ÚvodAktualityVýlety pro samotáře ve východních Čechách: poznejte kouzlo Železných hor
výlety pro samotáře, Kudy z nudy, Železné hory
Příroda

Výlety pro samotáře ve východních Čechách: poznejte kouzlo Železných hor

Železné hory jsou skvělým místem, kde strávit příjemnou dovolenou či výlet bez davu proudících turistů. Nacházejí se ve východních Čechách mezi městy Chrudim, Hlinsko, Chotěboř a Skuteč. Na své si zde přijdou jak milovníci přírody, tak obdivovatelé historických památek. Na průzkum oblasti se můžete vydat pěšky i na kole, a když v zimě napadne dostatek sněhu, tak i na běžkách.
doubravaV Železných horách najdete velmi pestrou a rozmanitou krajinu, jsou zde původní bukové lesy, hluboká údolí, louky, pole. Nejvyšším vrchem Železných hor je Pešava (697 m n. m.), oblastí protékají dvě řeky – Chrudimka a Doubrava. Chrudimka vytváří místy hluboce zaříznuté údolí, které je chráněno jako přírodní památka (Krkanka, Strádovské peklo). Také na Doubravě naleznete řadu pozoruhodných míst – nad Ronovem protéká Doubrava krásným Chittussiho údolím a stejnojmenným přírodním parkem, u Chotěboře naleznete krásné Údolí Doubravy. Unikátem Železných hor je Kaštanka v Nasavrkách. Založil ji kníže Auersperg v roce 1774 a jedná se o nejvýše položenou alej jedlých kaštanů v Evropě. Překvapivé je, že Kaštanka dosud plodí.
 

Tipy pro milovníky vodního živlu – železnohorské přehrady

přehrada sečKdo miluje koupání, bude příjemně překvapen množstvím přehrad, které na území nalezne. Nejznámějším místem plavání a vodních sportů je přehrada Seč. Hráz je zděná a byla postavena mezi lety 1925 – 1934 ze žulových bloků mezi skalisky, na nichž se nacházejí zříceniny hradů Oheb a Vildštejn. Výška hráze činí 42 m a její šířka v koruně 165 m. Zadržuje 22 milionů m³ vody. Vstup na most na hrázi je volný a je z něj krásný výhled na celou přehradu na jedné straně, na druhé úchvatný pohled do hluboké propasti.
 
nádrž PařížovMenší nádrž Pařížov byla postavena v letech 1910-13 z důvodu ochrany před vlivem povodní. Přehradní nádrž byla postavena z rulového kamene a má tvar trojúhelníku a dnes slouží k rekreaci a sportovnímu rybolovu. Její hráz je technickou památkou postavenou z lomového kamene. Křižanovická přehrada byla postavená v letech 1948-53. Betonová hráz je 28 m vysoká a 137,5 m dlouhá, zadržuje vodu o objemu 2 mil m3. Přehrada je sice vyhledávaným rekreačním místem, z důvodu zásob pitné vody, zde není povoleno koupání.
 

Hrady, zámky a rozhledny

hrad lichniceŽelezné hory ukrývají několik starobylých hradů, zejména Lichnice nad Třemošnicí, dále pak Oheb, Vildštejn, Rabštejnek, Žumberk. V okolí Skutče pak ještě najdete Rychmburk a Košumberk. Stojí zde i středověké tvrze (resp. jejich zbytky) – například v Lipce. Ze zámků budou nejznámější Slatiňany, které se letos otevřely po náročné několikaleté obnově. V zámku Nasavrky si můžete prohlédnout expozici o životě Keltů na území Železných hor.

rozhledna Bára II.Rozhleden je v Železných horách a na Chrudimsko-Hlinecku velké množství. Směrem ze západu na východ je to rozhledna Na Kopečku v obci Lipovec, která vás překvapí výhledem na Čáslavsko. Pokud se chystáte na hrad Lichnici, určitě vystoupejte na zdejší hradní rozhlednu, která dostala jméno Milada. Při dobré viditelnosti můžete vidět nejen krajinu v okolí, ale také třeba Krkonoše, Bezděz nebo Milešovku vzdálenou 140 km. U Trhové Kamenice natrefíte na rozhlednu na Zuberském kopci. Jedná se o telekomunikační vysílač, který slouží i jako rozhledna a nabídne vám nádherný výhled na vrcholky Železných hor a Žďárských vrchů, za jasného počasí i Orlických hor nebo Krkonoš. Volně přístupná dřevěná rozhledna Boika u Nasavrk poskytuje panoramatický pohled na Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník a Jeseníky. Velmi zajímavou stavbou je rozhledna Bára II. z dílny ing. arch. Martina Rajniše s atypickou konstrukcí trojbokého komolého jehlanu.
 

Lidové a technické památky Železných hor i pověst o zkamenělé krávě

veselý kopecLidových památek je na Chrudimsko-Hlinecku velké množství. Mezi nejznámější skanzeny se řadí BetlémHlinsku a Veselý Kopec. Právě tam, v chlévu z Mokré Lhoty, byla otevřena nová výstava, představující lidové tradice zapsané na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Pardubického kraje. Jedná se například o vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, vodění jidáše, velikonoční strom a věneček ve Střemošicích, věneček ve Vejvanovicích, tradiční výroba dýmek na Prosečsku, stínání, honění či cepování kohouta, ruční výroba žinylkových textilií v Hlinsku a Městský masopustní průvod v Lanškrouně. V obci Možděnice objevíte dřevěnou zvonici, roubenou starou kovárnu a školu. Objekty jsou sice nepřístupné, ale určitě stojí za vidění. V obci Maleč uvidíte soubor typických venkovských domů této oblasti a v Libici nad Doubravou zase stojí Pilnův statek, původní stará zemědělská usedlost z poloviny 19. století. Statek je ve vlastnictví obce, která jej využívá k ubytování nebo pořádání kulturních akcí.
 
berlova vápenkaKoho zajímají technické památky, neměl by minout Berlovu vápenku u Třemošnice, vápennou pecDolním Podole (zde se těžil vápenec od středověku a těžba vysoce kvalitní suroviny byla ukončena až roku 1965). V Libici nad Doubravou objevíte za jezem na Doubravě Němcův mlýn s bývalou sklárnou. Jde o bývalou brusírnu a leštírnu skla pana Pešouta. Byla postavena v letech 1866 až 1870 a odebírala brusný křišťál vyráběný v Bradle (u Doubravy se totiž nachází bílý písek vhodný pro leštění skla). Ještě před první světovou válkou zaměstnávala brusírna několik rodin z okolí. Dodnes se dochovalo pouze obytné stavení, dílny jsou v rozvalinách.

krávaNáš výlet po Železných horách a Chrudimsko-Hlinecku zakončíme zdejší pověstí, která se váže ke zvláštnímu chráněnému kameni u obce Chloumek (cca 4 km od Horního Bradla). Podle místní legendy zde žil kdysi velmi zlý člověk – dráb, který bil a mučil svěřené robotníky karabáčem. Jednoho dne dokonce ubil k smrti mladou ženu s nemluvnětem. Nato se proměnil v obludnou ryšavou krávu a zkameněl. Dnes tuto událost připomíná dřevěná kráva při cestě z Chloumku do Křemenice.
Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty Příroda

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny.

Údolí říčky Žejbro v Železných horách Příroda

Údolí říčky Žejbro v Železných horách

Říčka Žejbro se nachází v Železných Horách. Nejhezčí úsek je údolí mezi Vrbatovým Kostelcem u Chrasti a Podskalou. Říčka se tu zařezává do skalnatého údolí a vytváří tak romatickou kulisu pro jarní nebo podzimní procházku.

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů Kultura

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Rozhledna na hradě Lichnice Příroda

Rozhledna na hradě Lichnice

Přímo v areálu hradu Lichnice naleznete kovovou rozhlednu, která se nenápadně ukrývá v torzu hradní věže. Za jasného počasí se odtud odkrývají fantastické výhledy do daleka.

Hrad Oheb nad přehradou Seč Památky

Hrad Oheb nad přehradou Seč

Téměř zapomenutá zřícenina hradu Oheb, s nádherným výhledem a kolmým srázem do Sečské přehrady. Hrad se připomíná na začátku 15. století, kdy vznikl nejspíše na ochranu území patřícího tehdejšímu vilémovskému klášteru.

Slavická obora u Slatiňan Příroda

Slavická obora u Slatiňan

Nedaleko města Nasavrky se nachází slavická obora o výměře 535 ha, kterou v letech 1774 až 1776 založil kníže Jan Adam Auersperg. Rozprostírá se mezi obcemi Trpišov, Licibořice, Slavice a Práčov. V oboře je chována jelení zvěř a mufloni.

Zámek Chrast u Chrudimi – sídlo městského muzea Kultura

Zámek Chrast u Chrudimi – sídlo městského muzea

Původně renesančně stavěný mezi lety 1579 a 1605 Albrechtem Slavatou z Chlumu a po něm Markétou Berkovou, rozenou Trčkovou, od roku 1664 letní rezidence královéhradeckých biskupů, přestavěný a doplněný dalšími barokními křídly v letech 1721 – 1731 a kolem roku 1742.

Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice Památky

Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice

Berlova vápenka je cenná technická kulturní památka dokládající místní průmyslovou tradici a historii. Evropskou raritou byla 5 km dlouhá lanovka, která vedla z vápencových dolů. Výstavu doprovázejí expozice mapující minerály v okolí, které sloužily jako surovina pro výrobu.

Zřícenina hradu Lichnice Památky

Zřícenina hradu Lichnice

Na ostrohu nad Třemošnicí byl v 2. pol. 13. století vybudován hrad Lichnice. Hrad je přístupný oficiálně od května do října, ale kolem brány se dá projít po cestičce vždy a hrad tak navštívit kdykoli.

Šilinkův důl – via ferrata Příroda

Šilinkův důl – via ferrata

Toužíte po dobrodružství na dosah ruky a chtěli byste si vyzkoušet techniku lezení po via ferratě? Projděte se údolím řeky Krounky – nudit se nebudete. Nejde však o cesu pro horolezce s vybavením, jedná se o jednoduchou trasu zajištěnou řetězy a můstky, kterou určitě zvládnou i děti.

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů Zážitky

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Rozhledna Boika u Nasavrk Příroda

Rozhledna Boika u Nasavrk

Volně přístupná rozhledna Boika nad Českými Lhoticemi nabízí pohled na Chrudim, Luži, Pardubice, Hradec Králové a při dobré viditelnosti na Krkonoše a Orlické hory.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum Památky

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Dřevěná rozhledna Bára Příroda

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků Památky

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Navštivte domov vraných starokladrubských koní. Prohlídka zahrnuje stáj plemenných hřebců, stáj klisen, kde jsou v jarních měsících k vidění naše nejmladší hříbata; kočárovnu, historickou sedlovnu rodu Auerspergů.

Přehrada Seč u Chrudimi Letní sporty

Přehrada Seč u Chrudimi

Sečská přehrada a její okolí je největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Koupání a mnoho dalších sportovních aktivit nabízí autokemp Seč Pláž. V Seči a nedalekém okolí je mnoho historických památek, hradů a zámků, rozhledny, skanzen a mnoho sportovních zařízení.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku Památky

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od roku 2022 je však otevřený turistům.

Zřícenina hradu Košumberk Památky

Zřícenina hradu Košumberk

Nechte se přenést do 14. století, kdy české království spravoval Karel IV. Můžete zde porovnat životní podmínky a potřeby obyvatel ve středověku s dnešní přetechnizovanou dobou. Pohled na zřícené zdi vybízí k otázkám. Jak se jim tu bydlelo? Byli zde šťastní? Nebyla jim zima?

Lovětínská rokle v Železných horách Příroda

Lovětínská rokle v Železných horách

Lovětínské rokle patří do státem chráněného území jako součást chráněné krajinné oblasti Železné hory.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany Příroda

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

Babiččin dvoreček Licibořice Životní styl

Babiččin dvoreček Licibořice

Babiččin dvoreček Licibořice je místo pro rodiny s dětmi, můžete si objednat jízdy na koni a programy pro MŠ, ZŠ s ukázkou tradičního hospodaření.

Přehrada Pařížov Památky

Přehrada Pařížov

Přehrada Pařížov je nádherné vodní dílo, které pro neznalé zůstává ukryto v údolí řeky Doubravy nad obcí Pařížov na Chrudimsku. Jedná se o kamennou přehradu postavenou v letech 1909 až 1913, která nedávno oslavila 100 let své existence.

Zřícenina hradu Žumberk na Chrudimsku Památky

Zřícenina hradu Žumberk na Chrudimsku

Zřícenina hradu Žumberka je nejstarší nemovitou kulturní památkou v naší obci. Místo lákalo a dodnes láká poutníky, milence, malíře, trampy, turisty a všechny romanticky laděné duše.

Rozhledna Na Kopečku Příroda

Rozhledna Na Kopečku

Dřevěná rozhledna s posezením byla postavena v roce 2007 na soukromém pozemku, ale je veřejnosti volně přístupná.

Vodní tunel na řece Doubravě Památky

Vodní tunel na řece Doubravě

Zajímavostí řeky Doubravy pod kostelem Svatý Kříž u Ronova nad Doubravou je uměle vybudovaný vodní kanál k vysoké skále, kterou protéká tunelem.

Chittussiho údolí u Ronova nad Doubravou Příroda

Chittussiho údolí u Ronova nad Doubravou

Chittussiho údolí se nachází mezi Mladoticemi a Ronovem nad Doubravou pod jihozápadními svahy Železných hor.

Hedvičino údolí v Železných horách Příroda

Hedvičino údolí v Železných horách

Hluboká rokle se Zlatým potokem zařezává do Kaňkových hor. Začíná na okraji Třemošnice v Hedvikově.

Naučná stezka historie vápenictví v Železných horách Příroda

Naučná stezka historie vápenictví v Železných horách

Naučná stezka začíná na Berlově vápence v Závratci u Třemošnice, následně vede přes Lovětínskou rokli do Prachovnic, kde můžete vidět současný pohled do vápencových lomů.

Řeka Doubrava Příroda

Řeka Doubrava

Řeka Doubrava pramení ve Žďárských vrších a vlévá se do Labe u Záboří nad Labem. Na jejím toku se nachází přehrada, malebná údolí, ale i divoký kamenitý kaňon. Vodáci na Doubravě využívají dva úseky. Prvním je úsek Bílek – Horní Sokolovec (WW2-4) a druhým úsek Pařížov – Ronov nad Doubravou (WW1-2).

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo v údolí Chrudimky Příroda

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo v údolí Chrudimky

V úseku mezi Křižanovickou a Práčovskou přehradou vytvořila řeka Chrudimka v žulových horninách nasavrckého masivu hluboké údolí, které bylo pro svoji jedinečnost postupně začleněno do dvou vyhlášených přírodních rezervací – PR Krkanka a PR Strádovské peklo.

Rozhledna na Zuberském kopci u Trhové Kamenice Příroda

Rozhledna na Zuberském kopci u Trhové Kamenice

Rozhlednu na Zuberském kopci naleznete jihozápadním směrem z Trhové Kamenice, v nadmořské výšce 615 metrů nad mořem. Rozhlednu tvoří telekomunikační železný stožár, ve spodní části obložený dřevem, vysoký 55 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 38 metrů.

Kolumbovo vejce nedaleko Boru u Skutče Příroda

Kolumbovo vejce nedaleko Boru u Skutče

Nedaleko vesničky Bor u Skutče se nachází velice prapodivný kámen a to takový, který svým tvarem nápadně připomíná vejce. Zvláštností tohoto útvaru je fakt, že stojí na užší „špičaté“ straně.

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků Příroda

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků představuje přírodní krásy revíru Slatiňany. Do míst Železných hor, které byly v roce 2008 zasažené větrnou kalamitou Ivan, zájemce zavede obnovená, necelé tři kilometry dlouhá naučná stezka, dříve nesoucí jméno K Tyrolskému domku.

Další aktuality

V České Třebové proběhne odložený Národní den železnice, bude bohatší!

Oslavy Národního dne železnice se v České Třebové uskuteční tento víkend, 19. a 20. října 2024. Původní zářijový termín musel být kvůli povodním odložen. Organizátoři slibují, že víkendová akce bude bohatší než byl původní plán! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se můžete těšit.
17. říjen 2024 21:05
Zážitky, Pardubický kraj

Zámek Slatiňany zve na podzimně vyzdobené interiéry i dovádivé skřítky

Podzimní výzdoba provoněla interiéry zámku Slatiňany, aranžmá je navíc doplněno i kaštanovými a žaludovými postavičkami, které představují sloužící při jejich povinnostech – skřítci tak servírují odpolední čaj, pracují na zahradě anebo poklízejí. Podzimní dekorace, ale i detailně vyrobené skřítky ocení jak dospělí, tak dětští návštěvníci na prohlídkách během 18. až 20. října 2024.
15. říjen 2024 12:00
Památky, Pardubický kraj

Vodáci budou tradiční podzimní akcí zamykat Opatovický kanál

Máte cestu okolo Pardubic a přemýšlíte jak naložit s podzimním víkendem? Vyrazte 19. října 2024 na letošní poslední organizované splutí Opatovického kanálu, které můžete zpestřit návštěvou slatinných lázní a prohlídkou lázeňského města Lázně Bohdaneč.
13. říjen 2024 12:12
Letní sporty, Pardubický kraj

Na Kunětické hoře vstoupíte do pohádky o svatém Mikuláši

Máte rádi pohádky? Pokud ano, tak si rozhodně nenechte ujít návštěvu Kunětické hory! Prohlídku hradu oživuje mimořádná výstava scén a loutek z natáčení příběhu o svatém Mikuláši. Autorem díla je Stanislav Kopečný mladší a film vzniká ve studiu loutkového filmu Czechpuppets. Výstava je složena z 12 scén a je koncipována jako pohádkový příběh. Po skončení výstavy budou scény převezeny zpět do ateliéru, kde bude pokračovat natáčení. Film by měl být dokončen v roce 2025. Výstava „Mikulášský příběh“ je na Kunětické hoře k vidění v rámci prohlídky hradního paláce do neděle 3. listopadu o sobotách, nedělích a státním svátku, pro skupiny na objednání i ve všední dny.
13. říjen 2024 11:56
Památky, Pardubický kraj

V Nasavrkách se chystá oblíbené podzimní Kaštanobraní

V sobotu 19. října 2024 odpoledne zveme do Kaštanky na Kaštanobraní. Jarmark začne v poledne. Ke koupi budou různé dobroty a další zboží, chybět nebudou samozřejmě jedlé kaštany.
13. říjen 2024 9:49
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Velká pardubická v Pardubicích bude vrcholem dostihové sezóny

Nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy, již 134. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, se poběží v neděli 13. října 2024. Na jejím startu by mělo stát 16 koní z Česka, Slovenska, Německa ale také Francie či Irska. Na startu se mezi favority objeví například osmiletý Godfrey či devítiletý Coko Beach, nebude chybět ani třináctiletý Talent. Naopak loňský vítěz, jedenáctiletý hnědák Sacamiro, se zranil a startovat letos nebude.
5. říjen 2024 8:34
Letní sporty, Pardubický kraj

Litomyšl zve o víkendu na svátek architektury ArchiMyšl

První říjnový víkend, od pátku do neděle, 4. až 6. října 2024 probíhá v Litomyšl již tradiční ArchiMyšl. Program plný architektury se připojuje ke Světovému dni architektury a zároveň pokračuje v připomínce 24. výročí, kdy byl zámecký areál Litomyšl zapsán na Seznam UNESCO. Čekají vás komentované prohlídky a otevřená zajímavá místa ve městě, a to i ta, kam se běžně během roku nelze dostat.
3. říjen 2024 12:30
Památky, Pardubický kraj

Přijďte fandit našim plochodrážníkům na Zlatou přilbu

Zlatá přilba je tradiční každoroční závod motocyklů na ploché dráze, který se koná ve východočeských Pardubicích. Letos se pojede již 76. ročník, a to v neděli 6. října 2024, kdy se plejáda našich nejlepších plošinářů pokusí pokořit světovou elitu. Nejstarší závod plochodrážníků na světě začne ve 12:00 hodin.
3. říjen 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj