ÚvodAktualityVyrazte za uměním: osm tipů na končící i nové jarní výstavy
Kultura

Vyrazte za uměním: osm tipů na končící i nové jarní výstavy

  • 6. března 2020
Letošní zima-nezima a vrtkavé předjaří jsou pro návštěvy galerií jako stvořené. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na obhlídku výstavních síní, v nichž se začátkem jara výstavy končí, i do galerií, v nichž právě nové dočasné expozice začínají.

Kam si pospíšit? Na Pop-art, Jiřího Trnku nebo čínské umění

warholPospíšit byste si měli na výstavu Pop-art! v Chodovské tvrzi, která bude k vidění do 15. března. Setkáte se zde s díly Andy Warhola, Roye Lichtensteina, Jimy Dinea, Roberta Indiana, Jaspera Johnse, Allena Jonese, Roberta Rauschenberga a dalších. Etikety z konzerv, barvou retušované fotografie, komiksy, portréty z plakátů, to vše dokázal pop-art postupně povýšit na umění. Stal se z něj symbol i trvalý pojem světového výtvarného umění 20. století a nutno podotknout, že umění velmi originálního a celosvětově vysoce oceňovaného. Vstupné na výstavu je 60 Kč.

Marta KolářováGalerie výtvarného umění v Ostravě zve do 15. března na výstavu Marty Kolářové, malířky, která je inspirována periferní industriální krajinou Ostravy. Kolářová naslouchá svému vnitřnímu hlasu a vytrvale maluje nevábné a většinou bezútěšné ostravské motivy, nehostinná městská zákoutí (nejraději v mlze či smogu, v dešti, v noci či nad ránem, v období únorových plískanic). Nicméně i určitá syrovost Ostravy má v sobě skrytou krásu, vzrušivost a sílu, což jiná města a kraje s harmoničtější a ne tak překotnou historií nemají. Vstupné na zajímavou výstavu je za 40 Kč.

Jiří Trnka – V zahradách imaginaceDo Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře se přijďte podívat na výstavu Jiří Trnka – V zahradách imaginace. Multimediální projekt představuje mimo jiné i dosud nevystavené exponáty, například restaurované loutky z Trnkova velkofilmu Sen noci svatojánské, nebo některé unikátní dřevěné plastiky. Adaptace původní Trnkovy knížky pro děti Zahrada 2 přináší řadu audiovizuálních projekcí a interaktivních prvků s vizí zaujmout zejména dětského návštěvníka. Výstava končí 22. března 2020. Vstupné je za 200 Kč.

čínské uměníPoznat tajemství čínského umění v Illusion Art Museum Prague lze už jen do 31. března. Celkem je pro Vás připraveno 97 obrazů z dílen osmi významných akademií výtvarného umění, Čínské výzkumné akademie umění a vybraných mladých umělců. Kromě obrazů s českou tématikou si můžete prohlédnout i klasické čínské náměty. Vstupné stojí 100 Kč.


V Praze uvidíte podoby brutalismu, život na Sibiři i luxusní bižuterii

BrutalismusOd 6. března až do 6. září bude Veletržní palác hostit výstavu s názvem "Nebourat! Podoby brutalismu v Praze".  V perspektivě stále častějšího bourání staveb je cílem projektu naučit veřejnost přijímat a případně ocenit tyto stavby v jejich architektonických kvalitách, které možná nejsou zřejmé na první pohled, a jsou obvykle překryté nálepkou „komunistická“ architektura. Výstava chce nástrojem pro poznání brutalistní architektury a vodítkem pro aktivizaci návštěvníků v duchu brutalismu.

Doma na SibiřiNáprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur láká na novou výstavu Doma na Sibiři, která od 6. března do 31. prosince představí Sibiř jako životní prostředí mnoha národů, které se dokázaly přizpůsobit náročným přírodním podmínkám. Ve venkovní části výstavy budou představeny tři největší sibřiské biomy – tundra, tajga a step – a jejich příroda, ale také pastevectví a lov jako nejrozšířenější způsoby obživy lidí. Do jurty, domova kočovných pastevců, můžete nahlédnout v následující části uvnitř.

Hvězdný prachV letohrádku Portheimka se od 10. března otevře velmi zajímavá výstava Hvězdný prach – luxusní česká bižuterie, která se bude věnovat hvězdné současnosti české bižuterie. Desítka firem pro Portheimku ve spolupráci s kurátory Petrem Novým a Silvií Stanickou vybrala nebo vytvořila jedinečné výrobky navržené českými i zahraničními designéry. Jejich společnými tématy jsou exkluzivita, svět haute couture a celebrit. Unikátní součástí expozice jsou bižuterní šperky inspirované ženami se silným příběhem a charismatem – symbolický dárek mecenášce Medě Mládkové k jejím nedávným stým narozeninám.


Zajímavosti z Polabí: tvorba Jiřího Suchého či Příběh vějíře

Jiří Suchý výstavaV neděli 8. března bude zahájena v Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech výstava Jiří Suchý – Kresleno na kámen. Jedná se o současnou grafickou tvorbu kreslíře, grafika, herce, zpěváka, textaře a režiséra Jiřího Suchého. K vidění bude výběr ze současné grafické tvorby kreslíře a jeho jedinečné kostýmní návrhy k divadelním hrám.

Regionální muzeum v Kolíně zve od 5. března na Příběh vějíře. Uvidíte antickou peliké s vyobrazením vějíře, unikátní asijské vějíře Japonska, Číny a Indie, evropské vějíře od baroka až po počátek 20. století. Značná pozornost bude věnována i rozmanitosti používaných materiálů, výrobních a výzdobných technik, jejich výrobcům a jejich sběratelům.
 

Unikátní soubor východočeského gotického umění v Hradci Králové

středověk korunaVýstava Uprostřed Koruny české královéhradeckého Muzea v Hradci Králové zcela poprvé v novodobé historii představuje ucelený pohled na bohatství regionu východních Čech v období od 13. do 16. století. Dosud málo známý fond středověké a raně renesanční výtvarné kultury východočeského regionu je představen v širokých kulturně historických souvislostech střední Evropy.

Na výstavě, která potrvá do 28. června 2020, bylo shromážděno přes 400 uměleckých předmětů zahrnující sochy, deskové obrazy, celé středověké oltáře, knižní malbu, archiválie, umělecké řemeslo, archeologické památky a doklady každodennosti středověkého člověka. Nejrozsáhlejší konvolut uměleckých děl zapůjčilo Biskupství královéhradecké. Výstava sleduje i proměnlivé vztahy mezi východními Čechami a sousedními oblastmi, zejména se Slezskem. Soubor doplňují také prestižní zápůjčky z Polska, Rakouska a Německa.
 

Tajemná Indonésie v Liberci

tamtamy časudo 31. srpna máte možnost projít se v rámci výstavy Tajemná Indonésie – Tamtamy času extrémní exotikou s mimořádně atraktivní faunou i flórou. Navštivte tajemný tropický prales se zajímavými zvířaty. Projděte osadu horského kmene Dani s projekcí, zhlédněte senzační mumii. Stromové chýše si stavějí unikátní kmeny Korowai a Kombai v korunách stromů. Expozice odhaluje taje obrovské říše Indonésie, která ukrývá celkem na 17 000 odlišných ostrovů. Začíná se na Sumatře se slony a orangutany, Jáva nabízí sultánské kratony, sopky i největší stupu buddhismu, Kalimantan ukrývá kmeny tajemných Dajaků stavějících si zvláštní dlouhé chýše. Bali je provoněné příjemným hinduismem. Lombok servíruje parádní sopky, Sumba krále, koně i unikátní animismus. Komodo představí největší ještěry světa, Lembata poslední lovce velryb, Flores barevné kmeny animismu, Timor má totemové zvíře krokodýla, Sulawesi zvláštní chýše i sarkofágy na skalách. Moluky voní kořením…

tajemná indonésieNejvětší tropický ostrov světa Nová Guinea odhalí výstava ze všech jeho částí – indonéskou Západní Papuu i samostatný stát Papua Nová Guinea. Bonusem rozšířené expozice jsou rituály Šalamounových ostrovů, žraločí muži Bismarkových ostrovů i další výzvy Pacifiku. Součástí expozice je vytvoření iluze indonéské džungle, s tropickou vegetací a bohatou faunou i florou. Vystavěna bude i stromová chýše Korowai (kmen, žijící vysoko v korunách stromů) a chýše horského kmene Dani s "vyuzenou lidskou mumií".

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2025: Jaké zážitky nabídne?

Festival muzejních nocí slaví už 21. ročník! Od 16. května do 14. června 2025 se po celé republice otevřou muzea a galerie v netradičních časech a nabídnou návštěvníkům nejen prohlídky svých expozic, ale i pestrý doprovodný program. Muzejní noci, které mají tradici i ve velkých evropských městech, se u nás staly oblíbenou příležitostí zažít kulturu jinak – v atmosféře večera a noci, plné překvapení, zážitků a setkávání. Festival volně navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se každoročně slaví 18. května už od roku 1977.
16. květen 2025 15:00
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2024 zná své vítěze

Od 1. ledna do 28. února 2025 probíhal již XXIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 110 projektů od 72 institucí z celé České republiky. Nejvíce projektů bylo přihlášeno v kategorii Muzejní výstava roku 2024 (51 projektů), následovaly kategorie Muzejní publikace roku 2024 (38 projektů) a Muzejní počin roku 2024 (21 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.
16. květen 2025 14:00
Kultura

Lesní scény ve skalách a pod korunami stromů: divadla, kde příroda tančí s múzami

Kulisy z mechu, strop z nebe a herci, kterým občas fouká do replik vítr – to jsou lesní divadla. Malá, schovaná a často opomíjená místa, kde se nehraje každý den, a přesto dokážou okouzlit víc než barokní zlaté lóže. Vydejte se s Kudy z nudy na divadelní procházku po lesních scénách, které připomínají pohádková kouzla a čekají, až si jich někdo všimne.
13. květen 2025 13:12
Kultura

Hurá za kulturou! Máme pro vás tipy na výstavy, které by vám neměly uniknout...

Kam se aktuálně vypravit na zajímavou výstavu? Vyberte si z nabídky tipů pro muzea, galerie, památky a další kulturní objekty. Máme pro vás přehled zajímavých kulturních tipů z celého Česka.
11. květen 2025 18:05
Kultura

Muzejní noc 2025: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Kdo říká, že muzea jsou nudná? Festival muzejních nocí ve dnech 16. května až 14. června 2025 přinese řadu speciálních programů pro malé i velké návštěvníky. Letošní 21. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí přes 700 institucí a 200 měst Česka! Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 16. května 2025 od 14.00 hodin v Luhačovicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné. Známkou úspěšnosti Muzejní noci není vždy jen vysoký počet návštěvníků, ale zejména jejich spokojenost, jejich zájem o dění v kulturních institucích a přínos z osobního setkání s pracovníky muzeí a galerií. Velký přehled nejzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy.
5. květen 2025 16:47
Kultura

Kalendář 2025: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
2. květen 2025 12:41
Kultura

Milujete klasiku? Užijte si ji během turistické sezony 2025 naplno!

Co Čech, to muzikant – v České republice se narodila či v ní ráda pobývala celá řada významných skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Vydejte se po jejich stopách a zaposlouchejte se do těch nejlepších skladeb vážné hudby v honosných koncertních sálech, na hradech či zámcích nebo přímo pod širým nebem.
30. duben 2025 18:47
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
24. duben 2025 7:59
Kultura