známé keltské oppidum v Čechách i ve Střední Evropě můžete navštívit i vy. Bylo vybudováno na vrchu Hradiště zvaném Závist, nad dnešní Zbraslaví u Prahy v nadmořské výšce 391 metrů.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Singletrail Letňany Letní sporty

Singletrail Letňany

Čtyři singletrailové trasy si bikeři mohou sjet v lesoparku Letňany v Praze. Jejich celková délka je 5 700 metrů. Ze čtyř tras mají tři lehkou obtížnost a jedna je středně náročná.

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze Příroda

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.

Další aktuality

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
12. říjen 2024 6:13
Památky, Praha

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2024 v Praze!
12. říjen 2024 5:05
Zážitky, Praha

Dušičkové tipy nejen na víkend na konci října v Praze a okolí

Přelom října a listopadu je ve znamení Halloweenu a Dušiček. Je to období plné tajemných rituálů a podivuhodných setkání, při kterých se prolíná svět živých se světem mrtvých. Bubáci se vyrojí zejména poslední říjnový den, kdy se slaví anglosaský lidový svátek Halloween. Věřte nebo ne, jeho název vznikl prostým zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy předvečer Všech svatých – a přesně tak to je, protože připadá na první listopadový den a den nato se slaví dušičky – Památka zesnulých. Zkrátka příležitostí ke strašidelným prohlídkám s tajuplnými světýlky se nabízí víc než dost!
11. říjen 2024 16:49
Zážitky, Praha

Praha a vládní paláce: říjnový svátek zve na unikátní prohlídky honosných interiérů

Státní svátek 28. října láká na nejrůznější prohlídky a dny otevřených dveří. Portál Kudy z nudy pro vás tentokrát vybral tipy na místa, kam se běžně nepodíváte – do vládních paláců, které otevíraní během Dne vzniku samostatného československého státu veřejnosti své dveře k nahlédnutí. Podívejte se do Senátu, Poslanecké sněmovny, Strakovy akademie, rezidence primátora, budov ministerstev a na další místa, která zase jen tak brzy neuvidíte.
11. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.10. – 13.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Havelské posvícení v Radotíně, 80. výročí letecké bitvy nad Jesenicí, Prague Coffee Festival 2024, Na úsvit času aneb k počátkům pražské pánve, Na kouzelném paloučku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Praha je plavců ráj – tipy na místa, kde si skvěle zaplavete

Praha by se dala označit jako plavecký ráj – plavci si mohou vybrat z řady klasických krytých bazénů, ale také intimních hotelových wellness center či aquaparků, které nabízejí zábavu i bohaté sportovní vyžití. Užijte si chvíle strávené v bazénu s mořskou vodou, nevšední návštěvu největšího aquaparku ve střední Evropě nebo nezapomenutelné výhledy na hlavní město.
10. říjen 2024 12:10
Životní styl, Praha

Začíná Signal Festival: rozzáří Pražský hrad, nabídne videomapping a rozsáhlou Galerijní zónu

Čtyři dny nabité audiovizuálním uměním nejen ve veřejném prostoru nabídne Signal Festival od 10. do 13. října 2024, každý den od 19:00 do půlnoci. Letošní ročník přinese dvě trasy – Hradčany a Centrum, uvede 22 uměleckých instalací a vůbec poprvé rozzáří i areál Pražského hradu. Součástí tras bude 7 zastávek placené Galerijní zóny a 2 videomappingy. Program také zahrnuje první ročník networkingové konference Signal Forum, která 11. a 12. října zaplní CAMP přednáškami s odborníky a odbornicemi z oblasti technologií, nových médií a vědy. Vstupenky na festival jsou k dostání online.
10. říjen 2024 8:00
Kultura, Praha