ÚvodAktualityVyrazte za uměním: osm tipů na končící i nové jarní výstavy
Kultura

Vyrazte za uměním: osm tipů na končící i nové jarní výstavy

  • 6. března 2020
Letošní zima-nezima a vrtkavé předjaří jsou pro návštěvy galerií jako stvořené. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na obhlídku výstavních síní, v nichž se začátkem jara výstavy končí, i do galerií, v nichž právě nové dočasné expozice začínají.

Kam si pospíšit? Na Pop-art, Jiřího Trnku nebo čínské umění

warholPospíšit byste si měli na výstavu Pop-art! v Chodovské tvrzi, která bude k vidění do 15. března. Setkáte se zde s díly Andy Warhola, Roye Lichtensteina, Jimy Dinea, Roberta Indiana, Jaspera Johnse, Allena Jonese, Roberta Rauschenberga a dalších. Etikety z konzerv, barvou retušované fotografie, komiksy, portréty z plakátů, to vše dokázal pop-art postupně povýšit na umění. Stal se z něj symbol i trvalý pojem světového výtvarného umění 20. století a nutno podotknout, že umění velmi originálního a celosvětově vysoce oceňovaného. Vstupné na výstavu je 60 Kč.

Marta KolářováGalerie výtvarného umění v Ostravě zve do 15. března na výstavu Marty Kolářové, malířky, která je inspirována periferní industriální krajinou Ostravy. Kolářová naslouchá svému vnitřnímu hlasu a vytrvale maluje nevábné a většinou bezútěšné ostravské motivy, nehostinná městská zákoutí (nejraději v mlze či smogu, v dešti, v noci či nad ránem, v období únorových plískanic). Nicméně i určitá syrovost Ostravy má v sobě skrytou krásu, vzrušivost a sílu, což jiná města a kraje s harmoničtější a ne tak překotnou historií nemají. Vstupné na zajímavou výstavu je za 40 Kč.

Jiří Trnka – V zahradách imaginaceDo Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře se přijďte podívat na výstavu Jiří Trnka – V zahradách imaginace. Multimediální projekt představuje mimo jiné i dosud nevystavené exponáty, například restaurované loutky z Trnkova velkofilmu Sen noci svatojánské, nebo některé unikátní dřevěné plastiky. Adaptace původní Trnkovy knížky pro děti Zahrada 2 přináší řadu audiovizuálních projekcí a interaktivních prvků s vizí zaujmout zejména dětského návštěvníka. Výstava končí 22. března 2020. Vstupné je za 200 Kč.

čínské uměníPoznat tajemství čínského umění v Illusion Art Museum Prague lze už jen do 31. března. Celkem je pro Vás připraveno 97 obrazů z dílen osmi významných akademií výtvarného umění, Čínské výzkumné akademie umění a vybraných mladých umělců. Kromě obrazů s českou tématikou si můžete prohlédnout i klasické čínské náměty. Vstupné stojí 100 Kč.


V Praze uvidíte podoby brutalismu, život na Sibiři i luxusní bižuterii

BrutalismusOd 6. března až do 6. září bude Veletržní palác hostit výstavu s názvem "Nebourat! Podoby brutalismu v Praze".  V perspektivě stále častějšího bourání staveb je cílem projektu naučit veřejnost přijímat a případně ocenit tyto stavby v jejich architektonických kvalitách, které možná nejsou zřejmé na první pohled, a jsou obvykle překryté nálepkou „komunistická“ architektura. Výstava chce nástrojem pro poznání brutalistní architektury a vodítkem pro aktivizaci návštěvníků v duchu brutalismu.

Doma na SibiřiNáprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur láká na novou výstavu Doma na Sibiři, která od 6. března do 31. prosince představí Sibiř jako životní prostředí mnoha národů, které se dokázaly přizpůsobit náročným přírodním podmínkám. Ve venkovní části výstavy budou představeny tři největší sibřiské biomy – tundra, tajga a step – a jejich příroda, ale také pastevectví a lov jako nejrozšířenější způsoby obživy lidí. Do jurty, domova kočovných pastevců, můžete nahlédnout v následující části uvnitř.

Hvězdný prachV letohrádku Portheimka se od 10. března otevře velmi zajímavá výstava Hvězdný prach – luxusní česká bižuterie, která se bude věnovat hvězdné současnosti české bižuterie. Desítka firem pro Portheimku ve spolupráci s kurátory Petrem Novým a Silvií Stanickou vybrala nebo vytvořila jedinečné výrobky navržené českými i zahraničními designéry. Jejich společnými tématy jsou exkluzivita, svět haute couture a celebrit. Unikátní součástí expozice jsou bižuterní šperky inspirované ženami se silným příběhem a charismatem – symbolický dárek mecenášce Medě Mládkové k jejím nedávným stým narozeninám.


Zajímavosti z Polabí: tvorba Jiřího Suchého či Příběh vějíře

Jiří Suchý výstavaV neděli 8. března bude zahájena v Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech výstava Jiří Suchý – Kresleno na kámen. Jedná se o současnou grafickou tvorbu kreslíře, grafika, herce, zpěváka, textaře a režiséra Jiřího Suchého. K vidění bude výběr ze současné grafické tvorby kreslíře a jeho jedinečné kostýmní návrhy k divadelním hrám.

Regionální muzeum v Kolíně zve od 5. března na Příběh vějíře. Uvidíte antickou peliké s vyobrazením vějíře, unikátní asijské vějíře Japonska, Číny a Indie, evropské vějíře od baroka až po počátek 20. století. Značná pozornost bude věnována i rozmanitosti používaných materiálů, výrobních a výzdobných technik, jejich výrobcům a jejich sběratelům.
 

Unikátní soubor východočeského gotického umění v Hradci Králové

středověk korunaVýstava Uprostřed Koruny české královéhradeckého Muzea v Hradci Králové zcela poprvé v novodobé historii představuje ucelený pohled na bohatství regionu východních Čech v období od 13. do 16. století. Dosud málo známý fond středověké a raně renesanční výtvarné kultury východočeského regionu je představen v širokých kulturně historických souvislostech střední Evropy.

Na výstavě, která potrvá do 28. června 2020, bylo shromážděno přes 400 uměleckých předmětů zahrnující sochy, deskové obrazy, celé středověké oltáře, knižní malbu, archiválie, umělecké řemeslo, archeologické památky a doklady každodennosti středověkého člověka. Nejrozsáhlejší konvolut uměleckých děl zapůjčilo Biskupství královéhradecké. Výstava sleduje i proměnlivé vztahy mezi východními Čechami a sousedními oblastmi, zejména se Slezskem. Soubor doplňují také prestižní zápůjčky z Polska, Rakouska a Německa.
 

Tajemná Indonésie v Liberci

tamtamy časudo 31. srpna máte možnost projít se v rámci výstavy Tajemná Indonésie – Tamtamy času extrémní exotikou s mimořádně atraktivní faunou i flórou. Navštivte tajemný tropický prales se zajímavými zvířaty. Projděte osadu horského kmene Dani s projekcí, zhlédněte senzační mumii. Stromové chýše si stavějí unikátní kmeny Korowai a Kombai v korunách stromů. Expozice odhaluje taje obrovské říše Indonésie, která ukrývá celkem na 17 000 odlišných ostrovů. Začíná se na Sumatře se slony a orangutany, Jáva nabízí sultánské kratony, sopky i největší stupu buddhismu, Kalimantan ukrývá kmeny tajemných Dajaků stavějících si zvláštní dlouhé chýše. Bali je provoněné příjemným hinduismem. Lombok servíruje parádní sopky, Sumba krále, koně i unikátní animismus. Komodo představí největší ještěry světa, Lembata poslední lovce velryb, Flores barevné kmeny animismu, Timor má totemové zvíře krokodýla, Sulawesi zvláštní chýše i sarkofágy na skalách. Moluky voní kořením…

tajemná indonésieNejvětší tropický ostrov světa Nová Guinea odhalí výstava ze všech jeho částí – indonéskou Západní Papuu i samostatný stát Papua Nová Guinea. Bonusem rozšířené expozice jsou rituály Šalamounových ostrovů, žraločí muži Bismarkových ostrovů i další výzvy Pacifiku. Součástí expozice je vytvoření iluze indonéské džungle, s tropickou vegetací a bohatou faunou i florou. Vystavěna bude i stromová chýše Korowai (kmen, žijící vysoko v korunách stromů) a chýše horského kmene Dani s "vyuzenou lidskou mumií".

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura