ÚvodAktualityKalendář 2024: výlety za světy z písku a tipy na výstavy písečných soch
Zážitky

Kalendář 2024: výlety za světy z písku a tipy na výstavy písečných soch

Objevte snové světy vystavené z písku! V dnešních několika tipech vás pozveme na místa, kde se potěšíte pohledem na obří písečné sochy. Vydat se za nimi můžete do Písku, Lednice, Pustevny anebo do Doks. Umělci ze všech koutů republiky pro vás vymodelovali detailně propracované skulptury inspirované historií, říší zvířat i bezmeznou fantazií.

Tradiční sochy z písku v Písku

sochy písekU Kamenného mostu v Písku letos opět vyrostly obří sochy z písku. Jejich námět se tento rok váže k voroplavbě, která byla, jakožto staré tradiční řemeslo, zapsána vloni na Seznam UNESCO. Sochaři Marian Maršálek a Josef Faltus zpracují celkem 5 pískových soch, které představí voroplavbu jako příběh plaveného dřeva, řeky Otavy a lidí od vody. Sochy jsou vyřezané z nadusaného jemného štukového písku. Tvorba jedné z nich trvá zhruba čtyři dny.

Sochy jsou volně přístupné na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu. K vidění zde budou do konce listopadu 2024 (v závislosti na počasí).
 

Lednické písečné sochy z říše vycházejícího slunce

sochy olšiak písekVelkolepé, netradiční, a ještě z písku – v jihomoravské Lednici, v parku zvaném Štěp nedaleko hlavního parkoviště se nachází Pískový svět, kde každoročně vyrůstají písečné sochy pod taktovkou týmu Michala Olšiaka. A není tomu jinak ani letos! Sochy zde vyrostly již 26. dubna a k vidění budou určitě až do 30. října 2024. Letošním společným tématem je Japonsko. Téma vymyslely Olšiakovy děti, které si oblíbily japonské filmy anime. Na dvacet umělců tedy letos v parku vytvořilo Pokémony, postavy z anime filmů, nebo třeba sopku Fudži. Nechybí ani uznávaný umělec, malíř a dřevorytec Hokusai, jehož námětem byla častokrát ikonická hora Fudži. Na sochy, které si lze nyní v parku Štěp prohlédnout bylo potřeba více než patnáct set tun prehistorického mořského písku vytěženého v Čechách. Pokud se tedy chystáte do Lednice, přijďte se do pískového Japonska podívat!


Úžasný svět písku v Doksech

úžasný svět z pískuV srdci Máchova kraje vzniklo v roce 2023 jedinečné místo, které díky písku vypráví příběhy. Po úspěchu, která výstava písečných soch zaznamenala v loňském roce, se písečná výstava připravuje i na letošní rok.

Přijďte navštívit Úžasný svět písku, který tvoří obří sochy z písku s příběhem. Písečné sochy vytváří sochař Bosambo, který je svou tvorbou známý po celém světě. Sochy minulý rok vytvořil ze sta tun písku a šesti tun vody. Na nové sochy se můžete těšit opět od července do konce října 2024.
 

Budou letos písečná zvířata na Pustevnách?

pískoles rysiNa Pustevnách v Beskydech jsme v posledních letech, od roku 2020, mohli během léta zhlédnout výstavu na téma zvířat. Projekt "Pískoles" a "Pískozoo" vznikl jako charitativní akce v duchu boje proti kůrovci a záchrany beskydských lesů. Něhem let se představila zvířata českých lesů, na Červeném seznamu IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) i v zoo. Zda bude tradice tvorby soch z písku pokračovat i letos zatím není známo, příznivci tohoto umění však doufají, že se zvířata na Pustevny opět vrátí. Bývala zde pravidelně k vidění od července do konce prázdnin.
Úžasný svět písku – obří sochy z písku v areálu zámku Doksy

31. 5.30. 9.
Úžasný svět písku – obří sochy z písku v areálu zámku Doksy

V srdci Máchova kraje vzniklo jedinečné místo, které díky písku vypráví příběhy. Přijďte navštívit Úžasný svět písku, který tvoří obří sochy z písku s příběhem dávných dob úzce svázaných s kouzelnou krajinou okolo Máchova jezera.

Sochy z písku v Lednici 2024

26. 4.30. 10.
Sochy z písku v Lednici 2024

V Lednici na Moravě můžete navštívit výstavu soch z mořského písku. Letos výstava začíná již v pátek 26. dubna 2024 a potrvá do konce října. Letos umělci tvořili na téma Japonsko.

Sochy z písku v Písku 2024

17. 5.30. 11.
Sochy z písku v Písku 2024

18. ročník obřích pískových soch na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu v Písku.

Sedm míst, kde zabavíte i mimořádně znuděné děti

Sedm míst, kde zabavíte i mimořádně znuděné děti

Máte pocit, že už jste vyzkoušeli všechno a pořád jste nenašli místo, které by děti uchvátilo? Letošní léto nabídlo řadu zábavných novinek, ale vyzkoušet můžete i některé starší a velmi spolehlivé tipy. Pojďte je prozkoumat společně s portálem Kudy z nudy.

Vyzkoušejte deset super tipů pro rodiny s dětmi

Vyzkoušejte deset super tipů pro rodiny s dětmi

Ze stovek tipů pro rodiny s dětmi jsme tentokrát na portálu Kudy z nudy vybrali takové, které se hodí pro letní prázdniny, dovolenou na horách i do města. Nejlepší doporučení? Před vámi je prošly spousty spokojených návštěvníků, malých i velkých, a každý si tu našel zábavu podle svého gusta.

Obří písečné sochy opět v Lednici – Michal Olšiak zve do Japonska

Obří písečné sochy opět v Lednici – Michal Olšiak zve do Japonska

Velkolepé, netradiční, a ještě z písku – v jihomoravské Lednici, v parku zvaném Štěp nedaleko hlavního parkoviště, se nachází Pískový svět, kde každoročně vyrůstají písečné sochy pod taktovkou týmu Michala Olšiaka. A nebylo tomu jinak ani letos. Oproti předchozímu ročníku bylo stanoveno společné téma – sochaři měli svými díly zpodobnit cokoli, co se týká Japonska. A tak od dubna do konce října 2024 v lednickém parku uvidíte horu Fudži, postavy z anime, Pokémony a další fenomény ze země vycházejícího slunce.

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšenských Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.

V Písku si prohlédnete písečné sochy – galerie pod širým nebem se nachází u Kamenného mostu

V Písku si prohlédnete písečné sochy – galerie pod širým nebem se nachází u Kamenného mostu

U Kamenného mostu v Písku již po osmnácté vyrostly obří sochy z písku. Tento rok váže k voroplavbě, která byla, jakožto staré tradiční řemeslo, zapsána přednedávnem na Seznam UNESCO. Galerie pod širým nebem je otevřena až do 30. listopadu a vystavené práce jsou volně přístupné.

Kamenný most v Písku – nejstarší kamenný most v České republice

Kamenný most v Písku – nejstarší kamenný most v České republice

Písecký kamenný most, dlouhý 109,75 m a široký 6,25 m, stojí na 6 pilířích a je tvořen 7 oblouky. Most v Písku přemosťuje řeku Otavu a je nejstarším dochovaným mostem v České republice. Byl postaven v gotickém slohu a stojí na něm repliky barokních soch a kříže.

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Narazili jste při hledání tipů na procházky po Vysočině anebo výlety s dětmi na jméno Michal Olšiak (* 1978, Žďár nad Sázavou)? Malíř, sochař a cestovatel vytváří sochy z betonu a pískovce, které objevíte na řadě míst u nás. Nejvíc jich najdete v oblasti Žďárských vrchů na Vysočině.

Další aktuality

100 prázdninových tipů na výlety nejen pro děti – naplánujte si skvělé výlety na léto

Léto, sluníčko, prázdniny a spousta dobrodružství... Hledáte inspiraci a nápady na prázdninové výlety? Návštěvy hradů a zámků k prázdninám neodmyslitelně patří, provázet vás budou pohádkové a historické postavy. Kromě prohlídek expozic na vás ale čeká spousta dalších zážitků. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy a naplánujte si letošní léto, určitě si vyberete!
17. červen 2024 10:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (22.6. – 23.6.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Slavnost královny Johanky 2024, 9. narozeniny Zoo Tábor, 17. Maloúpský jarmark 2024, Starodávný jarmark v Litomyšli 2024, Domácnost paní mlynářky v Hoslovicích. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
17. červen 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (22.6. – 23.6.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Keramické trhy v Heřmanově Městci, Starodávný jarmark v Litomyšli 2024, Přelet pivních píp – festival malých pivovarů pod Kunětickou horou 2024, Den města Bílovce 2024, 17. Maloúpský jarmark 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
17. červen 2024 7:00
Zážitky

20 tipů pro zábavné bloudění: bludiště a labyrinty v Česku

Navštívili jste již zrcadlové bludiště na Petříně? Víte, že v iQparku v Liberci mají podobné bludiště? A ne ledajaké – labyrint je o jedno zrcadlo větší než ten na Petříně. Pořádnou zábavu si můžete užít blouděním v přírodním bludišti, objevování chodeb a cest vás bude bavit v Milovickém Mirákulu, v Zeměráji, v Kovářově a samozřejmě v Loučni, kde svým návštěvníkům nabízí opravdový unikát. Labyrintárium tvořené dvanácti labyrinty a bludišti nenajdete nikde jinde v Česku ani v Evropě. Každý z labyrintů je přitom úplně jiný: jeden z trávy, druhý z buxusu, třetí z pískovce a čtvrtý jen ze světel...
11. červen 2024 12:00
Zážitky

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Také vás nenechávají v klidu tajemná a záhadami opředená místa? Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety, ze kterých vám bude přebíhat mráz po zádech. Vypravte se spolu s námi na putování po místech, která jsou zahalena rouškou tajemství, záhadami a mystérii. Některá z nich jsou doslova prosycena příjemnou energií, kterou pocítí i ti, kteří běžně nejsou na takové vjemy citliví. Existují však i místa spojována s neštěstím a tragédiemi, kde již samotný pobyt nepřináší příjemné pocity a některá místa v sobě ukrývají záhady, které se dosud nepodařilo objasnit. Říká se, že v každé z legend leží pravda – pojďte objevovat místa s nimi spojená.
7. červen 2024 14:00
Zážitky

20 tipů, kam vzít děti na výlet za dinosaury a prehistorií

Snad každého z nás v mládí fascinoval film Cesta do pravěku a kresby Zdeňka Buriana. Pokud vaše děti nevydrží poslouchat celou prohlídku na hradě či zámku a do muzea je nedostanete, tak pro vás máme tipy na výlet, kde se skutečně budou bavit, a kde se na několik hodin společně přenesete o miliony let zpět do historie, do časů pravěkých dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií.
7. červen 2024 6:23
Zážitky

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byl v roce 2023 Pražský hrad, lanová dráha na Petřín, Zoo Praha, aquapark AquaPalace Praha v Čestlicích a Dolní Vítkovice v Ostravě. V oblíbených tipech najdete řadu dalších lákadel: například Adršpašské skály, Plzeňský Prazdroj, Zoo v Olomouci, poutní areál Svatá Hora v Příbrami, zábavní park Mirakulum, Sky Bridge 721 nebo Termály Losiny. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.
6. červen 2024 12:00
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Lotyšsko?

Hlavní město Riga a jeho historické centrum, největší lotyšský národní park Gauja, středověký hrad Turaida, ledovcová jezera anebo Jurmala, letovisko na pobřeží Baltského moře, které se proslavilo už v době carského Ruska: je tolik věcí, které máme rádi v Lotyšsku! Seriál o evropských zemích pokračuje v Pobaltských zemích. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lotyšsko!
5. červen 2024 10:58
Zážitky